Jump to content
giorgos1234

Heat Shield

Recommended Posts

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι τελικα οι γνωμες διαφερουν και ενας οχι τοσο κατατοπισμενος δεν μπορει να βγαλει και τοσο ευκολα συμπερασμα.Τελικα οταν βαζεις εισαγωγη και ειδικα χοανες και σκουπες (γιατι εχω την εντυπωση οτι για βαρελακια που τυγχανει να εχω και γω δεν υπαρχει τοσο θεμα) πρεπει να βαλουπε και αυτο το λεγομενο heatshied?Ειναι τοσο απαραιτητο τελικα να μην θερμαινεται ο αερας που εισερχεται?ειδικα οταν το αμαξι ειναι ακινητο πχ κινηση.Γιατι να σας πωκαι την αληθεια σκεφτομουν να κανω μια αλλαγη σε χοανη της pipercross και το χω εννοια αυτο..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις heatshield αλλα αν βαλεις να ειναι ψυχροτερος ο αερας της εισαγωγης σου αφου δε θα τραβαει ζεστο αερα απ το χωρο του κινητηρα.οσο για τη χωανη της pipercross που θελεις να βαλεις θα σου ελεγα να την αποφυγεις.την εχω δοκιμασει κ η εισαγωγη γεμιζε σκονη.βαλε καλυτερα χωανη που να μην ειναι σφουγγαρι οπως η pipercross.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις heatshield αλλα αν βαλεις να ειναι ψυχροτερος ο αερας της εισαγωγης σου αφου δε θα τραβαει ζεστο αερα απ το χωρο του κινητηρα.οσο για τη χωανη της pipercross που θελεις να βαλεις θα σου ελεγα να την αποφυγεις.την εχω δοκιμασει κ η εισαγωγη γεμιζε σκονη.βαλε καλυτερα χωανη που να μην ειναι σφουγγαρι οπως η pipercross.

Μαλιστα καταλαβα και λογικο μου φαινεται.Δηλαδη εννοεις κατι σε aem ας πουμε?ή το βαρελακι που χω τωρα?..
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει κ βαλερακι bmc και forge και φιλτροχωανη pipercross....τελικα κατεληξα στη φιλτοχωανη της ΑΕΜ...κατα τη γνωμη μου αλλα και απο προσωπικη εμπειρια μου δουλευει καλυτερα απ τις υπολοιπες που εγραψα

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη δικη μου παντα (θεωρω οτι εχω καποια πειρα) στους turbo κινητηρες που ο αερας μετα την εισαγωγη παει στην τουρμπινα (500-900 βαθμοι κελσιου) δεν χρειαζεται ασπιδα αλλα μεγαλη παροχη σε ποσοτητα αερα.

Τα μονα φιλτρα που μπορουν να παρεχουν τη μαζα αερα που χρειαζεται η τουρμπινα ειναι τα σφουγγαρια, ειτε λεγονται pipercross.itg,greddy κτλ.

Link to comment
Share on other sites

με τα σφουγγαρια περνεις τη μεγαλυτερη ποσοτητα αερα...αλλα απο θεμα σκονης κ μικροσοματιδιων?οταν φορουσα τη pipercross για ενα μηνα η εισαγωγη μου ηταν γεματη σκονη...τεσπα ο καθενας βαζει οτι νομιζει

φιλικα παντα ετσι ....! :)

Link to comment
Share on other sites

με τα σφουγγαρια περνεις τη μεγαλυτερη ποσοτητα αερα...αλλα απο θεμα σκονης κ μικροσοματιδιων?οταν φορουσα τη pipercross για ενα μηνα η εισαγωγη μου ηταν γεματη σκονη...τεσπα ο καθενας βαζει οτι νομιζει

φιλικα παντα ετσι ....! :)

Μαλιστα...μπορουμε να την καθαρισουμε δεν μπορουμε?
Link to comment
Share on other sites

με τα σφουγγαρια περνεις τη μεγαλυτερη ποσοτητα αερα...αλλα απο θεμα σκονης κ μικροσοματιδιων?οταν φορουσα τη pipercross για ενα μηνα η εισαγωγη μου ηταν γεματη σκονη...τεσπα ο καθενας βαζει οτι νομιζει

φιλικα παντα ετσι ....! :)

λαδακι εβαζες?

Απο ασχολία μου με offroading και motocross τα καλυτερα φιλτρα αερος για την σκονη ηταν τα foam ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΛΑΔΩΜΕΝΑ! Χωρις λαδι ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις στον κινητηρα σου

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη δικη μου παντα (θεωρω οτι εχω καποια πειρα) στους turbo κινητηρες που ο αερας μετα την εισαγωγη παει στην τουρμπινα (500-900 βαθμοι κελσιου) δεν χρειαζεται ασπιδα αλλα μεγαλη παροχη σε ποσοτητα αερα.

Τα μονα φιλτρα που μπορουν να παρεχουν τη μαζα αερα που χρειαζεται η τουρμπινα ειναι τα σφουγγαρια, ειτε λεγονται pipercross.itg,greddy κτλ.

Μήπως Η Μετώπη Της Itg Περιορίζει Την Εισαγωγή Του Αέρα;;;Μήπως Το Γνωρίζεις Αυτό;
Link to comment
Share on other sites

foam χωρις λαδι ίσον σκονορουφίχτρα....

Γιατι αραγε βγάζει η Pipercross και spray λαδιου για το φιλτρο της?Εχει ενα για On-Road χρήση και ενα για off-road

να γιατι εβρισκες την εισαγωγη σου με σκόνη.

Το ιδιο παθεναν και αρκετοι ''γρηγοροι΄΄ σε κατι διχρονα 250 σε motocross που αφηναν αλαδωτα τα foam φιλτρα τους για καλυτερη αναπνοη και καθε 2 αγωνες ηθελαν μοτέρ

Link to comment
Share on other sites

foam χωρις λαδι ίσον σκονορουφίχτρα....

Γιατι αραγε βγάζει η Pipercross και spray λαδιου για το φιλτρο της?Εχει ενα για On-Road χρήση και ενα για off-road

να γιατι εβρισκες την εισαγωγη σου με σκόνη.

Το ιδιο παθεναν και αρκετοι ''γρηγοροι΄΄ σε κατι διχρονα 250 σε motocross που αφηναν αλαδωτα τα foam φιλτρα τους για καλυτερη αναπνοη και καθε 2 αγωνες ηθελαν μοτέρ

Επομενως η Pipercross και τα υπολοιπα του ειδους αν εισαι σωστος και μεθοδικος(μιλαω για τον καθαρισμο)δουλευει πενα??..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση γιατι τελικα οι γνωμες διαφερουν και ενας οχι τοσο κατατοπισμενος δεν μπορει να βγαλει και τοσο ευκολα συμπερασμα.Τελικα οταν βαζεις εισαγωγη και ειδικα χοανες και σκουπες (γιατι εχω την εντυπωση οτι για βαρελακια που τυγχανει να εχω και γω δεν υπαρχει τοσο θεμα) πρεπει να βαλουπε και αυτο το λεγομενο heatshied?Ειναι τοσο απαραιτητο τελικα να μην θερμαινεται ο αερας που εισερχεται?ειδικα οταν το αμαξι ειναι ακινητο πχ κινηση.Γιατι να σας πωκαι την αληθεια σκεφτομουν να κανω μια αλλαγη σε χοανη της pipercross και το χω εννοια αυτο..

Εαν αλλαξεις την εισαγωγη σου και βαλεις χοανη τοτε βαλε και ασπιδα.Σιγουρα ειναι καλυτερα απο το να μην βαλεις καθολου.Δες την δικη μου.

http://imageshack.us/f/824/0034oj.jpg/

Link to comment
Share on other sites

foam χωρις λαδι ίσον σκονορουφίχτρα....

Γιατι αραγε βγάζει η Pipercross και spray λαδιου για το φιλτρο της?Εχει ενα για On-Road χρήση και ενα για off-road

να γιατι εβρισκες την εισαγωγη σου με σκόνη.

Το ιδιο παθεναν και αρκετοι ''γρηγοροι΄΄ σε κατι διχρονα 250 σε motocross που αφηναν αλαδωτα τα foam φιλτρα τους για καλυτερη αναπνοη και καθε 2 αγωνες ηθελαν μοτέρ

δεν μπαίνει λάδι στην χοάνη όπως στα φίλτρα αλλά ένα ειδικο spray που δημιουργεί ένα στρώμα προστασίας από την σκόνη

Εαν αλλαξεις την εισαγωγη σου και βαλεις χοανη τοτε βαλε και ασπιδα.Σιγουρα ειναι καλυτερα απο το να μην βαλεις καθολου.Δες την δικη μου.

http://imageshack.us/f/824/0034oj.jpg/

φίλε έτσι που το έχεις δεν πάιρνει αερα καθόλου όμως από μπροστα-

το συγκεκριμένο θεμα το έχουμε αναλύσει απειρες φορές -θα ξαναρωτήσω : πως αποδεικνυεται ότι με την χοάνη piper περναέι περισσότερο σκόνη?

έχει γίνει κάποιο τεστ;

στο τεστ που έχει κάνει μια εταιρεία με μια σκουπα που στην άκρη της σωλήνας έβαζε διαφορες χοάνες για να δει τι περναει απο σκονη δεν είχε δοκιμάσει την piper-

εγώ που είμαι περίπου 2 χρόνια με συγκεκριμενες χοάνες όποτε τις βγάζω για καθαρισμα και εξεταζω τον σωλήνα έχει αναιπαίσθητη σκόνη-

εάν ψεκάζεις με το ειδικό spray (dirt retention addiditve) δεν έχεις κανενα θεμα-

αποδεδειγμένα όμως μέσω vag com παίρνει τον περισσότερο αερα σε δοκιμές που έχουν γίνει σε αυτοκινητα του ομίλου (στον 1,4 tsι δεν γίνεται γιατί το συγκεκριμένο measuring block δείχνει θερμοκρασία και όχι την ποσότητα του αε΄ρα)

τέλος να υπενθυμίσω ότι και τα βαρελάκια και η itg και η apr χοάνες έχουν μέσα..

όσο για το heatshield και εγω το σκεφτόμουν αλλά τελικα δεν ξέρω πόσο βοηθάει όταν ο αερας έτσια και αλλιώς μετα την τουρμπίνα συμπιεσμένος είναι κοντα στους 200 βαθμους - οπότε εάν την ώρα που είσαι στασιμος και ξεκινησεις (γιατί μόνο για τότε μιλάμε αν χρειάζεται το heatshiled) έχει 50 ή 60 βαθμους δεν

πάιζει κανένα ρόλο

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε DIMIV απο μπροστα μπορει να μην παιρνω αερα αλλα εγω το προτιμησα ετσι γιατι ηθελα να αποφυγω οσο το περισσοτερο την ζεστη απο την τουρμπινα και γυρισα τη χοανη πισω απο το φαναρι.Παντως το αμαξι ανασανε τωρα με τη χοανη και την ασπιδα τη συγκεκριμενη τη βρηκα σε καλη τιμη και ειναι για golf 3

Link to comment
Share on other sites

πιος ο λογος να βαλεις χοανη ρε παιδια οταν το εργοστασιακο κουτι τραβαει αερα απο τον εξωτερικο χωρο οπως μια σκουπα επισης ειναι πλαστικο το κουτι αρα ειναι μονομενο απο την θερμοκρασια, του βαζεις ενα καλο Panel και εισαι κομπλε πιστευω....

Στο scirocco με τα 160 αλογα το κουτι τραβαει αερα απο εκει που θα τραβαγε και μια σκουπα..

Κανεις μια καλη μόνωση στο κουτι απο κατω και στο πλάι βαζεις και ενα καλο panel και πιστευω εχεις την καλυτερη εισαγωγη

Link to comment
Share on other sites

Που καταληγουμε ρε παιδια τελικα??γιατι μπερδευτηκα..καλυτερη εισαγωγη?heatshield ναι ή οχι?

δες... ετσι οπως την εκοψα την ασπιδα εκανε δουλεια.. δλδ εκοψα το αλουμινιο εκει που ακουμπαει η piper γιατι οταν εκλεινα το καπο την πατουσε απο πανω και η ασπιδα απο κατω και ετσι δεν δουλευε καλα.. το ακουγες... μετα το χειρουργιο ειχα τον χορο να κατεβασω την χοανη να κοιταει πιο κατω ετσι ωστε να μην την παταει το καπο.. και τωρα παιρνει αερα και απο μπροστα και απο τον θολο και δουλευει αψογα...

δες φοτο

img1250yd.jpg

img1251ob.jpg

Link to comment
Share on other sites

δες... ετσι οπως την εκοψα την ασπιδα εκανε δουλεια.. δλδ εκοψα το αλουμινιο εκει που ακουμπαει η piper γιατι οταν εκλεινα το καπο την πατουσε απο πανω και η ασπιδα απο κατω και ετσι δεν δουλευε καλα.. το ακουγες... μετα το χειρουργιο ειχα τον χορο να κατεβασω την χοανη να κοιταει πιο κατω ετσι ωστε να μην την παταει το καπο.. και τωρα παιρνει αερα και απο μπροστα και απο τον θολο και δουλευει αψογα...

δες φοτο

img1250yd.jpg

img1251ob.jpg

gΓιατι το χεις κλεισει ετσι ομως?δεν μπορουσες απλα παραλληλα με την εισαγωγη να πηγαινει και η ασπιδα?και οταν λεω παραλληλα εννοω αναμεσα σε εισαγωγη και μοτερ να ειναι η ασπιδα ετσι ωστε να μην αναγκαστεις να κανεις γωνια..Ελπιζω να με πιανεις.Βαλε και κανα βιντεο να απολαυσουμε ηχο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.