Jump to content
stgolf

Golf - Αμορτισέρ Και Μετρήσεις Κτεο [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

πεστα θανο!!!!αν νομιζουν μερικοι οτι εχουμε παρει ραλλυ κανουν λαθος. μπορει να βριζουμε τους γερμανους αλλα τα αμαξακια μια χαρα ειναι. Αμα ειναι καθε χρονο να αλαζουμε αμορτισερ και καθε 6 μηνες λαστιχα τοτε να δουλευουμε για το αμαξι.υπερβολες. Αμα η οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου ειναι καλη ( υποκειμενικο βεβαια) αλλα μιλαμε παντα για την αντικειμενικη ασφαλεια μας , τοτε ασε του μηχανικους να λενε!!!λεφτα θελουνε!!! Τοτε το κτεο γιατι το παιρναμε??μετρησεις γιατι γινονται? για τα ματια του κοσμου?δεν νομιζω. απλως μας τρωει η τσεπη μας!!!

φιλε stgolf ασε το αμαξακι σου οπως ειναι!!!εαν δεν υπαρχει λογος σοβαρος κρατα τα λεφτα σου για κατι ποιο αναγκαιο!!!!εχουμε και κριση παρολο που μερικοι λενε ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχθες περασα ΚΤΕΟ!

Μετα ειχα παει στον Παζαροπουλο(αθηνα) την ιδια μερα για να μου τσεκαρει ενα θορυβο μαλλον απο τις πισω αναρτησεις....

Βλεπει τις αναρτησεις και μου λεει ειναι χαλια δεν εχουν καθολου επαναφορα(rebound)! Πρεπει να αλαχθουν!

Μα του ειπα πριν απο λιγο περασα ΚΤΕΟ και μου ειπαν ολα οκ και οι μετρησεις των αναρτησεων μια χαρα!!!!

Η απαντηση του "Μην περιμενεις πολλα απο τις μετρησεις που κανουν εκει δεν ειναι καθολου αξιοπιστες!!!!!"

 

Ρε παιδια τωρα εγω τι να πιστεψω???? Και ποιον?????

 

Βεβαια δεν λεω το αμαξι ειναι σχετικα κουτσουρο κοπαναει αρκετα!!!!

vw golf v tsi (140) - με 75500χλμ

 

Αλλα......

Edited by nick_tsi140
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μια χαρα οι μετρησεις,μια χαρα ωστε να περασουν τα ορια;

Τι νουμερα εβγαλες,ποσα χρονια τις εχειςκαι εχουν 75.000χλμ;????

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μια χαρα οι μετρησεις,μια χαρα ωστε να περασουν τα ορια;

Τι νουμερα εβγαλες,ποσα χρονια τις εχειςκαι εχουν 75.000χλμ;

Καλημερα

 

Καλημερα!

 

Ναι ηταν μεσα στα ορια τωρα δεν εχω μποστα μου τα νουμερα να σου πω! Αλλα ο τεχνικος μου ειπε ειναι ΟΚ!

7 χρονια το εχω το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δεδομένο ότι στο ΚΤΕΟ θα σου βγάλουν σωστά νούμερα. Θα σου πώ το παράδειγμά μου:

 

Τέλη 11 με είχαν χτυπήσει στην Α.Ο. και με κάναν σάντουιτς (ευτυχώς δεν πειράχτηκε το σασί το ψαξα). Στην "αντιπροσωπία" (που πλέον της έχουν πάρει τα δικαιώματα) μου το "φτιαξαν", πήγα άλλες 3 φορές νομίζω για να διορθώσω ελαττώματα που οι "κύριοι" δεν πρόσεξαν και την τελευταία φορά που πήγα ήταν και γιατί νόμιζα ότι δεν είχαν κάνει ευθυγράμμιση. Τέσπα υποτίθεται ότι το φτιάξαν και ήρθε ο καιρός το καλοκαίρι να αλλάξω αναρτήσεις (90000+). Στο ΚΤΕΟ που το είχα περάσει λίγο πριν αλλάξω αναρτήσεις είχαν αποφανθεί ότι δεν έχω τρελό πρόβλημα και μπορώ να τις κρατήσω. Πήγα κατόπιν τούτου σε ένα αμορτισερά και μου βγάζει ότι η μια ανάρτηση (μπροστά αριστερά) έχει παραδώσει πνεύμα. Τελικά πάω σε δεύτερο για να αλλάξω τις αναρτήσεις σε ταξίδι στη Λάρισα, που του έχω πολλή εμπιστοσύνη γιατί είναι κουμπάρος κολλητού (και μου εγγυάται ο κολλητός για την ποιότητα της δουλειάς του), και μου λέει τα εξής:

 

Η μια ανάρτηση μπροστά αριστερά έχει στραβώσει, έχει χάσει τα λάδια της, σου κάναν ευθυγράμμιση πάνω σε στραβή ανάρτηση και για να τη φέρουν σωστά σου έβαλαν θετικό κάμπερ στους μπροστινούς (γωνία τροχού με τον κατακόρυφο προς τα μέσα) ... Αυτό φαινόταν και με γυμνό μάτι στο τέλος γιατί το ένα λάστιχο είχε φαγωθεί εξωτερικά περισσότερο από το άλλο. Δηλ οι αλήτες της εν λόγω "αντιπροσωπίας" προφανώς το είδαν την τελευταία φορά, δε θέλαν να βάλουν το χέρι στην τσέπη αν και πήραν από τις ασφαλιστικές 8500 € και μου δώσαν "κανούριο" αμάξι... Σημειωτέον εγώ μέχρι να αλλάξω αναρτήσεις έχει τύχει να μπώ σε στροφές ανοιχτές και Sάκια με 200-220...

 

Η γνώμη μου: πήγαινε σε κανα 2 αμορτισεράδες (ανεξάρτητους όχι αντιπροσωπίες) να σου πούν αν έχουν κάτι οι αναρτήσεις σου και αποφασίζεις μετά τι θα κάνεις. Το ΚΤΕΟ δεν βγάζει πάντα σωστά νούμερα, δεν ξέρω αν βγάζει ποτέ, αλλά σε μένα έτσι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Αν φοράς τη μαμά ανάρτηση πιθανότατα όντως έχει παραδώσει πνέυμα!

 

Τα δικά μου sachs πίσω περίπου στα ίδια χιλιόμετρα με σένα απλά δεν  είχαν επαναφορά και το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο: είχα αλλάξει λάστιχα (ps3, 16αρες ζάντες) και πηγαίνοντας σβέλτα σε επαρχιακό δρόμο με βροχή σε μια κλειστή δεξιά αναγκάστηκα να αφήσω γκάζι γιατί είχε μαζεμένα νερά, ξεκολάει ο κώλος στιγμιαία, τα λάστιχα πιάνουν ξανά σχεδόν αμέσως αλλά το αμάξι συνέχισε για λίγο να πλέει ολόκληρο και να κατευθύνεται προς το βράχο αριστερά μου! Εκεί κατάλαβα οτι απλά δεν είχα αμορτισέρ καθόλου...

 

Όταν τα έβγαλαν στο συνεργείο για να βάλω τα bilstein καράφλιασα, πάταγες μέσα το καλάμι με το δάχτυλο και δεν ξαναβγαινε ποτέ  :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Αν φοράς τη μαμά ανάρτηση πιθανότατα όντως έχει παραδώσει πνέυμα!

 

Τα δικά μου sachs πίσω περίπου στα ίδια χιλιόμετρα με σένα απλά δεν  είχαν επαναφορά και το κατάλαβα με τον άσχημο τρόπο: είχα αλλάξει λάστιχα (ps3, 16αρες ζάντες) και πηγαίνοντας σβέλτα σε επαρχιακό δρόμο με βροχή σε μια κλειστή δεξιά αναγκάστηκα να αφήσω γκάζι γιατί είχε μαζεμένα νερά, ξεκολάει ο κώλος στιγμιαία, τα λάστιχα πιάνουν ξανά σχεδόν αμέσως αλλά το αμάξι συνέχισε για λίγο να πλέει ολόκληρο και να κατευθύνεται προς το βράχο αριστερά μου! Εκεί κατάλαβα οτι απλά δεν είχα αμορτισέρ καθόλου...

 

Όταν τα έβγαλαν στο συνεργείο για να βάλω τα bilstein καράφλιασα, πάταγες μέσα το καλάμι με το δάχτυλο και δεν ξαναβγαινε ποτέ  :w00t:

εβαλες bilstein! ποιας λες ειναι καλυτερα να βαλω με τα μαμα ελατηρια?

Link to comment
Share on other sites

εβαλες bilstein! ποιας λες ειναι καλυτερα να βαλω με τα μαμα ελατηρια?

Τα b6 εχω βάλει και αυτά είναι που ταιριάζουν με τα μαμα ελατήρια, νομίζω και με νορμάλ χαμήλωμα (μεχρι 3πόντους)

Αν δεν σε πειράζει να ψιλοχτυπάει στη πόλη και στα εγκάρσια τότε βάλτα, η συμπεριφορά αλλάζει προς το καλύτερο, "δενει" αρκετά το αυτοκίνητο χωρίς να είναι και κούτσουρο...

 

Εχω την υποψία όμως οτι με ενα σετακι σωστά ελατήρια (οχι τερμα χαμήλωμα δλδ και οχι τερμα σκληρά) θα ταιριάζουν καλύτερα. Βέβαια δεν έχω οδηγήσει αμάξι με bilstein και ελατήρια για να δω πως πάει αλλά αν δεν είχα θέμα με το γκαράζ και το ύψος πιθανότατα θα τα είχα αλλάξει και αυτά

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα..

Για ψαξτε λιγο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 βρε gmis μου εκανες την καρδια περιβολι....... να σημειωσω το αμαξι μου ειναι εδω και ενα μηνα στην καρεντα (εμβολισα εναν που πεταχτηκε απο στοπ ) 6500ε ζημια....( βασεις-τραβερσα -φτερα-καπο-φαναρια -προφιλακτηρας-3αεροσακοι-ταμπλο )ευτυχος το σασι ολα καλα! αλλα ηταν απο δεξια η  κρουση (ειχε παει ολη την μουρη μεσα και αριστερα )......

Link to comment
Share on other sites

Τα b6 εχω βάλει και αυτά είναι που ταιριάζουν με τα μαμα ελατήρια, νομίζω και με νορμάλ χαμήλωμα (μεχρι 3πόντους)

Αν δεν σε πειράζει να ψιλοχτυπάει στη πόλη και στα εγκάρσια τότε βάλτα, η συμπεριφορά αλλάζει προς το καλύτερο, "δενει" αρκετά το αυτοκίνητο χωρίς να είναι και κούτσουρο...

 

Εχω την υποψία όμως οτι με ενα σετακι σωστά ελατήρια (οχι τερμα χαμήλωμα δλδ και οχι τερμα σκληρά) θα ταιριάζουν καλύτερα. Βέβαια δεν έχω οδηγήσει αμάξι με bilstein και ελατήρια για να δω πως πάει αλλά αν δεν είχα θέμα με το γκαράζ και το ύψος πιθανότατα θα τα είχα αλλάξει και αυτά

Τα Β4 που ειναι ποιο οικονομικα τι λενε???

Link to comment
Share on other sites

Ξανασκαλιζω το θέμα της αμορτισερομετρησης με αφορμή της μέτρησης του κτεο που έλεγξα εχθές..

Μετρήσεις 10/07/2013 31.248km

Αξονας 1 αριστερά 60% δεξιά 63%

Αξονας 2 αριστερα 69% δεξια 69%

Μετρήσεις 14/07/2015 54.500km

Αξονας 1 αριστερά 77% δεξιά 77%

Αξονας 2 αριστερά 81% δεξιά 81%

Λογικά το 2017 θα φτάσω 100% :p (με τις ίδιες αναρτησεις)

Στην σύγκλιση αποκληση m/km στον άξονα 1 είχα 2.70 και τωρα έχω 0.60 ξέρει κανείς τι είναι αυτό?

Το σκαλιζω το θέμα γιατί το θεωρώ κοροϊδία να πληρώνεις 50€ να σου κάνουν 3 ελέγχους και στο τέλος να μην στους κάνουν και σωστά.. ισως άλλοι να πάνε μόνο για να πάρουν μόνο την βεβαίωση αλλα είναι μια καλή ευκαιρία να βλέπουμε από κάποιον που δεν έχει συμφέρον να μας ξεγελάσει για την κατάσταση του οχήματος μας..

Link to comment
Share on other sites

Στο κτεο αξιζει μονο το τσογομετρο αρκει να κατσουν να στο ελεγξουν το αμαξι και να μη βαριουνται το αμορτισερομετρο σου λεει οτι μετραει αποσβεση αλλα παιζει ρολο η πιεση των ελαστικων τα σινεμπλοκ σε τι κατασταση ειναι και φυσικα η αναρτηση ολη αμορτισερ ελατηριο αν πας με σκληρα σινεμπλοκ και φουσκωμενα τα λαστιχα 32+ psi θα σε βγαλει σκληρο αν πας με σινεμπλοκ περα βρεχει και λαστιχα 25psi θα σε βγαλει βαρκα γυαλο αρα μη πιστευεις τα λεγομενα του κτεο.

Link to comment
Share on other sites

Στο κτεο αξιζει μονο το τσογομετρο αρκει να κατσουν να στο ελεγξουν το αμαξι και να μη βαριουνται το αμορτισερομετρο σου λεει οτι μετραει αποσβεση αλλα παιζει ρολο η πιεση των ελαστικων τα σινεμπλοκ σε τι κατασταση ειναι και φυσικα η αναρτηση ολη

Καταλαβαίνω πως η μετρησεις επηρεάζονται απο πολλούς παράγοντες αλλα μου κανει τοσο εντύπωση γιατί σε αυτό το διάστημα δεν ειχα αλλαξει τίποτα στο αμάξι ούτε λάστιχα και επειδή τσεκάρω συχνά την πίεση (30psi βαζω) το πολύ να είχαν 1psi διαφορά δεν πιστεύω πως αυτό το 1psi έκανε τα αμορτισερ να φαίνονται 15% ποιο καινούργια ενω κανονικά θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο..

το τζογομετρο τι μετράει ακριβως? Και που φαίνονται τα αποτελέσματα πανω στο κτεο?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με οτι 1-2 psi ειναι μεγαλη διαφορα εγω με σκληρη αναρτηση 30 με 32 εχει πολυ μεγαλη διαφορα στα 30 χοροπηδαει επειδη ειναι πιο μαλακο το λαστιχο και στα 32 σφιγγει χοροπηδαει μεν αλλα πιο σφιχτα στο τζογομετρο μπαινει το αμαξι πανω και αρχιζει και το κουναει και βλεπεις πια μπαλακια θελουν αλλαγη και ποια σινεμπλοκ εχουν ανοιξει γτ το σκιζει το αμαξι κουναει τοσο πολυ τους τροχους που αν υπηρχε καμερα στις ποντες στο σασι θα εβλεπες και εκει στρεβλωσεις εμενα προσωπικα επειδη τα ξερω ολα τα παιδια στο κτεο που πηγαινω το περναν απο τρελο ελεγχο και μου βρισκουν μεχρι αυτο που δεν φαινεται το τεντωνουν 5 λεπτα πανω στο τζογομετρο για να φανουν ολα το αμορτισερομετρο δεν το κοιταω καθολου γτ απο τη στιγμη που δεν κοπαναει και μπαινουν μεσα 4 ατομα και καθεται μονο 1 ποντο κατω σημαινει οτι ειναι τραπεζι.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση του τζογομετρου ειναι αυτή που έχει μόνο στον 1ο άξονα και έχει μονάδα m/km αν είναι αυτό το 2013 είχα 2.70 και τωρα 0.60

Link to comment
Share on other sites

Οχι καμια σχεση δεν μετραει κατι αυτο για να το γραψει στο χαρτι απλα εχει 2 πλακες μπαινουν πανω οι 2 μπροστινοι τροχοι ο ελεκτης ειναι απο κατω με ενα φακο και αυτο αρχιζει να τεντωνει το μπροστινο συστημα για δει αν κουνιεται τιποτα απο κατω πολυ τεντωμα ομως μπρος πισω δεξια αριστερα και αντιστροφα ο ενας τροχος προς τα μπροστα και ο αλλος προς τα πισω και μετα βαζει και τους πισω τροχους και κανει το ιδιο και στο τελος σου λεει τι ειναι ετοιμο για αλλαγη απο κατω η αμα χτυπαει κατι στο λενε.

Link to comment
Share on other sites

 απο τη στιγμη που δεν κοπαναει και μπαινουν μεσα 4 ατομα και καθεται μονο 1 ποντο κατω σημαινει οτι ειναι τραπεζι.

με 4 ατομα παει μονο 1 ποντο κατω?

Εγω νομιζω οτι ειναι κουτσουρο και οχι τραπεζι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ομως το κτεο μου δειχνει 70% στη μετρηση και το αμαξι χοροπηδαει σαν ραλλυ εγω το ηθελα πιο σκληρο αλλα ο μαστορας μου ειπε οτι τα εχει στο οριο τα αμορτισερ για να δουλεψουν με αυτα τα ελατηρια καποια στιγμη θα βαλω στενα ελατηρια και θα το κανω οπως τα αγωνιστικα δεν θα καθεται καθολου κατω.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Πριν τις αναρτήσεις βάση εμπειρικά τι χαλάει πρώτα? Γιατί τελευταία το νιώθω να κοπανάει κάπως περισσότερο μπροστά παίζει να είναι κανένα σινεμπλοκ? Πέρσι άλλαξα την δεξιά φούσκα που είχε σκιστεί..

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό είναι να πας στο συνεργείο σου και να ρίξουν μια μάτια απο κάτω. Ειδικά σε περιπτώσεις που παρατηρούμε αλλαγή στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απο δω τι να σου πουμε κανα μπαλακι τιμονιου σινεμπλοκ μονο εικασιες πηγαινε στο κτεο και πες τους θελω τζογομετρο να δειτε τι χτυπαει απο κατω βασικα πες τους απο πια μερια το ακους για να τους διευκολυνεις εγω δεν εχω παραπονο μου τα εχουν βρει ολα. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανα το service μου αλλάζοντας σχεδόν τα πάντα στον μπροστά άξονα (ζαμφόρ, σινεμπλόκ, ημίμπαρα και μπαλάκια ψαλίδιων Χ 2 όλα) έκανα και ευθυγράμμιση. Είπα στο μάστορα και μου έκανε δωρεάν έλεγχο αμορτισέρ. 85% τα 2 πίσω και 84% τα 2 μπροστά. Μου είπε ότι για 10,5 χρόνια και 125000 Km, που έχω το αμάξι,  είναι καταπληκτικά. Μάλλον επιβεβαιώνω την πολύ καλή ποιότητα των μαμά αμορτισέρ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 160.000χλμ βρηκα το πηρα αποφαση να αλλαξω αμορτισερ σημερα. Ηθελε ευθυγράμιση το αμαξι γιατι ειχε φαει τα λαστιχα εσωτερικα και σε συνδιασμο με ενα κουδουνισμα σε χαμηλες ταχυτητες απο τα 80.000χλμ ειπα να αλλαξω οτι αλλαζει. Τελικα αλλαξα αμορτισερ, βασεις αμορτισερ και σιλεντμπλοκ αλουμινιου. Μπηκαν τα sachs 310-950 πισω και τα 311-852 μπροστα(τα οποια τα βρισκω οτι ειναι για Seat...) made in germany ola. Περιτο να πω πως τοσα χρονια το αμαξι το εβγαζει 80+% το κτεο αλλα εγω το εννοιωθα οτι ειχε χαλαρωσει και το κουδουνισμα ειχε γινει σπαστικο. Τελικα το κουδουνισμα εξαφανήστηκε ενω για οδικη συμπεριφορα θα περιμμενω την ανοιξη που θα ξανα βαλω τα θερινα ελαστικα.

Παραθετω φωτο απο την βαση, διαλυμένη εντελως, ειχαν φυγει μεχρι και τα μπιλακια, το κουδουνισμα απο εκει ηταν, κακως δεν τις ειχα αλλαξει πιο νωρις και χωρις να αλλαξω αμορτισερ.

media-share-0-02-04-72293f28ea20c23d3a3927a8ffeb86694f9f15d0b92f4614eea83ab2cf878a4a-2d559718-75b5-41d3-be00-4ab47a71d39e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.