Jump to content
johnny_drama

Καταστροφη Κινητηρα (Μπιελα) Απο Νερο

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα Polo 1.2 TSI. Το (μεγαλο) προβλημα που εχω ειναι το εξης. Πριν καποιες μερες, ειχε πλημμυρισει ο δρομος και περασα μεσα απο μια σχετικα υψηλη σταθμη νερου, με αποτελεσμα να μεινει το αμαξι. (Ουτε ετρεχα ουτε τιποτα, περασα οσο πιο αργα γινοτανε) Σημερα μου ειπαν απο το συνεργειο οτι κατι εγινε με την υδραυλικη συμπιεση και το αμαξι βαρεσε μπιελα, ετσι απλα και μαλιστα δεν μου το καλυπτει και η εγυηση. Δηλαδη ενα καινουριο αυτοκινητο(1 χρονο το εχω) χτυπαει μπιελα, εαν περασει μεσα απο νερο? Δεν περασα μεσα απο θαλασσα, αν ειναι δυνατον δηλαδη. Διπλα μου περναγαν ΟΛΟΙ, ενα σωρο αυτοκινητα και μονο εγω εμεινα.

Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα τους κανω αγωγη γιατι δεν μπορω να δεχτω οτι θα δωσω 2500 απο την τσεπη μου ετσι απλα. Πιστευετε οτι υπαρχει περιπτωση να δεχτουν οι Γερμανοι να μπει σε εγυηση η ζημια? Το αμαξι μετα απο ολο αυτο, σε τι κατασταση θα ειναι?

Αυτα τα ολιγα :p

Edited by johnny_drama
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι αλλα δεν νομιζω να λεει πουθενα να μην οδηγαω σε βροχη. Δηλαδη αν ο δρομος εκεινη τη στιγμη ειχε νερα, τι επρεπε να κανω? Ολοι περνουσαν δεν ηταν απαγορευτικο, απλα μονο εγω εμεινα. Δηλαδη καποιου ειδους προστασια δεν υπαρχει? Και δεν νομιζω να ειναι σα να τρακαρα, γιατι να τρακαρεις δεν προβλεπεται αλλα το να προστευτει το αμαξι απο νερο επρεπε να προβλεπεται... :/

Edited by johnny_drama
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βάλει κάποια άλλη εισαγωγή ή είσαι με την μαμά? Αν είσαι μαμά δεν πιστεύω να μπήκε τόσο πολύ νερό από την εισαγωγή που είναι στην μετόπη. Όλα τα αυτοκίνητα εκεί την έχουν ... Πώς γίνεται μόνο σε εσένα να μπήκε? Άλλωστε ο παπάς έχει από κάτω σωληνάκι αποστράγγισης για τέτοιες περιπτώσεις... Εγώ θα το έκανα θέμα και ρώτα τους από που μπήκε το νερό στην μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα ειναι η εισαγωγη, δεν εχω αλλαξει τιποτα. Η σταθμη ηταν αρκετα ψηλα αλλα εβλεπα αυτοκινητα που περναγανε οποτε περασα και γω. Οταν λεω ψηλα εννοω κατω απο το υψος της πορτας μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Συμφωνοι αλλα δεν νομιζω να λεει πουθενα να μην οδηγαω σε βροχη. Δηλαδη αν ο δρομος εκεινη τη στιγμη ειχε νερα, τι επρεπε να κανω? Ολοι περνουσαν δεν ηταν απαγορευτικο, απλα μονο εγω εμεινα. Δηλαδη καποιου ειδους προστασια δεν υπαρχει? Και δεν νομιζω να ειναι σα να τρακαρα, γιατι να τρακαρεις δεν προβλεπεται αλλα το να προστευτει το αμαξι απο νερο επρεπε να προβλεπεται... :/

Κατανοω την οργη σου αλλα επειδη δεν λεει να μην οδηγαμε σε βροχη δεν σημαινει οτι μπενουμε μεσα και σε ποταμια, με αυτην την λογικη και ο γαιδαρος πεταει!!! ...για να πηρε νερο η εισαγωγη σου το νερο ηταν τοσο πολυ που εφτασε το υψος που ειναι τα φαναρια σου μιας και η εισαγωγη αερα γινετε μπροστα στην μετωπη καπου κοντα στο σημα, αρα το νερο ηταν πολυ, ή οπως εχει πει και ο παραπανω μηπως εχεις βαλει καποιο φιλτρο το οποιο επιδηνωσε την κατασταση? μηπως το αμαξι εσβησε μεσα στα νερα και πατησες μιζα για να το βαλεις μπρος και εγινε η ζημια? παντως το θεμα ειναι οτι δυσκολα να βγαλεις ακρη ακομα και δικαστηκα δεν νωμιζω να δικαιωθεις.

Επισης αν εμεινες μεσα στα νερα, το εσωτερικο πηρε νερο? αν μεχρι που εφτασε το νερο στο εσωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι το εσωτερικο δεν πηρε νερο. Απλα εσβησε το αμαξι καλεσα οδικη και το μετεφερα σε στεγνο μερος μεσα σε 15 λεπτα. Ναι στο συνεργειο τους ειπα φυσικα τι συνεβει, οτι δηλαδη περασα μεσα απο πολυ νερο. Δεν ηταν 1 μετρο νερο παντως, να πεις οτι ηταν κατι τρελο. Περναγανε και αλλοι κανονικα. Τωρα αν δοκιμασα να το βαλω μπροστα καμια φορα αφου εσβησε δεν θυμαμαι, αλλα ειναι πιθανο.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Edited by johnny_drama
Link to comment
Share on other sites

Επισης αν εμεινες μεσα στα νερα, το εσωτερικο πηρε νερο? αν μεχρι που εφτασε το νερο στο εσωτερικο?

Μαμα ειναι η εισαγωγη, δεν εχω αλλαξει τιποτα. Η σταθμη ηταν αρκετα ψηλα αλλα εβλεπα αυτοκινητα που περναγανε οποτε περασα και γω. Οταν λεω ψηλα εννοω κατω απο το υψος της πορτας μου.

To παιδί το λέει... Το νερό ήταν κάτω απο την πόρτα άρα δεν μπήκε μέσα και δεν παίζει και να μπήκε στην εισαγωγή εκτός και αν στην vw καπνίζουν χόρτα και το βλέπουν έτσι...

Εγώ θα το φόρτωνα οδική (τελικά για αυτο το λόγο τις πληρώνουμε) και θα το πηγαινα και σε άλλη αντιπροσωπεία. Πριν φύγω θα ζητούσα γραπτή περιγραφή της ζημιάς και προσφορα επισκευής απο αυτούς που το έχει τώρα. Αν οι άλλοι το περνούσανε εγγύηση θα πήγαινα δικαστικά έτσι για το γαμώτο γιατί αν θέλουν να σου φάνε 2500 έτσι απλά δεν παίζονται

Edited by Paul_Fsi
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

To παιδί το λέει... Το νερό ήταν κάτω απο την πόρτα άρα δεν μπήκε μέσα και δεν παίζει και να μπήκε στην εισαγωγή εκτός και αν στην vw καπνίζουν χόρτα και το βλέπουν έτσι...

Εγώ θα το φόρτωνα οδική (τελικά για αυτο το λόγο τις πληρώνουμε) και θα το πηγαινα και σε άλλη αντιπροσωπεία. Πριν φύγω θα ζητούσα γραπτή περιγραφή της ζημιάς και προσφορα επισκευής απο αυτούς που το έχει τώρα. Αν οι άλλοι το περνούσανε εγγύηση θα πήγαινα δικαστικά έτσι για το γαμώτο γιατί αν θέλουν να σου φάνε 2500 έτσι απλά δεν παίζονται

Συμφωνω...

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Ναι ... Πήγαινέ το και σε άλλη να σου πουν... Πάντως οι αντιπροσωπίες στην Αθήνα δεν παίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε μια αλλη αντιπροσωπεια χωρις να τους πεις οτι περασες μεσα απο νερα.Επισης βγαλε το φιλτρο αερα να δεις σε τι κατασταση ειναι η εισαγωγη.

Εγω στη θεση σου αυτα θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι πώς είναι δυνατόν να έπεσες μόνο εσύ μέσα και όλοι οι άλλοι να περάσαν?Τί είναι το polo?αυτοκινητάκι που πήρες από τα jumbo?Έπειτα μήπως έχει άλλο πρόβλημα και απλά οι μάστορες εκεί θέλουν να σου πάρουν το κεφάλι?Σκέψου το και αυτό.Όσο για εγγύηση,αγωγή και αποζημίωση δεν θεωρώ ότι θα βγάλεις άκρη.Στο Ελλαδιστάν ζούμε!Όπως και να χει καλά ξεμπερδέματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον απο υδραυλικη σπαει το εμβολο και δεν σπαει μπιελα και δευτερον πιεσε τους να σου το καλυψει η εγγυηση ειναι καθαρα θεμα αστοχιας υλικου και τριτον πες τους να ξαναπανε σχολειο να μαθουν γραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, αν αποδεικνύεται ότι πήρε νερό το μοτέρ τότε προφανώς και δεν θα καλυφθεί ό,τι και να κάνει και όσο χαμηλά και να λέει το παιδί ότι ήταν το νερό.

Στον θάλαμο καύσης πως μπορεί να πάει νερό εκτός από την εισαγωγή. Μπορεί το νερόνα ήταν χαμηλά και σε κάποια απόνερα άλλου περαστικού αυτοκινήτου στιγμιαία το νερό να ανέβηκε μέχρι την μετώπη, δεν αποκλείεται.

Εύχομαι παρόλα αυτά βέβαια να αποδειχθεί ότι δεν την έπαθες από υδραυλική αλλά από κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να ησουν κολητα με τον μπροστα και να πεταγε νερα στον προφυλακτηρα? να πηρε νερα απο intercooler χαμηλα η καμια σωληνωση turbo.

οταν σου εμεινε δεν δοκιμασες να μιζαρεις? ειναι δυνατον ρε φιλε? στην αντιπροσωλεια δεν δοκιμασατε να βαλεται μπροστα αφου το πρωτο που ερχεται στο μυαλο ειναι ηλεκτρικο προβλημα απο νερο? ετσι πιασανε και κατεβασαν εναν κινητηρα να δουν τι εχει σπασει?

πως θα παρει τωρα το αμαξι που του λετε να παει αλλου? σε κουτες?θα το ξαναδεσουν?λεφτα για τα λυστικα δεν θεν?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να ησουν κολητα με τον μπροστα και να πεταγε νερα στον προφυλακτηρα? να πηρε νερα απο intercooler χαμηλα η καμια σωληνωση turbo.

οταν σου εμεινε δεν δοκιμασες να μιζαρεις? ειναι δυνατον ρε φιλε? στην αντιπροσωλεια δεν δοκιμασατε να βαλεται μπροστα αφου το πρωτο που ερχεται στο μυαλο ειναι ηλεκτρικο προβλημα απο νερο? ετσι πιασανε και κατεβασαν εναν κινητηρα να δουν τι εχει σπασει?

πως θα παρει τωρα το αμαξι που του λετε να παει αλλου? σε κουτες?θα το ξαναδεσουν?λεφτα για τα λυστικα δεν θεν?

Πως γινεται να παρει νερα απο το intercooler ή απο σωληνωσεις του turbo.Ο μονος τροπος για να μπει νερα στο θαλαμο καυσης ειναι απο την εισαγωγη.Λογικα πρεπει εσπασε το μοτερ απ αυτο το λογο,γιατι οι αντιπροσωπειες σε τετοιου ειδους θεματα δεν υπαρχει περιπτωση να μην το περασουν στην εγγυηση γιατι το μοτερ πχ το πληρωνει το εργοστασιο και ετσι οι αντιπροσωπειες δεν χανουν τιποτα(σε περιπτωσεις αστοχιας υλικου).Παντως βγαλε το φιλτρο αερος για να δες αν ειναι μουσκεμα
Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το φιλτροκουτι σου θα πρέπει να είναι γεμάτο νερά ,μόνο τότε έχει περάσει νερό στην εισαγωγή .

Να κοιτάξεις την ζημιά και σε ανεξάρτητο συνεργείο ,μήπως και σε κοροϊδεύουν στη VW και θέλουν να σε κάνουν μεροκάματο ,με αυτή την κρίση όλα να τα περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να ησουν κολητα με τον μπροστα και να πεταγε νερα στον προφυλακτηρα? να πηρε νερα απο intercooler χαμηλα η καμια σωληνωση turbo.

οταν σου εμεινε δεν δοκιμασες να μιζαρεις? ειναι δυνατον ρε φιλε? στην αντιπροσωλεια δεν δοκιμασατε να βαλεται μπροστα αφου το πρωτο που ερχεται στο μυαλο ειναι ηλεκτρικο προβλημα απο νερο? ετσι πιασανε και κατεβασαν εναν κινητηρα να δουν τι εχει σπασει?

πως θα παρει τωρα το αμαξι που του λετε να παει αλλου? σε κουτες?θα το ξαναδεσουν?λεφτα για τα λυστικα δεν θεν?

Φιλε μου, προφανως δοκιμασα να μιζαρω αλλα οτνα το αμαξι ηταν σε στεγνο εδαφος. Και φυσικα το δοκιμασα και την επομενη μερα και τιποτα. Δεν εκανε ουτε καν προσπαθεια να παρει μπροστα, απλα ειχε νεκρωσει. Μαλλον θα το παω και σε αλλο συνεργειο να μου πουνε και αλλη γνωμη και βλεπουμε...

Edited by johnny_drama
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα Polo 1.2 TSI. Το (μεγαλο) προβλημα που εχω ειναι το εξης. Πριν καποιες μερες, ειχε πλημμυρισει ο δρομος και περασα μεσα απο μια σχετικα υψηλη σταθμη νερου, με αποτελεσμα να μεινει το αμαξι. (Ουτε ετρεχα ουτε τιποτα, περασα οσο πιο αργα γινοτανε) Σημερα μου ειπαν απο το συνεργειο οτι κατι εγινε με την υδραυλικη συμπιεση και το αμαξι βαρεσε μπιελα, ετσι απλα και μαλιστα δεν μου το καλυπτει και η εγυηση. Δηλαδη ενα καινουριο αυτοκινητο(1 χρονο το εχω) χτυπαει μπιελα, εαν περασει μεσα απο νερο? Δεν περασα μεσα απο θαλασσα, αν ειναι δυνατον δηλαδη. Διπλα μου περναγαν ΟΛΟΙ, ενα σωρο αυτοκινητα και μονο εγω εμεινα.

Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα τους κανω αγωγη γιατι δεν μπορω να δεχτω οτι θα δωσω 2500 απο την τσεπη μου ετσι απλα. Πιστευετε οτι υπαρχει περιπτωση να δεχτουν οι Γερμανοι να μπει σε εγυηση η ζημια? Το αμαξι μετα απο ολο αυτο, σε τι κατασταση θα ειναι?

Αυτα τα ολιγα :p

Πήγαινε σ΄ένα ανεξάρτητο συνεργείο ή αντιπροσωπεία και βάλτο στο διαγνωστικό.

Αν υπάρχει κάποιο μέλος από Αθήνα ας μιλήσει μαζί του με πμ να του κάνει ένα scan του ανθρώπου.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.