Jump to content
LSD

Αναβάθμιση Κινητήρα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

Εχω ένα tsi 160 και τα πράγματα δεν πάνε καλά.

Μετά την (τις) αναβαθμίσεις που μου έκαναν στην αντιπροσωπία το αυτοκίνητο έχει αλλάξει εντελώς , είναι απρόθυμο και θέλει αρκετό πάτημα 4000 στροφές έως κόφτη για να προχωρήσει αξιοπρεπώς ενώ πριν το αυτοκίνητο σκότωνε μέχρι τις 3000 στροφές . Δεν ξέρω τι να κάνω αυτό δεν είναι το αμάξι που αγόρασα. Η αντιπροσωπία λέει ότι όλα είναι οκ αλλά………. Ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταίει??

Έχει κάποιος εδώ μέσα το ίδιο πρόβλημα??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ιδια..Βαρεθηκα με το θεμα πραγματικα και το αφησα.Αν τους πεις να σου βαλουνε το προηγουμενο update πλεον δεν θα μπορεσουνε οχι γτ δν θελουνε αλλα γτ η VW το εχει κλειδωσει. Παλιοτερα μπορουσανε τωρα οχι. Η μονη λυση που σου προτεινω ειναι αφου δεν θα εχεις βρει ακρη με τα τζιμανια εκει αγορασε ενα πανελακι πιο ελευθερο βγαλε τον πνιχτη και καπως θα στρωσει χαμηλα.Ελπιζω να σε βοηθησει αυτο που σου λεω γτ και εγω αλλο αμαξι αγορασα και αλλο εχω πλεον σε σχεση με οτι ητανε. Εκτος αν πας για προγραμμα και τελιωνεις.

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια απο τα ιδια..Βαρεθηκα με το θεμα πραγματικα και το αφησα.Αν τους πεις να σου βαλουνε το προηγουμενο update πλεον δεν θα μπορεσουνε οχι γτ δν θελουνε αλλα γτ η VW το εχει κλειδωσει. Παλιοτερα μπορουσανε τωρα οχι. Η μονη λυση που σου προτεινω ειναι αφου δεν θα εχεις βρει ακρη με τα τζιμανια εκει αγορασε ενα πανελακι πιο ελευθερο βγαλε τον πνιχτη και καπως θα στρωσει χαμηλα.Ελπιζω να σε βοηθησει αυτο που σου λεω γτ και εγω αλλο αμαξι αγορασα και αλλο εχω πλεον σε σχεση με οτι ητανε. Εκτος αν πας για προγραμμα και τελιωνεις.

Πίσω δεν γυρνάει………….. Downgrade λένε δεν μπορεί να γίνει. Με βλέπω για πρόγραμμα και πολύ σύντομα μάλιστα αν και φοβάμαι μην πάρω τον κινητήρα στο χέρι. Όπως και να έχει είναι πολύ άδικο αυτό άλλο αυτοκίνητο αγοράζεις και άλλο καταλήγεις να οδηγείς.

Μου κάνει εντύπωση πάντως αφού όλοι υποχρεωτικά κάνουν την αναβάθμιση γιατί δεν ακούω παράπονα………….. μόνο εγώ απογοητευτικά με την (χάλια) πλέον απόδοση του αυτοκίνητου?

Link to comment
Share on other sites

και εγω απογοητευτηκα παρα πολυ. Δεν εισαι ο μονος φιλε. Δεν ξερω να σου πω για προγραμμα γτ δν εχω βαλει εγω κ δν εχω αποψη.Το θεμα ειναι οτι ημουνα υπερ ευχαρηστημενος απο το αμαξι μου ετσι οπως ητανε και χωρις να με ρωτησουνε πηγανε και το περασανε..οπως και να χει ακρη δεν θα βγαλεις γτ το παλευα και εγω πολυ καιρο μπας και γινει κατι. Η βαζεις προγραμμα η κανεις αυτο που σου ειπα παραπανω και ξαναβλεπεις κατι απο το αμαξι σου

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, εμένα μου πέρασαν την "αναβάθμιση" ακριβώς πριν το Revo, οπότε δεν είδα καμία πτώση στην απόδοση, το ακριβώς αντίθετο!

Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι αισχρό να σου στερούν απόδοση... αν κρίνω όμως από την πολιτική της VW στο θέμα, μάλλον ο κομπρέσορας σήκωνε πολύ την πίεση... εγώ πλέον με το πρόγραμμα τέρμα γκάζι χαμηλά (< 3000) ΜΟΝΟ με τις 3 πρώτες σχέσεις. 4η και πάνω τέρμα γκάζι μόνο ψηλά. Προληπτικά αυτά, για να έχουμε τα ρούχα μας τουλάχιστον μισά...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν με ρωτήσανε το περάσανε και τέλος . Η απάντηση της αντιπροσωπίας είναι ότι την κάνουν για την ασφάλεια του κινητήρα!!!! Giev πόσο σου πήγε το revo? Με την εγγύηση τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω γιατι να το κανουν... :huh: Μήπως βλεπουν κατι εκει στην vw για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου κινητηρα μακροπροθεσμα και περνανε τις αναβαθμισεις και ριχνουν την ιπποδυναμη?Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο,αλλα οπως και να εχει ειναι ψιλοαπατεωνια αλλο αμαξι να πουλανε και αλλο να ειναι μετα απο 2 χρονια.(Δεν εχω εμπειρια ,κατεχω το 122αρι και δεν μου εχουν κανει καμια αναβαθμιση,απλα μου κανουν εντυπωση οι εμπειριες παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί είχαν πρόβλημα με το 160 απ ο όσα ξέρω πρώτος κύλινδρος στο χέρι και λοιπά….. για αυτό κάνουν τα συγκεκριμένα update στα cavd. Όσους ξέρω με 120 δεν είχαν τέτοια προβλήματα πολύ αξιόπιστα…..! Απλά η μαμά vw διάλεξε την πιο σίγουρη λύση κοβει απόκριση στο γκάζι ροπές και πίεση τουρμπίνας και όλα καλά (για αυτούς αφού έτσι δεν βγάζει προβλήματα εντός εγγύησης ) για εμάς απλά μεγάλη πίκρα!

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγα παντως για το θεμα με αρχημηχανικο και μου το ειπε ξεκαθαρα. Χαμηλωσανε δυναμη γιατι σπαγανε . Το παραλογο ειναι λεει οτι σε προγραμματισμενα δν ειχε δει καθολου σπασμενα. Επισης οι κινητηρες BLG οπως το δικο μου βγαζανε τα περισοτερα προβληματα και τελος παντων απο τα οσα συζητησαμε οι εταιριες ολο το χρημα το βγαζουνε περισοτερο απο τα ανταλλακτικα, οποτε καταλαβενετε..Οταν περνεις αμαξι ειναι καθαρα λαχειο τι θα σου λαχει.

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο το έχω ακούσει και εγώ!! Περίεργο πάντως με πρόγραμμα να μην σπάνε και μαμά να σπάνε! Τι να πω . Με βλέπω από Δευτέρα να πηγαίνω για πρόγραμμα και ελπίζω όλα να πάνε καλά. Από τιμές ξέρει κανείς πόσο πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα η Cargate εχει μια πολυ καλη προσφορα για εμενα.720 με κοντρολακι. αν με επερνε οικονομικα θα το εβαζα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

720 καλά είναι να δούμε αν με παίρνει οικονομικά γιατί είμαστε λίγο στενά τώρα! Στο site της Cargate δεν λέει κάτι μάλλον έχει λήξη θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς, εμένα μου πέρασαν την "αναβάθμιση" ακριβώς πριν το Revo, οπότε δεν είδα καμία πτώση στην απόδοση, το ακριβώς αντίθετο!

Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι αισχρό να σου στερούν απόδοση... αν κρίνω όμως από την πολιτική της VW στο θέμα, μάλλον ο κομπρέσορας σήκωνε πολύ την πίεση... εγώ πλέον με το πρόγραμμα τέρμα γκάζι χαμηλά (< 3000) ΜΟΝΟ με τις 3 πρώτες σχέσεις. 4η και πάνω τέρμα γκάζι μόνο ψηλά. Προληπτικά αυτά, για να έχουμε τα ρούχα μας τουλάχιστον μισά...

Eμενα σε golf 5 μου περασαν το update μετα το Revo με αποτελεσμα να εχει πτωση στα χαμηλα και να μην σηκωνει πανω απο 1,3 over.Ξαναπερασα το προγραμμα μετα και δεν αλλαξε τιποτε!! :aggressive:

Link to comment
Share on other sites

Προσφορα για τωρα τις γιορτες ητανε νομιζω..κανονικα εχει 800κατι νομιζω απλα τωρα ητανε 720+ κοντορλακι. το κοντρολακι εχει κανα 250αρι αν δεν κανω λαθος.Ητανε τρελη προσφορα παντως.Ρε συ βαλε ενα πανελακι κ βγαλε το πνηχτη.Θα δεις σ λεω διαφορα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορα για τωρα τις γιορτες ητανε νομιζω..κανονικα εχει 800κατι νομιζω απλα τωρα ητανε 720+ κοντορλακι. το κοντρολακι εχει κανα 250αρι αν δεν κανω λαθος.Ητανε τρελη προσφορα παντως.Ρε συ βαλε ενα πανελακι κ βγαλε το πνηχτη.Θα δεις σ λεω διαφορα σιγουρα.

Λες να κάνει δουλειά? Jim75 ξαναπέρασες το revo και δεν επανήλθε???? λέγε μου τέτοια!!!!!!!!!! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Το χα κανει στο δικο μου ρε φιλε.Σιγουρα πραματα σου λεω.Βεβαια θελει μερικα χιλιομετρα.Τουλαχιστον το πιο οικονομικο ειναι αυτο που σου λεω..αλλιως τραβα για προγραμμα αμα εχεις τα φραγκα.εμενα προς το παρον δεν μου περισευουνε αυτην την εποχη..

Link to comment
Share on other sites

ούτε εμένα μου περισεύουν τώρα και να πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο το πρόγραμμα οπότε μάλλον θα κάνω αυτό για αρχή και μετα βλέπουμε.

Σε ευχαριστώ για την ιδέα!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να κάνει δουλειά? Jim75 ξαναπέρασες το revo και δεν επανήλθε???? λέγε μου τέτοια!!!!!!!!!! :suicide:

Ναι δεν σηκωνει πιεση παντως οπως παλια και χαμηλα εχει χασει.Καποια στιγμη οταν κατεβω αθηνα θα περασω απο την cargate να το ξαναπερασω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

Το είχα πάθει πριν 2 χρόνια αλλά ήμουν απο τους τυχερούς όταν γίνονταν downgrade και έτσι μετά απο αρκετό ψάξιμο και γκρίνια επανέφερα το αμάξι όσον αφορά απόκριση, ροπή, δύναμη κλπ. (Golf V TSI 140)

Προτείνω μαζικά παράπονα μπας και βάλουν μυαλό. Όχι τόσο στις κατα τόπους αντιπροσωπείες όσο στην Kosmokar επικοινωνώντας με το τμήμα παραπόνων. Κάντε πανικό και να επειμένετε μήπως και βγεί κάτι καλό. Απειλήστε με ανάρτηση στο διαδύκτιο. Δεν έχετε να χάσετε κάτι.

Επιπλέον, ψάξτε να δείτε εάν έπρεπε να σας είχαν ενημερώσει για τα αποτελέσματα τις αναβάθμισης, εάν επρεπε να έχουν τη συγκατάθεση σας για να το κάνουν. Είναι πολύ σημαντικό μιας και οτιδήποτε έκαναν το έκαναν στις δικές σας περουσίες.

Όσο πιο πολλοί τόσες περισσότερες πιθανότητες. Μην τους αφηνετε έτσι. Τους πληρώσατε και κάποιοι ακόμη τους πληρώνουν για να έχετε αυτό που αγοράσατε και όχι αυτό που σιγά σιγά θέλουν να οδηγείτε. Ακόμη θυμάμαι το συναίσθημα απο τη ροπή και τα γκάζια του test drive. Δεν θα δεχόμουν να πληρώσω για οτιδήποτε λιγότερο.

Ο jim75 ξέρει πολύ καλά τις φασαρίες που έχω κάνει στην τοπική αντιπροσωπεία, τις καταγγελίες μου στη Κοσμοκαρ και τα αποτελέσματα τους. Μέχρι στιγμής δικαιώθηκα.

Αι σιχτιρ μαστόρια και άσχετοι.

Ότιδήποτε σας κάνουν ή πρόκειται να σας κάνουν στο αμάξι πάντα εγγράφως και προς θεού ποτέ μην αφήσετε το αμαξι σας απο τα μάτια σας μέσα στο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ολοι το εχουν νιωσει αυτο ....Ειδικα με 5 ατομα και φορτωμενο το αμαξι.....παει σαν 130 αλογα . Και μεγαλη αυξηση καταναλωσης 1. Λιτρο σε μενα. Δεν γινεται ο δρομος που 2 χρονια εκανα με 5.5 6η και 100χιλ πλεον να θελω 6.6 λιτρα ... με ιδιες πιεσεις ελαστικων ... Εγω θα ηθελα ενα προγραμμα να με ανεβαζει στα 180 αλογα ...οχι παραπανω ...αλλα δεν ξερω κατα ποσο γινεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως την 24Μ3 την ειχαν γραψει στο βιβλιο service .Πριν 10 μηνες που μου περασαν την καινουργια ¨"υποβαθμιση"!! δεν σημειωσαν κατι.. και επισης δεν μου ειπαν καν πως λεγεται.. οσο και να επεμενα(στα μουλωχτα της περνανε).Μονο οποιος εχει φιλο μηχανικο το μαθενει!! Εμενα μου το ειπαν αναγκαστικα γιατι μετα θα μου περναγαν το revo παλι..Μηπως να πεσουν τηλεφωνα στην KOSMOKAR??και να απαιτησουμε να μας ξεκλειδωσουν τις ΥΠΟΒΑΘΜΗΣΕΙΣ??

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως την 24Μ3 την ειχαν γραψει στο βιβλιο service .Πριν 10 μηνες που μου περασαν την καινουργια ¨"υποβαθμιση"!! δεν σημειωσαν κατι.. και επισης δεν μου ειπαν καν πως λεγεται.. οσο και να επεμενα(στα μουλωχτα της περνανε).Μονο οποιος εχει φιλο μηχανικο το μαθενει!! Εμενα μου το ειπαν αναγκαστικα γιατι μετα θα μου περναγαν το revo παλι..Μηπως να πεσουν τηλεφωνα στην KOSMOKAR??και να απαιτησουμε να μας ξεκλειδωσουν τις ΥΠΟΒΑΘΜΗΣΕΙΣ??

Απορώ πώς "ανέχεστε" τις... ανα(κρυφο-υπό)βαθμίσεις ρε παιδια! Καλά, είναι δυνατόν, αν δε δεχτείς την υποβάθμιση να σε αναγκάζουν να υπογράφεις χαρτιά ότι δε δέχτηκες κ.λπ;;; Δηλαδή αν το ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΤΗΤΟΡΕΣ Τwincharged, ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ SERVICE;;; Από αυτά δεν "επιβιώνουν" οι αντ/πείες;;; Και σιγά αν το μοτέρ "σπάσει" ("κούφια η ώρα"!) λόγω αστοχίας (ειδικά αν έχει πρόγραμμα), μή σε "καλύψουν", επειδή τάχατες ήσουν <<καλό παιδί>> και "συνεμορφώθεις προς τας υποδείξεις"! Κουραφέξαλα για μένα οι εγγυήσεις! Αν προσέχεις το αμάξι σου ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! <<ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ!!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ! ΚΑΝΕ ΤΟ SERVICE KI O,TI ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΩΣ ΚΙ ΑΣΕ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟΥΣ! ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ <<ΧΑΝΟΥΜΕ>> ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΡΟΠΗ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΜΕ CIVIC, "AGURIS" KAI DACIA LOGAN>>.

Αυτά έκαναν και τελικά ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΑΥΣΗ μέσα στη μιζέρια της οικονομικής κρίσης! Αλλοιώνουν ακόμα και τα χαρακτηριστικά απόδοσης των "χρυσοπληρωμένων" ρημαδιών τους από εμάς τους φουκαράδες <<καταναλωτές του Νότου>> και μας καθυβρίζουν και κάθε μέρα ως "κακοπληρωτές" κ.λπ (βλέπε Focus, Βild, Spiegel κ.λπ) Πφφφφφ!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.