Jump to content
xpanop

Αυξημενη Καταναλωση Σε Polo Gti

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Έχω το polo gti 2010 από τον Μάρτιο του 2011. Η κατανάλωση του έπαιζε σε 6 με 6,5 lt/100km σε ανοικτό δρόμο και σε 7,5 με 8 σε πόλη. Τον τελευταίο 1 1/2 περίπου μήνα,μετά από service, βλέπω διαφορά στην κατανάλωση περίπου 50 - 70 λιγότερα χιλιόμετρα ανά ντεποζιτο με ίδιο τρόπο οδήγησης. Έκανα περίπου 580 km με ένα ντεπόζιτο και τώρα κάνει max 510. Σε ανοικτό δρόμο για μία απόσταση 50 km σε Αττική Οδό, κάνει 8,5 με 9 lt/100km μέση κατανάλωση.Μήπως φταίει κανένα πρόγραμμα αναβάθμισης από KARENTA; Παίζει ρόλο ο ψυχρός καιρός;(χαζή ερώτηση)..Μήπως παίζει καμιά φθορά κινητήρα;

Υ.Γ. Εχω κάνει 38.500 km(αρκετά θα έλεγα) ώστε να μπορώ να έχω αντικειμενική κρίση κατανάλωσης.

Αναμένω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

ο καιρός δεν παίζει ρόλο...η ΚΑΡΕΝΤΑ όμως ναι , δε σου είπανε τι κάνανε?

έχεις δει πχ το DSG να αλλάζει ταχύτητες στις ίδιες περίπου στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε netrino καλή σου μέρα.

Τ αμάξι δεν παρουσιάζει καμία διαφορά στην αλλαγή ταχυτήτων. Έκλεισα ραντεβού με Karenta την Δευτέρα για να το βάλουν στο διαγνωστικό

Σ ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το προβλημα σου ειναι περιεργο...κατι εχει παιχτει μαλλον απο την καρεντα(αν οδηγας με τον ιδιο τροπο οπως πριν). αλλα αυτο που σου προτεινω εγω ειναι να το "ανεβασεις". Ενας φιλος με το IBIZA FR (ιδιο μοτερ) το εχει φτασει απο 150 αλογα στα 223 και 34,5 κιλα ροπης! Με αποτελεσμα και το αμαξι να καιει λιγοτερη ποσοτητα βενζινης (λογω αυξημενης ροπης = μεγαλυτερη υποβοηθηση του κινητηρα) αλλα και να καιει λιγοτερα λαδια...προβλημα που αντιμετωπιζει ιδιαιτερα ο συγκεκριμενος κινητηρας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σωστό αυτό που λές αλλά έχει ακριβό τίμημα...Απώλεια εγγύησης....;)..Και έχω πληρωσει για τετραετία..Με τα χιλιόμετρα που κάνω,δεν λέει να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σωστό αυτό που λές αλλά έχει ακριβό τίμημα...Απώλεια εγγύησης.... ;)..Και έχω πληρωσει για τετραετία..Με τα χιλιόμετρα που κάνω,δεν λέει να το ρισκάρω.

Εξαρτάται την εταιρεία που θα επιλέξεις για τον νέο προγραμματισμό του εγκεφάλου. Η ABT απ' ότι ξέρω συνεργάζεται με τη VW και δε χάνεις εγγύηση σε περίπτωση που επαναπρογραμματίσεις τον εγκέφαλο για περισσότερα άλογα και ροπή. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω εγγύηση δε χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς έτσι σχεδόν όλες συνεργάζονται με διαφορετικές εταιρείες και καλύπτεσαι για όλα για την 4ετία. Εγώ που ρώτησα στον δικό μου Αθήνα συνεργάζεται με την revo και με καλύπτει στα πάντα φυσικά. Οπότε δεν έχεις θέμα με εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι όλα αυτά είναι σχετικά....Το κάνουν όλοι για να χουν δουλειά..Αν σου κάτσει όμως καμιά σοβαρή βλάβη,σίγουρα θα το ρίξουν ότι φταίει το πρόγραμμα...Και βάζω στοίχημα ότι κανένας δεν σου δίνει γραπτά ότι η εγγύηση συνεχίζει να ισχύει με αλλαγή προγράμματος. Μόνο έτσι είσαι βέβαιος...Όλα είναι στα λόγια...Αν ισχύει τ αντίθετο, αύριο κιόλας βάζω revo ή ΑΒΤ

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα στο σπίτι μου στον Φιλοσίδη .

Πάρε τιμή από μόνος σου και αν το αποφασίσεις πριν πείς το οκ και πληρώσεις μου λες να του ρίξω ένα τηλέφωνο να σου κάνει έκπτωση στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε γιωργο.πρεπει να το παω στην αντιπροσωπεια εκει να το περασω οπωσδηποτε η μπορω και εξω απλα να ειμαι και παλι καλυμμενος απο θεμα εγγυησης?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο ΙΔΙΟΣ ο έμπορος που είπα ότι βάζει αυτός το πρόγραμμα της εν λόγω εταιρείας που συνεργάζεται και σου είπα και μεκαλύπτει για τα πάντα εως να λείξει η 4ετης εγγυηση και ισχύει γιατί τον ξέρω προσωπικά. Γύρω στα 600-700 ευρώ νομίζω αν δεν κάνω λάθος δεν θυμάμαι καλά αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και πας και πολύ καλά στα 220+ άλογα .

Αξίζει

Στείλε και τα λέμε πμ

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω ότι όλα αυτά είναι σχετικά....Το κάνουν όλοι για να χουν δουλειά..Αν σου κάτσει όμως καμιά σοβαρή βλάβη,σίγουρα θα το ρίξουν ότι φταίει το πρόγραμμα...Και βάζω στοίχημα ότι κανένας δεν σου δίνει γραπτά ότι η εγγύηση συνεχίζει να ισχύει με αλλαγή προγράμματος. Μόνο έτσι είσαι βέβαιος...Όλα είναι στα λόγια...Αν ισχύει τ αντίθετο, αύριο κιόλας βάζω revo ή ΑΒΤ

Tότε ετοιμάσου αύριο να βέλεις revo που ξέρω ότι δίνει γραπτώς .

Είχα ακούσει και η abt και μια ακόμα δίνουν γραπτή εγγύηση αλλά κοστίζουν 1000+ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.