Jump to content
Ανεμος...Scirocco-ς

Αλλαγη Ελαστικων

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!

Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια ΜΟΝΟ οσων εχουν εμπειρια απο παρομοια κατασταση.Εχω ενα Scirocco 1.4 TSI 160 ιππων,με διασταση ελαστικων 235/40/18!Απο το εργοστασιο φοραει Sport Contact 2 της Continental!Εχει ερθει ο καιρος να αλλαξω ελαστικα κι εχω σχεδον αποφασισει να βαλω τα Sport Contact 5!Η τιμη ομως ειναι...τσουχτερη,ετσι,με την προτροπη καποιων φιλων σκεφτηκα να αλλαξω τη διασταση σε 225/40/18,οπου η τιμη πεφτει δραματικα κατα 250-300 ευρω τουλαχιστον!Καποιοι αλλοι φιλοι ομως καθως κι εμποροι ελαστικων,μου ειπαν οτι αυτο θα εχει αντικτυπο στην ασφαλεια του αυτοκινητου στο οδοστρωμα (σ.σ. θα γλυστραει σε νερα και σκονη!),οτι δεν θα καθεται καλα το λαστιχο πανω στη ζαντα κι οτι θα καταστραφει πολυ πιο γρηγορα!"Αυτη η μετατροπη",λενε,"ενδεικνυται μονο για χαμηλοτερης ιπποδυναμης αμαξια,τα οποια θα δουν οντως ωφελεια γενικη απο την αλλαγη!".Η σωστη αντιστοιχια -μου ειπαν- πρεπει να ειναι η...225/45/18,οπου ομως η τιμη πλησιαζει την αρχικη των 235/40/18,στα...940 ευρω!ΔΩΡΟ ΑΔΩΡΟ!Θελω τη γνωμη οσων τολμησαν να βαλουν 225/40/18 και τι αποτελεσμα-αντικτυπο ειχε σε συμπεριφορα,ασφαλεια κι οδηγικη απολαυση!Ευχαριστω εκ των προτερων!

Υ.Γ. Πειτε μου και τη γνωμη σας για το Avon ZZ 5 235/40/18 Y95 που μου προτεινε καποιος εμπορος!Η τιμη του ειναι θελκτικη (680 ευρω η τετραδα),αλλα δεν γνωριζω προσωπικα τιποτα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα σου τα ειπαν....

Δεν το γνωριζες οτι αυτη η διασταση ειναι πανακριβη? Παντως λαστιχα δεν εχω να σου προτείνω ...για τα sport contact 3 και 5 θα σου ελεγα

Link to comment
Share on other sites

Η διάσταση που αναφέρεις (235/40/18) σε michelin pilot sport 3 έχει 800€ (τιμή μετρητοίς). Η 225/40/18 που έβαλα κόστιζε 650€. Η τιμή είναι ίδια με τα Continental.

Διαφορά δε θα δεις και το αμάξι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ψάξε λίγο για την τιμή ....

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία αν πας απο 235/40/18 σε 225/40/18 θα μειωθεί το πλάτος του πέλματος του ελαστικού κατά 10 χιλιοστά (235-225=10) και θα μειωθεί το προφίλ του ελαστικού κατά 4 χιλιστά (235*40%=94 / 225*40%=90). Στην πράξη από την μείωση του πλάτους των ελαστικών θα έχεις λιγότερο "κράτημα", αλλά πιστεύω ότι στον δρόμο η διαφορά είναι αμελητέα. Άσε που αν πάς σε καλύτερο ελαστικό θα δεις διαφορά προς τα πάνω, παρά την μείωση του πλάτους. Το προφίλ παραμένει πρακτικά ~το ίδιο. Αν πας σε 225/45/18 τότε το προφίλ θα γίνει 101,25 χιλιοστά που στην ουσία αλλάζει κατά πολύ. Συνοπτικά αν δεν αντέχει η τσέπη σου το 235/40 πήγαινε σε 225/40. Αλλιώς κοίτα κάποιο φθηνότερο (αλλά όχι λιγότερο ποιοτικό) ελαστικό.

Link to comment
Share on other sites

goodyear assymetric 2 βαλτω φιλε και δεν θα χασεις!

και για δες και εδω (στο #7) μια καλή , αντε αγόρι μου ............. μπες με τα ολα σου

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=50348

Link to comment
Share on other sites

και για δες και εδω (στο #7) μια καλή , αντε αγόρι μου ............. μπες με τα ολα σου

http://www.vwclub.gr...showtopic=50348

Ο Παναγιώτης τα έβαλε αλλού :pardon:

Itr doesn't matter, friends anyway :drinks:

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα continental 5p 235/40/18 880ευρω κ τα εβαλε κ φιλος σε αστρα opc 225/40/18 780 ευρω, κατα την γνωμη τα λαστιχα δεν παιζονται ειληκρινα εχω παθει πλακα με την συμπεριφορα τους,σε στεγνο,βρεγμενο κ κατα το φρεναρισμα ..θα το χαρακτηριζα ως το καλυτερο ελαστικο που εχω οδηγησει κ τυγχανει να εχω οδηγησει αρκετα κορυφαια λαστιχα σε διαφορα αυτοκινητα...

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω καταρχάς όσους σπατάλησαν χρόνο και προσέφεραν τη συμβουλή τους,στο "βραχνά" μου για επιλογή ελαστικών,τότε (σ.σ. πριν από περίπου 2μησι χρόνια)!Τελικά,προτίμησα τα Continental sport contact 5,λόγω ποιότητας,παρά το τσουχτερό της τιμής τους!Τώρα,τι παίζει από πλευράς ελαστικών;Γιατί ήρθε πάλι καιρός για αλλαγή (λόγω εργασίας,αναγκάζομαι να κάνω τουλάχιστον 60-70 χιλιόμετρα ημερησίως).
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;Οι καιροί είναι δύσκολοι και το 900άρι που έδωσα τότε (έστω και με πιστωτική) φαντάζει περισσότερο δυσβάσταχτο τώρα!Σκέφτομαι να κινηθώ σε κάτι αρκετά φτηνότερο,αλλά όσο γίνεται με τη μικρότερη απόκλιση σε ποιότητα!Φίλος που ζορίζει το Scirocco του περισσότερο από μένα,μου προτείνει τα "P Zero",διαβεβαιώνοντας με ότι είναι εχέγγυα!Κάποιος άλλος μου πρότεινε μια μάρκα -η οποία είναι σύμπραξη με την Continental,αλλά δε θυμάμαι το όνομά της- που βγαίνει σε Σλοβάκικο εργοστάσιο,κι ουσιαστικά είναι ίδιο λάστιχο με το Sport contact 5,αλλά με διαφορετική χάραξη!
Ψάχνω ένα λάστιχο γύρω στα 600 ευρώ,χωρίς να φοβάμαι ότι θα μου την κάνει στο δρόμο!Οποιος μπορεί,ας βοηθήσει!

Edited by Ανεμος...Scirocco-ς
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω καταρχάς όσους σπατάλησαν χρόνο και προσέφεραν τη συμβουλή τους,στο "βραχνά" μου για επιλογή ελαστικών,τότε (σ.σ. πριν από περίπου 2μησι χρόνια)!Τελικά,προτίμησα τα Continental sport contact 5,λόγω ποιότητας,παρά το τσουχτερό της τιμής τους!Τώρα,τι παίζει από πλευράς ελαστικών;Γιατί ήρθε πάλι καιρός για αλλαγή (λόγω εργασίας,αναγκάζομαι να κάνω τουλάχιστον 60-70 χιλιόμετρα ημερησίως).

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;Οι καιροί είναι δύσκολοι και το 900άρι που έδωσα τότε (έστω και με πιστωτική) φαντάζει περισσότερο δυσβάσταχτο τώρα!Σκέφτομαι να κινηθώ σε κάτι αρκετά φτηνότερο,αλλά όσο γίνεται με τη μικρότερη απόκλιση σε ποιότητα!Φίλος που ζορίζει το Scirocco του περισσότερο από μένα,μου προτείνει τα "P Zero",διαβεβαιώνοντας με ότι είναι εχέγγυα!Κάποιος άλλος μου πρότεινε μια μάρκα -η οποία είναι σύμπραξη με την Continental,αλλά δε θυμάμαι το όνομά της- που βγαίνει σε Σλοβάκικο εργοστάσιο,κι ουσιαστικά είναι ίδιο λάστιχο με το Sport contact 5,αλλά με διαφορετική χάραξη!

Ψάχνω ένα λάστιχο γύρω στα 600 ευρώ,χωρίς να φοβάμαι ότι θα μου την κάνει στο δρόμο!Οποιος μπορεί,ας βοηθήσει!

235/40/18 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.