Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Κι εμένα έβγαλε πρόβλημα ο knox sensor, Golf V 1,4 FSI φυσικά. Δεν βρήκα μετά από search άλλο μοντέλο να έχει βγάλει πρόβλημα σε knox sensor. Πήγα σε Bosch service και δεν μου είπαν πως έχει και η ίδια η Bosch τέτοιο αισθητήρα. Το μόνο που μου είπαν πως στην επίσημη αντιπροσωπεία τον βρήκαν €430 ενώ σε ιδιώτη που εμπορεύεται ανταλακτικά VAG τον βρήκαν στα €400.

Link to comment
Share on other sites

Μου άναψε μια μέρα το λαμπάκι του κινητήρα …. Πας και το κάνω διάγνωση και μου λέει ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας Νox στο +. Αυτός είναι ένας αισθητήρας στην εξάτμιση κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού (απΆ έξω). Την έσβησα την βλάβη τον καθάρισα τον αισθητήρα έκανε κάπου 2-3 μέρες να ξανά ανάψει ….

Αυτός ο αισθητήρας έχει κάπου στα 300Euro. Έχει κάνεις καμία γνώμη ??? τι να κάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Μου άναψε μια μέρα το λαμπάκι του κινητήρα …. Πας και το κάνω διάγνωση και μου λέει ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας Νox στο +. Αυτός είναι ένας αισθητήρας στην εξάτμιση κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού (απΆ έξω). Την έσβησα την βλάβη τον καθάρισα τον αισθητήρα έκανε κάπου 2-3 μέρες να ξανά ανάψει ….

Αυτός ο αισθητήρας έχει κάπου στα 300Euro. Έχει κάνεις καμία γνώμη ??? τι να κάνω ??

Το ιδιο ειχα παθει κι εγω αλλα δεν τον αλλαξα διοτι ακουσα πως ακομη και καποιοι που τον αλλαξαν εδωσαν αδικα χρηματα γιατι τους εμφανιστηκε ξανα το ιδιο προβλημα... Εχω κανει 40.000χλμ απο τοτε διχως το παραμικρο προβλημα..

Νομιζω υπαρχει αντιστοιχο θεμα. Αν ψαξεις θα βρεις κι αλλες απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω αρκετά χιλιόμετρα σαν βλάβη, σε αντίστοιχο θέμα δεν με βοήθησε και πολύ ... μια λύση είναι να βρω ένα τρακαρισμένο και να το βγάλω και ίσα να δώσω πχ ένα συμβολικό πόσο (πχ 50e). Αλλά λέω μήπως έχεις κανείς καμία ιδέα.... Αλλά δεν φαίνεται το αμάξι να έχει πρόβλημα μια χαρά το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παιδια μου εβγαλε προβλημα ο αισθητηρας Nox με αποτελεσμα να μην μπορω να το περασω απο ΚΤΕΟ

λογω υψηλης εκπομπης καυσαεριων με αποτελεσμα λογικα να εχει κ μεγαλυτερη καταναλωση...Απ την VW μου ζητησαν 485 αλλα μεσω γνωστου το βρηκα 350 αλλα ακομα ψαχνω μηπως βρω καλυτερη τιμη..Το check engine μου αναβε καιρο κ το εσβηνα μεχρι που πηγα να το περασω απ το ΚΤΕΟ κ εφαγα ακυρο..Ξερει κανεις για καμια καλυτερη τιμη???

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εγω αυτο το προβλημα.ακουσα οτι υπαρχει περιπτωση να χαλασει ο καταλυτης.και το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι οτι 1η και 2η σε χαμιλες στροφες κανει λες και κλωτσαει.και οσους ρωτησα μου ειπαν για 340ευρο.με αυτη την vw πρεπει να κανεις 2 δουλειες για να τα βγαλεις περα.ο πατερας μου αλλαξε 3 αισθητηρες σε ενα nissan x-trail και του πηραν μονο 120 ευρο για ολους.

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εγω αυτο το προβλημα.ακουσα οτι υπαρχει περιπτωση να χαλασει ο καταλυτης.και το μονο προβλημα που εχω εγω ειναι οτι 1η και 2η σε χαμιλες στροφες κανει λες και κλωτσαει.και οσους ρωτησα μου ειπαν για 340ευρο.με αυτη την vw πρεπει να κανεις 2 δουλειες για να τα βγαλεις περα.ο πατερας μου αλλαξε 3 αισθητηρες σε ενα nissan x-trail και του πηραν μονο 120 ευρο για ολους.

καλησπέρα ! κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω .τo έχω σβήσει αρκετές φορες κ όλο ανάβει.

μου είπαν ότι είναι πανάκριβος.

το έχω έτσι από το καλοκαίρι κ μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ! κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εχω .τo έχω σβήσει αρκετές φορες κ όλο ανάβει.

μου είπαν ότι είναι πανάκριβος.

το έχω έτσι από το καλοκαίρι κ μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

Εγω το έχω πανω απο 1 χρονο . Το αυτοκινητο καιει περισσοτερη βενζινη αλλα με τα καυσαερια οκ

Αμα βρουμε φτηνο ομως θα το αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι παιδια μενει μονιμα αναμμενο σε τετοια περιπτωση;Διοτι εμενα που κ που μου αναβοσβηνει στο ρελαντι κανενα πρωινο που το βαζω μπρος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο το forum είμαι καινούργιος και δεν ξέρω και πολλά πολλά οποτε παρακαλώ τους παλαιότερους εάν θέλουν να μου δώσουνε τα φώτα τους

έχω αναμμένο λαμπάκι κινητήρα εδώ και ένα χρόνο μου λένε ότι έινια λάμδα παο στην αντιπροσωπεία λέει ότι ο λάμδα δουλεύει σωστά

αλλα ο εγκέφαλος βγάζει ισα με 300 σφάλματα μου κάνει αναβάθμιση κινητήρα και μου λέει κομπλέ μετά από 2 μέρες πάλι τα ίδια το λαμπάκι σταθερό στις αξιες του άγρυπνος φρουρός και μου είπανε ότι μάλλον χρειάζομαι εγκέφαλο καινούργιο γιατί λέει ότι τον έχει πάρει επίσης μου είπανε ότι τα mk5 παρουσιάζουνε πρόβλημα στην fisa του εγκεφαλου ξέρεις κανεις να βοηθήσει ευχάριστο πολύ προκαταβολικά και καλός σας βρήκα

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το σκαναρεις και να μας πεις τα λαθη που εμφανιζει. Ετσι δεν μπορουμε να σου πουμε και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ ΤΗΑ ΜΗΧΑΝΙΣ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΡΕΤΑΡΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 2500 ΜΕ 3000 ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΩΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΑΒΩ ΚΑΝΙ ΕΝΑ ΘΩΡΙΒΟ ΠΟΛΙ ΔΥΝΑΤΟ ΣΑΝ ΤΡΑΧΤΕΡ

Καλώς μας ήρθες !

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρές γραμματοσειρές μιας και

Απαγορεύεται ρητά η δημοσίευση μηνυμάτων με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Είτε στο τίτλο της δημοσίευσης ή της θεματικής ενότητας είτε στο κύριο μέρος. Η χρήση κεφαλαίων γραμμάτων αντιστοιχίζεται με την αυξημένη ένταση της φωνής και δημιουργεί κακή εντύπωση σε αυτούς που συμμετέχουν στις συζητήσεις. Κεφαλαία γράμματα μπορεί να χρησιμοποιήσει ο διαχειριστής ή ένας συντονιστής γενικού επιπέδου πρόσβασης, προκειμένου να τονίσει την σπουδαιότητα ενός θέματος.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεις μπροστα ρεταρει σαν τραχτερ? κ μενει αναμμενο το λαμπακι της μηχανης? συνεχιζει αναμμενο κ καθως οδηγεις? κ τελος, κανει κατι αλλο κατα την οδηγηση?π.χ. ρεταρισμα οταν σταματας στο φαναρι? για να καταλαβουμε δλδ!!

Link to comment
Share on other sites

οταν βαζεις μπροστα ρεταρει σαν τραχτερ? κ μενει αναμμενο το λαμπακι της μηχανης? συνεχιζει αναμμενο κ καθως οδηγεις? κ τελος, κανει κατι αλλο κατα την οδηγηση?π.χ. ρεταρισμα οταν σταματας στο φαναρι? για να καταλαβουμε δλδ!!

οταν το βαζω μπροστα κανι ενα μεταλικο δυνατο θορυβω.στησ 2500 με 3000 κανη κομπιασματα και οταν ειναι ριλαντι ρεταρι παρα πολι το λαμπακι ειναι μονιμοσ αναμενο

Link to comment
Share on other sites

οταν το βαζω μπροστα κανι ενα μεταλικο δυνατο θορυβω.στησ 2500 με 3000 κανη κομπιασματα και οταν ειναι ριλαντι ρεταρι παρα πολι το λαμπακι ειναι μονιμοσ αναμενο

Και δεν εχεις παει ακομα αντιπροσωπεια?????

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ειχα εγω στο punto.ρεταρισμα οταν εβαζα μπροστα και θορυβο.ξεκιναγα και το λαμπακι μονιμως αναμμενο.σε φαναρι αμα σταματαγα αρχιζει να ρεταρει αλλα οχι παντα. γενικα το κινουσα αλλα δεν ειχα καθολου εμπιστοσυνη. ο μαστορας ελεγε αισθητηρας λαμδα.το εβαζε στο μηχανημα,εσβηνε το σφαλμα και ολα καλα.(για 2 μερες)new_killpc.gif μετα παλι τα ιδια.η ιστορια τραβηξε κανα 8μηνο, ωσπου μιλωντος με ενα φιλο με fiat bravo και το ιδιο προβλημα μου ειπε οτι θελω αλλαγη στα μπουζοκαλωδια.ο μαστορας το χαβα του, sillyhorse1rb5.gif να καθαρισουμε τα μπεκακια λεει,εχουν μπουκωσει. @ρχιδι@.machinegun.gif μετα απο 1 μηνα παλι τα ιδια. του λεω αλλαξε μπουζοκαλωδια να τελειωνουμε.αλλαξα κ ολα καλα 3χρονια τωρα.thumbsup.gif δεν ξερω πολλα απο μηχανικα θεματα και δεν ξερω ουτε τι ειναι τα μπουζοκαλωδια ,ουτε αν εχει το golf τετοια μαραφετια ,withstupid.gif απλα μου ετυχε κ στο λεω μηπως κ το ψαξεις. ας πει κ κανενας πιο γνωστης εδω κατι αλλο να ξερουμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλο το forum είμαι καινούργιος και δεν ξέρω και πολλά πολλά οποτε παρακαλώ τους παλαιότερους εάν θέλουν να μου δώσουνε τα φώτα τους

έχω αναμμένο λαμπάκι κινητήρα εδώ και ένα χρόνο μου λένε ότι έινια λάμδα παο στην αντιπροσωπεία λέει ότι ο λάμδα δουλεύει σωστά

αλλα ο εγκέφαλος βγάζει ισα με 300 σφάλματα μου κάνει αναβάθμιση κινητήρα και μου λέει κομπλέ μετά από 2 μέρες πάλι τα ίδια το λαμπάκι σταθερό στις αξιες του άγρυπνος φρουρός και μου είπανε ότι μάλλον χρειάζομαι εγκέφαλο καινούργιο γιατί λέει ότι τον έχει πάρει επίσης μου είπανε ότι τα mk5 παρουσιάζουνε πρόβλημα στην fisa του εγκεφαλου ξέρεις κανεις να βοηθήσει ευχάριστο πολύ προκαταβολικά και καλός σας βρήκα

Φιλε μου καλησπέρα, τα ιδια που περιγράφεις τα έκανε και το Audi A3 (1.6 fsi) του αδερφού μου. Μας είπαν οτι ηταν ο αισθητήρας NOX. To παλεύαμε για 1,5 χρόνο (για να μην σκάσουμε τα 450¤) αλλα τελικά το αλλάξαμε πρίν κανένα 5μηνο και απο τότε ολα οk.

Link to comment
Share on other sites

Προχτες με το που βαζω μπρος το αυτοκινητο, αναψε το λαμπακι κινητηρα στο καντραν.

Κανω ελεγχο με ενα φορητο διαγνωστικο που εχω και διαβασα τα εξης σφαλματα:

http://img443.imageshack.us/i/dsc00737ix.jpg/

http://img14.imageshack.us/img14/3023/dsc00738gj.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/2975/dsc00739w.jpg

Εκανα σβησιμο των σφαλματων και μετα ολα ok.

Εχω κανει περιπου 100ΚΜ απο προχτες και δεν αναψε αλλη φορα το λαμπακι, ουτε διαπιστωσα καποια δυσλειτουργεια στο αυτοκινητο (1,6 fsi).

Ερωτηση:

Θα πρεπει να ανησυχω για καποιο απο τα παραπανω?

&

Τι ακριβως ειναι το καθε σφαλμα?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Προχτες με το που βαζω μπρος το αυτοκινητο, αναψε το λαμπακι κινητηρα στο καντραν.

Κανω ελεγχο με ενα φορητο διαγνωστικο που εχω και διαβασα τα εξης σφαλματα:

http://img443.imageshack.us/i/dsc00737ix.jpg/

http://img14.imageshack.us/img14/3023/dsc00738gj.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/2975/dsc00739w.jpg

Εκανα σβησιμο των σφαλματων και μετα ολα ok.

Εχω κανει περιπου 100ΚΜ απο προχτες και δεν αναψε αλλη φορα το λαμπακι, ουτε διαπιστωσα καποια δυσλειτουργεια στο αυτοκινητο (1,6 fsi).

Ερωτηση:

Θα πρεπει να ανησυχω για καποιο απο τα παραπανω?

&

Τι ακριβως ειναι το καθε σφαλμα?

Πιστευω το πρωτο και τριτο εχουν να κανουν με την ποιοτητα βενζινης σου.

Link to comment
Share on other sites

Προχτες με το που βαζω μπρος το αυτοκινητο, αναψε το λαμπακι κινητηρα στο καντραν.

Κανω ελεγχο με ενα φορητο διαγνωστικο που εχω και διαβασα τα εξης σφαλματα:

http://img443.imageshack.us/i/dsc00737ix.jpg/

http://img14.imageshack.us/img14/3023/dsc00738gj.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/2975/dsc00739w.jpg

Εκανα σβησιμο των σφαλματων και μετα ολα ok.

Εχω κανει περιπου 100ΚΜ απο προχτες και δεν αναψε αλλη φορα το λαμπακι, ουτε διαπιστωσα καποια δυσλειτουργεια στο αυτοκινητο (1,6 fsi).

Ερωτηση:

Θα πρεπει να ανησυχω για καποιο απο τα παραπανω?

&

Τι ακριβως ειναι το καθε σφαλμα?

ωχ σαν να ειδαν τα ματακια μου knox η κανω λαθος???

αναψε λαμπαδα να εινaι στιγμιαιο σφαλμα απο

κακο καυσιμο και να μην εχει προβλημα ο knox...

παρε μια βαθεια ανασα-τιμη knox πριν απο 2 χρονια 430 ευρο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.