Jump to content
dimitris91

Polo 1.4 16V 100Ps ==> Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Εχεις δικιο Paul_Fsi αλλα και εγω 1035 κιλα ειμαι! Με ενα φιλτρο, εξατμηση (ολοκληρη απο χταποδι μεχρι τελος) και ενα reprog στα 115Ps, δεν νομιζω να μου φευγουν τοσο πολυ...ισως και να πηγαινουμε μαζι :rolleyes: Παντως με το υπαρχον μαματο μοτερ, ενα mx-5 1600ρι δεν μπορουσε να με περασει σε επαρχιακο δικτυο(δεν βαλαμε εκκινηση)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Paul_Fsi αλλα και εγω 1035 κιλα ειμαι! Με ενα φιλτρο, εξατμηση (ολοκληρη απο χταποδι μεχρι τελος) και ενα reprog στα 115Ps, δεν νομιζω να μου φευγουν τοσο πολυ...ισως και να πηγαινουμε μαζι :rolleyes: Παντως με το υπαρχον μαματο μοτερ, ενα mx-5 1600ρι δεν μπορουσε να με περασει σε επαρχιακο δικτυο(δεν βαλαμε εκκινηση)

Με 115ΗΡ πάντως (που είχαν κάποτε και τα "ξάδερφα" όμοιας γενιάς ηλεκτρογκαζοπετάλουδα Ibiza Top Gun με "ελληνικό" Φ.Π.Ε της Τechnocar [Revo]), δε νομίζω ότι "καθόντουσαν" αξιοπρεπώς με τα Rallye. 0-100Km/h είχαν γύρω στο 10,8sec και 195Κm/h (μετρήσεις 4Τ τότε γύρω στο 2003), όταν το Rallye stock είχε 0-100: 8,3sec και 207Κm/h τελική! Πιστεύω ότι δεν υπήρχε "επαφή" παρά την ονομαστική "προσέγγιση" σε ίππους. Νομίζω Δημήτρη μου ότι για να φτάσεις με το αμάξι σου σε σημείο να λες ότι "κάθεσαι αξιοπρεπώς" 16άρι ατμοσφ. GTI, πρέπει να "χώσεις" τόσο χρήμα, που είναι πλέον ΑΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟ για παλιό πλέον αμάξι όταν σκοπεύεις να το πουλήσεις καθώς βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι να το αντικαταστήσεις! (Βλέπε περίπτωση μέλους Mpoukou22, με 6Ν 16V "ντιζογκαζάτο", που έφτασε ο άνθρωπος 146ΗΡ, το αμάξι του είναι υπέροχο (και δεν είχε να κάνει με το 6Ν2 που θέλει λόγω αυξημένου βάρους κι άλλα πράγματα για να "ανέβει" αρκετά), "σκοτώνει" αλλά έλυσε ολόκληρο μοτέρ και φυσικά δεν το πουλάει!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ναι θελω να το αντικαταστησω και δεν υπαρχει λογος να αναβαθμιζεις για να κερδισεις δεκατα του δευτερολεπτου...ωστοσο δεν με ενδιαφερει να "παταω" τα "σαξοραλα" τα οποια ΔΕΝ ειναι αυτοκινητα για μενα! Συζητηση να γινεται :p επίσης εχω ακουσει οτι το μοτερ μου ειναι αρκετα πιεσμενο και με το σασμαν που εχει...γεια σας! Επειδη εχω μιλησει και με αλλα ατομα επι του θεματος αλλα και με τον θειο μου (μηχ. αυτοκινητων, βλ. STi) αυτο που αναζητω ειναι παραπανω ροπη...δηλαδη TURBO! τα 100 αλογα ειναι αρκετα αλλα με 12 κιλα ροπης δεν φαινοντε οπως "πρεπει"...Τωρα που το θυμηθηκα μαλιστα, εχω μπει στο SKODA YETI με αυτο το μοτερ (1.2 tsi) και παρολα τα 1300 κιλα, 3η -4η πηγαινε αξιοπρεπως! 1η 2α ψοφιο λογω κιλων αλλα σκεψου οτι ειναι και 1300 κιλα οσα και το golf....στα 1088 που ειναι το πολακι και με μια αναβαθμησουλα ΑΒΤ πιστευω θα ειναι μια αξιοπρεπεστατη "σφεντονα"!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θελω να το αντικαταστησω και δεν υπαρχει λογος να αναβαθμιζεις για να κερδισεις δεκατα του δευτερολεπτου...ωστοσο δεν με ενδιαφερει να "παταω" τα "σαξοραλα" τα οποια ΔΕΝ ειναι αυτοκινητα για μενα! Συζητηση να γινεται :p επίσης εχω ακουσει οτι το μοτερ μου ειναι αρκετα πιεσμενο και με το σασμαν που εχει...γεια σας! Επειδη εχω μιλησει και με αλλα ατομα επι του θεματος αλλα και με τον θειο μου (μηχ. αυτοκινητων, βλ. STi) αυτο που αναζητω ειναι παραπανω ροπη...δηλαδη TURBO! τα 100 αλογα ειναι αρκετα αλλα με 12 κιλα ροπης δεν φαινοντε οπως "πρεπει"...Τωρα που το θυμηθηκα μαλιστα, εχω μπει στο SKODA YETI με αυτο το μοτερ (1.2 tsi) και παρολα τα 1300 κιλα, 3η -4η πηγαινε αξιοπρεπως! 1η 2α ψοφιο λογω κιλων αλλα σκεψου οτι ειναι και 1300 κιλα οσα και το golf....στα 1088 που ειναι το πολακι και με μια αναβαθμησουλα ΑΒΤ πιστευω θα ειναι μια αξιοπρεπεστατη "σφεντονα"!!!

Πολύ σωστά μίλησες! :sleep:100ΗΡ είναι αξιοπρεπής απόδοση κινητήρα. Το θέμα είναι "πώς" τα αξιοποιείς: (με ποιά καρότσα, κιβώτο ταχυτήτων, τεχνολογία κινητήρα κ.λπ, ώστε να "φανούν"...). Τελικά όταν με το καλό αποκτήσεις ένα turbo στα μέτρα σου (γιατί φοβερό μεν το Sti αλλά είναι πλέον <<εκτός εποχών>> τέτοια διαμάντια), θα δεις ότι μπορείς να έχεις ένα μοτέρ διπλού ρόλου: Μπορείς να πηγαίνεις όποτες θες "αδιάφορα/νωχελικά" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ, αξιοποιώντας μόνο τη ροπή του, ενώ επιπλέον ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ, με πολύ λιγότερο θόρυβο και "ζόρισμα" -που κατά συνθήκη σε "εξαναγκάζει" ένα μοτέρ μικρομεσαίου κυβισμού για να "στύψεις" την (ακόμα και σημαντική) ισχύ του.

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, καλη χρονια να εχουμε :) εχουμε καμια απαντηση για την παραπανω ερωτηση?? #30

Καλή Χρονιά! :db: Έλα ρε Δημητράκη, όλο ρωτάς...ρωτάς...ρωτάς...Τί να σου πούμε τώρα για πιθανές (και απίθανες) βλάβες, φθορές κ.λπ! "Χτύπα" το το αμαξάκι, ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙ :queen: λέμε...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! Συγνωμη ρε παιδια αν γινομαι κουραστικος! βλεπετε εχουν αλλαξει οι καιροι και προσεχουμε στο τετραγωνο για το που δινουμε τα λεφτα μας!!

Καλη χρονια φιλε dimitris91,

καλα κανεις και επιμενεις και το ψαχνεις κιεγω ειμαι της ιδιας νοοτροπιας.

θα συμβουλευα να πας μια βολτα στα θεματα για το σβησιμο στο ρελαντι -> http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35395

ενα αλλο ζητημα ειναι το update που εγινε (και θα εχει περασμενο το καινουργιο polo που θα αγορασεις με το καλο, ετσι το υποσχομενο 0-100 : 9,7 sec δεν ισχυει) και οι εντυπωσεις για αυτο : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40123&st=60

στο λεω γιατι ειδα οτι ενα απο τα πραγματα που σε ενδιαφερει ειναι η επιταχυνση.

αν τωρα πας σε gti τοτε καλο ειναι να δεις τα προβληματα στο dsg τα οποια τωρα νομιζω τα αντιμετωπιστηκαν με update και φυσικα το μεγαλο θεμα με το καψιμο λαδιου.

εγω δεν εχω gti οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω, αλλα εχω TSI πανω απο χρονο οποτε ειμαι στη διαθεση σου για αποριες :)

για την καταναλωση εννοειται οτι εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης και την διαδρομη που κανεις! γυρισα απο ταξιδι οπου ειχα καταναλωση 5.8 στο πηγαινε και 6.0 στο γυρνα! το καλο ειναι οτι η οδηγηση μου ηταν αρκετα επιθετικη, δηλ. μπορουσα να παω αρκετα πιο κατω. η ταχυτητα μου κυμανθηκε απο 110-160 οπου το επετρεψαν οι οδικες συνθηκες.

αντιθετα στην πολη αν και προσπαθω να ειμαι συντηρητικος με "καιει" το γεγονος οτι κανω κοντινες αποστασεις κιετσι η καταναλωση μου ειναι περιπου 7.8-8.5

να σου πω οτι οι καταναλωσεις που σου γραφω ειναι τεκμηριωμενες γιατι κανω παντα full γεμισμα και υπολογιζω ποσα λιτρα συμπληρωσα για να γεμισει με τα χιλιομετρα που εκανα. με επιβεβαιωνει και το fuelly.com οπου σε συμβουλευω να γραφτεις κιεσυ και να καταχωρεις καθε σου γεμισμα.

αυτα! καλο σαφαρι στο forum !

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια φιλε dimitris91,

καλα κανεις και επιμενεις και το ψαχνεις κιεγω ειμαι της ιδιας νοοτροπιας.

θα συμβουλευα να πας μια βολτα στα θεματα για το σβησιμο στο ρελαντι -> http://www.vwclub.gr...showtopic=35395

ενα αλλο ζητημα ειναι το update που εγινε (και θα εχει περασμενο το καινουργιο polo που θα αγορασεις με το καλο, ετσι το υποσχομενο 0-100 : 9,7 sec δεν ισχυει) και οι εντυπωσεις για αυτο : http://www.vwclub.gr...pic=40123&st=60

στο λεω γιατι ειδα οτι ενα απο τα πραγματα που σε ενδιαφερει ειναι η επιταχυνση.

αν τωρα πας σε gti τοτε καλο ειναι να δεις τα προβληματα στο dsg τα οποια τωρα νομιζω τα αντιμετωπιστηκαν με update και φυσικα το μεγαλο θεμα με το καψιμο λαδιου.

εγω δεν εχω gti οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω, αλλα εχω TSI πανω απο χρονο οποτε ειμαι στη διαθεση σου για αποριες :)

για την καταναλωση εννοειται οτι εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης και την διαδρομη που κανεις! γυρισα απο ταξιδι οπου ειχα καταναλωση 5.8 στο πηγαινε και 6.0 στο γυρνα! το καλο ειναι οτι η οδηγηση μου ηταν αρκετα επιθετικη, δηλ. μπορουσα να παω αρκετα πιο κατω. η ταχυτητα μου κυμανθηκε απο 110-160 οπου το επετρεψαν οι οδικες συνθηκες.

αντιθετα στην πολη αν και προσπαθω να ειμαι συντηρητικος με "καιει" το γεγονος οτι κανω κοντινες αποστασεις κιετσι η καταναλωση μου ειναι περιπου 7.8-8.5

να σου πω οτι οι καταναλωσεις που σου γραφω ειναι τεκμηριωμενες γιατι κανω παντα full γεμισμα και υπολογιζω ποσα λιτρα συμπληρωσα για να γεμισει με τα χιλιομετρα που εκανα. με επιβεβαιωνει και το fuelly.com οπου σε συμβουλευω να γραφτεις κιεσυ και να καταχωρεις καθε σου γεμισμα.

αυτα! καλο σαφαρι στο forum !

Kι όμως ισχύυυυυυεειειειειε! :acute: (Με ένα καλό προγραμματάκι όμως :crazy: !) Αααααα! V.A.G δε θέλαμε;;; Σιγά μη κάτσω να με περνάνε τα...Aguris!!! :aww::bug: xα!, χα!, χα!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή χρονιά σε όλους.

Όπως βλέπεις αγαπητέ Dimitris είχα γράψει

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να σας πω τη δική μου άποψη. Εγώ λοιπόν έχω το βανάκι (Roomster) της υπογραφής μου το ποίο αντικατέστησε μια Fabia 1.2 64hp και μια Octavia 1.6 105hp. Αφήνω τη Fabia και συγκρίνω την Octavia κυρίως γιατί έχει την ίδια ονομαστική ισχύ με το Roomster και τα δικά σας Polo.

Τα αυτοκίνητα είναι η μέρα με τη νύχτα. Σε κάθε περίπτωση το "παγωτατζίδικο" είναι πολύ πιο ζωηρό από τη νωχελική Octavia κι ας είναι και περίπου 20 - 30 κιλά βαρύτερο και με ελαφρώς χειρότερο αεροδυναμικό συντελεστή. Η αίσθηση που έχω αποκομίσει από τον 1.2Tsi είναι ότι είναι ένα μοτέρ το οποίο έχει τη δύναμη του 1.8, την απόδοση του 1.6 και την κατανάλωση ενός 1.2 ή 1.4 ανάλογα τον τρόπο οδήγησης.

Σε μια και μόνη περίπτωση που το αυτοκίνητο ήρθε σε αντιπαράθεση με κάποιο άλλο ήταν σε φανάρι με Ford Mondeo που ενώ ήμουν φορτωμένος και με τα παιδιά και τη γυναίκα μέσα, ήμουν κολλημένος στον προφυλακτήρα του μέχρι τη στιγμή που άρχισε να φωνάζει η σύζυγος. Ο λόγος της αντιπαράθεσης ήταν γιατί ο κ. Mondeo μπήκε μπροστά μου καταλαμβάνοντας και τις δυο λωρίδες κυκλοφορίας με αποτέλεσμα να πασχίζω να τον περάσω, οπότε και η αντιπαράθεση.

Δεν είμαι μηχανικός, δεν ξέρω τίποτα περισσότερο από ότι έχω αντιμετωπίσει στα δικά μου αυτοκίνητα ή σε ότι έχω διαβάσει στα διάφορα φόρα σε θεωρητικό κι όχι πρακτικό επίπεδο. Αν λοιπόν μπορεί ένα βανάκι να έχει τέτοια συμπεριφορά και οικονομία με ένα σασμάν 5 σχέσεων αρκετά μακρύ, φαντάζομαι μόνο πως μπορεί να είναι το Polo.

......

Επίσης έγραψα

Καλησπέρα παιδιά. Να πω κι εγώ που είμαι 1.2Tsi 5-τάχυτο με 55 λίτρα ρεζερβουάρ; (βλέπε κάτω από το όνομα χρήστη)

Το αυτοκίνητο είναι 8 μηνών κι έχω 13.350 πλέον και πάντα βάζω βενζίνη 95 Οκτανίων.

Το γέμισα στην Ξάνθη, μέσω Εγνατίας έφτασα Ηγουμενίτσα, Σύβοτα, Πάργα, Ηγουμενίτσα, Πάργα. Στο τέλος του ταξιδιού είχα άλλα 260 χλμ αυτονομία. Η ταχύτητα ήταν 120 χ.α.ω στην Εγνατία πλην των αμέτρητων τούνελ που τα διέσχισα με 80 χ.α.ω. όπως αναγράφονταν στις πινακίδες οδοσήμανσης. Ο χώρος των αποσκευών γεμάτος, 2 1/2 ενήλικες (εγώ πατάω τα 118) και το Α/C μόνιμα αναμμένο.

Γέμισμα στις Καστανιές Έβρου. Στον Προβατώνα είχα 1040 χλμ αυτονομία. Μέση κατανάλωση μέχρι την Ξάνθη 6.3. Ταχύτητα 50 εντός κατοικημένων περιοχών, αφού το καλοκαίρι η τροχαία μου έκανε ένα σκίτσο ευτυχώς πολύ αχνό, στο επαρχιακό μέχρι 120 και στην Εγνατία 120 χ.α.ω.

Μέσα στην πόλη (μικρή επαρχιακή) με καθημερινή απόσταση 5,5χλμ προς κι άλλα τόσα από την εργασία η κατανάλωση είναι από 7.1 έως 8.9 ανάλογα.

Κατανάλωση λαδιού 300 ml στις 6.000 χλμ κι άλλα τόσα υπολόγιζα μέχρι τις 15.000 που θα κάνω το πρώτο service, αλλά είχα μια διαρροή από το δοχείο αναθυμιάσεων (ή κάπως έτσι) κι έχασε περίπου 600 ml οπότε και δεν μπόρεσα να υπολογίσω.

To αυτοκίνητο δεν καίει τίποτα με 5η κι 80 (3.5 έως 5.2) είναι οικονομικό στα 117 (6.3) στα 120 (6.7 - 7.3) κι από εκεί κι επάνω αλλάζουν πολύ οι καταναλώσεις. Μια φορά που χρειάστηκε να πάω Ξάνθη - Αλεξ/πολη του σκοτωμού (160 ελάχιστη έως 187 τελική) η κατανάλωση πέταξε στα 9.2

Πάντως υπολογίζω με τους ρυθμούς που κινούμαι ότι με ένα ρεζερβουάρ βγάζω από 700 έως και 950 χιλιόμετρα, ανάλογα με το πόσο πολύ θα κινηθώ μέσα στην πόλη.

Και συνεχίζω...

Ξάνθη - Λαμία με αποσκευές 2 ενηλίκων για διακοπές με 110 - 120 στην Εθνική και το a/c μόνιμα αναμένο, γέμισα 30 λίτρα για απόσταση 498.7χλμ, συνέχισα Μπράλλο κι έφταστα Ιτέα όπου είδα αυτό...

100_7784.jpg

και αφού με έδρα την Ιτέα πήγα Δελφούς (2 φορές), Αράχωβα, Ναύπακτο, Αντίρριο και τούμπαλιν, έβαλα άλλα 30 λίτρα στο ίδιο πρατήριο στη Λαμία, ανέβηκα Θεσσαλονίκη και γέμισα πάλι στις Καστανιές του Έβρου άλλα 48 λίτρα.

Τώρα στις διακοπές της πρωτοχρονιάς έκανα 400 χιλιόμετρα σε επαρχιακό με ταχύτητες αυστηρά 70 έως 100 λόγω καιρού και δικτύου κι έκαψα 18 λίτρα ήτοι 4,5.

Επιστρέφοντας στην Εθνική με πλήρες φορτίο, όσο δεν μπορείς να φανταστείς δηλαδή, 2 ενήλικες και δυο μωρά πίσω έκαψα 6,7.

Επιπλέον αφού έκανα service στα 13.800 ο δείκτης λαδιού έδειχνε max (άνω πλευρά περιοχής Γ) , τώρα έχω 24.300. Όλα πλην των 4.000 χλμ έγιναν εντός πόλης σε καθημερινή χρήση με μικρές διαδρομές, πολλές ανηφόρες και σπάνια με 3η σχέση στο κιβώτο και πλέον ο δείκτης λαδιού είναι ακριβώς στη μέση της περιοχής Β. Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι πάνω από 500ml η κατανάλωση, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αφού εδώ έχουμε και δύσκολο χειμώνα, αλλά θα προτιμούσα να μην έκαιγε καθόλου.

Αν λοιπόν αυτά τα κάνει το δικό μου πανέμορφο άσχημο βανάκι στους 19 μήνες που το έχω, σκέψου τι μπορεί να κάνει το Polo 1.2Tsi, ειδιικά το χειροκίνητο που έχει κι έξι σχέσεις σε αντίθεση με το δικό μου που έχει 5.

Φαντάζομαι ότι σου έχω λύσει αρκετές απορίες.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις σας και πραγματικα με καλυψατε πληρως! απ'οτι βλεπω τα προβληματα ανα αυτοκινητο ποικιλουν και αυτο με το σβησιμο του κινητηρα το ακουσα πρωτη φορα :startle: . νομιζω πως το μονο που μενει ειναι το test drive....αλλα προσφατα μπηκα σε fr 223 ps και μου πηγε το σκ@@το στην καλτσα!! εκει ομως παμε αλλου...μολις οδηγησω αυτον τον "υπερκινητηρα" θα επιστρεψω με σχολια και ισως αποριες!

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως ισχύυυυυυεειειειειε! :acute: (Με ένα καλό προγραμματάκι όμως :crazy: !) Αααααα! V.A.G δε θέλαμε;;; Σιγά μη κάτσω να με περνάνε τα...Aguris!!! :aww::bug: xα!, χα!, χα!

χαχαχα εισαι τρελος ! (με την καλη εννοια)

ομως πως γινεται η ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ υποσχεση (για οποιον διαβαζει τωρα λεμε για αυτα που χαθηκαν μετα το update οπως ροπη απο χαμηλα, 0-100 κατω απο 10 sec κτλ) να ισχυει με ενα καλο προγραμματακι που θα βαλεις εσυ ΜΕΤΑ (και θα πληρωσεις φυσικα)!! κατι δεν μου παει καλα ;)

Παιδια σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις σας και πραγματικα με καλυψατε πληρως! απ'οτι βλεπω τα προβληματα ανα αυτοκινητο ποικιλουν και αυτο με το σβησιμο του κινητηρα το ακουσα πρωτη φορα :startle: . νομιζω πως το μονο που μενει ειναι το test drive....αλλα προσφατα μπηκα σε fr 223 ps και μου πηγε το σκ@@το στην καλτσα!! εκει ομως παμε αλλου...μολις οδηγησω αυτον τον "υπερκινητηρα" θα επιστρεψω με σχολια και ισως αποριες!

Φιλε Δημητρη εδω ειμαστε και με χαρα να σε βοηθησουμε, εγω παρ'ολα τα προβληματα ειμαι ευχαριστημενος.. και δεν μετανιωνω για την επιλογη μου. δεν γινεται να μην βγαζω πικρια ομως απεναντι στην vw και στις (οχι τοσο φυσιολογικες σε αριθμο, για καινουργιο αμαξι!) επισκεψεις μου στο συνεργειο! η πρωτη μου συμβουλη ειναι να δωσεις απο την αρχη τα χρηματα για την επεκταση εγγυησης (ειναι φτηνοτερη αν την κανεις με την αγορα ή μεσα στον πρωτο μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα κανω επεκταση εγγυησης η οποια ειναι 249 για +2 χρονια μονο! αλλα το θεμα ειναι να μπορεσω να το παρω καινουργιο...αλλιως οτι εχει κανει ο προηγουμενος. ειναι οντως περιεργο αυτο που αναφερεις Greg οπως επισης το να πληρωνεις για το ονομα και την υποτιθεμενη ποιοτητα και να εισαι συνεχεια συνεργειο....ας οψεται η ομορφια τους!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις σας και πραγματικα με καλυψατε πληρως! απ'οτι βλεπω τα προβληματα ανα αυτοκινητο ποικιλουν και αυτο με το σβησιμο του κινητηρα το ακουσα πρωτη φορα :startle: . νομιζω πως το μονο που μενει ειναι το test drive....αλλα προσφατα μπηκα σε fr 223 ps και μου πηγε το σκ@@το στην καλτσα!! εκει ομως παμε αλλου...μολις οδηγησω αυτον τον "υπερκινητηρα" θα επιστρεψω με σχολια και ισως αποριες!

Καλησπερα παιδια, εχθες οδηγησα επιτελους το πολακι και η γνωμη μου πλεον ειναι η εξης : ωραια κυληση, καλα κρατηματα, στρωτος κινητηρας, αρκετα νευρικος αλλα οχι τοσο δυνατος οσο περιμενα και οσο ειχα ακουσει. Ανοιγει καλυτερα βεβαια απο το δικο μου αλλα δεν ειναι το βημα που θα εκανα (απο αποψη δυναμης) να μεταπηδησω στο επομενο...εσωτερικα πανεμορφο και εργονομικο, ιδανικο για ταξιδακια αλλα και μεσα στην πολη. Συμπερασμα, παμε για polo GTi (ή GT αν βγει) με διαφορα στην καταναλωση αλλα τελικα αυτο ζηταω! Σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον να απαντησετε στις αποριες μου και τις παραξενιες μου :p Να ειστε καλα και να χαιρεστε τα αμαξακια σας :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχθες οδηγησα επιτελους το πολακι και η γνωμη μου πλεον ειναι η εξης : ωραια κυληση, καλα κρατηματα, στρωτος κινητηρας, αρκετα νευρικος αλλα οχι τοσο δυνατος οσο περιμενα και οσο ειχα ακουσει. Ανοιγει καλυτερα βεβαια απο το δικο μου αλλα δεν ειναι το βημα που θα εκανα (απο αποψη δυναμης) να μεταπηδησω στο επομενο...εσωτερικα πανεμορφο και εργονομικο, ιδανικο για ταξιδακια αλλα και μεσα στην πολη. Συμπερασμα, παμε για polo GTi (ή GT αν βγει) με διαφορα στην καταναλωση αλλα τελικα αυτο ζηταω! Σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον να απαντησετε στις αποριες μου και τις παραξενιες μου :p Να ειστε καλα και να χαιρεστε τα αμαξακια σας :)

Tελικα μαλλον θα βγει το gt http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/105176.asp#photo1

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα το GT, επιτελους!! ειδικα σε αυτο το μπλε...μακαρι να μην εχει "θεμα" με τα λαδια και αν ειναι κατω απο 17000 ευρω, θα ειναι ValueForMoney!

'Eλαααααααα! "Τσίμπα" το με τρέλα :drool: Δημητράκη! Για σένα το βγάζουν! :frantics: Δε πιστεύω να του βρίσκεις έστω και μισό κουσουράκι;;; Και πύραυλος και οικονομικότατο! :wub: :wub:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

:D για εμενα το εβγαλαν φιλε!! χαχαχαχαχα δεν εχει το παραμικρο...αρκει να μην καιει λαδια σαν GTi και πες πως το παραγγειλα!! :)

Aποκλείεται να καίει λάδια, γιατί είναι ΤΟ ΙΔΙΟ μοτέρ με του GTI, του οποίου το "αμάρτημα" γνωρίζουν και δε τους παίρνει ξανά να παρουσιαστεί η ίδια (θλιβερή) "ιστορία"!!!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εδω θα εχουμε διλημμα μεταξυ DSG 7 speed - manual 6speed...οδηγησα προσφατα ενα ibiza FR(DSG) και με εντυπωσιασε!! Αλλα ας βγει και βλεπουμε...μαλλον για manual το βλεπω για να την παλεψει με τις αναβαθμησεις... ;P

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εδω θα εχουμε διλημμα μεταξυ DSG 7 speed - manual 6speed...οδηγησα προσφατα ενα ibiza FR(DSG) και με εντυπωσιασε!! Αλλα ας βγει και βλεπουμε...μαλλον για manual το βλεπω για να την παλεψει με τις αναβαθμησεις... ;P

Τί θα βγεί επιτέλους manual σ΄αυτή τη κατηγορία;;; Αυτό είναι όντως είδηση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι βεβαιο...αφου ολα τα site δινουν 2 τιμες καταναλωσεων και λενε ξεκαθαρα οτι στην επιλογη DSG ειναι ακομα οικονομικοτερο! παντως αν εξαιρεσεις τα προβληματακια που βγαζουν τα DSG(σκορτσαρισματα, αποτομα κουμπωματα...), σε γλυτωνουν απο αλλαγη δισκο πλατο, ειναι πιο γρηγορα στις αλλαγες και πιο ξεκουραστα. Φαντασου με μια 7η overdrive + cruise control στα 120km/h....θα πηγαινεις και θα ερχεσαι Σαλονικα με μισο ντεποζιτο :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.