Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

παιδια καντε υπομονη.σε λιγο θα γινει ανακληση του μοντελου σας και αντικατασταση του με ενα απροβληματιστο! 6αρι

αχαχαχαχα :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :):yahoo: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν πολέμιος της αντιπροσωπείας πλέον μου βρωμάει αυτή η αναβάθμιση που σβήνει το λαμπακι του αισθητήρα...μάλλον βρήκαν κάποιο τροπο να τον καταργήσουν τελείως η να αυξήσουν τα όρια σφαλματος απο συν μέχρι πλην άπειρο....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν πολέμιος της αντιπροσωπείας πλέον μου βρωμάει αυτή η αναβάθμιση που σβήνει το λαμπακι του αισθητήρα...μάλλον βρήκαν κάποιο τροπο να τον καταργήσουν τελείως η να αυξήσουν τα όρια σφαλματος απο συν μέχρι πλην άπειρο....

μα τοτε θα πρεπει να εισαι φιλος της αντιπροσωπειας συνονοματε.

Link to comment
Share on other sites

σημερα αλλαξα για τεταρτη φορα nox sensor...με εγγυηση ανταλακτικου.. εχο κανει 30000 χλμ με το τ λαμπακι αναμενο.... ειμαι παντωσ 100% σιγουροσ οτι 8α ξανα αναψει...μου το ειπαν αλλωστε και στη αντιπροσωπια οτι αυτο το προβλημα εμφανιζεται σε ολα τα μεσογεια, γιατι εχει πολυ θειο η βενζινη....

Link to comment
Share on other sites

σημερα αλλαξα για τεταρτη φορα nox sensor...με εγγυηση ανταλακτικου.. εχο κανει 30000 χλμ με το τ λαμπακι αναμενο.... ειμαι παντωσ 100% σιγουροσ οτι 8α ξανα αναψει...μου το ειπαν αλλωστε και στη αντιπροσωπια οτι αυτο το προβλημα εμφανιζεται σε ολα τα μεσογεια, γιατι εχει πολυ θειο η βενζινη....

δλδ ειχες ξαναλλάξει NOX σε λιγότερο από 2 χρόνια και ο καινούργιος σου ξαναχάλασε ? Εαν επιτρέπετε τι βενζινη βαζεις ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

δλδ ειχες ξαναλλάξει NOX σε λιγότερο από 2 χρόνια και ο καινούργιος σου ξαναχάλασε ? Εαν επιτρέπετε τι βενζινη βαζεις ?

απο το καλοκαιρι του 2009 ως σημερα τουσ εχω αλλαξει. βενζινη μονο shel (μαζευω ποντους), δεν ειμαι ο μοναδικοσ παντως που το εχει κανει αυτο με τουσ αισθητηρες. ολο αυτο το καιρο εχω συναντησει παρα πολλους που δε βγαζουν ακρη. παντως η λειτουργια του αυτοκινητου- καταναλωση δεν επιρρεαζονται απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

απο το καλοκαιρι του 2009 ως σημερα τουσ εχω αλλαξει. βενζινη μονο shel (μαζευω ποντους), δεν ειμαι ο μοναδικοσ παντως που το εχει κανει αυτο με τουσ αισθητηρες. ολο αυτο το καιρο εχω συναντησει παρα πολλους που δε βγαζουν ακρη. παντως η λειτουργια του αυτοκινητου- καταναλωση δεν επιρρεαζονται απο αυτο...

Δεν ξέρω αν είχες ακούσει, αλλά πρατήρια καυσίμων Shell είχαν φάει πρόστιμα για υπέρβαση του ορίου σε Θείο στα καύσιμα τους. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω μαζι σου και για το κοστος κ γιατι το εχουν σχεδον ολοι μα ολοι!σε ερωτηση που εκανα αν εχω το λαμπακι αναμενο χωρις να το φτιαξω μου ειμε οτι χαλαει η λειτουργια fsi φτωχο μειγμα κ οτι θα εχω προβλημα με τους καταλυτες!τι να πω δεν ξερω !βαρεθηκα κουραστηκα nox fox mox torx κ ιστοριες!500 ειναι αυτα οχι 150 κ 100

Συμφωνώ απόλυτα. και δεν είναι μόνο τα λεφτά. ειναι πόσα πρωινά χαράμισα απο την δουλεια μου για να πηγαίνω στην vw πάτρας και να με κοροιδευουν με δήθεν αναβαθμίσεις που μου τις χρέωναν κιόλας... και η πλάκα είναι οτι όταν ήταν να σου το πουλήσουν σου έλεγαν κατηγορηματικά οτι δεν είναι ανάγκη να βάζεις σουπερ αμόλυβδη... απίστευτη κοροιδία... απο τότε που το άλλαξα με το 1.4tsi 122hp έχω βρει την ησυχία μου... ηαντιπροσωπεία της πόλης μου τούλαχιστον εχω σχηματίσει την γνώμη οτι νομίζει πως είναι κάτι σαν δημόσια υπηρεσία η νοσοκομειο!! πρέπει να παρακαλάς, να τα σκάς και να μην έχεις και αποτέλεσμα στο τέλος... ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές... και για να μην παρεξηγούμαι για το golf κατα τα αλλα μόνο καλά λόγια έχω να πω. για αυτό πήρα και το 6αρι άλλωστε το οποίο και λόγω ροπής απολαμβάνω στη οδήγηση. όσο για τα εξουσιοδοτημένα την πρώτη αλλαγή λαδιων και με το που λήξει η εγγυηση στα δυο χρόνια ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑ... ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ SERVICE ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΤΗΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε παω αντ/πεια και ρωταω για την αναβαθμιση αν μπορει να γινει ?η λεω θελω να κανω αναβαθμιση !

λεσ καντε μου την αναβαθμιση μη σασ γ....ω.πιστευω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλ..ία και η αναβάθμιση...μου ξανά άναψε μετά από 1000 χ.μ. και έλεγα οτι τελείωσα με αυτό το πρόβλημα..... ΝΟχ και μ@@@κίες

Ποσο πληρωσες αν θελεις μπορεις να μου πεις ?σου ειπαν κατι οταν εκανες αναβαθμιση πχ τι κανουν αλλαζουν καποια ορια κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

50 ευρώ κάνει και μου είπαν πως αλλάζει τον κύκλο λειτουργίας του μοτέρ, αλλά τίποτα πιο συγκεκριμένο γιατί και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν με ακρίβεια. Παλαιότερα πάντως άναβε μετά από 250χμ ενώ τώρα άναψε μετά από 1000χμ. Τί να πεις...

Link to comment
Share on other sites

50 ευρώ κάνει και μου είπαν πως αλλάζει τον κύκλο λειτουργίας του μοτέρ, αλλά τίποτα πιο συγκεκριμένο γιατί και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν με ακρίβεια. Παλαιότερα πάντως άναβε μετά από 250χμ ενώ τώρα άναψε μετά από 1000χμ. Τί να πεις...

Ενα μεγαλο βημα εκαναν μπραβο αντι να το κανουν δωρεαν με τα προβληματα τους ελεος !εμενα αναβει καθε 400 κμ βγαζω τον πολο της μπαταριας κ σβηνει μετα κανω παλι τα ιδια!τελικα ουτε αυτο αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Μαλ..ία και η αναβάθμιση...μου ξανά άναψε μετά από 1000 χ.μ. και έλεγα οτι τελείωσα με αυτό το πρόβλημα..... ΝΟχ και μ@@@κίες

50 ευρώ κάνει και μου είπαν πως αλλάζει τον κύκλο λειτουργίας του μοτέρ, αλλά τίποτα πιο συγκεκριμένο γιατί και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν με ακρίβεια. Παλαιότερα πάντως άναβε μετά από 250χμ ενώ τώρα άναψε μετά από 1000χμ. Τί να πεις...

Ενα μεγαλο βημα εκαναν μπραβο αντι να το κανουν δωρεαν με τα προβληματα τους ελεος !εμενα αναβει καθε 400 κμ βγαζω τον πολο της μπαταριας κ σβηνει μετα κανω παλι τα ιδια!τελικα ουτε αυτο αξιζει!

Ρε παιδιά αισθητηρας είναι και άμα καεί κάηκε, παπαλα!!!!!τι update και φουμαρα και πράσινα άλογα, ο Μηχανικος μου μου είπε ότι παλιά από τη Καρεντα θέλανε να τους πούνε τροπο από Γερμανία να τον καταργήσουν εντελώς επειδή καιγόταν συνέχεια και έφαγαν άκυρο.γιαυτο σας λέω ότι βρωμάει αυτή η αναβάθμιση η που τελικά τους ψησανε στη Γερμανία η κάποια ελληνική λαμογια σκέφτηκαν πάλι να τρώνε 50ευρα.

Και το γαμωτο είναι ότι είναι ακριβός γιατί σου πασαρουν μαζί με τον αισθητήρα και ολόκληρο το εγκεφαλακι του,είναι φιξ.

Εγώ τον άλλαξα μια φορά και από τότε δε ξαναχαλασε αλλά χρησιμοποιώ κατοσταρα βενζίνη. Οποίος βάζει απλή για να γλιτώσει ένα δεκαευρο το γέμισμα ας τρέχει τώρα να αλλάζει αισθητήρες που κάνουν 500....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον άλλαξα μια φορά και από τότε δε ξαναχαλασε αλλά χρησιμοποιώ κατοσταρα βενζίνη. Οποίος βάζει απλή για να γλιτώσει ένα δεκαευρο το γέμισμα ας τρέχει τώρα να αλλάζει αισθητήρες που κάνουν 500....

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου αυτή.

Ωραια ολα αυτα για 100 οκτανια ξερεις τι σου βαζουν ?δεν ειναι λογος αυτος για τον νοχ πεζει ρολο αλλα οχι ετσι!ουτε αναβαθμιση κανει δουλεια γιατι οπως λεει πιο πανω ο φιλος που εκανε δεν εγινε τιποτα!τελος παντων δεν ειναι λυση καθε 2 3 χρονια να αλλαζω νοχ !δεν πρεπει να βρεθει μια λυση κ να τελειωσει το θεμα αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα για 100 οκτανια ξερεις τι σου βαζουν ?δεν ειναι λογος αυτος για τον νοχ πεζει ρολο αλλα οχι ετσι!ουτε αναβαθμιση κανει δουλεια γιατι οπως λεει πιο πανω ο φιλος που εκανε δεν εγινε τιποτα!τελος παντων δεν ειναι λυση καθε 2 3 χρονια να αλλαζω νοχ ! δεν πρεπει να βρεθει μια λυση κ να τελειωσει το θεμα αυτο ?

τρελοί είναι να βρουν λύση ? Και τα 500αρια μετά από ποιον θα τα παίρνουν ? Επίσης για την VW εάν δεν το έχετε καταλάβει ο κινητήρας αυτός είναι πλέον ξεγραμμένος , δεν ασχολούνται γι αυτόν ! Έχουν γυρίσει σελίδα ...

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάζετε καθαρή βενζίνη (είτε 95,98,100) και ο θεός βοηθός !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου αυτή.

:whistling::D:whistling::thumbsup:

ετσι ετσι..συμφωνω απολυτως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω παντως το αποδεκτηκα το αναμενο λαμπακι. μη το δινετε σημασια αφηστε το αναμενο και μη αλλαζετε συνεχεια αισθητητρες, αφου δε δημιουργει προβλημα στο κινητηρα. οπως εχω αναφερει παραπανω αλλαξα ηδη 3 αισθητηρες, τουλαχιστον μου ελεγαν οτι τους αλλαζαν.

Link to comment
Share on other sites

οποιος δινει 20.000 ευρω για ενα αυτοκίνητο και κάνει χιλιομετρα με αυτο δεν νομίζω οτι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το δεκαευρο σε καθε γεμισμα. εκτος βεβαια αν το golf το έχει για τρίτο αυτοκινητο μετα το τζιπ και την porsche η αν απλα τα πληρωνει ο πατερας του...

παντως ειναι προτιμοτερο να τα δινει καποιος για 100αρα παρα στην vw. σε αυτο συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να βάζετε καθαρή βενζίνη (είτε 95,98,100) και ο θεός βοηθός !

X2 + ενα μπουκαλακι καθαριστικο μονιμα στο πορτ παγκαζ. Μολις αναψει λαμπακι το πετας μεσα, βαζεις και βενζινη απο αλλο πρατηριο και ξεμπερδευεις. Αυτο κανω και στα 65.000χλμ μου αναψε το λαμπακι μονο 2 φορες και δεν ξαναναψε. Και βάζω βενζινη σχεδον παντα 95ρα αλλα οσο μπορω απο καλα πρατηρια (πχ ΕΛΙΝ που τα ελενχει το ΕΜΠ αλλα την εχω πατησει και απο εκει).

Link to comment
Share on other sites

X2 + ενα μπουκαλακι καθαριστικο μονιμα στο πορτ παγκαζ. Μολις αναψει λαμπακι το πετας μεσα, βαζεις και βενζινη απο αλλο πρατηριο και ξεμπερδευεις. Αυτο κανω και στα 65.000χλμ μου αναψε το λαμπακι μονο 2 φορες και δεν ξαναναψε. Και βάζω βενζινη σχεδον παντα 95ρα αλλα οσο μπορω απο καλα πρατηρια (πχ ΕΛΙΝ που τα ελενχει το ΕΜΠ αλλα την εχω πατησει και απο εκει).

Το λαμπάκι σβήνει μόνο του αφού βάλεις το καθαριστικό ή το σβήνεις εσυ (και πώς)? Έχεις αλλάξει ποτέ σου ΝΟχ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.