Jump to content
Green Dragon

To Golfάκι Μου Γλυστράει...Τι Κάνω;;;

Recommended Posts

Οι πιθανότητες να έχεις με τα ENERGY SAVER, τα παρατράγουδα που έχεις τώρα με τα HANKOOK (μετά από 3 χρόνια χρήσης),

μετά από το πολύ 2 χρόνια είναι περισσότερες από 80%

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες να έχεις με τα ENERGY SAVER, τα παρατράγουδα που έχεις τώρα με τα HANKOOK (μετά από 3 χρόνια χρήσης),

μετά από το πολύ 2 χρόνια είναι περισσότερες από 80%

Οπότε Βαγγέλη τα αφήνω έξω αυτά. Συμφωνείτε;;;;;;;;;;;;

Και να βάλουμε στη θέση του το Pilot sport 3

Εχουμε και λέμε;

Conti Premium contact 2

Conti Sport contact 2

Michellin Premium HP

Michellin Pilot sport 3

Αποκλείστε όποια δεν γουστάρετε για να καταλήξουμε :)

Όσο για τη διάσταση του ελαστικού, τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Απ' τη μεριά μου, επειδή μάλλον έχω καταλάβει τη χρήση που θα γίνει στο αυτοκίνητο θα πρότεινα

Continental Premium Contact 2

Michelin Primacy HP

Εννοείς αλλαγή διάστασης στην ίδια 16άρα ζάντα ?

Αν ναι, βάζεις 225/50/16 οπότε ξεχνάς ότι το 1ο ψηφίο της τιμής θα είναι το 3

Link to comment
Share on other sites

Απ' τη μεριά μου, επειδή μάλλον έχω καταλάβει τη χρήση που θα γίνει στο αυτοκίνητο θα πρότεινα

Continental Premium Contact 2

Michelin Primacy HP

Βαγγέλη θα συμφωνήσω μαζί σου.

Και εγώ προσανατολίζομαι σε ένα λάστιχο από τις premium σειρές που είναι και πιο οικονομικά. Άλλωστε σε καμία περίπτωση δεν είμαι γρήγορος ή σπορτίβ οδηγός.

Ακόμη και στους εθνικούς δρόμους σπάνια θα πάω πάνω από 140km. Ούτε πρόκειται να πιέσω πολύ το αυτοκίνητο. Αυτά τα κάναμε στα νιάτα μας. Τώρα και να ήθελα, δεν μπορώ...

Επομένως αυτά τα δύο που λες είναι αυτά που καταλήγω και εγώ.

Όσον αφορά το Energy saver, πόσο καιρό το δουλεύεις;;;

Σε ρωτάω επειδή διάβασα τη γνωστή δοκιμή και με εντυπωσίασε.

Έχεις δει αυτά τα λάστιχα μετά απο 2 χρόνια χρήσης; Πως είναι; Και τι σου λένε αυτοί που τα φοράνε;

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

Μακρία απο Energy Saver φίλε μου. Είναι σαπούνι όχι λάστιχο. Τα φοράει αμάξι της οικογένειας 4 χρόνια και ενω έχουν λίγα χιλιόμετρα, δεν κρατάνε και σπινιάρουν και στριγκλίζουν για πλάκα. Ουσιαστικά δεν αντέχουν σε βάθος χρόνου αλλά απευθύνονται σε αυτούς που κάνουν πολλά χιλιόμετρα κάθε χρόνο.

Δική μου συμβουλή είναι μην αποκλείεις ένα σπορ ελαστικό. Μπορεί να μην τρέχεις αλλά έχει κρατήματα που άλλα δεν έχουν και στην μια φορά στις δεκα που θα το χρειαστείς σε κάποια απότομη προσπέραση ή δύσκολο δρόμο δεν θα σε προδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη θα συμφωνήσω μαζί σου.

Και εγώ προσανατολίζομαι σε ένα λάστιχο από τις premium σειρές που είναι και πιο οικονομικά. Άλλωστε σε καμία περίπτωση δεν είμαι γρήγορος ή σπορτίβ οδηγός.

Ακόμη και στους εθνικούς δρόμους σπάνια θα πάω πάνω από 140km. Ούτε πρόκειται να πιέσω πολύ το αυτοκίνητο. Αυτά τα κάναμε στα νιάτα μας. Τώρα και να ήθελα, δεν μπορώ...

Επομένως αυτά τα δύο που λες είναι αυτά που καταλήγω και εγώ.

Όσον αφορά το Energy saver, πόσο καιρό το δουλεύεις;;;

Σε ρωτάω επειδή διάβασα τη γνωστή δοκιμή και με εντυπωσίασε.

Έχεις δει αυτά τα λάστιχα μετά απο 2 χρόνια χρήσης; Πως είναι; Και τι σου λένε αυτοί που τα φοράνε;

Τι να μου πουν οι άλλοι αγαπητέ Τάσο, για τα ENERGY ?

Τα έχω τοποθετήσει δυο συνεχόμενες φορές στο δικό μου αυτοκίνητο

Τη 2η φορά τα έβαλα, γιατί δεν πίστευα το χάλι τους και λέω θα έπεσα σε ελλατωματική παρτίδα

Βρε ουστ, το λάστιχο είναι για τα μπάζα

Για 1-1,5 χρόνο το λάστιχο είναι super, μετά φρενάρεις στο Θεόφιλο και σταματάς στο φανάρι του Βλάχου (ξέρεις εσύ)

Και από χαζοσπινιαρίσματα ? Χορταίνεις για δυο ζωές

Καλά τα test, αλλά τα τουτού που τα δοκιμάζουνε είναι top (το ίδιο και οι συνθήκες των δοκιμών)

Never again (at least for me) :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και γειά σου Βαγγέλη! :):thumbsup:

Έχω βρει τα sport contact 2 σε 205/55/16 με ευθυγράμμιση, ζυγοστάθμιση, 2χρόνια εγγύηση και οδική βοήθεια στα 370Ε κομπλέ.

Σκεφτόμουνα να πάω να τα βάλω, αλλά τώρα προβληματίστηκα επειδή λέτε ότι έχει καταργηθεί και είναι ξεστοκάρισμα. Οπότε...??????

1) Να τα βάλω ανεξάρτητα αν έχουν βγει πιο καινούργια;

2) Τα contact sport 3 βγαίνουνε σε 205/55/16;;;;;;

3) Να ζητήσω τα premium contact 2 ή και αυτά είναι για ξεστοκάρισμα επειδή έχουν βγεί πιό καινούργια;

4) Δεν θέλω michelin.

Και ένα δεύτερο θέμα πιο σύνθετο.

Στο δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας ( corsa 1.4 ) που είναι τα λάστιχα του για αλλαγή, παίρνει 195/55/16 ( δύσκολη διάσταση ). Για premium contact 2 και sport contact 2 μου ζητήσανε 480Ε και μου πέσανε τα αυτιά!!!!!

Για φαντάσου, τα sc2 (205/55/16) στα 370 ενώ τα sc2 και pc2 (195/55/16) στα 480Ε με μικρότερη διάσταση;; Κουφό;;

Οπότε τι κάνω;;;

1) Πάω σε φθηνότερο ελαστικό ( hankook ή κάποιο άλλο;; ποιό);;

2) Αλλάζω διάσταση σε 205/55/16 ή κάποια άλλη;;; Αλλά πως θα ξέρω ποια ταιριάζει χωρίς να χαλάσει η γεωμετρία του αυτοκινήτου;;;

Μεγάλο μπέρδεμα...δώστε μια βοήθεια...pleaze...

Με συγχωρείτε αν σας ζάλισα αλλά 860Ε είναι αυτά...δεν είναι παίξε γέλασε...χαχαχα

Υ.Γ.

Άσχετο, αλλά μπορεί κάποιος να ξέρει...

Για κουφώματα αλουμινίου, ξέρετε κάποιο forum;;;

Εχω και αυτό το μπελά στο κεφάλι μου γμτ...frown.gif

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις σύμπτωση :crazy:

Χτες το απόγευμα, μου ζητήσανε προσφορά για τις ίδιες διαστάσεις

και για τα ίδια αυτοκίνητα, από Γαλάτσι

Κι εγώ HANKOOK πρότεινα σαν 2η επιλογή :pardon:8)

It's not fair :acute:

Sorry, KUMHO πρότεινα σαν 2η επιλογή :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

It's not fair :acute:

Γιατί λες ότι δεν είναι fair;;;

Αντίθετα εγώ πιστεύω οτι είμαι πολύ faιr...

όταν κάνεις μία έρευνα αγοράς, έρχεσαι σε επαφή με 2-3 επαγγελματίες,

μιλάς μαζί τους, παίρνεις πληροφορίες για τα προιόντα, παίρνεις τιμές

και κάπου καταλήγεις...

Είναι φανερό ότι στο τέλος τον έναν απο τους τρείς θα τον ευχαριστήσεις

και οι άλλοι δύο θα είναι δυσαρεστημένοι...

Και εγώ σαν επαγγελματίας - σε άλλο χώρο βέβαια - το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω με τους πελάτες μου,

που ψάχνουν τις καλύτερες επιλογές στίς καλύτερες τιμές...

που είναι το unfair βρε Βαγγέλη μου;

φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, κάνε μου ένα τηλέφωνο στο ίδιο νούμερο,

για να σου εξηγήσω σε ποιο ακριβώς σημείο δεν είναι fair η έρευνα αγοράς

Αν θέλεις, βέβαια :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!

Κατ΄αρχήν να σας πληροφορήσω, ότι το golfάκι μου δεν γλυστράει πια.

Απο χτές πατάει στα ολοκαίνουργια και φρέσκα conti contact sport 2 των 205/55/16 V.

Η διαφορά που είδα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα 4ετίας λάστιχα που φόραγα και το έχω καταευχαριστηθεί.

Έκανα και μια μεγάλη βόλτα το πρωί πρός Βαρυμπόπη, Πάρνηθα για καφέ και το μεσημέρι στο Σούνιο στη χτεσινή βροχερή μέρα και αισθάνθηκα ότι το εμπιστεύομαι.

Σας ευχαριστώ όλους για τίς γνώμες και τη βοήθεια που μου δώσατε :give_rose:

Ιδιαίτερα θέλω να ευχαριστήσω το φίλο - πλέον - koumparo για τον χρόνο που μου διέθεσε και στο forum και στο τηλέφωνο και στο μαγαζί του, να μου δίνει πληροφορίες για τα ελαστικά... Βαγγέλη χαρά στην υπομονή σου.

Ειλικρινά σας λέω πως τέτοιο επαγγελματία είχα χρόνια να συναντήσω.

Καλά Χριστούγεννα λοιπόν και να έχουμε όλοι προσοχή και ασφάλεια στους δρόμους. Είναι και στο χέρι μας!!! :thumbsup2:

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

Τάσο για το Primacy HP θα συμφωνήσω ότι θα σε καλύψει

Για το Ρ7 η μόνη ένσταση για τα πολύ μαλακά πλαϊνά του

Μιλάμε για τσιγαρόχαρτο

Προσωπικά δε θα τα έβαζα ποτέ, αφού λακούβες και καβάλημα στα πεζοδρόμια είναι σε καθημερινή βάση

Ισχυει !! Αλλα 3 ατομα που τα εβαλαν (golf 5 122 ,octavia 5 , audi a4) αρκετο καιρο τωρα...δεν ειχαν θεμα και πεζοδρομια καβαλησαν και χωματοδρομους πανε...στα χωρια...δεν ειχαν θεμα. Αλλα για να το λεει ο Κουμπαρος δεν θα το λεει ετσι .Το εχω ακουσει παντως απο πολλους...μου αρεσε παντως το κρατημα τους στην πολη ...αλλα αυτο με τα πλαινα πως και δεν το προβλεψαν ? Γιατι βγηκε τετοια βρωμα ?

Απο την αλλη ΓΕΝΙΚΑ ολα τα επωνυμα ελαστικα τους οδηγους που κινουμαστε συντηρητικα και normal μας καλυπτουν ...

exalto ,primacy hp,continental premium contact ,...και ο Κουμπαρος μπορει να μας προτεινει απειρα που ειναι και η δουλεια του .

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω ενα μκ4 1.6 2001 μοντ

μετα τα μαμισια καποιος λαστιχας μου ειπε και εβαλα τα AVON 205/55/16 91W ZZ3 και εχω παθει πλακα !!!!!

εχω αλλαξει 3 φορες και δεν τα αλλαζω ξανα με ΤΠΤ.

χτες εβαλα τα ΖΖ5.

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΑ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!

Κατ΄αρχήν να σας πληροφορήσω, ότι το golfάκι μου δεν γλυστράει πια.

Απο χτές πατάει στα ολοκαίνουργια και φρέσκα conti contact sport 2 των 205/55/16 V.

Η διαφορά που είδα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα 4ετίας λάστιχα που φόραγα και το έχω καταευχαριστηθεί.

Έκανα και μια μεγάλη βόλτα το πρωί πρός Βαρυμπόπη, Πάρνηθα για καφέ και το μεσημέρι στο Σούνιο στη χτεσινή βροχερή μέρα και αισθάνθηκα ότι το εμπιστεύομαι.

Σας ευχαριστώ όλους για τίς γνώμες και τη βοήθεια που μου δώσατε :give_rose:

Ιδιαίτερα θέλω να ευχαριστήσω το φίλο - πλέον - koumparo για τον χρόνο που μου διέθεσε και στο forum και στο τηλέφωνο και στο μαγαζί του, να μου δίνει πληροφορίες για τα ελαστικά... Βαγγέλη χαρά στην υπομονή σου.

Ειλικρινά σας λέω πως τέτοιο επαγγελματία είχα χρόνια να συναντήσω.

Καλά Χριστούγεννα λοιπόν και να έχουμε όλοι προσοχή και ασφάλεια στους δρόμους. Είναι και στο χέρι μας!!! :thumbsup2:

Αυτα να τα βλεπουν οι κασιδες που μολις δουν να λεμε μπραβο σε εναν μηχανικο σε εναν λαστιχα σε εναν ανθρωπο τελος παντων που φερεται επαγγελματικα αμεσως μιλανε για διαφημιση . Ο koumparos ειναι ενας αψογος και ενημερωμενος επαγγελματιας που θα στα πει ολα πριν βαλεις το χερι στην τσεπη ωστε να μπορεις να εχεις επιλογη . Προσωπικα δεν εχω συνεργαστει για να μην λετε αλλα οταν χρειαστηκα μου εδωσε πολλεςπ ληροφοριες χωρις να βαριεται και οσοι φιλοι πηγαν εκει εφυγαν ικανοποιημενοι απο τον επαγγελματισμο οτυ ανθρωπου. Ενας τετοιος επαγγελματιας αξιζει και να πληρωθει αλλα και να ανδειχθει. Χρειαζομαστε και εναν κουμπαρο στην Θεσαλλονικη ρε παιδια...!

Koumparos ποια η αποψη σου για τα καινουρια michelin primacy 3 ?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και sorry, αλλά τώρα διάβασα την ερώτησή σου φίλος

Δεν έχω καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο λάστιχο,

αφού δεν υπάρχει ακόμα στον κατάλογο της MICHELIN

Αν δεις στο παρακάτω link η MICHELIN αναφέρει ότι αναμένεται το Μάρτιο του '12

http://www.michelin.gr/tyres/michelin-primacy-3

Link to comment
Share on other sites

Θελω καποιο οικονομικο λαστιχο με μειωμενη τριβη κυλισης ....και αθορυβο ....και το primacy 3 ειναι αρκετα υποσχωμενο λαστιχο γιαυτο το περιμενω , Τα pilot sport 3 τα βρηκα 440 Με ζυγοσταθμιση κομπλε ...

Link to comment
Share on other sites

Θελω καποιο οικονομικο λαστιχο με μειωμενη τριβη κυλισης ....και αθορυβο ....και το primacy 3 ειναι αρκετα υποσχωμενο λαστιχο γιαυτο το περιμενω , Τα pilot sport 3 τα βρηκα 440 Με ζυγοσταθμιση κομπλε ...

Φίλος, ζητάς: " οικονομικο λαστιχο με μειωμενη τριβη κυλισης ....και αθορυβο "

Στην περίπτωση αυτή, γιατί να μην είσαι εδώ :

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Bravuris-2.htm

ή εδώ :

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-HM-KH31.htm

Και τα 2 με 340 κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τα ηξερα Κουμπαρε .. οντως φενονται πολυ καλα . Με τη λεξη οικονομικο ενοοω για την τριβη του δηλαδη να ειναι "πρασινο" και οχι τοσο στην τιμη αποκτηση του ...

Δυστηχως ειμαι μακρια απο Αθηνα αλλιως ηξερα που να παω :pardon: και θα τα λεγαμε απο κοντα ! Πηγα σημερα ειδα τα pilot sport 3 απο κοντα και οντως φαινεται ενα πολυ καλο λαστιχο και οι ραβδωσεις του και η φιλοσοφια κατασκευης του απο τα λιγα που ξερω και εγω ...αλλα ισως ειναι υπερ υπερβολη για την συντηρητικη οδηγηση μου αλλα σιγουρα σε ενα ξαφνικο συμβαν βγαζουν τα χρηματα τους !

Για τα αλλα που μου προτεινες δεν ηξεραν καν ... :sorry: . Θα περιμενω τα primacy 3 παντως ωστε να τα δω και αυτα !

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις πρώτες ηλιόλουστες μέρες , οι δρόμοι άρχισαν να γλιστράνε :hocky: χειρότερα από τις βροχοπτώσεις που πέρασαν.

Με δεδομένα οτι :

1)Πέρασαν 2 χρόνια & 20.000 km με τα εργοστασιακά Michelin Energy στο ΜΚ6 122

2)Μπρός-πισω έκανα στα 10.000 km

3)Πέλμα υπάρχει ακόμα , αλλά στους δρόμους ψάχνω τον Κωστάλα, για να με βαθμολογήσει στο dancing on roads...

4)Θέλω ελαστικό να ζεσταίνεται ευκολα, με μαλακιά γόμα και σκληρά πλαϊνά.

Μου αρέσει το Michelin Pilot Sport 3 αλλά βγαίνει σε 205/55/16 με V δείκτη ταχύτητας, (μάλλον δεν θα τα ζεσταίνω ποτέ σε κοντινές διαδρομές, με χρήση στην πόλη 100% max speed 120 km ) και από την άλλη ήμουν happy :acute: με τα Continental Premium Contact 2 σε Η σε άλλο αμάξι, αλλά είναι τόσο παλιά η σχεδίαση στη γόμα που με χαλάει λίγο αυτό .

Τι λέτε να βάλω, με δεδομένο οτι δεν θα περιμένω τους 40 C ζέστη 8) για να πειστώ οτι θέλλουν αλλαγή....

Με βάση το www.tyrereviews.co.uk να βάλω τα PS3 που είναι συντριπτικά καλύτερα από το PC2 αλλά δε θα ζεσταίνονται όσο τα PC2 ή να βάλω τα Continental που είναι πιο μέτρια αλλά θα τα εχω πάντα ζεστά ?

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

Goodyear Eagle F1,αλλαγή στα 55.000χλμ με Continental SportContact 2 με 100.000χλμ τώρα,και ακόμα σηκώνει τροχό στις γρήγορες φουρκέτες!Τσιχλόφουσκα μιλάμε το λάστιχο!

Link to comment
Share on other sites

Goodyear Eagle F1,αλλαγή στα 55.000χλμ με Continental SportContact 2 με 100.000χλμ τώρα,και ακόμα σηκώνει τροχό στις γρήγορες φουρκέτες!Τσιχλόφουσκα μιλάμε το λάστιχο!

- Goodyear Eagle F1 II δεν βγαινει σε διασταση 205/55/16

- Continental SportContact 2 δεν βγαινει πλεον (το ειχαν σε test το 2004-2005) επισης το SportContact 3 & 5 δε βγαινει στη διάσταση αυτή.

Μόνη μου ελπίδα το Continental PremiumContact 5 σε 205/55/16 Η που σαρώνει τα πρωτα test στας Ευρώπας, αλλά εδω στο Ελλαδιστάν ίσως έρθει το Σεπτέμβρη για να κάνω και τη χάρη στον φιλο μου τον Playmaker... να περιμένω :sorry:

http://www.continent...-5,tabNr=1.html

Edited by Ringo106R
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.