Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Karlos βενζίνη ΜΟΝΟ 100 και μάλιστα σε βενζινάδικο που ξέρω. Τις περισσότερες φορές Ultimate και τις υπόλοιπες σε μια ΕΤΕΚΑ που είναι εγγυημένα ανόθευτη (τον ξέρω και είναι τίμιος).

Σίγουρος να είσαι μόνο αν το έχει το βενζινάδικο ο αδερφός σου ή ο πατέρας σου... Ξέρω εγώ φιλότιμους και τίμιους βενζινάδες που όταν έβλεπα τα πρατήρια του στις λίστες του Υπ.Αν. με τα πειραγμένα κ τα νοθευμένα έτριβα τα ματάκια μου...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς φίλε. Σήμερα καθάρισα αντλία και ρεζερβουάρ με σκουριά και χώμα από τις βενζίνες ευυπόληπτου βενζινάδικου.

Πως γίνεται αυτός ο καθαρισμός?? Πόσο σου κόστισε?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως ότι μόνο αν είναι δικό σου είσαι σίγουρος για το τι βάζεις στο ρεζερβουάρ.

Όμως είναι προτιμότερο να βάζεις από αυτόν που έχεις δοκιμάσει, δεν έχεις προβλήματα και ξέρεις και 2 πράγματα γι' αυτόν πάρα από τον ξεκάρφωτο (είτε είναι φθηνός είτε ακριβός). Δεν με ενδιφέρει η τιμή της βενζίνης αλλά η ποιότητά της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.....μου άναψε το check engine φώτακι πήγα στο μηχανικό και μου είπε οτι είναι ο αισθητήρας nox και οτι μονο το ανταλακτικό κανει 430.00 ευρω. υπαρχει περίπτωση να ειναι κατι άλλο? το έχει συναντίση κανείς αυτο το πρόβλημα? που μπορω να το αγοράσω το ανταλακτικό φτηνότερα έστο και απο γερμανία...

εχω ενα golf v του 2004.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε ο αισ8ητηρας ναι,τοσο κανει..ο ξαδερφος μου τον ειχε περασει εγγυηση,και ας ειχε ξεπερασει τα 2 χρονια.νομιζω οτι μερικα πραγματα, πχ ο αισθητηρας εχουν παραπανω εγγυηση,για κοιταξε το

Link to comment
Share on other sites

τοσο εχει περιπου ο αισθητηρας αλλα κανε πρωτα κανενα τεστ, να σιγουρευτεις οτι ειναι απο αυτο,γιατι το check ειναι επιρροη βλαβης στον αισθητηρα,μπορει και στιγμιαια, μην το αλλαξεις και μετα απο 2 μερες σου ξαναναψει και τρελαθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. τον εχω αλλαξει.. στην αντιπροσωπια κανει γυρω στα 600 και αν θυμαμαι καλα!!! αρχικα πεσ στον μηχανικο σου η πηγαινε στην vw και πεσ τοθσ να στο βαλουν sto vag-com !!! να στο προγραμματησουν να δουλευει με περισσοτερο μιγμα για να καθαρισει η ακιδα τοθ αισθητηρα!!! μετα πηγαινε σε μια ευθεια και με 3η και σταθερο γκαζει στισ 3000 αστο για κανενα 2 λεπτα!!! ςστε να καθαρισει....

αν σου πουνε οχι δεν γινεται αυτο κραχτουσ και πεσ οτι το εχουν κανει και αλλοι!!!

αυτοσ αισθητηρασ χαλαει απο τισ κολοβενζινεσ και απο την μη χρηση κατοσταρασ!!!!!!! περισσοτερο απο το τελευταιο!!!!

αν σου αναψει και παλι η το παρατασ που δεν θα εχεισ κανενα προβλημα ηλεκτρικο αλλα η καταναλωση θα φτασει στο 15λτ..

η πληρωνεισ....

Link to comment
Share on other sites

Nox αισθητηρας σε golf V FSI μαζι με εργατικα 550 ευρω!

Δεν ειχε αναψει κανενα λαμπακι,μονο η το "κλειδακι" σερβις αλλα ο μαστορας δεν μπορουσε να βγαλει καρτα καυσαεριων...Πανε τα 550 :thumbsup: ααααα συν 300 το τριτο service knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Nox αισθητηρας σε golf V FSI μαζι με εργατικα 550 ευρω!

Δεν ειχε αναψει κανενα λαμπακι,μονο η το "κλειδακι" σερβις αλλα ο μαστορας δεν μπορουσε να βγαλει καρτα καυσαεριων...Πανε τα 550 ;) ααααα συν 300 το τριτο service knife.gif

Το σβήνεις εντελώς απο τη μνήμη αλλάζεις βενζινά και αμα ξαναναψει ψαξε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

εγω τον αλαξα στα 11.000 χλμ και εβαζα συνεχεια κατοσταρα.

την πρωτη φορα μου σβησανε το λαμπακι και πιανοντας ενα πιτσιρικα στο μπλα μπλα

πυ ηρθε στο παρκινγκ της καρεντα με λαπτοπ να μου το σβησει μου ξεστομισε

οτι παρα πολλα πενταρια τον εχουν αλαξει τον nox λογω ελατωματικου υλικου

και αμα μου ξανα αναψει δεν θα φταιει η βενζινη αλλα ο αισθητηρας οπως και εγινε.

απο τοτε συνεχιζω να βαζω κατοσταρα σε στανταρ βενζιναδικα και αναβω λαμπαδα

μην ξαναχαλασει ο κολοαισθητηρας του κερατα.τελικα μαλον κανταταει λιγο μυθος

το θεμα της βενζινης οτι φταιει για ολλα αυτη και ισως φταιει η vw που βγαζει ελατωματικους

αισθητηρες για να μας τα παιρνει χοντρα.ρωτηστε κατοχους γιαπωνεζικων κουτιων με ροδες

εαν εχουν αλαξει ποτε στα πρωτα χρονια τετοιους κωλοαισθητηρες!!!!μαλον ποτε!!!!!!!!!!!!!!

μπορει οι γιαπωνεζοι να μην νοιαζονται φενεται για το περιβαλον ενω η μαμα vw

εχει οικολογικη συνειδηση και προστατευει τη φυση απο αλητες βενζιναδες που μας κανουν

ζημιες στα αμαξια μας!!!!!!να χεσω και τους nox kai τους λ μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

απο την βενζινη θα αναβει πιο συχνα. το εχω παθει συχνα. αλλαξα βενζιναδικο και ηρεμησα απο αυτο τουλαχιστον. γιατι το λαμπακι αυτο αναβει οποτε υπαρχει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους φιλους της VW.Θα ηθελα να ρωτησω μηπως καποιος γνωριζει που μπορω να βρω τον πισω NOX SENSOR που ειναι κοντα στην εξατμιση δηλαδη (η αλλιως OXYGEN SENSOR ? δεν γνωριζω και πως να τον πω ) εκτος φυσικα απο αντιπροσωπεια γιατι με εγδαραν.Μου ζητανε 445 ευρω και υποψιαζομαι πως το κανουν επειδη δεν κυκλοφορει αυτος ο αισθητηρας σαν aftermarket ανταλακτικο οποτε τον βαρανε κανονικα. Βασικα κοιταζω και στο ιντερνετ αλλα δε βρισκω ακρη.Ευπροσδεκτη καθε γνωμη....εχω αλλαξει ολες τις βενζινες και εβαλα και 100ρες αλλα τιποτε.μετα απο δυο μερες που το μηδενιζω αναβει παλι.Το αυτοκινητο οπως γραφω στον τιτλο ειναι golf 5 1.4 fsi μηνας :11/2004

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα.επειδη ο knox ειναι ενα ζητημα για τα fsi Μας

οντως δεν υπαρχει εξω να τον βρεις ποιο φτηνα.

στο ebay prin arketo και σε καποια αλλα site με ανταλακτικα

ειχα βρει γυρω στα 160 ευρω της bosch..

θελει ψαξιμο παντως να βρεις καλο πωλητη και να εχεις τον κωδικο του ανταλακτικου

για να σου στειλουν το σωστο ανταλακτικο...

και φυσικα το ρισκο να σου στειλουν καμια μουφα αισθητηρα ....

στο ebay θα βρεις σιγουρα αλλα να μιλησεις με τον πωλητη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα.επειδη ο knox ειναι ενα ζητημα για τα fsi Μας

οντως δεν υπαρχει εξω να τον βρεις ποιο φτηνα.

στο ebay prin arketo και σε καποια αλλα site με ανταλακτικα

ειχα βρει γυρω στα 160 ευρω της bosch..

θελει ψαξιμο παντως να βρεις καλο πωλητη και να εχεις τον κωδικο του ανταλακτικου

για να σου στειλουν το σωστο ανταλακτικο...

και φυσικα το ρισκο να σου στειλουν καμια μουφα αισθητηρα ....

στο ebay θα βρεις σιγουρα αλλα να μιλησεις με τον πωλητη!!!!!

ευχαριστω πολυ φιλε μου....ακομα ψαχνω παντως...μου φαινονται μεγαλη κλεψια τα 445 για ενα αισθητηρα .....

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμενο αισθητηρα τον ειχα βρει στο ELSA και ελεγε οτι τον επηρεαζει η υγρασια και ειχε δοθει οδηγια να αντικαθισταται οταν το αυτοκινητο βρισκεται εντος εγγυησης.Τωρα εμενα αυτος μου αναβει αρκετο καιρο και το σβηνω και ξαναναβει και παει λεγοντας.Δεν μου κανει ομως τιποτα αλλο στο αυτοκινητο και γι'αυτο δεν μπηκα στην διαδικασια να τον αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμενο αισθητηρα τον ειχα βρει στο ELSA και ελεγε οτι τον επηρεαζει η υγρασια και ειχε δοθει οδηγια να αντικαθισταται οταν το αυτοκινητο βρισκεται εντος εγγυησης.Τωρα εμενα αυτος μου αναβει αρκετο καιρο και το σβηνω και ξαναναβει και παει λεγοντας.Δεν μου κανει ομως τιποτα αλλο στο αυτοκινητο και γι'αυτο δεν μπηκα στην διαδικασια να τον αλλαξω.

Ναι απο οτι μου λενε και μενα δεν ειναι σημαντικο προβλημα προς το παρον , υπαρχει ομως ενα ενδεχομενο να βραχυκυκλωσει τελειως και να σου κανει περαιτερω ηλεκτρονικες ζημιες στον εγκεφαλο η καπου αλλου...αλλα και ετσι να μην ειναι δεν ειναι τωρα δουλεια αυτη να το σβηνω ολη την ωρα...μπορει οσο ειναι αναμενο το check engine να εχει συμβει και κατι αλλο κα να νομιζω οτι ειναι αυτο...αλλα οπως βλεπω μαλλον μα τα τρωνε κανονικα οι αντιπροσωπειες..αν ειναι δυνατον να μην εχει βγει αυτος ο αισθητηρας σε aftermarket αφου χαλαει τοσο ευκολα...πολυ εντυπωση μου κανει...Thanks anyway !!

Link to comment
Share on other sites

Τον συγκεκριμενο αισθητηρα τον ειχα βρει στο ELSA και ελεγε οτι τον επηρεαζει η υγρασια και ειχε δοθει οδηγια να αντικαθισταται οταν το αυτοκινητο βρισκεται εντος εγγυησης.Τωρα εμενα αυτος μου αναβει αρκετο καιρο και το σβηνω και ξαναναβει και παει λεγοντας.Δεν μου κανει ομως τιποτα αλλο στο αυτοκινητο και γι'αυτο δεν μπηκα στην διαδικασια να τον αλλαξω.

ποσα χλμ εχεις κανει με χαλασμενο αισθητηρα??

δεν εχεις δει καποια διαφορα στην καταναλωση?

προς τα πανω εννοω η καποια ρεταρισματα?

αυτο που ειπες οτι ειχε καποιο προβλημα και τον αλαζαν στην εγγυηση

μαλον εχεις δικιο γιατι και σε εμενα μου ειπαν οταν τον αλαξα στην εγγυηση

οτι παρα πολλα fsi τον αλαξαν και ειναι συνηθισμενη βλαβη...

ευχομαι να μην ξαναχαλασει γιατι ............ <_<

Link to comment
Share on other sites

ποσα χλμ εχεις κανει με χαλασμενο αισθητηρα??

δεν εχεις δει καποια διαφορα στην καταναλωση?

προς τα πανω εννοω η καποια ρεταρισματα?

αυτο που ειπες οτι ειχε καποιο προβλημα και τον αλαζαν στην εγγυηση

μαλον εχεις δικιο γιατι και σε εμενα μου ειπαν οταν τον αλαξα στην εγγυηση

οτι παρα πολλα fsi τον αλαξαν και ειναι συνηθισμενη βλαβη...

ευχομαι να μην ξαναχαλασει γιατι ............ :lol:

Αυτός δέν είναι ο αιθητήρας Λάμδα? Εάν μιλάμε για τον ίδιο..ρίξε μια ματιά εδώ:

http://cgi.ebay.de/Bosch-Lambdasonde-f%FCr...0608202006r4381

Link to comment
Share on other sites

Αυτός δέν είναι ο αιθητήρας Λάμδα? Εάν μιλάμε για τον ίδιο..ρίξε μια ματιά εδώ:

http://cgi.ebay.de/Bosch-Lambdasonde-f%FCr...0608202006r4381

λες να ειναι αυτος? αν ηξερα και γερμανικα καλα θα ηταν..το ζητημα ειναι ποιος απο τους δυο αισθητηρες ειναι..ο μπροστα η ο πισω? γιατι ο μπροστα ειναι πιο φτηνος..ο πισω ο nox ειναι που κοστιζει...

Link to comment
Share on other sites

λες να ειναι αυτος? αν ηξερα και γερμανικα καλα θα ηταν..το ζητημα ειναι ποιος απο τους δυο αισθητηρες ειναι..ο μπροστα η ο πισω? γιατι ο μπροστα ειναι πιο φτηνος..ο πισω ο nox ειναι που κοστιζει...

Έχω την εντύπωση πώς ο λάμδα αισθητήρας είναι πίσω

Link to comment
Share on other sites

εχει δυο λαμδα

ο πρωτος ειναι στον

προκαταλυτη μπροστα

και ο δευτερος ο λεγομενος

knox ειναι πισω στον κυριως καταλυτη.

Link to comment
Share on other sites

εχει δυο λαμδα

ο πρωτος ειναι στον

προκαταλυτη μπροστα

και ο δευτερος ο λεγομενος

knox ειναι πισω στον κυριως καταλυτη.

εχει δικιο ο φιλος ο panosss...Παντως να ενημερωσω απαντες πως τελικα βρηκα ενα καταστημα στη αγγλια που τους εχει εστω λιγο ποιο φτηνα απο ελλαδα και σε οτι τιμες λεει περιλαμβανονται τα μεταφορικα....για το fsi μου ο μπροστα λ sensor ειναι αυτος > http://www.lambdapower.co.uk/partsearch/az...idlist=LP-20009 και μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στις 90 λιρες μαζι με μεταφορα για ελλαδα

και ο πισω ο λεγομενος nox ειναι αυτος http://lambdapower.co.uk/partsearch/VW_Aud..._03C907807D.asp ο οποιος λογω ιδιαιτεροτητας του συγκεκριμενου μοντελου ειναι ακριβος γενικα και εχει 330 λιρες μαζι με μεταφορα παντα...Οποτε μαλλον απο εκει θα παραγγειλω...Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους που ενδιαφερθηκαν !!!

Link to comment
Share on other sites

ποσα χλμ εχεις κανει με χαλασμενο αισθητηρα??

δεν εχεις δει καποια διαφορα στην καταναλωση?

προς τα πανω εννοω η καποια ρεταρισματα?

αυτο που ειπες οτι ειχε καποιο προβλημα και τον αλαζαν στην εγγυηση

μαλον εχεις δικιο γιατι και σε εμενα μου ειπαν οταν τον αλαξα στην εγγυηση

οτι παρα πολλα fsi τον αλαξαν και ειναι συνηθισμενη βλαβη...

ευχομαι να μην ξαναχαλασει γιατι ............ :D

Εχω κανει πανω απο 60-70000χλμ και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.