Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Αναψε παλι σημερα το λαμπακι EPC στο 1.6FSI και δεν ανεβαζε στροφες το αμαξι. Χρειαστηκε γυρω στα 10 αναψε-σβησε για να σβησει η ενδειξη.

Περναω απ τον μηχανικο το βαζει στο διαγνωστικο και βγαζει ενδειξεις: ελαττωματικος εγκεφαλος και βλαβη στον αισθητηρα του σερβοφρενου. Το αμαξι ολη

την υπολοιπη μερα δουλεψε κανονικα χωρις προβλημα. Καμια ιδεα τι παιζει? Γιατι ακουω για εγκεφαλο και θα παθω εγκεφαλικο...

Link to comment
Share on other sites

Αναψε παλι σημερα το λαμπακι EPC στο 1.6FSI και δεν ανεβαζε στροφες το αμαξι. Χρειαστηκε γυρω στα 10 αναψε-σβησε για να σβησει η ενδειξη.

Περναω απ τον μηχανικο το βαζει στο διαγνωστικο και βγαζει ενδειξεις: ελαττωματικος εγκεφαλος και βλαβη στον αισθητηρα του σερβοφρενου. Το αμαξι ολη

την υπολοιπη μερα δουλεψε κανονικα χωρις προβλημα. Καμια ιδεα τι παιζει? Γιατι ακουω για εγκεφαλο και θα παθω εγκεφαλικο...

Στα 5άρια το καλώδιο του σερβόφρενου είναι στην τσίτα από το εργοστάσιο(τραγικό λάθος knife.gif ) ! Αυτό για να επισκευαστεί δεν είναι δύσκολο κι ούτε χρονοβόρο σε ένα εξουσιοδοτημένο γίνεται και με λίγα σχετικά χρήματα ... όσο για τον καμένο εγκέφαλο κλπ κλπ μην τα κοιτάς καθόλου και ηρέμησε . Σβήσε τα σφάλματα και βλέπεις .... όταν πήγες να το βάλεις για 1η φορά μπροστά πήρε με λίγο δυσκολία ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Οχι ευκολα πηρε μπρος. Αντε να δουμε. Την τριτη εχω ραντεβου στο φιλιππαιο για να το δουνε. Μακαρι να ναι το σερβο και τιποτα αλλο. new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι ευκολα πηρε μπρος. Αντε να δουμε. Την τριτη εχω ραντεβου στο φιλιππαιο για να το δουνε. Μακαρι να ναι το σερβο και τιποτα αλλο. new_killpc.gif

Προσωπικά πιστεύω ότι η βλάβη καμένος εγκέφαλος κλπ δεν προήλθε από το σερβόφρενο . Υπάρχει μια περίπτωση εκτός από την επισκευή του σερβόφρενου να χρειαστείς και αλλαγή του Nox ... τον έχεις αλλάξει ποτέ ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι κι ουτε προκειται να αλλαξω κατι αχρηστο αν το αυτοκινητο δεν εχει προβλημα. Αντε γιατι μας τα χουν @@@ στη vw. Nox, Fox, Mox και

τα @@ μας κουνιουνται!! machinegun.gif Μπορει να βγαζει EPC απ το Nox????????

Αλλαξα χτες στο σερβις καλωδιωση servo, τεντωτηρες δυναμο και καθαρισα πεταλουδα (+ βασικη ρυθμιση) και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κι ουτε προκειται να αλλαξω κατι αχρηστο αν το αυτοκινητο δεν εχει προβλημα. Αντε γιατι μας τα χουν @@@ στη vw. Nox, Fox, Mox και

τα @@ μας κουνιουνται!! machinegun.gif Μπορει να βγαζει EPC απ το Nox????????

Αλλαξα χτες στο σερβις καλωδιωση servo, τεντωτηρες δυναμο και καθαρισα πεταλουδα (+ βασικη ρυθμιση) και βλεπουμε.

Απ' όσο ξέρω ανάβει λαμπάκι , τώρα του EPC είναι το Check Engine θα σε γελάσω ... αλλά νομίζω ανάβει το check engine , για καθάρισμα πεταλούδας πόσο σου πήραν ? Και για την καλωδίωση πόσο ?

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειμαι κι εγω απο σημερα ενας knoxoχτυπημενος...εχετε καμια ιδεα αν μπορω να βρω μεταχειρισμενο ή απο το internet ή το ebay..???

420 μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ολα μαζι...

ΔΕ ΒΓΑΙΝΩ ΒΡΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειμαι κι εγω απο σημερα ενας knoxoχτυπημενος...εχετε καμια ιδεα αν μπορω να βρω μεταχειρισμενο ή απο το internet ή το ebay..???

420 μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ολα μαζι...

ΔΕ ΒΓΑΙΝΩ ΒΡΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...

να πας σε καποιο μη εξουσιοδοτημένο να ρωτήσεις. κωδικο υλικου ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειμαι κι εγω απο σημερα ενας knoxoχτυπημενος...εχετε καμια ιδεα αν μπορω να βρω μεταχειρισμενο ή απο το internet ή το ebay..???

420 μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ολα μαζι...

ΔΕ ΒΓΑΙΝΩ ΒΡΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...

δυστηχως ειναι κωλοαισθητηρας και δυσευρετος εκτος αντιπρ...και απο τι ξερω δεν υπαρχει και ιμιτασιον...

μαλον δεν τον γλιτωνεις φιλε μου.......

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τον κωδικο του ανταλλακτικου κ ειναι:ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ NOX 03C907807D ....

εχει κανενας καμια ακρη ή καμια ιδεα τι να κανω κ που να τον βρω γιατι η VW νομιζει οτι επειδη με λενε γιαννη εχω κ σχεση με τον βαρδινογιαννη κ μου ζητανε 400+ ευρω....

Link to comment
Share on other sites

βρηκα τον κωδικο του ανταλλακτικου κ ειναι:ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ NOX 03C907807D ....

εχει κανενας καμια ακρη ή καμια ιδεα τι να κανω κ που να τον βρω γιατι η VW νομιζει οτι επειδη με λενε γιαννη εχω κ σχεση με τον βαρδινογιαννη κ μου ζητανε 400+ ευρω....

Καλησπερα Γιαννη ,εχεις PM

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειμαι κι εγω απο σημερα ενας knoxoχτυπημενος...εχετε καμια ιδεα αν μπορω να βρω μεταχειρισμενο ή απο το internet ή το ebay..???

420 μου ειπαν στην αντιπροσωπεια ολα μαζι...

ΔΕ ΒΓΑΙΝΩ ΒΡΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...

Δεν προλαβες να ευχαριστηθεις το cruise control, Knox σου παρουσιασε το ρημαδι???

σε καταλαβαινω απολυτα, εγω ειχα το αυτοκινητο μολις 2 μηνες που το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο οταν μου εβγαλε σφαλμα knox... κοπηκαν τα ποδια μου μολις ακουσα 420 στην αντιπροσωπεια.

Ευτυχως που δεν τον αλαξα τελικα μιας και το σφαλμα οφειλοτανε σε προβληματικο πολλαπλασιαστη στον τεταρτο κιλυνδρο.

απο τοτε που αλαξα πολλαπλασιαστη ολα οκ με τον knox τουλαχιστον, γιατι τον λαμδα δεν τον γλυτωσα.

το αισθητηρα knox μονο στην αντιπροσωπεια παιζει να τον βρουμε δηλαδη?

πιας μαρκας ειναι, δεν ειναι της bosch?

Δεν δινονται σημερα ευκολα τα 420...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προηγουμενο βραδυ να φανταστεις πριν βαλω το cc μου αναψε το λαμπακι κ το πρωι που πηγα στην αντιπροσωπεια να μου το περασουν το εβαλαν κ στον εγκεφαλο κ μου ειπαν knox...λες να μην ειναι κι εμενα απο τον αισθητηρα.????γτ φοβαμαι για τον καταλυτη..κ δεν ξερω καν τι μαρκα ειναι..ξερω οτι ο λαμδα υπαρχει στη bosch k στον αλλαζουν αλλα για τον knox αγνωστο...

αν το ξερει καποιος αλλος ας μας διαφωτισει γτ μου μυριζει φουστια...απο τοτε που εσβησαν το σφαλμα δεν μου ξανα αναψε λαμπακι..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προηγουμενο βραδυ να φανταστεις πριν βαλω το cc μου αναψε το λαμπακι κ το πρωι που πηγα στην αντιπροσωπεια να μου το περασουν το εβαλαν κ στον εγκεφαλο κ μου ειπαν knox...λες να μην ειναι κι εμενα απο τον αισθητηρα.????γτ φοβαμαι για τον καταλυτη..κ δεν ξερω καν τι μαρκα ειναι..ξερω οτι ο λαμδα υπαρχει στη bosch k στον αλλαζουν αλλα για τον knox αγνωστο...

αν το ξερει καποιος αλλος ας μας διαφωτισει γτ μου μυριζει φουστια...απο τοτε που εσβησαν το σφαλμα δεν μου ξανα αναψε λαμπακι..

Ακριβως τα ιδια παθαινα και γω, και ακριβως ετσι μου ειχανε πει και μενα, μεχρι και καταλυτη μου ειπανε.

τελικα μετα την αλλαγη του τεταρτου πολαπλασιαστη, σταματησαν για λιγο καιρο τα σφαλματα, και αν τελει σταματησαν οριστικα αφου αλαξα και τον λαμδα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου άναψε λαμπακι κινητήρα κ πηγές στην αντιπροσωπεία κ σου είπαν ότι είναι αισθητήρες κνοχ ενώ τελικά ήταν από αλλού;;;γιατί εμένα μετά την επίσκεψη στην αντιπροσωπεία μου έσβησε το λαμπακι κ μου ξανά άναψε σήμερα μετά από 500 χιλιόμετρα περίπου..κ ο κινητήρας δεν παρουσιάζει την παραμικρή δυσλειτουργία εκτός από μια φορά που μου φάνηκε ότι κόπηκε η απόδοση στιγμιαία αλλά μπορεί να ήταν κ δικό μου οδηγικο λάθος (αγωνιστικη σαγιοναρα διχαλο spark)...τι να πω με αυτό το αμάξι ρε γαμωτο..;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου άναψε λαμπακι κινητήρα κ πηγές στην αντιπροσωπεία κ σου είπαν ότι είναι αισθητήρες κνοχ ενώ τελικά ήταν από αλλού;;;γιατί εμένα μετά την επίσκεψη στην αντιπροσωπεία μου έσβησε το λαμπακι κ μου ξανά άναψε σήμερα μετά από 500 χιλιόμετρα περίπου..κ ο κινητήρας δεν παρουσιάζει την παραμικρή δυσλειτουργία εκτός από μια φορά που μου φάνηκε ότι κόπηκε η απόδοση στιγμιαία αλλά μπορεί να ήταν κ δικό μου οδηγικο λάθος (αγωνιστικη σαγιοναρα διχαλο spark)...τι να πω με αυτό το αμάξι ρε γαμωτο..;;;

Αναψε λαμπακι κινητηρα, πηγα στην αντιπροσωπεια για να μπει το διαγνωστικο, και εβγαλε τα εξης σφαλματα:

1)αισθητηρα knox

2)καταλυτη

3)προβλημα στον τεταρτο πολαπλασιαστη

και αν θυμαμαι καλα και ενα σφαλμα ακομα.

το προβλημα στο φιναλε πιο ηταν?

Θα προσπαθησω να στο πω με απλα λογια, χωρις ορολογιες.

λοιπον, λογο κακης λειτουργειας του πολαπλασιαστη, καποιες φορες δεν γινοταν σωστος σπινθηρας στο μπουζι με αποτελεσμα κακη καυση της βενζινης μεσα στον κυλινδρο, που σημαινει οτι η ακαυστη βενζινη να κατευθυνεται προς την εξατμηση + καταλυτη.

(αυτο που λες και συ: "κόπηκε η απόδοση στιγμιαία" το καταλαβα αφου ο πολαπλασιαστης ειχε φτασει ηδη στα τελευταια του και μια δυο φορες καταλαβα μικροδιακοπη λειτουργειας-ρεταρισμα εν κινησει).

μολις ο ΚΝΟΧ επιασε υψηλες τιμες ρυπων απο την ακαυστη βενζινη δοθηκε εντολη στον εγγεφαλο και για σφαλμα ΚΝΟΧ, που στην ουσια το προβλημα ξεκινησε απο τον προβληματικο πολαπλασιαστη, αλλα το ενα φερνει το αλο.

τελικα απο τοτε που αλαξα τον συγγεκριμενο πολαπλασιαστη, και και μετα απο λιγο καιρο και τον αισθητηρα λαμδα, ουτε λαμπακι κινητηρα αναψε αλη φορα, αλλα ουτε καποιο αλο σφαλμα καταγραφτηκε στον εγγεφαλο.

κατα τη γνωμη μου, βαλε το αυτοκινητο σε διαγνωστικο να δεις τι σφαλματα εχεις, αν μεσα σε ολα υπαρχει αναφορα σφαλματος πολαπλασιαστη, αλαξε μονο αυτον μεχρι να δεις αν οντως λυθηκε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα παω αυριο να το βαλω στον εγκεφαλο να δουμε τι παιζει ακριβως...μακαρι να ειναι κατι τετοιο κ να μην εχει καει ο νοχ αν κ βρηκα εναν μεταχειρισμενο σχεδον καινουργιο σε πολυ καλη τιμουλα...θα δουμε..αυτες τις ταλαιπωριες να μην ειχε αυτο το αυτοκινητο κ θα ηταν τελειο...να σαι καλα αδερφε σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες τον αλλαξα τον παλιοnox κ να του καει η τοστιερα..μεταχειρισμενο με 40 εωρο κ 30 εωρο στην αντιπροσωπεια με δωρο πλυσιμο μεσα εξω κ ενα μικρορυθμισμα της πορτας που ειχε πεσει λιγο....δουλευει τελεια κ ελπιζω να κρατησει γτ δε θα τα παμε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, γιατί τώρα πάω να τον αλλάξω τον παλιοknox, στην vw λαρισας τον δινει με 15% δηλ 390 για αυτοκίνητα εξαετίας και πάνω

Αντε να παω να τελειωνω γιατι μετά δεν θα μπορώ να καθήσω, απο το χουφτωμα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το λαμπακι αναβε απο τον αισθητηρα χαμηλης πιεσης καυσαεριων (ψευτικα τα φτιαχνουν, ενα κομματακι πλαστικο ειναι). Καμια επεμβαση δεν εχει στο αυτοκινητο μου ειπε ο μαστορης. Κοστος 60e το ανταλακτικο απο vw (οταν πηγα να το αλλαξω δεν ειχαν ουτε αθηνα) και το εχω ολο το καλοκαιρι ετσι :p .

Link to comment
Share on other sites

Ρε πακικαρια αν δεν τον αλλαξουμε τον knox το αμαξι εχει προβλημα? Εγω απο το μαρτιο μου εχει βγαλει το λαμπακι και εχει βλαβη

ο knox και το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα. οποτε γιατι να δωσω τοσα λεφτα για να σβησει το λαμπακι??

Link to comment
Share on other sites

Off topic:Αληθινη ιστορία από Χωριο!!!!

Κάποτε ένας παππούς αγοράζει καινούριο τρακτέρ.οπότε και το παει στο βενζινα του χωριού να το τσεκάρει ότι όλα κομπλε αφού θεωρητικά ήξερε κάτι παραπάνω και να το γεμίσει για τη παρθενική του βόλτα στο χωράφι!!!! Ο παπους λοιπόν φορτώνει τον ένα γιο του στο τρακτέρ και ξεκινάει! Στα μισά του δρόμου ανάβει το λαμπακι των λαδιων!!!και ακολουθεί ο διάλογος.

μπαμπά,ανάβει ένα κουκινο λαμπακ!!!

Τι λαμπακ;

Είναι λαμπακ ότι το μοτορι δεν έχει λάδια!

Έχει λάδια,το τσεκαρε ο κυρ τάδε(βενζινας)

μα αφού λέει δεν έχει!

ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΡΕΙ ΜΟΥΡΕ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΛΑΜΠΑΚ;;;

Χαχα φυσικά το τρακτέρ κάηκε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρα αυτος σαν μια live καρτα καυσαεριων, δλδ μετρά μονιμα την ποιοτητα των καυσαεριων που εκπεμπει το αυτοκίνητο.

Τωρα απο οτι διαβαζω επειδη ειναι ακριβως, μερικοι τον εχουν αφησει ετσι και καποιοι αλλοι τον εχουν καταργησει τελειως, χαχαααα

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρα αυτος σαν μια live καρτα καυσαεριων, δλδ μετρά μονιμα την ποιοτητα των καυσαεριων που εκπεμπει το αυτοκίνητο.

Τωρα απο οτι διαβαζω επειδη ειναι ακριβως, μερικοι τον εχουν αφησει ετσι και καποιοι αλλοι τον εχουν καταργησει τελειως, χαχαααα

Πως μπορει να καταργηθει τελειως ωστε να φυγει και το ενοχλητικο λαμπακι στο καντραν??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.