Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

το γνωστο θεμα μου nox !παρατηρησα το εξης οτι κ της 3 φορες που αναψε το λαμπακι μηχανης δουλευε ρελαντι !βγαζωντας τον πολο για 5 λεπτα φευγει κ αναβει μετα απο καθε 200 με 300 κμ!ακομα ακουσα το ρελαντι του ειδικα στην εξατμηση κ μου δινει να καταλαβω μια διακοπη στο ρελαντι ενα μικρο σκασιμο μια ασταθη λειτουργια του γενικα!η χαζομαρα μου ηταν στο διαγνωστικο οτι δεν εγραψα τι ακριβως ελεγε παρα μονο το nox sensor κ κατι αλλα!το διαγνωστικο δεν ηταν vw !μηπως να κοιταξω για πολλαπλασιαστη η κατι αλλο ?να το βαλω σε vw διαγνωστικο?

Link to comment
Share on other sites

το γνωστο θεμα μου nox !παρατηρησα το εξης οτι κ της 3 φορες που αναψε το λαμπακι μηχανης δουλευε ρελαντι !βγαζωντας τον πολο για 5 λεπτα φευγει κ αναβει μετα απο καθε 200 με 300 κμ!ακομα ακουσα το ρελαντι του ειδικα στην εξατμηση κ μου δινει να καταλαβω μια διακοπη στο ρελαντι ενα μικρο σκασιμο μια ασταθη λειτουργια του γενικα!η χαζομαρα μου ηταν στο διαγνωστικο οτι δεν εγραψα τι ακριβως ελεγε παρα μονο το nox sensor κ κατι αλλα!το διαγνωστικο δεν ηταν vw !μηπως να κοιταξω για πολλαπλασιαστη η κατι αλλο ?να το βαλω σε vw διαγνωστικο?

Φιλε γνωμη μου τον αισθητηρα δε τον γλιτωνεις.σκασε το μαλλι και αλλαξε τον προτου προκαλεσεις κανα προβλημα στον καταλυτη σου και πας για κερατιατικα μετα.

Edit:Επισης να σου πω οτι για να αναψει ενα λαμπακι στο ταμπλω πρεπει ο αισθητηρας να στειλει σφαλμα καμποσες φορες,δεν αναβει αμεσως μολις βρει μια δυσλειτουργια γιατι μπορει να ειναι τυχαια.

οποτε οταν εσυ κανεις reset βγαζοντας τον πολο πρεπει να κανεις καποια χλμ μεχρι να στειλει σφαλματα ο αισθητηρας και να αναψει το λαμπακι.το προβλημα ομως παραμενει.και οπως εχω γραψει κ καπου αλλου σκασιματα-μπερδεματα κλπ δηλητηριαζουν τον καταλυτη.

Edited by stelios1.6fsi
Link to comment
Share on other sites

Φιλε γνωμη μου τον αισθητηρα δε τον γλιτωνεις.σκασε το μαλλι και αλλαξε τον προτου προκαλεσεις κανα προβλημα στον καταλυτη σου και πας για κερατιατικα μετα.

Edit:Επισης να σου πω οτι για να αναψει ενα λαμπακι στο ταμπλω πρεπει ο αισθητηρας να στειλει σφαλμα καμποσες φορες,δεν αναβει αμεσως μολις βρει μια δυσλειτουργια γιατι μπορει να ειναι τυχαια.

οποτε οταν εσυ κανεις reset βγαζοντας τον πολο πρεπει να κανεις καποια χλμ μεχρι να στειλει σφαλματα ο αισθητηρας και να αναψει το λαμπακι.το προβλημα ομως παραμενει.και οπως εχω γραψει κ καπου αλλου σκασιματα-μπερδεματα κλπ δηλητηριαζουν τον καταλυτη.

θελω να κανω μια ερωτηση για τα σκασιματα που λεω μηπως ειναι απο πολαπλασιαστη κ δεν γινετε σωστη καυση κ βγαζει προβλημα ο nox+σκασιματα ?
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση για τα σκασιματα που λεω μηπως ειναι απο πολαπλασιαστη κ δεν γινετε σωστη καυση κ βγαζει προβλημα ο nox+σκασιματα ?

Αν ειναι πολλαπλασιαστης θα κανει σαν boxer κινητηρας και απο ενα σημειο και μετα το αμαξι δεν θα μπορει να προχωρησει ευκολα και τα σκασιματα θα ειναι πλεον ρεταρισματα.

Το γεγονος οτι αναβει το λαμπακι και μετα το reset εμφανιζεται μετα απο χιλιομετρα,εμενα μου φερνει πιο πολυ σε καποιον λ που την εχει ακουσει και παρεδωσε πνευμα.

Καλο θα ηταν να το βαλεις παλι σε καποιο διαγνωστικο και να σημειωσεις τα σφαλματα που σου βγαζει ωστε να μπορεσουμε πιο ευκολα να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πολλαπλασιαστης θα κανει σαν boxer κινητηρας και απο ενα σημειο και μετα το αμαξι δεν θα μπορει να προχωρησει ευκολα και τα σκασιματα θα ειναι πλεον ρεταρισματα.

Το γεγονος οτι αναβει το λαμπακι και μετα το reset εμφανιζεται μετα απο χιλιομετρα,εμενα μου φερνει πιο πολυ σε καποιον λ που την εχει ακουσει και παρεδωσε πνευμα.

Καλο θα ηταν να το βαλεις παλι σε καποιο διαγνωστικο και να σημειωσεις τα σφαλματα που σου βγαζει ωστε να μπορεσουμε πιο ευκολα να βοηθησουμε.

Ωραια τοτε σαββατο θα παω για διαγνωση κ θα σας μεταφερω αυτα που θα γραφει να βρουμε μια λυση!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και γω για λαμδα το κοβω να ειναι το βασικο σου προβλημα.

εφοσον ο λαμδα σου υπολειτουργει η τα εχει παιξει εντελως, και λαμπακι θα σου αναψει και σφαλμα ΝΟΧ θα σου βγαλει αφου δεν γινεται διορθωση στο μιγμα καυσιμου. πιθανον να εχεις παρατηρησει και αυξηση καταναλωσης βενζινης.

Εγω απο τοτε που αλαξα λαμδα, ξεχασα οτι υπαρχει λαμπακι κινητηρα στο καντραν!

(φτου φτου να μην το ματιασω!)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και γω για λαμδα το κοβω να ειναι το βασικο σου προβλημα.

εφοσον ο λαμδα σου υπολειτουργει η τα εχει παιξει εντελως, και λαμπακι θα σου αναψει και σφαλμα ΝΟΧ θα σου βγαλει αφου δεν γινεται διορθωση στο μιγμα καυσιμου. πιθανον να εχεις παρατηρησει και αυξηση καταναλωσης βενζινης.

Εγω απο τοτε που αλαξα λαμδα, ξεχασα οτι υπαρχει λαμπακι κινητηρα στο καντραν!

(φτου φτου να μην το ματιασω!)

Για να καταλαβω οτι ειναι λ τι πρεπει να κανω ?αφου βγαζει διαγνωση nox !ναι νομιζω οτι εχω λιγο παραπανω πχ ρελαντι 0.6 ενω αν θυμαμαι καλα πριν καιρο ηταν 0.4 !

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω οτι ειναι λ τι πρεπει να κανω ?αφου βγαζει διαγνωση nox !ναι νομιζω οτι εχω λιγο παραπανω πχ ρελαντι 0.6 ενω αν θυμαμαι καλα πριν καιρο ηταν 0.4 !

εάν σου βγάλει το σφάλμα 17443/P1035 - Sensor for Nox (G295): Implausible Signal

τότε δυστυχώς δεν τον γλιτώνεις τον αισθητήρα Nox :p

δεν ξέρω κατά πόσο με την αναβάθμιση που μας είπε ο φίλος σε αλλο θέμα γίνεται δουλειά …

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

εάν σου βγάλει το σφάλμα 17443/P1035 - Sensor for Nox (G295): Implausible Signal

τότε δυστυχώς δεν τον γλιτώνεις τον αισθητήρα Nox :whistling:

δεν ξέρω κατά πόσο με την αναβάθμιση που μας είπε ο φίλος σε αλλο θέμα γίνεται δουλειά …

Λοιπον για να βγαλω ακρη παιδια με ζεστη μηχανη στο ρελαντι η καταναλωση ειναι 0.7 κ σπανια να πεσει 0.6 !Με κλειστα ολα clima κτλ αν θυμαμαι καλα παλια ηταν 0.4!πειτε μου σας παρακαλω εσας ποσο ειναι ? Edited by golf5fsi giannis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, το δικό μου με σφάλμα ΝΟχ το κάνανε αναβάθμιση. Έχω κάνει 500χμ και ακόμη δεν άναψε το λαμπάκι. Πρίν την αναβάθμιση άναβε κάθε 250χμ. Ελπίζω να μην ανάψει ποτέ. Όσο για την κατανάλωση στο ρελαντί νομίζω, χωρίς να είμαι ειδικός, ότι παίζει ανάλογα με την ποιότητα της βενζίνης, την εξωτερική θερμοκρασία κ.α. Παλιά θυμάμαι (πριν βγάλει το σφάλμα) ήταν 0,5 συνήθως, ενώ τώρα είναι συνήθως 0,6. Όταν πας συνεργείο ρώτα τί παίζει με την αναβάθμιση, γιατί και εγώ δεν είμαι 100% σίγουρος. 1,6fsi 2004 BAG

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα για διαγνωση!Εχουμε και λεμε nox sensor p 1033 χαμηλο σημα!στατικο ! Εγινε διαγραφη του σφαλματος !Για πειτε μου γνωμες !θελει αλλαγη ?

Link to comment
Share on other sites

Τα fsi , είχαν πρόβλημα με την υγρασία στον Nox . Υπήρχε μια ανάκληση για ύπαρξη υγρασίας στον Nox όπου και εμφάνιζε το μήνυμα Impausible signal . Εάν η ημερομηνία παραγωγής του αισθητήρα ήταν πριν απο την 41 εβδομάδα του 2004 τότε χρειάζονταν καινούργιος αισθητήρας Nox(03C907807D) ,εάν είμαι σωστός .

αυτό το σφάλμα μπορεί να προκαλέσει :

• 17440 P1032 sender for NOx-G295 signal too big

• 17441 P1033 sender for NOx-G295 signal too small

• 17477 P1069 sender for NOx-G295, heating control signal short circuit to earth

• 17478 P1070 sender for NOx-G295, heating control signal, short circuit to positive

• 17479 P1071 sender for NOx-G295, heating control signal implausible signal

• 17480 P1072 sender for NOx-G295, heating control signal electric fault in the circuit

• 17444 P1036 heating sender control for NOx short circuit to positive

• 17445 P1037 heating sender control for NOx short circuit to earth

• 17446 P1038 heating sender control for NOx disruption

• 17442 P1034 sender for NOx-G295 signal outside tolerance

• 17443 P1035 sender for NOx-G295 implausible signal

• 18528 P2096 bank 1, lambda correction after lean cat control limit exceeded

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τα fsi , είχαν πρόβλημα με την υγρασία στον Nox . Υπήρχε μια ανάκληση για ύπαρξη υγρασίας στον Nox όπου και εμφάνιζε το μήνυμα Impausible signal . Εάν η ημερομηνία παραγωγής του αισθητήρα ήταν πριν απο την 41 εβδομάδα του 2004 τότε χρειάζονταν καινούργιος αισθητήρας Nox(03C907807D) ,εάν είμαι σωστός .

αυτό το σφάλμα μπορεί να προκαλέσει :

• 17440 P1032 sender for NOx-G295 signal too big

• 17441 P1033 sender for NOx-G295 signal too small

• 17477 P1069 sender for NOx-G295, heating control signal short circuit to earth

• 17478 P1070 sender for NOx-G295, heating control signal, short circuit to positive

• 17479 P1071 sender for NOx-G295, heating control signal implausible signal

• 17480 P1072 sender for NOx-G295, heating control signal electric fault in the circuit

• 17444 P1036 heating sender control for NOx short circuit to positive

• 17445 P1037 heating sender control for NOx short circuit to earth

• 17446 P1038 heating sender control for NOx disruption

• 17442 P1034 sender for NOx-G295 signal outside tolerance

• 17443 P1035 sender for NOx-G295 implausible signal

• 18528 P2096 bank 1, lambda correction after lean cat control limit exceeded

Οποτε βαζω καινουργιο κ τελειωνει η ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε βαζω καινουργιο κ τελειωνει η ιστορια!

Προσωπικά θα έλεγα να περιμένεις κι αν ξανανάψει τότε βάζεις καινούργιο ..

Link to comment
Share on other sites

Τα fsi , είχαν πρόβλημα με την υγρασία στον Nox . Υπήρχε μια ανάκληση για ύπαρξη υγρασίας στον Nox όπου και εμφάνιζε το μήνυμα Impausible signal . Εάν η ημερομηνία παραγωγής του αισθητήρα ήταν πριν απο την 41 εβδομάδα του 2004 τότε χρειάζονταν καινούργιος αισθητήρας Nox(03C907807D) ,εάν είμαι σωστός .

αυτό το σφάλμα μπορεί να προκαλέσει :

• 17440 P1032 sender for NOx-G295 signal too big

• 17441 P1033 sender for NOx-G295 signal too small

• 17477 P1069 sender for NOx-G295, heating control signal short circuit to earth

• 17478 P1070 sender for NOx-G295, heating control signal, short circuit to positive

• 17479 P1071 sender for NOx-G295, heating control signal implausible signal

• 17480 P1072 sender for NOx-G295, heating control signal electric fault in the circuit

• 17444 P1036 heating sender control for NOx short circuit to positive

• 17445 P1037 heating sender control for NOx short circuit to earth

• 17446 P1038 heating sender control for NOx disruption

• 17442 P1034 sender for NOx-G295 signal outside tolerance

• 17443 P1035 sender for NOx-G295 implausible signal

• 18528 P2096 bank 1, lambda correction after lean cat control limit exceeded

Όταν λες ανάκληση τί εννοείς? Ότι τους αλλάζουν τζάμπα? Αυτό θα ήταν μεγάλη έκπληξη....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ανάκληση τί εννοείς? Ότι τους αλλάζουν τζάμπα? Αυτό θα ήταν μεγάλη έκπληξη....

Για την ανάκληση έτσι αναγράφει εδώ :

http://www.justanswer.com/questions/2qx57-hi-i-own-a-vw-golf-mk5-1-6-fsi-2004-the-proplems-starts

Δεν προσδιορίζει όμως εάν τον αλλάζουν τζάμπα ...

Αλλά και να βρούμε την ανάκληση δεν παίζει να μπορεί να αλλαχτεί τώρα δωρεάν γιατί υπάρχει πιθανότητα να γραφεί μέσα σ' αυτήν (όπως γράφει σε κάποιες) το εξής :

This technical bulletin is in effect for 12 months from date of publication as listed above. After that date, this Technical Bulletin will expire and no longer be in effect.
Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εάν η ημερομηνία παραγωγής του αισθητήρα ήταν πριν απο την 41 εβδομάδα του 2004 τότε χρειάζονταν καινούργιος αισθητήρας Nox(03C907807D) ,εάν είμαι σωστός .

καλημερα..αυτο που λες μαλον ειναι σωστο και ισως να ισχυει..εαν κρινω απο το δικο μου

που ειναι αγορασμενο το σεπτεμβριο του 2004 και αλαξα knox με μολις 11.οοοχλμ!!!!!!! και με χρηση 100αρας αρκετες φορες....

Link to comment
Share on other sites

Panosss σου άναψε λαμπάκι και τον άλλαξες ή σε ειδοποίησαν? Τον πλήρωσες?

καλησπερα...μου αναψε λαμαπακι..μου το σβησαν..δεν προλαβα να κανω μερικα χλμ ξανααναψε..εκλεισα ραντεβου και μου τον αλαξαν στην εγγυηση..απο τοτε και 5 χρονια δεν ξαναειχα προβλημα...βεβαια απο τοτε...μονο 100αρα και αλαζω φιλτρο βενζινης με καθε αλαγη λαδιου..για να ελεχω τον βενζινα...

πριν 2 χρονια κοστιζε 430 ευρ...αγορα μονο του αισθητηρα

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ. Εγώ νομίζω ότι την γλίτωσα με μια απλή αναβάθμιση. Μου είχε ανάψει και εμένα αλλά μετά την αναβάθμιση δεν ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα ΝΟχ.

Link to comment
Share on other sites

Με εχει τρομαξει αυτο το thread! 6 χρονια το εχω το αμαξι, 64.000χλμ αισιως και ευτυχως μονο 2 φορες αναψε λαμπακι και δεν ξαναεμφανιστηκε (με διαφορα 3 ετων).Να πω πως συνηθως βαζω 95ρα και σπανια 100ρα αλλα που και που ριχνω και ενα καθαριστικο στο ντεποζιτο. Τι να πω ισως ημουν τυχερος μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις για την αναβαθμιση τι κ πως ?αναλογα την βλαβη του νοχ κανεις αναβαθμιση και μετα οκ?γιατι κ σε συνεργειο κ αν/πεια δεν μου ειπαν τιποτα για αυτο το πραγμα παρα μονο αλλαγη !οποιος γνωριζει ας μας πει πρωτου δωσω 550 ευρω στον αερα!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ο αισθητηρας knox ειναι μια απο τις μεγαλυτερες κοροιδιες τις vw στην ελλαδα...

Τον αλλαξα μια φορα στα 30.000χλμ και μου ξανααναψε μεσα σε δυο χρονια.

Δεν ξαναεδωσα κοροιδιστικα λεφτα να τον αλλαξω ξανα απλα κρατησα το αμαξι αλλον ενα χρονο και το πουλησα...

Οσο ημουν μεσα στιν εγγυηση η vw σου εκανε και καλα αναβαθμισεις και μολις βγεις σου ζηταει να τον πληρωσεις κανονικοτατα παρολο που το προβλημα πρωτοπαρουσιαστηκε μεσα στην εγγυηση...

Οποιος λεει οτι ενταξει βαζεις σουπερ αμολυβδη ας σκεφτει οτι σε καθε γεμισμα σου στοιχιζει 10 ευρω παραπανω οποτε ποιο το κερδος τελικα????????

Υστερα απο 80.0000χλμ με γκολφ 1.6fsi θεωρω οτι η μηχανη αυτη ειναι πολυ μετριας αποδοσης με προβληματικη λειτουργια τουλαχιστον για τις βενζινες της ελλαδας...

Θα επρεπε η vw να σεβοταν περισσοτερο τους ελληνες αγοραστες αλλα φαινεται πως βολευοταν με τα 500αρικα που σκανε καθε τρεις και λιγο οι κατοχοι 1.4 kai 1.6 fsi. Μοναδικο συν η χαμηλη τους καταναλωση...

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ο αισθητηρας knox ειναι μια απο τις μεγαλυτερες κοροιδιες τις vw στην ελλαδα...

Τον αλλαξα μια φορα στα 30.000χλμ και μου ξανααναψε μεσα σε δυο χρονια.

Δεν ξαναεδωσα κοροιδιστικα λεφτα να τον αλλαξω ξανα απλα κρατησα το αμαξι αλλον ενα χρονο και το πουλησα...

Οσο ημουν μεσα στιν εγγυηση η vw σου εκανε και καλα αναβαθμισεις και μολις βγεις σου ζηταει να τον πληρωσεις κανονικοτατα παρολο που το προβλημα πρωτοπαρουσιαστηκε μεσα στην εγγυηση...

Οποιος λεει οτι ενταξει βαζεις σουπερ αμολυβδη ας σκεφτει οτι σε καθε γεμισμα σου στοιχιζει 10 ευρω παραπανω οποτε ποιο το κερδος τελικα????????

Υστερα απο 80.0000χλμ με γκολφ 1.6fsi θεωρω οτι η μηχανη αυτη ειναι πολυ μετριας αποδοσης με προβληματικη λειτουργια τουλαχιστον για τις βενζινες της ελλαδας...

Θα επρεπε η vw να σεβοταν περισσοτερο τους ελληνες αγοραστες αλλα φαινεται πως βολευοταν με τα 500αρικα που σκανε καθε τρεις και λιγο οι κατοχοι 1.4 kai 1.6 fsi. Μοναδικο συν η χαμηλη τους καταναλωση...

Kαι γω μαζι σου και για το κοστος κ γιατι το εχουν σχεδον ολοι μα ολοι!σε ερωτηση που εκανα αν εχω το λαμπακι αναμενο χωρις να το φτιαξω μου ειμε οτι χαλαει η λειτουργια fsi φτωχο μειγμα κ οτι θα εχω προβλημα με τους καταλυτες!τι να πω δεν ξερω !βαρεθηκα κουραστηκα nox fox mox torx κ ιστοριες!500 ειναι αυτα οχι 150 κ 100
Link to comment
Share on other sites

παιδια καντε υπομονη.σε λιγο θα γινει ανακληση του μοντελου σας και αντικατασταση του με ενα απροβληματιστο! 6αρι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.