Jump to content
VASILISTFSI

Λαδια Και Παλι Λαδια...

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία , θα ήθελα να επαναφέρω ένα θεματάκι σχετικά με τα λάδια για Passat 2.0 TFSI μοντέλο 2006 , ψάχνωντας να προμηθευτώ λάδι για τον κινητήρα μου διαπίστωσα πως ο κωδικός QG1 ή QG0 (βρίσκεται στο βιβλίο service) καθορίζει τον τύπο service που θα ακολουθήσει το κάθε αυτοκίνητο longlife ή περιοδικό κάθε 15000χλμ καθώς επίσης ότι προτεινόμενο λάδι είναι το http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9033151&contentId=7060719 κάνω κάποιο λάθος εώς εδώ μήπως κάποιος ακολουθεί κάτι διαφορετικό;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακολουθεις το longlife service αρα χρειαζεσαι και το αντιστοιχο λαδι.

Στο λινκ που εδωσες παραπανω,ανοιγει την κεντρικη σελιδα και οχι καποια συγκεκριμενα λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στα Castrol edge w5-30.

ναι αυτο ειναι http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9033151&contentId=7060719 ειναι εως και 30000 χλμ αλλα αυτο το βλεπει ο εγκεφαλος αναλογος τον τροπο οδηγησεις σου θα σου βγαλει ποτε θα πας για αλλαγη λαδιων η βαση χρονικης περιοδου δηλ τα 2 χρονια η χλμ οπως διεγνωσε ο εγκεφαλος του longlife...
ναι αυτο ειναι http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9033151&contentId=7060719 ειναι εως και 30000 χλμ αλλα αυτο το βλεπει ο εγκεφαλος αναλογος τον τροπο οδηγησεις σου θα σου βγαλει ποτε θα πας για αλλαγη λαδιων η βαση χρονικης περιοδου δηλ τα 2 χρονια η χλμ οπως διεγνωσε ο εγκεφαλος του longlife...
ειδα οτι το λινκ που εβαλα σε παει παλι στην αρχη για καταχωρισει οχηματος...μεχρι την αλλαγη λαδιων δεν εχεις συμπληρωσει λαδι?αν συμπληρωνεις απλα ανανεωνεις τα προσθετα του λαδιου...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

ποιά η γνώμη σας για αυτό το λάδι Total Quartz Ineo LongLife σε σύγκριση με το Mobil 1 esp formula

ένας φίλος με ενημέρωσε οτι είναι πολύ πιο καλό απο το Μobil

http://www.total-lub.../NT0000F11E.pdf

http://www.mobil.com...rmula-5w30.aspx

Link to comment
Share on other sites

Από εταιρίες πιστεύω σε ARAL και επειτα όλες τις άλλες...

Καλή η aral αλλά τα mobil esp ήταν συγκριτικά καλύτερα.Όταν τα έβαλα είχα λιγότερη κατανάλωση λαδιού απ΄ότι με τα aral.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι προτιμοτερο το castrol για 24,000 ή για 15,000χλμ?

φανταζομαι πως και σας θα καιει το λαδακι του το passat 2.0t fsi!!!

συμπληρωνομαι δηλαδη κατα την διαρκεια και του ενος ετους αλλα και τον δυο?

η vw ποια μαρκα λαδιων βαζει γνωριζουμε?

Edited by apostatis9
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι προτιμοτερο το castrol για 24,000 ή για 15,000χλμ?

φανταζομαι πως και σας θα καιει το λαδακι του το passat 2.0t fsi!!!

συμπληρωνομαι δηλαδη κατα την διαρκεια και του ενος ετους αλλα και τον δυο?

η vw ποια μαρκα λαδιων βαζει γνωριζουμε?

1.Για 15000 χλμ λογικά.

2.Σωστά όλα καίνε-τσιμπάνε λάδι.

3.Συμπληρώνεις λάδι κατά την διάρκεια και των 2 ετών αν αυτό είναι αναγκαίο.

4.Δεν αναγράφεται στο κυτίο αλλά κατά 99% είναι castrol.

Link to comment
Share on other sites

και σαν καλυτερο το castrol?

να ρωτησω και κατι αλλο εμενα ειναι αυτοματo αλλα μαλλον οχι dsg ε αυτο κανουμε αλλαγη λαδιων?γιατι μια φορα που ρωτησα την αντιπροσωπεια μου ειπε οχι μονο στα dsg αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

Και στο τριπτόνικ πρέπει να αλλάζονται οι βαλβολίνες ανά100.000 χλμ.Καλό θα κάνεις φρέσκο λαδάκι αν βάλεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

και τι λαδι σε αυτο?

Φίλος που άλλαξε προτίμησε oem λαδάκι απο αντιπροσωπεία.Είναι λίγο αλμυρή η τιμή του αλλά δεν ήθελε κάτι άλλο για να μην έχει μπλεξίματα.

Της ίδιας άποψης είμαι και γω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι και καλη χρονια εγω παιδιά κάνω service κάθε 18-20 μήνες και περίπου 5000χλμ πριν την τελευταία ένδειξη του μετρητή (longlife) και αυτό τώρα που έφτασα υα 110000χλμ γιατί όλα τα άλλα τα έκανα όπως όριζε ο κατασκευαστής(longlife) τώρα εαν αυτό θα βγεί σε καλό μακάρι να είμαστε εδώ να το σχολιάσουμε σε κανα 5 έξι χρονάκια...σας παραθέτω και στην Γενικά θέματα αυτοκινητου/ στήλη φροντιδα αυτοκινήτου σε αυτο το site.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι και καλη χρονια εγω παιδιά κάνω service κάθε 18-20 μήνες και περίπου 5000χλμ πριν την τελευταία ένδειξη του μετρητή (longlife) και αυτό τώρα που έφτασα υα 110000χλμ γιατί όλα τα άλλα τα έκανα όπως όριζε ο κατασκευαστής(longlife) τώρα εαν αυτό θα βγεί σε καλό μακάρι να είμαστε εδώ να το σχολιάσουμε σε κανα 5 έξι χρονάκια...σας παραθέτω και στην Γενικά θέματα αυτοκινητου/ στήλη φροντιδα αυτοκινήτου σε αυτο το site.

Από κατανάλωση λαδιού πως πας??Το τούρμπο έχεις ή το απλό δίλιτρο??Πόσο λάδι περίπου συμπληρώνεις με αλλαγές ανά 30000 χλμ???

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή θέλω περίπου 12000χλμ για το επόμενο service (θα το κάνω νωρίτερα )και έχω διανύση άλλα 14000χλμ σε αυτά κατανάλωσα ακριβώς 300γραμ. Castrol 05W-30 EDGE βέβαια εώς το δεύτερο κατα σειρά service στα 57000χλμ περίπου η κατανάλωση ήταν διπλάσια μετά τα 65000χλμ δεν ξανα έβαλα τέτοια ποσότητα λαδιού με μία μικρή αύξηση της κατανάλωσης που παρατήρησα τους καλοκαιρινούς μήνες ίσως και λόγω της πιο επιθετικής οδήγησης.Έχω το υπερτροφοδοτούμενο με τα 200άλογα και θα πρέπει να πώ ότι από το αυτοκίνητο είμαι πολύ ευχαριστημένος (φτού) ,τώρα που έφτασα στα 110000χλμ όπως ανέφερα και παραπάνω δεν θα αφήνω πάνω από 20 μήνες χωρίς αλλαγή λαδιών εκτός και αν κάνω πολλά χλμ πράγμα που δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

tfsi και σου καιει 300 γρ λαδιου στα ποσα χλμ??

εγω παντως προσωπικα επειδη το παταω κιολας τα αλλαζω καθε 6000 κλμ και ολα τα φιλτρα.αισιως εχω 94000 χιλιαδες και κιχ το μοτορι...τωρα απο καψιμο δεν εχω αντικειμενικη αποψη λογω οτι το παταω και οταν πατιουνται τα τουρμπο τσιμπανε λαδακι...για αυτο και ποιο σχολαστικη συντηρηση εννοειται της καστρολ το συνθετικο spor edge

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή θέλω περίπου 12000χλμ για το επόμενο service (θα το κάνω νωρίτερα )και έχω διανύση άλλα 14000χλμ σε αυτά κατανάλωσα ακριβώς 300γραμ. Castrol 05W-30 EDGE βέβαια εώς το δεύτερο κατα σειρά service στα 57000χλμ περίπου η κατανάλωση ήταν διπλάσια μετά τα 65000χλμ δεν ξανα έβαλα τέτοια ποσότητα λαδιού με μία μικρή αύξηση της κατανάλωσης που παρατήρησα τους καλοκαιρινούς μήνες ίσως και λόγω της πιο επιθετικής οδήγησης.Έχω το υπερτροφοδοτούμενο με τα 200άλογα και θα πρέπει να πώ ότι από το αυτοκίνητο είμαι πολύ ευχαριστημένος (φτού) ,τώρα που έφτασα στα 110000χλμ όπως ανέφερα και παραπάνω δεν θα αφήνω πάνω από 20 μήνες χωρίς αλλαγή λαδιών εκτός και αν κάνω πολλά χλμ πράγμα που δεν νομίζω.

Μια χαρά τα πας με το θέμα κατανάλωση λαδιού!!!Συνέχισε με τα ίδια λάδια και το ίδιο τύπο σέρβις.Δεν υπάρχει λόγος για αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χειμώνα που φοράω και 16αρα με χειμερινά δεν το ζορίζω και σπάνια να ζητήσει πάνω απο 300-400 γραμμάρια στα 12000-15000χλμ καλοκαίρι όμως όπως ανέφερα και παραπάνω που φοράω 17άρες το ζορίζω αρκετά και εκεί μπορεί και να διπλασιαστεί η κατανάλωση πάντως νομίζω πως τα 6000χλμ για το δικό μου οδηγικό στυλ έιναι υπερβολή καθώς κάνω πολύ εγνατία οδό και υπάρχουν φορές οι περισσότερες που το αμάξι βγάζει και 800-900 χλμ το ρεζεβουάρ(περίπου 60λίτρα την φορα) άρα πιο συντηριτική οδήγηση.Ενδεικτικά πάντως όταν το έβαλα σε πίστα και μάλιστα απαιτητική με το γκάζι στο πάτωμα για αρκετά χλμ ΄τοτε θυμάμαι ενώ ήμουν στην μέση του longlife μου έφαγε ένα μπουκάλι μέχρι το service που τελικά έκανα στα 23000 ή 24000 περίπου.Ήθελα να σε ρωτήσω που κρατάς την στάθμη λαδιού στον δείκτη κοντά στην πάνω γραμμή ή ακριβώς επάνω στην γραμμή?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.