Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μηπως εχει σβησει κανεις απο τον εγκεφαλο το ΝΟΧ? και αν ναι, ποσο σας πηγε περιπου?

μου ειπαν οτι δεν αξιζει να το αλλαξω γιατι θα ξαναβγαλει προβλημα αργοτερα, οποτε το καλυτερο ειναι να σβηστει(παρακαμφθει) απο τον εγκεφαλο το error του.

Οποιος το εχει κανει ας πει ποσα του κοστισε!!

 

Ευχαριστω :)

 

Για να τον σβησεις θα πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον προγραμματιστη ωστε να μπορεσει να στο απενεργοποιησει.

Δες ομως οπως σου ειπαν και πιο πανω μηπως βρεις απο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο ακριβως ψαχνω, μου ειπαν οτι εχουν εναν εκει που το παω απλα ψαχνω να δω τι παιζει γενικως, αν ειναι η ιδανικη λυση και ποσο παει στην αγορα ο επαναπρογραμματισμος...

ευχαριστω για τα info !:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Ειμαι καινουργιος στο forum και θα προσθεσω και εγω ενα προβλημα που μου εβγαλε ο αισθητηρας NOX.Το αυτοκινητο μου ειναιTURAN 1.6 FSI (12ος 2004). Πηγα στον Φιλιππαιο (Ιερα Οδο) και μου ''κρεμασαν τα σαγονια!!! 480€πουλακια!!!! Πουλακια εκαναν τα ματακια μου...

Γνωριζετε αν: 

1ον. Μπορω να κυκλοφορω το αυτοκινητο για ενα διαστημα ας πουμε 5-6 μηνων χωρις να δημιουργησει προβλημα στον καταλυτη?

2ον. Κάποιον που να εμπορευεται μεταχειρισμενα αντ/κα?

3ον. Συνεργειο που να επισκευαζει ηλεκτρικα?

4ον. Τιμες?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , mitsarelos said:

Καλημερα στην παρεα. Ειμαι καινουργιος στο forum και θα προσθεσω και εγω ενα προβλημα που μου εβγαλε ο αισθητηρας NOX.Το αυτοκινητο μου ειναιTURAN 1.6 FSI (12ος 2004). Πηγα στον Φιλιππαιο (Ιερα Οδο) και μου ''κρεμασαν τα σαγονια!!! 480€πουλακια!!!! Πουλακια εκαναν τα ματακια μου...

Γνωριζετε αν: 

1ον. Μπορω να κυκλοφορω το αυτοκινητο για ενα διαστημα ας πουμε 5-6 μηνων χωρις να δημιουργησει προβλημα στον καταλυτη?

2ον. Κάποιον που να εμπορευεται μεταχειρισμενα αντ/κα?

3ον. Συνεργειο που να επισκευαζει ηλεκτρικα?

4ον. Τιμες?

1. Εγω το δικο μου το ειχα ετσι πανω απο χρονο και δεν επαθε τιποτα. Απλα μπορει να ετυχε βεβαια.

2. Εγω ημουν τυχερος και βρηκα το δικο μου καινουριο στο ebay πριν περιπου 5 χρονια στα 260€. Δυστυχως μια γρηγορη ματια που εριξα το πουλανε οσο Ελλαδα πλεον. Απο εδω πηρα εγω http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-New-VW-Audi-Seat-Skoda-NOX-sensor-03C907807D-/110807601993?nma=true&si=ePh2KbLi24FjBRQle2cee1ncJR4%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

3. Δε νομιζω να επισκευαζεται, εκτος αν εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρονια.

4. Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .. Καπιο συνεργείο εντός θεσσαλονίκης να λύσουμε το θέμα τοu νοχ διότι δεν πάει άλλο .. καπιον ειδικευμένο να μπορεί να το ξεριζώσει η να το φτιάξει . ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

golf 5 fsi 1.6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Σε golf 5 fsi με 177000 χλμ έχει ανάψει ένδειξη κινητήρα και μετα από ψάξιμο σε 2 συνεργεία είναι πρόβλημα αισθητήρα λ και knox( δεν είμαι σίγουρος αν αυτά τα δύο είναι διαφορετικά ή το ίδιο πράγμα) Έχω λοιπόν 3 ερωτήσεις:

1. Πιστεύετε ότι σε αυτά τα χλμ είναι φυσιολογική φθορα?

2. Η τιμή που μου παν και στα δύο συνεργεία ( σύνολο περίπου στα 500€) ,είναι όντως μεγάλη , είναι και η πραγματική?

3. Στο ένα συνεργείο , το... μαστόρι μου πε πως δεν επείγει να το αλλάξω, το πολύ πολύ λέει να χεις ισως λίγο παραπάνω κατανάλωση( πράγμα που δεν έχω διακρίνει ιδιαίτερα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Στα μετέφερα εδώ, κάνε μια αναζήτηση για το θέμα που ψάχνεις.. πριν ανοίξεις θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παλικάρια ! έχω Golf 5 FSI 1.6 και έκανα κατάργηση του Sensor nox (αυτό που σου ζητάνε 500 ευρά ) όποιος είναι από θεσσαλονίκη είναι ένας προγραμματιστής προς ωραιοκαστρο απέναντι από τα Jumbo πολύ καλή δουλειά και δεν υπάρχει ίχνος Check engine .

 

ταλαιπωρηθηκα 2 χρόνια με λαμπάκια και καθαριστικά και τέτοιες βλακειες έδωσα ένα 150ρι και τέλος  με εγγύηση και κανένα απολύτως πρόβλημα μετά την κατάργηση . 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην παρεα. 50000 km με απενεργοποιημενο nox.   102.000 km  έκανα κατάργηση του Sensor nox, 152.000km τωρα. Δεν εντοπησα καποιο προβλημα. Στα 150.000 km ανοιγμα πολλαπλης και καθαρισμος βαλβιδων. Αλλο αμαξι, μειωση καταναλωσης, αυξηση ροπής και καλύτερο ρελαντι.Τοποθετηση συστηματος υγραερου ( Romano, δεν υπηρχαν αλλωστε και πολλες επιλογες, golf 1.4 fsi (BKG). Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , tomgeron said:

Kαλησπερα στην παρεα. 50000 km με απενεργοποιημενο nox.   102.000 km  έκανα κατάργηση του Sensor nox, 152.000km τωρα. Δεν εντοπησα καποιο προβλημα. Στα 150.000 km ανοιγμα πολλαπλης και καθαρισμος βαλβιδων. Αλλο αμαξι, μειωση καταναλωσης, αυξηση ροπής και καλύτερο ρελαντι.Τοποθετηση συστηματος υγραερου ( Romano, δεν υπηρχαν αλλωστε και πολλες επιλογες, golf 1.4 fsi (BKG). Ιδωμεν...

 

Kαλημερα, που εκανες την καταργηση και ποσο πηγε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοστίζει πολύ, οι περισσότεροι προγραμματιστές στο κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , FANISTELROOY said:

Kαλημερα, που εκανες την καταργηση και ποσο πηγε;

Στο overload performance πριν καμια πενταετια, 130ε αν θυμαμαι καλα. Τωρα το κανουν πολλοι  και στοιχιζει και φθηνοτερα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μετά από 100.000 χιλιόμετρα και μόνο 100 βενζίνη μου ανάβει σε τακτά χρονικά διαστήματα το λαμπάκι μηχανής και με το VCDS κλώδιο βλέπω πως είναι αισθητήρας NOX στην αντιπροσωπεία μου ζητάνε 600 ευρώ έχει αλλάξει κανείς έξω ? πόσο τον στοίχησε και τι παίζετε με την αναβάθμιση που του κάνουνε στην αντιπροσωπία όταν σου περνάνε καινούριο? σας ευχαριστώ και περιμένω τα νέα σας. Υπόψην πως εάν δεν το αντικαταστήσεις καιεί περισσότερο καύσιμο.      

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μετά από 100.000 χιλιόμετρα και μόνο 100 βενζίνη μου ανάβει σε τακτά χρονικά διαστήματα το λαμπάκι μηχανής και με το VCDS κλώδιο βλέπω πως είναι αισθητήρας NOX στην αντιπροσωπεία μου ζητάνε 600 ευρώ έχει αλλάξει κανείς έξω ? πόσο τον στοίχησε και τι παίζετε με την αναβάθμιση που του κάνουνε στην αντιπροσωπία όταν σου περνάνε καινούριο? σας ευχαριστώ και περιμένω τα νέα σας. Υπόψην πως εάν δεν το αντικαταστήσεις καιεί περισσότερο καύσιμο.      

Υπάρχουν αρκετά θέματα εδώ αν ψάξεις για το συγκεκριμένο θέμα . Οι περισσότεροι καταλήγουν (μαζι με πολλούς μηχανικούς vw) ότι και να μην το αλλάξεις δεν τρέχει τίποτα. Επίσης οι περισσότεροι δεν έχουν διαπιστώσει αύξηση κατανάλωσης. Εσύ κατάλαβες ότι καίει παραπάνω;   

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μετέφερα εδώ ρίξε μια ματιά. O nox είναι μάστιγα, ή τον αλλάζεις ή τον καταργείς και ησυχάζεις.

Αν είσαι της γερμανικής σχολή και τα θες τέλεια άλλαξε τον. Πρέπει να φοράς 03C 907 807 D

attachment.php?attachmentid=5379&d=14850

Ανάλογα τι φοράς o απλός κοστίζει κάτω από 200 ο άλλος με μικρή μονάδα (6pin) τα διπλά+

 

Προσωπικά θα τον έβγαζα off με προγραμματισμό, θα δεις αμέσως καλύτερη κατανάλωση.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites



Προσωπικά θα τον έβγαζα off με προγραμματισμό, θα δεις αμέσως καλύτερη κατανάλωση.


Γιατί αυτό; Επίσης ξέρουμε κανέναν προγραμματιστη Αθήνα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.