Jump to content
regaltipboy

Αλλαγή Ανάρτησης / Τι Βάζω?

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω κάνει 80.000χμ με το σιροκο και αναρωτιέμαι πότε θα έπρεπε να την αλλάξω.

Προς το παρόν το νιώθω ακόμα εντάξει από άποψη συμπεριφοράς.

Αν την αλλάξω, τι προτείνεται να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κάνει 80.000χμ με το σιροκο και αναρωτιέμαι πότε θα έπρεπε να την αλλάξω.

Προς το παρόν το νιώθω ακόμα εντάξει από άποψη συμπεριφοράς.

Αν την αλλάξω, τι προτείνεται να βάλω?

μια κλασσικη και σχετικα φθηνη λυση ειναι τα bilstein κιτρινα. Εχουν sport χαρακτηρα και νομιζω πως ειναι ρυθμιζομενα...η εταιρια λογικα θα σου πει SACHS επειδη ειναι τα μαμισια...κανε μια ερευνα σε μηχανικους γειτονιας και αν δεν βρεις ακρη, απευθυνσου στο scirocco club οπου τα παιδια εχουν κανει το sciroccακι φυλο και φτερο!! ;)
Link to comment
Share on other sites

μια κλασσικη και σχετικα φθηνη λυση ειναι τα bilstein κιτρινα. Εχουν sport χαρακτηρα και νομιζω πως ειναι ρυθμιζομενα...η εταιρια λογικα θα σου πει SACHS επειδη ειναι τα μαμισια...κανε μια ερευνα σε μηχανικους γειτονιας και αν δεν βρεις ακρη, απευθυνσου στο scirocco club οπου τα παιδια εχουν κανει το sciroccακι φυλο και φτερο!! ;)

Στο Passat με 45κ έχω ακόμη τα μαμά Sachs και έχουν ακόμη καλή απόδοση.

Στο Toledo έχω κάνει καπου στα 120κ με Bilstein Sport κίτρινα "χοντρομπούκαλα" και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και ακόμα τα λένε πολύ καλά ακόμα και στο ΚΤΕΟ όπου η μέτρηση της απόσβεσης είναι σαν να είναι καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει 80Κ χλμ και δεν έχεις αλλάξει αμορτισέρ? και το αμάξι δεν πάει σαν βάρκα? Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξεις είναι αμορτισέρ και μάλιστα, άμεσα!

...Γιατι να παει σαν βαρκα ? Δεν ισχυει αυτο που λες ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Έχω κάνει 80.000χμ με το σιροκο και αναρωτιέμαι πότε θα έπρεπε να την αλλάξω. Προς το παρόν το νιώθω ακόμα εντάξει από άποψη συμπεριφοράς. Αν την αλλάξω, τι προτείνεται να βάλω?

Πήγαινε να τα μετρήσεις για να είσαι ήσυχος από θέμα ασφάλειας. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την οδήγηση του καθενός. Μπορεί να σου βγάλουν και πάνω από 110 - 120000 χλμ, όχι βέβαια στο φουλ της απόδοσής τους, αλλά ικανοποιητικά. Ως προς το τι να βάλεις και πάλι εξαρτάται από την οδήγησή σου. Εαν είσαι ευχαριστημένος ξαναβάζεις τα μαμίσια (όχι βέβαια στην αντιπροσωπεία) αρκετά οικονομικά. Αν θέλεις κάποια πιο σπορ καλύτερα να πάρεις απόψεις από κατόχους του αυτοκινήτου σου και μόνο και να σκεφτείς μήπως τα συνδυάσεις και με ελατήρια χαμηλώματος. Τα bilstein τα κίτρινα πάντως που σου είπε κάποιος φίλος και πιο πάνω, είναι εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest vwgolfiv02

Καλησπέρα. Είναι το πρώτο ποστάρισμα, οπότε... καλή αρχή! Λοιπόν, έχω το Golf IV 1.6 Generation και το '03 είχα βάλει τα Bilstein (κίτρινα) νομίζω Sprint τα έλεγαν μαζί με ελατήρια HR. Δεν μπορώ να πω ότι τα απόλαυσα, καθώς τα οδοστρώματα δεν είναι και τα καλύτερα (τα χειρότερα ίσως) αλλά και γιατί το αυτοκίνητο δεν είχε εργοστασιακές προδιαγραφές για ένα πιο σπορτιφ χαρακτήρα (τουλάχιστον έτσι όπως το σκεφτόμουν) οπότε δημιουργήθηκε ένα μείγμα... απλά άσχημο! Τέλος πάντων, επειδή πιστεύω ότι έχει αρχίσει να τρίζει και να "χτυπάει" περισσότερο μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή. Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι παρόμοιο, αλλά με ενδιαφέρει η άνεση, ασφάλεια, αξιοπιστία και γιατί όχι η οικονομία! Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές και προτάσεις σας για να καταφέρω μια αλλαγή που να μην μετανιώσω, αφού οι γνώσεις μου δεν είναι οι κατάλληλες, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.