Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Επειδη δεν καταλαβαινω απο μιγματα και οικολογια, ας το πει καποιος με απλα λογια.

Αν παμε στη λυση αυτη, δλδ σε euro2, τοτε θα καιμε περισσοτερη βενζινη ή απλα θα βγαζουμε "βρωμικα" καυσαερια κακα για το περιβαλλον;

Γενικα λοιπον, τι σημαινει το euro2 σε σχεση με το euro4?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν καταλαβαινω απο μιγματα και οικολογια, ας το πει καποιος με απλα λογια.

Αν παμε στη λυση αυτη, δλδ σε euro2, τοτε θα καιμε περισσοτερη βενζινη ή απλα θα βγαζουμε "βρωμικα" καυσαερια κακα για το περιβαλλον;

Γενικα λοιπον, τι σημαινει το euro2 σε σχεση με το euro4?

====

Καυσαέρια κακά για το περιβάλλον.

Στην κατανάλωση ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ναι, έπρεπε να αυξηθεί.

Πρακτικά δεν την παρατήρησε κανένας την αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. που λετε τη δευτερα το πρωι αποφασισα να παω στη αντιππροσωπια να ζητησω να μου αλλαξουν για 4 φορα νοξ. απο εκει μου ειπαν οτι επειδη μεσα σε εναμιση χρονο εχω αλλαξει 3 δεν δικαιολογειται να γινει αλλη αντ/ση. ετσι τους αφηνω και εγω το αυτοκινητο εκει μεχρι να το επισκευασουν. εχουν αλλαξει απο την αρχη ολη τη καλωδιωση αλλα τιποτα ..το λαμπακι ξαναναβει...αλαζουν νοξ..παλι τιποτα....σημερα π πηγα εκει μου λενε οτι στο διαγνωστικο βγαζει προβλημα ενα αλλο αισθητηρα που σχετιζεται με νοξ (8ερμοτητας??) τον οποιο δεν γνωριζουν εαν το αυτοκινητο διαθετει. μου ειπαν οτι περιμενουν νεες οδηγιες απο το εργοστασιο στη γερμανια......8α βρουν καποια λυση η 8α το κρατησουν δε ξερω και γω ποσο εκει... 8α μ τρελανει αυτο το αυτοκινητο,,,

Edited by Speedy
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα..επεσε στα χερια μου τυχαια ενα παλιο φυλλο χρυσης ευκαιριας με ημερομηνια 5-12-2010

στη σελιδα με τα ανταλακτικα βρηκα μια αγγελια η οποια αναφερεται στην πωληση καινουργιων knox με τιμη 270 ευρ και σε συσκευασια

με υπογραφη vw...με 1 χρονο εγγυηση....

το εχω κρατησει το αποκομα της εφημεριδας ..για οποιον ενδιαφερεται μπορω να του στειλω το τηλ με π.μ

δυστηχως δεν εχω σκανερ να ανεβασω την αγγελια ..προσπαθησα μεσω κινητου αλλα δεν φενεται καθαρα η αγγελια....

τα λεω αυτα μην θεωρηθει οτι κανω διαφημηση.......

εαν μου ζητηθει απο τους διαχειριστες να αναρτησω δημοσια το τηλ μετα χαρας θα το κανω.....

τονιζω οτι δεν εχω ασχοληθει με την εν λογω αγγελια ..κατα ποσο ειναι αληθινη.....

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολλους!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..... δε παλευεται αλλο η κατασταση. μετα απο 9 μερεσ στο συνεργειο τησ αντιπροσωπιας, σημερα πηρα το αυτοκινητο. Μου ειπαν οτι ξηλωσανε και αλλαξανε ολες τισ καλωδιωσεισ,για τον αισ8ητητα νοξ, και οτιδηποτε σχετιζεται με αυτο το αισθητητηρα. Περαστηκε καινουργιος αισθητηρας νοξ (ο τεταρτος!!!!!! που αλλαζω), και κανανε και αναβα8μιση στο λογισμικο. Τα εχω αναλυτικα στο τιμολογιο αν θελετε να τα δειτε ακριβως. παρολαυτα μου αναψε παλι το γ########### το λαμπακι. ενω με επιβεβαιωσαν οτι δε 8α ξαναναψει. υπαρχει περιπτωση να τα εχει παιξει ο εγκεφαλοσ του κινητηρα και δινει σφαλμα χωρις να υπαρχει? τα φωτα σασ γιατι δε παλευετε αλλο αυτο και πληρωσα και αρκετα.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..... δε παλευεται αλλο η κατασταση. μετα απο 9 μερεσ στο συνεργειο τησ αντιπροσωπιας, σημερα πηρα το αυτοκινητο. Μου ειπαν οτι ξηλωσανε και αλλαξανε ολες τισ καλωδιωσεισ,για τον αισ8ητητα νοξ, και οτιδηποτε σχετιζεται με αυτο το αισθητητηρα. Περαστηκε καινουργιος αισθητηρας νοξ (ο τεταρτος!!!!!! που αλλαζω), και κανανε και αναβα8μιση στο λογισμικο. Τα εχω αναλυτικα στο τιμολογιο αν θελετε να τα δειτε ακριβως. παρολαυτα μου αναψε παλι το γ########### το λαμπακι. ενω με επιβεβαιωσαν οτι δε 8α ξαναναψει. υπαρχει περιπτωση να τα εχει παιξει ο εγκεφαλοσ του κινητηρα και δινει σφαλμα χωρις να υπαρχει? τα φωτα σασ γιατι δε παλευετε αλλο αυτο και πληρωσα και αρκετα.. ευχαριστω

οταν σου αναβει το λαμπακι παρατηρεις καμια αλλαγη στο αμαξι σου?δε τραβαει?καιει παραπανω?οτιδηποτε αλλο,αν οχι τοτε αστο το "τιμημενο" το λαμπακι να αναβει κ "leave with it" που λενε!!!!,λογικα εχεισ δωσει γυρω στα 2000 κ μη βλεποντας αποτελεσμα συνεχιζεις να τους τα δινεις....δεν μπορω να καταλαβω την εμονη σου με το να πληρωνεις,να ξανααναβει κ να ξαναματαπληρωνεις.....

Link to comment
Share on other sites

οταν σου αναβει το λαμπακι παρατηρεις καμια αλλαγη στο αμαξι σου?δε τραβαει?καιει παραπανω?οτιδηποτε αλλο,αν οχι τοτε αστο το "τιμημενο" το λαμπακι να αναβει κ "leave with it" που λενε!!!!,λογικα εχεισ δωσει γυρω στα 2000 κ μη βλεποντας αποτελεσμα συνεχιζεις να τους τα δινεις....δεν μπορω να καταλαβω την εμονη σου με το να πληρωνεις,να ξανααναβει κ να ξαναματαπληρωνεις.....

σωστά, αλλά εάν το αφήσεις αναμμένο χωρίς να κάνεις κάτι υπάρχει περίπτωση να βγάλεις off τον καταλύτη ... ετσι μου εχουν πει ..

Link to comment
Share on other sites

σωστά, αλλά εάν το αφήσεις αναμμένο χωρίς να κάνεις κάτι υπάρχει περίπτωση να βγάλεις off τον καταλύτη ... ετσι μου εχουν πει ..

Speedy....τα 1 στα 3 αυτοκινητα στις μερες μας δεν εχουν καταλυτη απλα κ μονο για να κανουν φασαρια οταν περνανε απο την κρηνη σαββατο βραδυ (p.s "i got your message..) αν ειναι εμεισ να μην τον εχουμε για να γλιτοσουμε τα 4x495 ευρο(τοσο τον βρηκα εγω τον νοξ...)που εδωσε ο φιλος τοτε χαλαλι....τον αφηνω "κουφιο"...!!!!!!κ το λεω αυτο γιατι?οτι αλλο κ να παθει το αμαξι,ναι,να το αλαξω,αλλα 495 ευρο χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα λυθει το προβλημα κ για "αισθητηρα" που δεν ειναι κατι μηχανολογικο,η κατι που θα προκαλεσει κινδυνο στο δρομο η μη αντικατασταση του τοτε δε τα δινω...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

διαφορα στο αυτοκινητο δε βλεπω. αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι επιμενει ενω εχουν επισκευαστει ολα. η καταναλωση δε ξερω αν επηρεαζεται. απο οτι βλεπω ειναι συνη8ως στο 8 - 8,5 και σε αυτοκινητοδρομο 7 περιπου. Δε ξερω αν παιζει ρολο, αλλα το αυτοκινητο ειναι εισαγωγη απο γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

Speedy....τα 1 στα 3 αυτοκινητα στις μερες μας δεν εχουν καταλυτη απλα κ μονο για να κανουν φασαρια οταν περνανε απο την κρηνη σαββατο βραδυ (p.s "i got your message..) αν ειναι εμεισ να μην τον εχουμε για να γλιτοσουμε τα 4x495 ευρο(τοσο τον βρηκα εγω τον νοξ...)που εδωσε ο φιλος τοτε χαλαλι....τον αφηνω "κουφιο"...!!!!!!κ το λεω αυτο γιατι?οτι αλλο κ να παθει το αμαξι,ναι,να το αλαξω,αλλα 495 ευρο χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα λυθει το προβλημα κ για "αισθητηρα" που δεν ειναι κατι μηχανολογικο,η κατι που θα προκαλεσει κινδυνο στο δρομο η μη αντικατασταση του τοτε δε τα δινω...!!!!!!

έτσι είναι ! αλλά αν ήμασταν στη θέση του giorgos sv σίγουρα θα είχαμε αγανακτήσει και στο τέλος θα το αφήναμε μόνιμα αναμμένο ...

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι ! αλλά αν ήμασταν στη θέση του giorgos sv σίγουρα θα είχαμε αγανακτήσει και στο τέλος θα το αφήναμε μόνιμα αναμμένο ...

Χωρις καταλυτη μπορεις να βγαλεις καρτα καυσαεριων? επισης με το κτεο τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολουσ!εχω και εγω ενα golf fsi και εχω προβλημα με τον αισθιτηρα nox.τον αλλαξα με εναν τησ bosσ,και μετα απο λιγεσ ωρεσ αναψε ξανα λαμπακι και τωρα εχει προβλημα ο αισθιτηρασ αζωτου!!!γενικα απο οτι εχω καταλαβει ειναι πολι ιδιαιτερο το αμαξι το εχω εδω και 6 μηνεσ!!μια νιωθω οτι παει καλα μια οτι δεν τραβαει!τι να κανω τωρα με τον αισθιτηρα του αζωτου?οι πιο εμπειροι ασ μπουν την γνωμη τουσ,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω οποιοσ δει το θεμα να απαντισει για να δω τι θα κανω!!!δεν αντεχω να βλεπω συνεχωσ αναμενο το check!!

[/quote

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ KERAM. οπως θα εχεισ δει παραπανω, το ιδιο προβλημα με το νοξ εχω και εγω. σου εχουνε δωσει εγγυηση ανταλακτικου? αν εχεισ εγγυηση δοκιμασε να το ξανααλλαξεις μηπως ηταν ελλατωματικο. στο δικο μου παντως που το αλλαξα 4 φορεσ αναβει συνεχεια. αν δε σε ενοχλει αστο οπως εχει. το εχω 2 χρονια ετσι και εκανα περιπου 30000κμ χωρισ κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σε ολουσ!εχω και εγω ενα golf fsi και εχω προβλημα με τον αισθιτηρα nox.τον αλλαξα με εναν τησ bosσ,και μετα απο λιγεσ ωρεσ αναψε ξανα λαμπακι και τωρα εχει προβλημα ο αισθιτηρασ αζωτου!!!γενικα απο οτι εχω καταλαβει ειναι πολι ιδιαιτερο το αμαξι το εχω εδω και 6 μηνεσ!!μια νιωθω οτι παει καλα μια οτι δεν τραβαει!τι να κανω τωρα με τον αισθιτηρα του αζωτου?οι πιο εμπειροι ασ μπουν την γνωμη τουσ,ευχαριστω.

καλησπερα...εαν δεν βαλεις τον γνησιο knox δεν θα απαλαγεις απο το προβλημα..

οπως και μετα αποκλειστικα χρησης 100αρας αλιως ειναι σιγουρο οτι θα ξαναχαλασει...

σχετικα με την αποδοση που λες εαν περα απο την πτωση της ισχυς ακους και κροταλισμα του κινητηρα

κατα την επιταχυνση(πυρακια)πρεπει να βαζεις 100αρα αλιως δεν θα εχεις σταθερη αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

Να σας πω το πρόβλημα μου….

Μου ανάβει το λαμπάκι από τον κινητήρα, και πάω στην αντιπροσωπία να δω τι είναι.

Και μου λένε τα παιδιά από εκεί είναι καμένος ο αισθητήρας ΝΟΧ. Είναι στην εξάτμιση ακριβώς κάτω από τον συνοδηγό.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

Να τον αλλάξω ??

Που μπορώ να τον βρω γιατί αυτοί εκεί μου είπαν κάτι ποσά (~500 Εύρο)

Παίζει να τον βρω από έξω και ποσό??

Πάει μονό ο αισθητήρας ή και ένα κουτί που έχει εκεί από κάτω???

Πείτε μου καμιά γνώμη …

(Golf FSI 1.4)

Edited by Costas_47
Link to comment
Share on other sites

ρε τι ειναι αυτο?????? http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/1302068/

4αρι με fsi μοτερ??????

sory για το off topic

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σασ και παλ!!!!Μια ερωτηση που ξεχασα να κανω ειναι οτι αμα απλα αντικαταστησεισ τον λ νοξ πρεπει να ριθμισεισ παραμετρουσ μετα ι επαναπρογραμματιζονται μονοι τουσ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μενα. πριν λιγο καιρο (2 μηνες περιπου) αγορασα ενα μεταχειρισμενο 1.4 fsi του 04'

την 2η μολις μερα μου αναψε το λαμπακι και το πηγα αμεσως στο συνεργειο μου. το διαγνωστικο εβγαλε αισθητηρα ΚΝΟΧ

στην αντιπροσωπια μου ζητανε σημερον ημερα 498 ευρω χωρις εργασια.

δεν εχω βαλει ποτε βενζινη 100 οκτανιων, το αμαξι καιει παρα πολυ, στο ταξιδη που εκανα 4.000 στροφες σταθερα με 5η μεσα

με ταχυτητα 115-135 αναλογα την κλιση του εδαφους εδειχνε να καιει 11-13 λιτρα ανα 100χλμ. πανω απο τα 140 επεφτε στα 9-11 λιτρα ανα 100χλμ.

πρεπει επειγοντως να κανω καθαρισμο στα μπεκ. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. μπορει το οποιοδοιποτε προβλημα με τον ΚΝΟΧ

να δημιουργησει τετοια μεγαλη καταναλωση βενζινης? μηπως φταιει και κατι αλλο που δεν μου εχουν πει η που θα πρεπει να κοιταξω

μονος μου? οσο για την αλλαγη του ΚΝΟΧ τελικα υπαρχει ιμιτασιον η της ιδιας εταιριας χωρις την σφραγιδα της WV? μου ειπαν να δοκιμασω 1-2 εβδομαδες με

βενζινη 100 οκτανιων να δω αν τηα σβησει το λαμπακι, ναι οκ να το κανω αλλα η μεγαλη καταναλωση που μπορει να οφειλετε? ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι για

καποια λυση αλλιως να το δωσω και να παω να παρω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλοσορισες φιλε και καλοταξιδο το αυτοκινητο. Καταρχήν πρέπει να αποδεχτεις καποια πράγματα για να μην προβληματιζεσαι.

1)Μαλλον ο αισθητηρας ΝΟΧ σου ειναι κατεστραμενος. Ειναι ενα γνωστο προβλημα με τα FSI. Προφανως ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν προσεχε με τις βενζινες, του εβγαλε προβλημα ο ΝΟΧ και αντι να τον αλλαξει, απλα το πουλησε για να γλυτωσει τα 500+ Ευρω. Διαβασε το θεμα απο την πρωτη σελιδα για να παρεις μια ιδεα. Οι επιλογες ειναι λιγες, ειτε τον αλλαζεις και προσεχεις με τις βενζινες είτε τον καταργείς με δικο σου ρισκο.

Πριν ομως κανεις τα κανεις αυτα μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις 100ρα απο καλο βενζιναδικο, να ριξεις μεσα ενα καθαριστικο(υπαρχουν ειδικα για FSI) και να σβησεις το λαμπακι. Αμα σου ξανα-αναψει συντομα τοτε μαλλον ειναι οντος κατεστρμενος.

2)Τα μπεκ γιατι θες να τα καθαρισεις?Στα FSI λογω υψηλης πιεσης δεν βουλωνουν. Μπορεις ομως προληπτικα να καθαρισεις την πεταλουδα αμα εχει πολλα χλμ.

3)Το αμαξι σου ειναι βαρυ για τα κυβικα του. Λογικο ειναι να ζοριζεται και να καιει αρκετα. Πανω απο 3500 στροφες καιει πολυ και αμα εχει και ανηφορα ακομα περισοτερρο. Μπορει την στιγμη που ειδες το 11λ/100 να ηταν ανηφορα και το cruise control να προσπαθουσε να κρατησει την ταχυτητα. Γενικα αμα το πιεζεις θα καιει (εκτος αν υπαρχει αλλο προβλημα).

Παντος εκτος του ΝΟΧ, ελπιζω να μην συναντησεις αλλα προβληματα και να σου φυγει το ανχος συντομα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε σενα φιλε μου! το αυτοκινητο το πηρα απο αντιπροσωπια του ΡΩΡΡΗ το πηρα με 74 χιλιαδες χιλιομετρα.

ο δικος μου μηχανικος μου ειπε πως πρεπει να καθαριστουν για να μειωθει η καταναλωση (?) το αυτοκινητο (κακως) το παρελαβα

με ενα αδειο book service σαν να μην ειχε κανει ποτε. ετσι πηρα την αποφαση να του κανω ενα μεγαλο οπου μου κοστισε 250 ευρω.

η αντιπροσωπεια μου δινει εγγυηση 6 μηνες η 1 χρονο δεν θυμαμαι καλα, αλλα δεν μου το αλλαζουν γιατι ειναι ηλεκτρονικο το

προβλημα και οχι μηχανικο.... :/ την δοκιμη με την καταναλωση βενζινας την εκανα απο αθηνα μεχρι τριπολη. οποτε η μετρησεις δεν ηταν

στιγμιαιες. δεχομαι πως για τα κυβικα του ειναι βαρυ αλλα δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση τα 11-13 λιτρα ανα 100χλμ στις 4000 στροφες με ταχυτητα 110-130

ειναι παρανοικο. επισης μου προτειναν να κανουμε την ανταλαγη παλι, δλδ να παρω το αμαξι που ειχα πισω και να τους δωσω το golf και εχω αρχισει

να το σκεφτομαι σοβαρα μιας και εχω ριξει ηδη τοσα λεφτα + οτι τους εδωσα ενα 1000αρι daihatsu cuore του 08'!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα μπεκ δεν εχω ακουσει αλλον να τα καθαριζει.Δεν ειναι diesel και τα χλμ δεν δικαιολογουν κατι τετοιο. Τι να σου πω, ας εκφρασει και καποιος αλλος την αποψη του αλλα δεν πιστευω να ειναι εκει το προβλημα. Μπορει ο ΝΟΧ να φταιει, γιατι τα FSI δουλευουν με φτωχο μειγμα. Αμα βγει ο ΝΟΧ off τοτε ισως να καιει παραπανω γιατι δεν δουλευει συμφωνα με τις προδιαγραφες του.

Εμενα ειναι 1.6 FSI και καιει 7,5-8λ/100 στα 130 σε ευθεια.....

Τωρα για την αλλαγη, δεν ξερω ποση θα ειναι η χασουρα σου αλλα δεν ισως να μην ειναι τοσο κακη ιδεα. Το Golf 1.4 FSI δεν ειναι πετυχημενο λογω μικρης ισχυς, απο 1.6FSI ή 1.4 TSI αρχιζει να εχει νοημα η αγορα του. Παντος αμα το κρατησεις και δεν πιασει αυτο που σου ειπα με το καθαριστικο, δεν βλεπω να γλιτωνεις την 500ρα για να το επαναφερεις στην σωστη κατασταση λειτουργειας. Πιθανοτατα τοτε να επανελθει και η καταναλωση στα νορμαλ επιπεδα που σιγουρα δεν ειναι 11 λιτρα. Τα μπεκ αστα για αργοτερα, ο ΝΟΧ ειναι που σε καιει γιατι εκει βγαινει το προβλημα στον ελενχο.

PS: Οταν λες μεγαλο σερβις, τι ακριβως σου αλλαξαν?Φιλτρο βενζινης αλλαξαν?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον lary7.Τα μπεκ δεν χρειάζονται καθάρισμα.Αλλάζεις τον ΝΟΧ και μετά 100άρα βενζίνη και από βενζινάδικα που εμπιστεύεσαι την ποιότητα του καυσίμου τους.Υπάρχουν όμως μέλη που τον άλλαξαν και μετά από λίγο καιρό επανεμφανίστηκε η ένδειξη στο καντράν.Κάποιοι,μάλλον οι περισσότεροι συμβιβάστηκαν και επειδή δεν είδαν κάποια διαφορά στην λειτουργία του αυτοκινήτου δεν ξανασχολήθηκαν με αυτό.Βάλτα λοιπόν κάτω,δες τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και αποφάσισε αν θα το κρατήσεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.