Jump to content
Mike

Τοποθέτηση Υποβραχιονίου(Τεμπέλη) Σε Golf V

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα για την αγορά... Αλλα έχω απορία

Είναι ένα μαγαζί στο ebay.de που έχει τεμπέληδες με δερμάτινη επένδυση αλλά πολλά διαφορετικά είδη. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος. Βλέπω έχει :

-Tον κανόνικό με αεραγωγούς και ποτηροθήκες πίσω, και εσωτερικό αεραγωγό στην θήκη ως ψυγειακι...

-Tον γνωστο multimedia που είναι για cd changer, ipod κλπ

-Πιο απλο με ποτηροθηκες αλλα χωρις αεραγωγους

-Απλο τελειως χωρις αεραγωγους και χωρις ποτηροθηκες

-Με έξτρα πριζα 12V

-Με εσωτερική ή εξωτερική εισοδο AUX.

Η απορία μου είναι. Όλοι αυτοί οι τεμπέληδες ειναι αυθεντικοί ή μαιμούδες? Βγάζει η VW τόσες διαφορετικές εκδόσεις ??? :whistling:

Η τιμή τους δεν διαφέρει στους περισσότερους. 170 χωρίς μεταφορικά

Όλα εργοστασιακά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ολοκληρωσα και εγω την εγκατασταση του τεμπλελη..

Το εσωτερικο γινεται πανεμορφο..Εχω τραβηξει παρα πολλες φωτογραφιες γιατι το εφτιαξα μονος μου..Ομολογω οτι εχει πολυ δουλεια αλλα δεν αξιζει να πας πληρωσεις 70 για να στο βαλουν..

Το καλυτερο?

Τον παρηγγειλα απο Γερμανια, και μου ηρθε μαζι με τον αεραγωγο στα 230 ευρω συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για την αγορά... Αλλα έχω απορία

Είναι ένα μαγαζί στο ebay.de που έχει τεμπέληδες με δερμάτινη επένδυση αλλά πολλά διαφορετικά είδη. Για να γίνω πιο ξεκάθαρος. Βλέπω έχει :

-Tον κανόνικό με αεραγωγούς και ποτηροθήκες πίσω, και εσωτερικό αεραγωγό στην θήκη ως ψυγειακι...

-Tον γνωστο multimedia που είναι για cd changer, ipod κλπ

-Πιο απλο με ποτηροθηκες αλλα χωρις αεραγωγους

-Απλο τελειως χωρις αεραγωγους και χωρις ποτηροθηκες

-Με έξτρα πριζα 12V

-Με εσωτερική ή εξωτερική εισοδο AUX.

Η απορία μου είναι. Όλοι αυτοί οι τεμπέληδες ειναι αυθεντικοί ή μαιμούδες? Βγάζει η VW τόσες διαφορετικές εκδόσεις ??? :good:

Η τιμή τους δεν διαφέρει στους περισσότερους. 170 χωρίς μεταφορικά

Εγω έχω άλλη παραλαγή: με αεραγωγούς/ποτηροθήκες και θήκη μεσα αλλά χωρίς να είναι ψυγείο και χωρίς aux ή πρίζα :clapping:

Μετράει πάντως, ειδικά σε αυτόματο!!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Έχει δυο κλίμακες... Αυτούς των 150 και αυτούς των 170. Πιστευω οτι απο αυτούς των 170 αξίζει να παραγγείλεις ότι καλύτερο διατίθεται (αναλογα βεβαια με τις αναγκες μας) μιας και τα χρήματα δεν είναι λίγα.

Δηλαδή αν και συχνα κυκλοφορώ με το πολύ αλλον ένα στο αμάξι γιατί να μην πάρω αυτόν με τους αεραγωγους και την κανονική ποτηροθήκη πίσω παρά την απλή στην ίδια τιμή.

Simple logic. Απλά πρέπει να είσαι τυχερός όταν θα πάρεις να έχει αυτό που είναι το πιο συμφέρον

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να μας βαλεις το λινκ.εγω εχω αυτον με τις ποτηροθηκες τους αεραγωγους και το υγειακι αλλα θα ηθελα να καταργησω τους πισω αεραγωγους και ποτηροθηκες μιας και τα μικρα τα ριμαξαν.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δυο κλίμακες... Αυτούς των 150 και αυτούς των 170. Πιστευω οτι απο αυτούς των 170 αξίζει να παραγγείλεις ότι καλύτερο διατίθεται (αναλογα βεβαια με τις αναγκες μας) μιας και τα χρήματα δεν είναι λίγα.

Δηλαδή αν και συχνα κυκλοφορώ με το πολύ αλλον ένα στο αμάξι γιατί να μην πάρω αυτόν με τους αεραγωγους και την κανονική ποτηροθήκη πίσω παρά την απλή στην ίδια τιμή.

Simple logic. Απλά πρέπει να είσαι τυχερός όταν θα πάρεις να έχει αυτό που είναι το πιο συμφέρον

Αφου τον παίρνεις εκ των υστέρων σαφώς ισχύει αυτό που λες! Εγω πήρα το αμάξι μεταχειρισμένο ούτως ή άλλως οπότε τον είχε παραγγείλει ο προηγούμενος και είναι οπως σου περιγράφω, με τους αεραγωγούς πίσω και την πτυσόμενη ποτηροθήκη, χωρις κατι άλλο + φυσικά την "καλή" μπροστά ποτηροθήκη με το ανοιχτήρι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην αντι/πεια πηγα. Κομπλε ολος μαζι με τον αεραγωγο και την πτυσσομενη ποτηροθηκη για τους πισω επιβατες για το φραπε τους + συρταρωτη ποτηροθηκη 350 τελικη τιμη με φ.π.α. + τοποθετηση. Επειδη η τοποθετηση εχει ολοκληρη ιστορια, ναι μεν τα χερια μου πιανουν, αλλα το ρισκο για χοντρη @#@@@ μεγαλη, προτιμησα η ολη ιστορια να γινει στην αντι/πεια μια και εξω.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να μας βαλεις το λινκ.εγω εχω αυτον με τις ποτηροθηκες τους αεραγωγους και το υγειακι αλλα θα ηθελα να καταργησω τους πισω αεραγωγους και ποτηροθηκες μιας και τα μικρα τα ριμαξαν.ευχαριστω.

Νομίζω χρειάζεσαι αυτόν!

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-5-V-Mittelarmlehne-Armlehne-schwarz-Leder-MAL-/220789906438?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item33681a9c06

Εγώ θα πάρω αυτόν

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220789907408&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Αρχικά θα τον βάλω μόνος και κάποια στιγμή θα πάω να μου περάσουν αεραγωγό, ρεύμα για την πρίζα και καλή ποτηροθήκη με ανοιχτήρι λογικά κάπου εκτός αντιπροσωπείας...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χρειάζεσαι αυτόν!

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-5-V-Mittelarmlehne-Armlehne-schwarz-Leder-MAL-/220789906438?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item33681a9c06

Εγώ θα πάρω αυτόν

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220789907408&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Αρχικά θα τον βάλω μόνος και κάποια στιγμή θα πάω να μου περάσουν αεραγωγό, ρεύμα για την πρίζα και καλή ποτηροθήκη με ανοιχτήρι λογικά κάπου εκτός αντιπροσωπείας...

Περνα μονος σου τον αεραγωγο..Θα σου στειλω οδηγιες αν θελεις.Δεν αξιζει να πληρωσεις 70 ευρω για εναν αεραγωγο

Οι τεμπεληδες , που εχεις ανεωασει πιο πανω ειναι μεταχειρισμενοι.Προσεξε !!

Edited by x-nikan
Link to comment
Share on other sites

τελικά το βρήκα το τραβάς προς τα πάνω κ ξεκουμπώνει πολύ απλά.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς πώς βγαίνει γιατι δεν μπορώ να το καταλάβω.Θέλω και εγώ να πλύνω το μαξιλάρι μιας και είναι μπεζ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς πώς βγαίνει γιατι δεν μπορώ να το καταλάβω.Θέλω και εγώ να πλύνω το μαξιλάρι μιας και είναι μπεζ.

Κανείς ρε παιδιά να μου πεί πως βγάζω το μαξιλάρι απο το υποβραχιόνιο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για τεμπέλη και έτσι τον κατασκεύασα μόνος μου και μου πήγε όλο 20 ευρώ και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους...Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για τεμπέλη και έτσι τον κατασκεύασα μόνος μου και μου πήγε όλο 20 ευρώ και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά...

To πολλά λεφτά είναι σχετικό φίλε μου..Μπορεις να τον παρεις 400 απο αντιπροσωπεια αλλα μπορεις και 200 απο ebay. Οτι και αν κάνεις πάντως ο τεμπέλης αξίζει πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

τον τοποθετησα λιγο μετα την αγορα του αυτοκινητου στην αντι/πεια κομπλε ολος μαζι με τον αεραγωγο και την πτυσσομενη ποτηροθηκη για τους πισω επιβατες για το φραπε :D τους + την συρταρωτη ποτηροθηκη τοτε, ειχα πληρωσει 350 ευρω τελικη τιμη με φ.π.α. + τοποθετηση. Επειδη η τοποθετηση ειχε ολοκληρη ιστορια, ναι μεν τα χερια μου πιανουν, αλλα το ρισκο για χοντρη @#@@@ μεγαλη, προτιμησα η ολη ιστορια να γινει στην αντι/πεια μια και εξω για να εχω και το κεφαλακι μου ησυχο :frantics: . ενα πραγμα θα πω......δε το μετανιωσα καθολου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τον τοποθετησα λιγο μετα την αγορα του αυτοκινητου στην αντι/πεια κομπλε ολος μαζι με τον αεραγωγο και την πτυσσομενη ποτηροθηκη για τους πισω επιβατες για το φραπε :D τους + την συρταρωτη ποτηροθηκη τοτε, ειχα πληρωσει 350 ευρω τελικη τιμη με φ.π.α. + τοποθετηση. Επειδη η τοποθετηση ειχε ολοκληρη ιστορια, ναι μεν τα χερια μου πιανουν, αλλα το ρισκο για χοντρη @#@@@ μεγαλη, προτιμησα η ολη ιστορια να γινει στην αντι/πεια μια και εξω για να εχω και το κεφαλακι μου ησυχο :frantics: . ενα πραγμα θα πω......δε το μετανιωσα καθολου!!!!!!!!

Hταν το πρωτο μου εγχειρημα η εγκατασταση του τεμπελη.Ουτε εμπειρια εχω , μιας και μικρος (19) ουτε τα χερια μου πιανουν τρελα.Αλλα δεν ειναι δυσκολο, με την εννοια οτι δεν πειραζεις ευαισθητα σημεια στο αμαξι.Απλα το θεμα ειναι να θυμασαι με ποιον τροπο ξαναβαζεις οτι εβγαλες.

Link to comment
Share on other sites

Hταν το πρωτο μου εγχειρημα η εγκατασταση του τεμπελη.Ουτε εμπειρια εχω , μιας και μικρος (19) ουτε τα χερια μου πιανουν τρελα.Αλλα δεν ειναι δυσκολο, με την εννοια οτι δεν πειραζεις ευαισθητα σημεια στο αμαξι.Απλα το θεμα ειναι να θυμασαι με ποιον τροπο ξαναβαζεις οτι εβγαλες.

δυσκολο δεν ηταν αλλα οπως και να χε, επειδη το αμαξι ηταν καινουργιο δεν ηθελα να το ρισκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μολις ειδα τις φωτο τοποθετησης του ταμπελη της savetrade αλλαξα γνωμη ( αυτες οι βιδες ειναι πολυ ασχημες). Ψαχνω για τον αυθεντικο τεμπελη της vw. Αν ξερεις κανεις κατι παραπανω, ευπροσδεκτο ( με μετρο την οικονομια παντα, μη ξεχνιωμαστε!)

Link to comment
Share on other sites

έχω ανεβάσει στο προφίλ μου κάποιες φώτο από τον αυτοσχέδιο τεμπέλη μου όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει....μπορώ να φτιάξω και άλλους....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την τοποθετηση του τεμπελη. Δεν ηταν δυσκολο, αρκει να πιανουν λιγο τα χερια σου (μιλαμε για απλη τοποθετηση, χωρις ηλεκτρικα). Ο τεμπελης που πηρα απο το ebay.de ηταν μεταχειρισμενος απο EOS. Ολα καλα, ομως υπαρχουν κ δυο fail (οπως φαινεται και στις φωτο). Λειπει το καλυμα του χειροφρενου (μικρο το κακο, αφου δεν πολυφαινεται) και λειπει και μια θηκη κατω απο το υποβραχιονιο (προφανως ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει cd charger) και τωρα εχω μια ωραιοτατη τρυπα. Για να δουμε τι πατεντα θα σκεφτω για να την κρυψω!

post-20812-0-27004000-1322414447_thumb.j

post-20812-0-14235400-1322414595_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την τοποθετηση του τεμπελη. Δεν ηταν δυσκολο, αρκει να πιανουν λιγο τα χερια σου (μιλαμε για απλη τοποθετηση, χωρις ηλεκτρικα). Ο τεμπελης που πηρα απο το ebay.de ηταν μεταχειρισμενος απο EOS. Ολα καλα, ομως υπαρχουν κ δυο fail (οπως φαινεται και στις φωτο). Λειπει το καλυμα του χειροφρενου (μικρο το κακο, αφου δεν πολυφαινεται) και λειπει και μια θηκη κατω απο το υποβραχιονιο (προφανως ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει cd charger) και τωρα εχω μια ωραιοτατη τρυπα. Για να δουμε τι πατεντα θα σκεφτω για να την κρυψω!

Επίσης έχεις κι ένα επιπλέον κουμπί για το άνοιγμα της οροφής !!!

Πόσο κόστισε ? Από Golf δε βρήκες?

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Δες αμα μπορείς να βρείς αυτό που έχει στην κοσνόλα και σου δίνει 1 θήκη και 1 για ραδιόφωνο και να κόψεις το γύρω γύρω να το βάλεις μέσα στον τεμπέλη. Αλλά λαθος τεμπέλης γενικά... Έπρεπε να βρείς χωρίς changer

Ωραία έκατσε πάντως. Το κουμπάκι της οροφής μπορείς να σκεφτείς κάτι έξυπνο και να το συνδέσεις ως διακόπτη με κάτι...

Edited by Paul_Fsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.