Jump to content
taduras

Polo Tsi 6R Engine Fail

Recommended Posts

Για σας, εχω ενα polo 1.2 tsi 6r highline

7000 κμ-->mechatronic unit failure, μου βαλανε καινουργιο μεσα στην εγγυηση

7500 κμ--> αλλαγη λαδιων αντιπροσοπεια

15000κμ--> προτο σερβις, passed

17000km--> check engine light, epc light

στην αντιπροσοπεια μου ειπανε καμενο coil, το αλλαξανε, ο κυλινδρος εξακολουθει να μην δουλευει. τωρα θελουν να ανοιξουν την μηχανη.

αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας το καταθεσει

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι το γνωστό πρόβλημα με την τουρμπίνα; Ρίξε μια ματιά, είναι μεγάλο το θέμα αλλά αξίζει.

τα εχω διαβασει τα περι turbo. στο δικο μου 1 απο τους 4 κυλινδρους σταματισε να δουλευει , ειπανε οτι ειναι το coil, το αλλαξανε αλλα το κυλινδρο εξακολουθει να μην δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κανένα κομμένο - καμμένο μπουζοκαλώδιο; Δεν δοκίμασαν να αλλάξουν κι εκείνο; Μόνο πολλαπλασιαστή δοκίμασαν; Αλλά θα μου πεις στα συνεργεία πλέον κάνουν εργασίες μονο βάση του υπολογιστή και δεν δοκιμάζουν κάτι άλλο, όπως παλιότερα.

Από την άλλη πάλι δεν είμαι μηχανικός και δεν θέλω να λέω και πολλά για κάτι που δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου tsi

5.000 ενημέρωση εγκεφάλου

6.000 αλλαγή λαδιών +φίλτρου(εγώ το επέλεξα)

15.000 αλλαγή λαδιών service

17.000 αλλαγή τουρμπίνας (πρόβλημα με epc) 2μέρες χωρίς αυτοκίνητο , ούτε αντικατάστασης

21.000 πρόβλημα εγκέφαλος αντικατάσταση(απλά έιχε ανάψει το epc) , 6μέρες τουλάχιστον χωρίς αυτοκίνητο και δεν έχω πάλι αυτοκίνητο αντικατάστασης.

το έχει κάποιος άλλο αυτό το τελευταίο;; Τελικά είναι ή δεν είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν αυτοκίνητο αντικατάστασης;;

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

αυτοκινητο αντικαταστασης σου δινουνε μονο αν εχεις κλεισει ραντεβου πολυ καιρο πριν,δηλαδη να πας το αμαξι σου οταν θα ειναι διαθεσιμο και το αμαξι αντικαταστασης.

ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ σε ολα τους

Link to comment
Share on other sites

βρε καλα τα λες εσυ αλλα αμα δεν εχουν αμαξι αντικαταστασης??μη νομιζεις οτι εχουν 100 αμαξια για να τα μοιραζουν στους πελατες.ουτε 10 σου λεω εγω δεν εχουν.οι αντιπροσωπιες ''πεινανε''

Link to comment
Share on other sites

βρε καλα τα λες εσυ αλλα αμα δεν εχουν αμαξι αντικαταστασης??μη νομιζεις οτι εχουν 100 αμαξια για να τα μοιραζουν στους πελατες.ουτε 10 σου λεω εγω δεν εχουν.οι αντιπροσωπιες ''πεινανε''

Αν δεν έχουν τότε νοικιάζουν για 5 ημέρες απο rental και σου το δίνουν!

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν πως με έχουν σημειώσει με υψηλή προτεραιότητα αν υπάρξει κάποιο αλλά τίποτα ακόμα.

Άλλη φορά θα ρωτάω στο τηλέφωνο υπάρχει αυτοκίνητο για να το φέρω και αν μου λένε όχι δεν το πάω και θα πηγαίνω αλλού , στην εγγύηση είναι έτσι κ αλλιώς.

Και στο επίσημο vw.gr http://www.vw.gr/gr/el/service/promise.html λέει ότι πρέπει να ενημερωθείς άρα δεν μπορώ να το απαιτήσω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 εβδομαδα στο γκαραζ της εταιριας ακομα δεν εχουνε καταλαβει πιο ακριβος ειναι το προβλημα. κανανε κολοδοσκοπηση αλλα δεν καταλαβαν κατι, τωρα θελουν να ανοιξουν τη μηχανη. το αυτοκινητο ειναι στον 1ο χρονο εγγυησης. αντικατασταση μηχανης ΜΟΝΟ αν η επιδιορθωση της ζημιας κοστιζει παραπανω απο το να αλλαξουν μηχανη. ο ``χαλασμενος`` κυλινδρος ειναι ο νουμερο 3.

Υ.Γ παρα τα προβληματα που ειχα με το αμαξι, ακομα το βλεπω σαν ενα απο τα καλυτερα 1.2 που εχω οδηγησει, αν οχι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.