Jump to content
StavrosH

"Καπνισμένος" Κινητήρας - Κολλημένος Κύλινδρς

Recommended Posts

Tα TSI δεν έχουν βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαεριων, η "ζημιά" γίνεται κυρίως από τις αναθυμιάσεις λαδιού που αναγκαστικά οδηγούνται στην εισαγωγή, άρα και στις βαλβίδες. Είναι και ένας απ τους λόγους που απαιτείται και λάδι με ειδική προδιαγραφή VW.

Άρα παίζει σημαντικό ρόλο το λάδι. Υπάρχει σχέση του "πάχους" (ιξώδες) του λαδιού με τις αναθυμιάσεις? Δηλαδή σε δυο λάδια ίδιων προδιαγραφών πχ 5-30 κ 5-40, κάποιο από τα δυο θα έχει λιγότερες αναθυμιάσεις?

Βασικά αν είχαν ίδιες προδιαγραφές, γιατί νομίζω ότι από αυτά που βγαίνουν,το ένα είναι μεταβλητού διαστήματος long life ενώ το άλλο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην Karenta είναι άσχετοι.

Χθές διαπίστωσα (τι πρωτότυπο !) οτι μου έχουν βάλει 3.9lt λάδι. Πήρα σήμερα να παραπονεθώ και ο υπεύθυνος μου έλεγε οτι μαζί με το φίλτρο παίρνει παραπάνω λάδι. Εγώ επέμενα οτι παίρνει 3.6lt και μου λέει οταν στραγκίξει τελέιως το καρτερ πέρνει παραπάνω...

Εγώ σε αυτούς δεν εμπιστεύομαι το αυτοκίνητο μου για να μου ανοίξουν το καπάκι ή τέλος πάντων να μου βρούν λύση στο πρόβλημα μου. Αν δεν ξέρουν κάτι τόσο απλό που είναι πόσο λάδι παίρνει το αμάξι, σιγά μην ξέρουν να λύσουν αυτό το μάλλον σοβαρό πρόβλημα.

Είμαι σε απεγνωσμένη αναζήτηση άλλου εξουσιοδοτημένου συνεργείου για να καλυφθώ απο την εγγύηση. Απο φίλους ακούω καλά λόγια για την Auto Marin. Εσείς τι γνώμη έχετε ? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο έμπιστο μαγαζί ??

πες ομως σε ποια περιοχη μενεις ωστε καποιο απο τα μελη να μπορουν να σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στην Auto Marin φιλε. Αν η Karenta δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη αυτοί σου λέω εγώ θα καταλαβεις με μια επίσκεψη ότι δεν μπορούν να σου ανοίξουν το καπάκι. Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις. Ας είναι καλά το διαγνωστικό που κάπως τους σωζει δείχνοντας τους τι να ψαξουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην Karenta είναι άσχετοι.

Χθές διαπίστωσα (τι πρωτότυπο !) οτι μου έχουν βάλει 3.9lt λάδι. Πήρα σήμερα να παραπονεθώ και ο υπεύθυνος μου έλεγε οτι μαζί με το φίλτρο παίρνει παραπάνω λάδι. Εγώ επέμενα οτι παίρνει 3.6lt και μου λέει οταν στραγκίξει τελέιως το καρτερ πέρνει παραπάνω...

Εγώ σε αυτούς δεν εμπιστεύομαι το αυτοκίνητο μου για να μου ανοίξουν το καπάκι ή τέλος πάντων να μου βρούν λύση στο πρόβλημα μου. Αν δεν ξέρουν κάτι τόσο απλό που είναι πόσο λάδι παίρνει το αμάξι, σιγά μην ξέρουν να λύσουν αυτό το μάλλον σοβαρό πρόβλημα.

Είμαι σε απεγνωσμένη αναζήτηση άλλου εξουσιοδοτημένου συνεργείου για να καλυφθώ απο την εγγύηση. Απο φίλους ακούω καλά λόγια για την Auto Marin. Εσείς τι γνώμη έχετε ? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο έμπιστο μαγαζί ??

To ιδιο μου καναν και μενα στον Καψιωχα 3,9 με φιλτρο και μου ειπαν τα ιδια ασχετα αν το manual γραφει 3,6λ με φιλτρο.Την επομενη μερα που κοιταξα τα λαδια εφτανε ο δεικτης μεχρι την μεση απο το πορτοκαλι που εχει η βεργα!! Οποτε αφαιρεσα 300 ml περιπου.....

Άρα παίζει σημαντικό ρόλο το λάδι. Υπάρχει σχέση του "πάχους" (ιξώδες) του λαδιού με τις αναθυμιάσεις? Δηλαδή σε δυο λάδια ίδιων προδιαγραφών πχ 5-30 κ 5-40, κάποιο από τα δυο θα έχει λιγότερες αναθυμιάσεις?

Βασικά αν είχαν ίδιες προδιαγραφές, γιατί νομίζω ότι από αυτά που βγαίνουν,το ένα είναι μεταβλητού διαστήματος long life ενώ το άλλο όχι.

Εμενα που καπνισε στις 45000 χλμ μου βαζαν απο αρχη 5-40 castrol στην vw.Iσως να παιζει ρολο το πιο χοντρο λαδι με τις αναθυμιασεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην Karenta είναι άσχετοι.

Χθές διαπίστωσα (τι πρωτότυπο !) οτι μου έχουν βάλει 3.9lt λάδι. Πήρα σήμερα να παραπονεθώ και ο υπεύθυνος μου έλεγε οτι μαζί με το φίλτρο παίρνει παραπάνω λάδι. Εγώ επέμενα οτι παίρνει 3.6lt και μου λέει οταν στραγκίξει τελέιως το καρτερ πέρνει παραπάνω...

Εγώ σε αυτούς δεν εμπιστεύομαι το αυτοκίνητο μου για να μου ανοίξουν το καπάκι ή τέλος πάντων να μου βρούν λύση στο πρόβλημα μου. Αν δεν ξέρουν κάτι τόσο απλό που είναι πόσο λάδι παίρνει το αμάξι, σιγά μην ξέρουν να λύσουν αυτό το μάλλον σοβαρό πρόβλημα.

Είμαι σε απεγνωσμένη αναζήτηση άλλου εξουσιοδοτημένου συνεργείου για να καλυφθώ απο την εγγύηση. Απο φίλους ακούω καλά λόγια για την Auto Marin. Εσείς τι γνώμη έχετε ? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο έμπιστο μαγαζί ??

φιλε κανε μια δοκιμη με τον αφρο 10Ε κανει...Δεν εχεις να χασεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.