Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Νομιζω συνεργαζεται και με εναν απο Αθηνα μου ειχε πει. Αλλα σου λεω, νομιζω οτι κανει το αμαξι euro2, οποτε δεν ξερω κατα ποσο συμφερει...

Επισης τι διαφορα εχει στο να μην τον βλεπει και στο να τον βλεπει χαλασμενο; Λογικα παλι δεν κινδυνευουμε για προκαταλυτες και καταλυτες;

Οσον αφορα τον προκαταλυτη ειδα οτι τον βγαζουν και βαζουν χταποδι 4-2-1

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν εχουμε μεγαλη αυξηση καταναλωσης και περναμε κανονικα κτεο

αρα απο καυσαερια ειμαστε κομπλε..που ειναι το προβλημα????

δε ρωτας το μηχανικο σου ...να μας λυσει καμια απορια?

Link to comment
Share on other sites

bre θα με τρελανεται ,το διαφημιζουν στις επιλογες που εχουν στο site τους και οταν ειχα μιλησει κατιδιαν μετον κυριλλο ναι μου το ειχε κονφιρμαρει βεβαα ηταν 4 χρονια πισω ιστορια αλλα απο τοτε τα εκαναν αυτα...σιγα το δυσκολο και δουλευε και μια χαρα αν θυμαμαι καλα απο τοτε...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο παιδια παντως...θα εχουμε μια λυση ..τουλαχιστον....

με αυτα που τραβαμε σαν χωρα απο την μερκελ ουτε ευρω

δεν θελω να τους δωσω.......και ουτε θα τους δωσω.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.overload-performance.gr/site/new-index.php?type=.&f=new-Contact

παρτε τηλ και ρωτηστε αν ασχολουνται ακομη με την καταργηση του κνοχ αισθητηρα,ποιο παλια το εκαναν αλλα ηταν στα εχτρα οπως το ιμμοdefeat..τωρα ρωτηστε,να χασετε τιποτα δεν εχετε...

Link to comment
Share on other sites

Eιχα μιλησει με πμ παλιοτερα με τον Κύριλλο στην overload.

Καλησπερα,

σε ποια περιοχη εισαι; ειναι σιγουρο οτι θα ξεμπερδεψουμε με το προβλημα αυτο και οτι δεν θα προκυψει κατι ως συνεπεια της καταργησης του αισθητηρα;

Σ αυτα που λες οτι εχετε φτιαξει εχει εμφανιστει τπτ;

Φανης

']Καλησπέρα.

Εγώ είμαι Πάτρα.

Έχουμε αντιπροσωπεία VW-Audi (Λάτσης ΑΕ)

Το παράπονο όλων αυτών που πήραν ένα φθηνό γκολφάκι και τους πεύτει το σαγόνι όταν τους λέγαμε για 500ευρώ για ΝΟΧ ήταν μεγάλο.

Στο τέλος, επειδή εγώ είναι προγραμματάς (βελτιώσεις ενοώ) έκατσα και έφτιαξα αναβαθμίσεις που ξεχνανε τα ΝΟΧ οι εγκεφάλοι.

Κάρτα βγάζουν κανονικά.

Λαμπάκι για ΝΟΧ δεν ξανανάβουν.

ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ δουλεύουν (αν χαλάσει ο μπροστινός λάμδα, τρόμπα, μπέκ κοκ - ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ το λαμπάκι και καταγράφει τις βλάβες. Μόνο ότι έχει να κάνει με τον ΝΟΧ ξεχνάει !)

Πρέπει να αφαιρεθεί όμως από την πλεξούδα (να αποσυνδεθεί ηλεκτρικά!) ο αισθητήρας (το κουτάκι-κοντρόλλεράκι).

Και στην Αθηνα που μπορω να παω να μου το φτιαξουν; θα γινει σιγουρα καλη δουλεια ή θα μου μεινει κανενας εγκεφαλος στο χερι και θα τρεχω;
Αν έχεις μηχανικό για να σου το αποσυνδέσει - για τα εγκεφαλικά μη σε νοιάζει, δεν θα μείνει κανένας εγκέφαλος στο χέρι.

Για επαναπρογραμματισμό έλα στα Σπάτα, στην Overload. (www.overload.gr θα βρείς τα τηλέφωνα)

Αν θές πάρε το κινητό μου να έχεις 69******** Κύριλλος, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο αύριο, θα είμαι Αθήνα όλη μέρα (στα Σπάτα).

Για το αποτέλεσμα μη φοβάσαι, το κάνουμε εδώ και μερικά χρόνια, στην Πάτρα δεν πρέπει να κυκλοφοράει κανένα με ΝΟΧ πλέον.

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

φανη εαν ειχα προβλημα με τον knox θα το εκανα...

τα 150 ειναι λιγα μπροστα στα 500....

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σιγουρη λυση. Ο μηχανικος μου ειπε να μην το κανω οταν του ειχα πει οτι κανει το αμαξι euro2.

Eντομεταξυ σημερα εφυγε το πακετο απο Αγγλια.

Επισης ειχα δει σε ενα θεμα για NOx καποιον που ελεγε σε ενα παιδι οτι μπορει να του βρει. Επικοινωνησα μαζι του και ειπε οτι μπορει να μου βρει με 360€ γνησιο απο vw που δουλευει, αλλα η φωτογραφια που μου εδειξε ηταν ιδια με αυτη του ebay απο τον πωλητη που αγορασα εγω με 260€ απο προηγουμενη του αγγελια.

Εγω πηρα αυτον

http://www.ebay.com/...9cca5d349#rpdId

και εκεινος μου εδειξε αυτον (μονο τη φωτο βεβαια)

http://www.ebay.com/itm/110765078979#ht_500wt_1413

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

για να το λεει ο μηχανικος καποιο λακο θα εχει η φαβα....

αφου τον παραγγειλες τωρα....βαλτον και θα ησυχασεις..

αυτος ειναι παντως κατα 99% που παραγγειλες

και αυτη η ρημαδα η kosmokar δεν λεει να τον κατεβασει λιγο...αφου συνεχεια βγαζει προβλημα...

εχει καταντησει αναλωσιμο......7 χρονια κλεινει το μοντελο ..ελεος με τα κολοανταλακτικα τους...

ουτε πορσε να ειχαμε

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σκεφτομαι ειναι το εξης,

μου εβγαλε προβλημα μετα απο 6 χρονια (2004-2010) χρησης 95αρας βενζινης. Θα κρατισει κι αυτος αλλα 6 χρονια για να γλυτωσω τη χρηση 100αρας που εχει φτασει τα 1,9€/λιτρο;

Και επισης πως κανενας δεν ξερει τελικα τι προκαλει ο χαλασμενος αισθητηρας στο αμαξι. Aλλος λεει τπτ, αλλος λεει προκαταλυτη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι καθε 6 χρονια να αλαζουμε εναν νοξ με κανα 250αρι...

δεν ειναι τρομερο το κοστος...

εγω αλαξα στο πρωτο χρονο με 11.000χλμ νοξ στην εγγυηση..τοτε εβαζα απο παντου βενζινη ...

οπως και μια εβαζα 100αρα μια εβαζα 95αρα...

απο το 2005 μεχρι και πριν μερικους μηνες εβαζα 100αρα χωρις προβλημα..

βεβαια την εχω κοψει εδω και μηνες την 100αρα ....

εχω βρει μια 95αρα εκο economy απο ενα πρατηριο κοντα στο σπιτι μου....τον εχουμε τσεκαρει τον βενζινα σε μηχανικο

αρκετες φορες και η βενζινα του ηταν καθαρη...οπτικα τουλαχιστον και μεσω του φιλτρου βενζινης...

σε σχεση με αλλα δειγματα απο αλλα βενζιναδικα που το φιλτρο ηταν καταμαυρο...

μαλιστα με την συγκεκριμενη 95αρα εκο δεν εχω πυρακια!!!!!απιστευτο και ομως αληθινο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σαλαμινα :sleep:

ναι απο το φιλτρο...τον τσεκαραμε σε 2 αμαξια

στο δικο μου και σε μια bmw ..στον ιδιο μηχανικο..

σιγουρα εχει καλη βενζινη ....παντα με 95αρα ειχα πυρακια..απο που και εαν εβαζα

με την καινουργια εκο 95αρα και απο τον συγκεκριμενο..πυρακια τιποτα!!!!σαν να εχω 100αρα μεσα.....

παντως τελικα συμπερασματα για την συγκεκριμενη βενζινη θα βγαλω μετα το καλοκαιρι...

θα ηθελα να δω με τις πολλες ζεστες εαν εχω πυρακια η τελικα η 95αρα εκο ειναι πραγματικα καταπληκτικη...

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Αφού έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος έχω να πω το εξής. Φίλος με Golf V 1.6FSI άλλαξε τον Οκτώβριο που μας πέρασε τον NOx στις 66.000 χλμ και η τιμή ήταν γύρω στα 500 ευρώ + - (δεν θυμάμαι καλά), Το αυτοκίνητο από τη στιγμή που το αγόρασε του έβαζε μόνο 100 αμόλυβδη και μόνο από συγκεκριμένο βενζινάδικο, που το έχει και συγγενικό - φιλικό του πρόσωπο.

Βασικά επειδή είμαι κάτοχος Skoda εδώ και 10 χρόνια πλέον, κι επειδή τα αυτοκίνητά μας (VW και Skoda) είναι λίγο πολύ ίδια μηχανικά κι επειδή δεν έτυχε να ακούσω κάποιον κάτοχο Skoda Octavia 1.6Fsi να έχει θέμα με τον αισθητήρα αυτό, μήπως να δοκιμάζατε να βάλετε τον (ίδιο λογικά) αισθητήρα σε κάποια αντιπροσωπεία της Skoda; Νομίζω πως μια φορά διάβασα γι' αυτόν τον αισθητήρα αλλά ήταν σε αυτοκίνητο 2.0Fsi.

Δεν θα ήθελα να νομίζετε ότι κάνω κάποιου είδους διαφήμιση, αλλά προσπάθησα να πείσω τον φίλο μου να προβεί σε τέτοιου είδους αντικατάσταση αλλά εις μάτην. Φοβόταν ότι το αυτοκίνητό του δεν θα ήταν πια γνήσιο VW.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε αν φταιει οντως η βενζινη για τους χαλασμενους αισθητηρες. Το οτι ομως εβαζε μονο απο φιλο του βενζινη, αυτο δεν λεει κατι, αφου μπορει ο φιλος να μην ειχε καλη βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

και στη σκοντα ποσο εχει η αλαγη???

Δεν έχω ιδέα. Ειλικρινά! Δε νομίζω πάντως να είναι φθηνότερα, απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει βγει αυτή η βλάβη στα αντίστοιχα αυτοκίνητα. Δεν υπάρχει κάτι στα αντίστοιχα φόρα. Ακόμη και στο Αγγλικό εμφανίστηκε σε ένα Audi Α4 2.0 Fsi κι εκεί το κόστος της αντικατάστασης είχε βγει 650 λίρες.

Όπως και να έχει είναι λυπηρό να ασχολούμαστε με τέτοιου είδους βλάβες αλλά πιο λυπηρό είναι το κόστος επισκευής. Τουλάχιστο απαράδεκτο. Εννοείται βέβαια ότι όλες οι εταιρείες αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα. Απλά έχουν κάνει τα αυτοκίνητα περισσότερο αναλώσιμα από ότι μπορούμε να αντέξουμε ως καταναλωτές.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα. Ειλικρινά! Δε νομίζω πάντως να είναι φθηνότερα, απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει βγει αυτή η βλάβη στα αντίστοιχα αυτοκίνητα. Δεν υπάρχει κάτι στα αντίστοιχα φόρα. Ακόμη και στο Αγγλικό εμφανίστηκε σε ένα Audi Α4 2.0 Fsi κι εκεί το κόστος της αντικατάστασης είχε βγει 650 λίρες.

Όπως και να έχει είναι λυπηρό να ασχολούμαστε με τέτοιου είδους βλάβες αλλά πιο λυπηρό είναι το κόστος επισκευής. Τουλάχιστο απαράδεκτο. Εννοείται βέβαια ότι όλες οι εταιρείες αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα. Απλά έχουν κάνει τα αυτοκίνητα περισσότερο αναλώσιμα από ότι μπορούμε να αντέξουμε ως καταναλωτές.

πάνω στα σκοντα χωρίς να θέλω να φανώ κάπως έχει ο πεθερός ενός φίλου και όποτε του έβαζε 95αρα έμενε στο δρόμο αλλά για νοξ δεν μου έχει αναφέρει τίποτα θα τον ρωτήσω και θα ενημερώσω εάν ξέρει κάτι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε gtse

@μηπως τελικα ηταν θεμα καποιων παρτιδων που εβγαλαν το προβλημα???

και εγω δεν εχω ακουσει ουτε για scoda ουτε για audi προβλημα σε knox...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις τον αλλαξα. Και ο μαμα-νοξ ηταν ιδιος ακριβως, ntk japan, μονο που ηταν πιο παλια παρτιδα, αφου στον κωδικο το τελευταιο γραμμα ηταν Α ενω σ αυτον που βαλαμε τωρα ειναι D. Προς το παρον ολα καλα! Το απογευμα θα παω και καμια βολτα να κανω μερικα χιλιομετρα να τον τεσταρω.

Η αλλαγη εγινε στον κυριο Μπουτρη, πηρε κανενα μισαωρο γιατι δεν ξεβιδωνε ο παλιος και για εργατικα μου ειπε να δωσω οτι θελω!!!!! :drinks:

Moλις βρω χρονο θα παω και για αναβαθμιση εγκεφαλου που μου ειπε οτι εχει βγει διαθεσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις τον αλλαξα. Και ο μαμα-νοξ ηταν ιδιος ακριβως, ntk japan, μονο που ηταν πιο παλια παρτιδα, αφου στον κωδικο το τελευταιο γραμμα ηταν Α ενω σ αυτον που βαλαμε τωρα ειναι D. Προς το παρον ολα καλα! Το απογευμα θα παω και καμια βολτα να κανω μερικα χιλιομετρα να τον τεσταρω.

Η αλλαγη εγινε στον κυριο Μπουτρη, πηρε κανενα μισαωρο γιατι δεν ξεβιδωνε ο παλιος και για εργατικα μου ειπε να δωσω οτι θελω!!!!! :drinks:

Moλις βρω χρονο θα παω και για αναβαθμιση εγκεφαλου που μου ειπε οτι εχει βγει διαθεσιμη.

Αναβάθμιση εγκεφάλου για ποια έκδοση - κινητήρα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.