Jump to content
mpaspire

Μονιμη Τροφοδοσια Πηγης

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

ήθελα μια μικρή βοήθεια διότι αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο με το πρόβλημά μου.

Έχω αγοράσει ένα golf V 1.6 FSI. Το αυτοκίνητο είχε ένα jvc πάνω. το πρόβλημα έιναι ότι έχει μόνιμη τάση η τροφοδοσία του. δηλαδή αν το ξεχάσω κάποια μέρα ανοικτό bye bye μπαταρία? αργότερα που σκέφτομαι να βάλω οθόνη θα έχω ίσως περισσότερη κατανάλωση οπότε ?????

Βγάζοντάς το μόνο που έχει είναι 2 φύσες, 1 για τα ηχεία και 1 για τροφοδοσία η οποία έχει μόνιμη τάση. υπάρχει κάποια λύση?

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να είναι συμβατό με το canbus (βλέπε κινέζικα multimedia). Πρέπει να είναι θέμα εντολής. Πχ και τα φωτάκια στις πλαφονιέρες αν τα βάλεις στο on μόνιμα μόλις κλειδώσεις το αυτοκίνητο σβήνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, ήθελα μια μικρή βοήθεια διότι αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο με το πρόβλημά μου. Έχω αγοράσει ένα golf V 1.6 FSI. Το αυτοκίνητο είχε ένα jvc πάνω. το πρόβλημα έιναι ότι έχει μόνιμη τάση η τροφοδοσία του. δηλαδή αν το ξεχάσω κάποια μέρα ανοικτό bye bye μπαταρία? αργότερα που σκέφτομαι να βάλω οθόνη θα έχω ίσως περισσότερη κατανάλωση οπότε ????? Βγάζοντάς το μόνο που έχει είναι 2 φύσες, 1 για τα ηχεία και 1 για τροφοδοσία η οποία έχει μόνιμη τάση. υπάρχει κάποια λύση? ευχαριστώ προκαταβολικά!

Οι τροφοδοσίες με ταση στα μηχανηματα αυτοκίνητου ειναι δυο, μια μονιμη και μια διακοπτόμενη απο τον διακοπτη.

Η μόνιμη ειναι για να κραταει σταθμους κλπ, και η διακοπτόμενη ειναι για να μην μενει ανοιχτό οπως το δικο σου.

Συμπέρασμα ειναι λαθος συνδεμένο, πηγαινε σε κάποιον μαγαζι caraudio να στο φτιάξει.

YΓ Τα 2din multimedia συνδέονται με φισα iso και μιλάνε με το canbus.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες,

και πως ξερω αν εμενα εχει can bus για να μπει ενα multimedia? νομιζω οτι μονο 2 φυσες καταλειγουν πισω απο το cd. μια για τα ηχεια και μια για την τροφοδοσια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες, και πως ξερω αν εμενα εχει can bus για να μπει ενα multimedia? νομιζω οτι μονο 2 φυσες καταλειγουν πισω απο το cd. μια για τα ηχεια και μια για την τροφοδοσια.

Βγαλε μια δυο καλες φωτο με την σύνδεση και τις φισες που εχει τωρα ανέβασε τες εδω να δούμε τι ακριβώς χρειάζεσαι.

H iso φισα της vw ειναι η μεγαλη φισα που βλέπεις αριστερα και αυτο το καλωδιο ειναι κατα πασα πιθανότητα αυτο του εχεις εσυ, το οποιο απο την μια μερια παει στο αυτοκινητο και απο την αλλη (δυο φισες) πανε στο μηχανημα σου (αυτές μαλλον εχεις δει)

http://www.studiosound.gr/product_info.php?products_id=263

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για την καθηστερηση της απαντησης αλλα δεν εβρισκα χρονο να τσεκαρω τις φυσες.

σημερα λοιπον τα καταφερα και εβγαλα λιγες φωτο.

οριστε ορισμενες:

IMG_0311.jpg

IMG_0310.jpg

IMG_0308.jpg

IMG_0305.jpg

απ'οτι μετρησα και το κοκκινο καλωδιο και το κιτρινο εχουν μονιμα ταση 12v ενω το κοκκινο θα επρεπε να εχει μονο οταν το κλειδι ηταν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανεις?

Προφανώς το προβλημα σου ειναι στις συνδεσεις του κιτρινου & κοκκινου καλωδιου, αν και τα δυο τροφοδοτούνται συνεχως με ταση ειναι λαθος.

Ψαξε μια ταση που να διακόπτετε απο τον διακοπτη του κινητήρα και μετεφερε το κόκκινο καλωδιο εκει.

img0305rl.jpg

Link to comment
Share on other sites

ok μαλλον αυτο θα κανω, παντως απ'οτι διαβαζω σε ξενα forum το προβλημα αυτο δεν ειναι μονο σε εμενα. θελει αλλη φισα και πιο συγκεκριμενα αυτη

http://www.caraudiodirect.co.uk/ctsvw002-can-bus-steering-control-adaptor.html

η οποια θεωρειται η καλητερη.

οποτε η περνω φυσα η οποια θα χρησιμοποιηθει αργοτερα αν μπει οθονη ή τραβαω γραμμη απο τον αναπτηρα και βλεπουμε αργοτερα!

ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

δε θα μου δωσει διακοπτομενη ταση?

και αργοτερα δε θα χρειαστει αν βαλω οθωνη?

υπ'οψην δεν εχω χειριστηρια στο τιμονι.

αν μπορεις Νικο δωσε πληροφοριες please!

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.

ολες οι aftermarket πηγες οταν κλεινει ο διακοπτης (το κλειδι παραμενει) μπορουν να συνεχισουν να παιζουν?

γιατι η δικια μου Jvc οθονη οταν σβηνω μηχανη κλεινει κ πρεπει να γυρισω παλι λιγο το κλειδι για να ανοιξει και να παιξει παλι

ΥΓ εχω την εντυπωση οτι ειναι θεμα canbus

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.

ολες οι aftermarket πηγες οταν κλεινει ο διακοπτης (το κλειδι παραμενει) μπορουν να συνεχισουν να παιζουν?

γιατι η δικια μου Jvc οθονη οταν σβηνω μηχανη κλεινει κ πρεπει να γυρισω παλι λιγο το κλειδι για να ανοιξει και να παιξει παλι

ΥΓ εχω την εντυπωση οτι ειναι θεμα canbus

Ακριβώς όπως το είπες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.