Jump to content
stgolf

Golf - Αμορτισέρ Και Μετρήσεις Κτεο [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εχω της αναρτησεις περιπου 90.000 χιλιομετρα (sachs απλες που ειχα αλαξει πριν χρονια). Σημερα περασα κτεο, περιμενα απο περιεργια να δω τι θα μου πουν, πριν κανω αλαγη. Η φαση ειναι οτι μου βρηκαν αποσβεση 90% και στις 4 αναρτησεις. Ελαφρως καλυτερα απο οτι ειχα πριν απο δυο χρονια. Τεινω να καταληξω οτι δεν ειναι και τοσο αξιοπιστες οι μετρησεις αυτες... Με τον τροπο που γινετε μετρανε την συνολικη αποσβεση που περιλαμβανει μεχρι και το ελαστικο...

Edited by Epikouros
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Epikouros said:

Εχω της αναρτησεις περιπου 90.000 χιλιομετρα (sachs απλες που ειχα αλαξει πριν χρονια). Σημερα περασα κτεο, περιμενα απο περιεργια να δω τι θα μου πουν, πριν κανω αλαγη. Η φαση ειναι οτι μου βρηκαν αποσβεση 90% και στις 4 αναρτησεις. Ελαφρως καλυτερα απο οτι ειχα πριν απο δυο χρονια. Τεινω να καταληξω οτι δεν ειναι και τοσο αξιοπιστες οι μετρησεις αυτες... Με τον τροπο που γινετε μετρανε την συνολικη αποσβεση που περιλαμβανει μεχρι και το ελαστικο...

sto kteo δεν μετρανε τα αμορτισερ αλλα τους τζογους ειναι τζογομετρα και οχι αμορτισερομετρα. για να μετρηθει το αμορτισερ πρεπει να βγει απο το αμαξι. εαν ειχες αλλαξει προσφατα οποιοδηποτε ελαστικο συνδεσμο των αναρτησεων (οπως σινεμπλοκ) για αυτο ειναι καλυτερο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , gtse said:

sto kteo δεν μετρανε τα αμορτισερ αλλα τους τζογους ειναι τζογομετρα και οχι αμορτισερομετρα. για να μετρηθει το αμορτισερ πρεπει να βγει απο το αμαξι. εαν ειχες αλλαξει προσφατα οποιοδηποτε ελαστικο συνδεσμο των αναρτησεων (οπως σινεμπλοκ) για αυτο ειναι καλυτερο

Ευχαριστω! Ναι ειχα αλαξει τα μπροστινα σινεμπλοκ, οποτε μαλλον ετσι εξηγειτε.

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός για μονόπλευρη εμπρός πέδηση.

Μόλις γύρισα από έλεγχο ΚΤΕΟ και παρατήρησα ότι μετρήθηκε διαφορά της τάξης του 23,25% στην πέδηση εμπρός.

Το περίεργο είναι ότι μου είπαν ότι είναι εντός ορίων και να μην με απασχολεί. Ούτε καν γράφτηκε στις δευτερεύουσες ελλείψεις.

Σε όλους τους ελέγχους ΚΤΕΟ στο παρελθόν η διαφορά ήταν της τάξης 3-4 %

Παραθέτω screenshot των μετρήσεων.

Τι ισχύει ; Να μην με απασχολεί ;

 

1479100909_.thumb.png.1a06a39bf077c8a9338b4e6192691d0a.png

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

δεν μου εχει τύχει για να ξερω αλλα δεν μου φαίνεται σωστό καλυτερα να πας για ελεγχο στο μηχανικο σου ή σε φρενά με τα φρεναδεν παιζουμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κατόπιν αναζήτησης ποιες είναι οι αποδεκτές τιμές (κτεο) στην μονόπλευρη πέδηση, βρέθηκε ότι  μέχρι 30% διαφορά τό αυτοκίνητο περνάει χωρίς καμία παρατήρηση. Από 31% και πάνω προκύπτει σοβαρή έλλειψη.

Edited by geopro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κατόπιν αναζήτησης ποιες είναι οι αποδεκτές τιμές (κτεο) στην μονόπλευρη πέδηση, βρέθηκε ότι  μέχρι 30% διαφορά τό αυτοκίνητο περνάει χωρίς καμία παρατήρηση. Από 31% και πάνω προκύπτει σοβαρή έλλειψη.
Να πας σε ειδικό κατάστημα φρένων να δούνε τις δαγκάνες. Ίσως χρειάζεται κάποια συντήρηση στα έμβολα γρασαρισμα.
Δες και τα υγρά αν και δε θα φταίνε αυτά απλά θέλουν αλλαγή κάθε 2χρόνια.
Εστίασε στις δαγκανες
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.