Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Χα χα χα μου ξανάναψε... Δεν τη γλυτώνω την 500άρα!!!

spooky...για μενα μη τον αλλαζεις καν....αστο αναμενο κ δες αν εχει αλλαξει κατι στο αυτοκινητο σου σε αποδοση κ καταναλωση..!!!!!!τοτε θα τη γλιτωσεις την 500αρα...!!!!!!το ειπα κ πιο απανω,3 μηνες κοντευω π ειναι αναμενο κ δεν εχει κανει κιχ το αμαξι.....οσο για αυξηση καταναλωσης κ καλα που λενε,βαζοντας παντα 50 ευρο 31 λιτρα κανω κοντα στα 400 χλμ.....μικτα....οποτε για μενα τουλαχιστον διαφορα καμια...!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω ετσι 1.5 χρονο και δεν εχω προβλημα

ετσι ειναι φιλε,ας βρουν αλλου κορο'ι'δα να αλλαζουν 2 κ 3 φορες εναν αισθητηρα 500 ευρο με ημερομηνια ληξης....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και να τον αλλαξουμε, κατα 90% θα ξαναχαλασει πιστευω λογω βενζινης. Το συζητουσα σημερα με το μηχανικο μου και μου ειπε οτι και να μην τον αλλαξω δεν παιζει προβλημα, αφου στην ουσια μετραει τα αερια που φευγουν και δεν επηρρεαζει το μειγμα οπως πχ ο αισθητηρας λ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, εδω και 2 χρονια μου εχει αναψει το λαμπακι του κινητηρα και βγαζει προβλημα στον Nox. Το κοστος αλλαγης του απαγορευτικο, περιπου 500€. Επισης καπου στο φορουμ διαβασα οτι καποιος τον εχει αλλαξει 2-3 φορες και συνεχιζει να του ξαναβγαινει το προβλημα. Καποιοι μου ειπαν αστο διοτι δεν θα σου δημιουργησει προβλημα. 2 χρονια λοιπον τωρα μου αναβε το λαμπακι, πηρα και ενα διαγνωστικο και αν ηταν αυτο το προβλημα το εσβηνα.

Τωρα λοιπον το ειχα αφησει καιρο χωρις να το σβησω και πριν τα χριστουγεννα μου αναβει και το EPC εκει που πηγαινα στο δρομο και το αμαξι δεν πηγαινε μια, με 1η και τερμα το γκαζι και ισα ισα τσουλαγε. Σβηνω και ξανανοιγω, δουλευε κανονικα, αλλα με το λαμπακι αναμενω. Παω στο trip team διπλα στο σπιτι μου και μου λεει οτι ισως ειναι απο τον Nox, επειδη το αμαξι υπολειτουργει και μπορει να μπερδευεται ο εγκεφαλος. Σαφη ενδειξη δεν εβγαλε το διαγνωστικο, αλλα ουτε και σαφη απαντηση στο τι μπορει να εχει. Μου εσβησε το λαμπακι επειδη εκεινη τη μερα εφευγα για χριστουγεννα και ειπε αν ξαναβγει να το ψαξω.

Σημερα, μετα απο 10μερες χρηση το ξαναεβγαλε το EPC χωρις να "κοψει" το αμαξι, το λαμπακι του κινητηρα για το Nox ειχε αναψει απο την πρωτη μερα.

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να φταιει ο Nox για το EPC και να συνδεονται μεταξυ τους.

Τωρα φορτιζω τη μπαταρια του λαπτοπ να παω να δω τι θα βγαλει και να το ποσταρω εδω.

Σκεφτομαι να παω και σε καποια αντιπροσωπια να μου πουν με καλο διαγνωστικο τι βγαζει, αλλα δεν ξερω καποιο εμπειστο στην Αθηνα, ωστε να μην μου πει οτι θελει εκεινος προκειμενου να βγαλει χρημα.

Καποιο αλλο προβλημα δεν εχει παρουσιασει παντως τα 2 χρονια. Περασα και ΚΤΕΟ κανονικα.

Link to comment
Share on other sites


3 Faults Found:
17478 - NOx Sensor (G295) Heater Control: Short to Plus
P1070 -- 001 -- Upper Limit Exceeded - MIL ON
16826 - EVAP Emission Control Sys: Small Leak
P0442 -- 002 -- Lower Limit Exceeded - Intermittent
16968 - SAE - Cruise Control Vacuum Control Circuit: High
P0584 -- 008 -- Implausible Signal

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στον Γρατσια και το διαγνωστικο του εβγαλε τα ιδια με το δικο μου.

-nox

-βαλβιδα εξαερωσης καυσιμου

-βαλβιδα φρενων (μαλλον ειναι το ιδιο με το δικο μου)

Οποτε πλεον θα παω στον κυριο Μπουτρη να δουμε τι θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

φανη ρωτα στο συνεργειο ...μακροπροθεσμα η μη αλαγη του knox τι επιπτωσεις εχει σε προκαταλυτες και καταλυτες

γιατι τσουζουν.........

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παω να αλλαξω τις βαλβιδες στον κ.Μπουτρη. Σημερα που περασα μου ειπε οτι πρεπει να αλλαχτει και ο NOx.

Bρηκα αυτον στα 250€ με μεταφορικα. Τον εχουν αγορασει μερικοι απο κει και τους εστειλα πμ να μου πουν αν εκαναν δουλεια.

http://www.ebay.com/itm/Genuine-New-VW-Audi-Seat-Skoda-NOX-sensor-03C907807D-/110807601993?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item19cca5d349#ht_500wt_1413

Ο Πωλητης παντως εχει 100% αξιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Nox είναι ευαίσθητος αλλά αν προσέχεις δεν θα τον ξανακάψεις. Αξίζει να αλλαχτεί γιατί μακροπρόθεσμα μπορεί να έχεις πρόβλημα. Απλά προσέχεις σε κρύες εκκινήσεις να το αφήνεις να ζεσταθεί λίγο και στο δρόμο μέχρι 2500-3000 στροφές μέχρι τουλάχιστον να δεις την θερμοκρασία νερού στους 90. Ο αισθητήρας καίγεται απο ατελείς καύσεις όπου λόγω της κρύας μηχανής (και της 95αρας βενζίνης) γίνονται μικρό-αναφλέξεις των καυσαερίων μέσα στην εξάτμιση και μετά τον κλαίς...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τους κωδικους και εαν ειναι ιδιοι παρτον..δεν θα βρεις φθηνοτερο

μαθε τον κωδικο του δικου σου knox και κανε ταυτοποιηση με του ebay για να εισαι 100%σιγουρος

ειναι πολλα τα λεφτα φανη.....για λαθη

Link to comment
Share on other sites

Eχω τσεκαρει ηδη κωδικο. Μου ειπαν στο συνεργειο οτι αν τον παρω λογικα θα φαινεται αν ειναι μουφα. Οποτε με το περιθωριο των 7ημερων μπορω να το επιστρεψω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ερθει θα σας πω εντυπωσεις

260€ με μεταφορικα και δικαιωμα επιστροφης εντως 7 ημερων. Αν μου πουν απο το συνεργειο οτι ειναι μουφα τον επιστρεφω πισω.

http://www.ebay.com/itm/Genuine-New-VW-Audi-Seat-Skoda-NOX-sensor-03C907807D-/110807601993?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item19cca5d349#rpdId

Link to comment
Share on other sites

φανη...ακου η τον αλαζεις και ησυχαζεις..για οσο ησυχασεις δηλαδη η...

το ρισκαρεις και εαν στο μελον σου καψει προκαταλυτες και καταλυτη

πας σε εναν εξατμισα ...σου βγαζει προκαταλυτες και σου βαζει διχαλο

και βαζεις εναν ελαφρος μεταχειρισμενο καταλυτη.....η καινουργιο...

στην περιπτωση αυτη ευχεσαι να γινει καλη δουλεια απο τον εξατμισα γιατι εαν δεν σου ξαναβαλει στο σωστο σημειο

τον λ στο διχαλο τοτε θα εχεις 2 βλαβες..λ και τον ειδη χαλασμενο knox...

Link to comment
Share on other sites

οχι..απλα καπου ακουστηκε οτι ο προβληματικος knox μακροπροθεσμα καταστρεφει τους προκαταλυτες

οι οποιοι ειναι πανακριβοι..υπαρχουν εμπειροι εξατμισαδες που τους καταργουν και ετσι τους γλιτωνεις

απλα σου βαζουν διχαλο στη θεση τους ..δυο απλους σωληνες για την ακριβεια..απλα πρεπει να βαλουν τον λ ακριβως

στο ιδιο σημειο που ηταν πριν την αλαγη με διχαλο....αλιως ο εγκεφαλος "βλεπει προβληματικο λ¨"

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

και τι τιμες παιζουν οι προκαταλυτες; γιατι εγω ειμαι 2 χρονια με προβληματικο νοξ... πως ελεγχω για αλλα προβληματα που μπορει να εχουν δημιουργηθει;

αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια αν κανει ζημια και που ο χαλασμενος nox

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως τιμη....εχω ακουσει ειναι πανακριβοι

συνηθως θα εχεις προβληματα με τα καυσαερια οταν βγουν εκτος αυτοι δηλαδη καταστραφουν

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε την καταργηση που προτεινουν οι προγραμματιστες γιατι δεν την λαναβανετε υποψην???με κανα 50 ρικο και τελος....το ρυθμιζει ναμην το διαβζει η να το αγνοει πιστευω.....παντως σαν λυση υπαρχει και αυτο στην overload to διαφημιζουν κιολας...

Link to comment
Share on other sites

καταργηση του knox ενοεις??

ενδιαφερον ακουγεται

για δωσε κανα λινκ απο overload που το διαφημιζει

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας λεπτομέρειες αν ξέρεις???Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι βάζουν αντίσταση για να ξεγελάσουν τον εγκέφαλο και να μην βγάζει το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Eνα παιδι απο Πατρα νομιζω ειχε πει οτι καταργει τον nox αλλα κανει το αμαξι euro2...

Aυτο μαλλον ειναι

http://www.vwlatsis.gr/tuning

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!γουαου!!!!!!!!!!!

λες να σωθηκαμε?????????????

100αρα εεεε?????ΝΑ!!!!!!!!! :ass:

ωχ!!!!αυτος ειναι στην πατρα βρε παιδια?????

κανενας απο αθηνα?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.