Jump to content
menegsp

Ερωτηση Σχετικα Με Τους Εξτρα 2 Αεροσακους Κουρτινα Για Τους Πισω Επιβατες.

Recommended Posts

:help: Καλησπερα περασα σημερα να δω το πολο που παρηγγειλα το οποιο ειχα ζητησει να εχει κ τους αεροσακους για τους πισω επιβατες..

θα ηθελα λοιπον επειδη με επιγει η απαντηση να μου απαντησει οποιος γνωριζει η οποιος καλυτερα τους εχει στο αυτοκινητο του...

διοτι μπαινοντας στην θεση των πισω επιβατων κ κοιτωντας στη μεσαια κολωνα πανω απο την ζωνη ασφαλειας δεν ειδα πουθενα το χαραχτηριστικο

σηματακι στα αγγλικα που γραφει ( AIRBAGS ) ο υπευθυνος λοιπον μου ειπε οτι η κουρτινα που παει στους πισω επιβατες βγαινει απο την τερμα μπροστα

κολωνα του μπαμπριζ κ ετκινεται μεχρι πισω που μου φαινεται λιγο απιθανο!!!! κ εκει επαθα πλακα γιατι πρωτη φορα το ακουω αυτο κ πρωτη φορα το βλεπω...

οσα αυτοκινητα εχω δει να εχουν αεροσακους πισω... οι αεροσακοι βγαινουν απο τη μεσαια κολωνα κ εχουν κ το συγκεκριμενο σημα...αφου λοιπον μπηκαμε

κ σε ενα Jetta για να μου διξει οτι ισχυει αυτο... μπηκαμε κ προς εκπληξη του ειχα δικιο...το σημα για τους πισω αεροσακους υπηρχε στη μεσαια κολωνα..

οποτε θελω την γνωμη σας σε αυτο για να δω αν με παραμυθιαζει η εχω τελικα δικιο...

Σας ευχαριστω..

Edited by menegsp
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις τι γινεται. την ιδια απορια ειχα και εγω με το Octavia οταν την ειχα παραγγειλει (μοντελο 2011). Οι αερόσακοι τυπου κουρτινας καλυπτουν τους μπροστα και πισω επιβατες. Παλαιότερα εβαζαν το σημαδακι "AIRBAG" και στις τρεις κολωνες (μπροστα- μεσαια- πισω). Πλεον σημαδευουν μονο την κολωνα στην οποια υπαρχει ο μηχανισμος που τους ανοιγει. Αν εχει το σημαδακι στην μπροστα κολώνα τοτε εισαι οκ.

Edited by akollias
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά σε όλους και Καλή Χρονιά.

Και εγώ θεωρώ πως το σηματάκι με την ένδειξη AIRBAG υπάρχει μόνο στην μπροστινή κολώνα, εφόσον το αμάξι είναι εξοπλισμένο με αερόσακους κεφαλής. Όμως, όπως φαίνεται και στη συνημμένη εικόνα, ο μηχανισμός (δηλ. η γόμωση) βρίσκεται πίσω, κοντά στους μεντεσέδες του πισινού καπό (κόκκινο πλαίσιο). Ο αερόσακος βρίσκεται επάνω από την ταπετσαρία της οροφής και εκτείνεται από την πρώτη έως την τρίτη κολώνα. Επομένως, σε περίπτωση ατυχήματος, βγαίνει από την ταπετσαρία της οροφής και όχι από κάποιο κάλυμμα κολώνας.

Φιλικά

post-19394-0-58605500-1325499677_thumb.j

Edited by A-Polo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.