Jump to content
vg1912

Oil Catch Can

Recommended Posts

έχει συζητηθεί το θέμα και άκρη δεν βρήκαμε...με το κοκκινο πάνε στον σωλήνα εισαγωγής που κατευθύνεται στην τουρμπίνα και με το πράσινο πάνε κατευθείαν στην πολλαπλη εισαγωγής

ANATH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τη βενζίνη και τα καθαριστικά της γιατί ασχολείστε? Αφού δεν περνάει βενζίνη από εκείνο το σημείο στα μοτέρ άμεσου ψεκασμού.

Εαν ψεκάσεις το καθαριστικό-σπρέι-αφρό της Amsoil ή κάποιας άλλης εταιρίας (τύπου seafoam) στην εισαγωγή αέρα σου τότε το πρόβλημα λύνεται χωρίς άνοιγμα-τρίψιμο κεφαλής!

Αυτό βέβαια "εαν" το πρόβλημα οφείλεται απο τις βαλβίδες εισαγωγής...

Υπάρχουν βέβαια 100+ άλλοι λόγοι που μπορεί να "τρέμει" ένας κινητήρας στο ρελαντί.

Εμένα μετά τον καθαρισμό με seafoam μειώθηκε το τρέμουλο αλλά δεν σταμάτησε!!! Τελικά έφταιγε μια μικρή βαλβιδούλα (στον κόκκινο κύκλο παρακάτω) η οποία είχε ξεραθεί και είχε κάνει πόρους!!! Εάν έχει γίνει και εσάς έτσι σαν να έχει σκόνη επάνω της=θέλει αλλαγή!

anath.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχει συζητηθεί το θέμα και άκρη δεν βρήκαμε...με το κοκκινο πάνε στον σωλήνα εισαγωγής που κατευθύνεται στην τουρμπίνα και με το πράσινο πάνε κατευθείαν στην πολλαπλη εισαγωγής

ANATH.jpg

οπότε παιρνουμε λιγο απο κοκκινο, λιγο απο πρασινο, τα βαζουμε σε ενα τενεκεδακι, φιλτραροντε τα σκατολοιδια και τα πεταμε παλι στο φιλτροκουτι ή CAI.

thanks

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο απλό γιατι απο εκει περνανε (με κιτρινο ) κατι σωληνακια που πανε στην ν75

ANATH1.jpg

υγ ουρανιο τοξο το εχω κάνει :crazy:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο απλό γιατι απο εκει περνανε (με κιτρινο ) κατι σωληνακια που πανε στην ν75

ANATH1.jpg

υγ ουρανιο τοξο το εχω κάνει :crazy:

ωραιος!! Τ θα βαλουμε...θα πετυχει πιστευω :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω βαλει catch can στο 1.8 tsi BZB που εχω.

κανει δουλεια μιας και η πεταλουδα ειναι καθαρη και τα κολαρα.(ειμαι stage II σε προγραμμα και περιφερειακα)

αλλαζω λαδια καθε 7500 χμ και το δουλευω μεσα στην πολη.πρεπι να ειναι καλο το λαδι αλλιως αφηνει οντως επικαθυσεις.βαζω μονο AMSOIL εδω και 25.000 χμ που εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω βαλει catch can στο 1.8 tsi BZB που εχω.

κανει δουλεια μιας και η πεταλουδα ειναι καθαρη και τα κολαρα.(ειμαι stage II σε προγραμμα και περιφερειακα)

αλλαζω λαδια καθε 7500 χμ και το δουλευω μεσα στην πολη.πρεπι να ειναι καλο το λαδι αλλιως αφηνει οντως επικαθυσεις.βαζω μονο AMSOIL εδω και 25.000 χμ που εχω κανει.

m2, αυτο για το λαδι, πλεον βλεπω καποιο λαδι αν ειναι "καλο" ή "κακο"...

σε φιλο με 1.4 tsi ψαχνωμαι τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

m2, αυτο για το λαδι, πλεον βλεπω καποιο λαδι αν ειναι "καλο" ή "κακο"...

σε φιλο με 1.4 tsi ψαχνωμαι τωρα!!

Δεν καταλαβαινω, τι ειναι το m2; Μηπως το φιλτρο λαδιου της WIX;

Πως βλεπεις αν το λαδι ειναι καλο ή κακο;

Link to comment
Share on other sites

m2 ειναι συτνομογραφία του me too -

προφανώς το καταλαβαίνει από τις αναθυμιασεις που έχει απο κάποιο λάδι ή καλυτερα πόσο γρήγορα γεμιζει το oil catch can

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λαδι της Amsoil προτεινετε;

Απο αλλες μαρκες ποια ειναι καλα;

Τα Aral τι λενε;

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

σωστα, εβαλα κατι λαδια αγορασμενα ποιο φθηνα....ΙΔΙΑ μαρκα/ιξωδες ΠΑΝΤΑ (απο αυτα που βαζουμε ολοι στα 20vt-TSI)...πριν εβαζα τα λιγο πιο ακριβα....μετα ξαναεβαλα τα λιγο πιο ακριβα γιατι φρικαρα με αυτα που εβλεπα μεσα στο catch can και λυπομουν το μοτερ..............

εκανα ΑΠΕΙΡΕΣ χαζοδοκιμες να δω αν θα εχουν διαφορετικη συμπεριφορα τα 2 μπουκαλια σε ιδιες συνθηκες (εκτος μοτερ) και δεν εβγαλα ακρη....

Edited by Cupridis
Link to comment
Share on other sites

για να δουμε και τι λενε τα 1.4 tsi αν θελουν catch can...

52193611.th.jpg

74675142.th.jpg

dsc04108x.th.jpg

dsc04109tt.th.jpg

dsc04110d.th.jpg

το σωλινακι ειναι υποπιεσης (για μπαρομετρο) και πριν ΛΙΓΟ καιρο που αγοραστηκε ηταν !!ΜΠΛΕ!! της Forge...

dsc04111ibm.th.jpg

...οπως φαινεται και μετα το φιλτρο...

dsc04113x.th.jpg

εδω ειναι GREEK PATEND για το Fuel Saver :xa: :xa: :xa:

dsc04114c.jpg

για πειτε μου ιδεες για ενα Competition (ή Race μιας και εχει χοανη...) Catch Can...απο που "παιρνουμε"??

Edited by Cupridis
Link to comment
Share on other sites

ξερετε μηπως απο ποσα σωληνακια περνανε οι αναθυμιασεις στα tsi twincharged?3 οπως λετε παραπανω η ειναι και αλλα?

καλη χρονια σε ολους

Edited by δημ.gti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.