Jump to content
golf_v

Golf 5 Fsi - Αισθητηρας Nox, Λαμπακι Epc [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

To λαμπακι εσβησε και τις 2 φορες αφου εσβησα και ξαναεβαλα μπρος 3-4 φορες (χωρις να αφαιρεσω πολους). Το θεμα ειναι οτι η αιτια παραμενει και ειναι η σκατοβενζινη που μου εβαλαν, ιδιαιτερα την 1η φορα που ημουν κρήτη. Για αυτο αμεσως εριξα καθαριστικο και δεν ξαναναψε παρα μετα απο χρονια. Τωρα εχω μονιμα ενα μαζι μου, μαλιστα την τελευταια φορα πηρα απο το συνεργειο ενα που ειναι ειδικο για FSI αλλα δεν θυμαμαι μαρκα. NOX ακομα δεν αλλαξα (φτου φτου μην το ματιασω....)

Edited by lary7
Link to comment
Share on other sites

φτου φτου και ξαναφτου, χαχαχα. Ο κινητήρας σου είναι BAG? Γιατί μόνο οι BAG νομίζω εμφανίζουν πρόβλημα στον ΝΟχ. Θα δοκιμάσω φίλε μου με το καθαριστικό να δούμε τί θα γίνει..Πάντως να σβήσει από μόνο του χωρίς να βγάλω τους πόλους, λίγο δύσκολο μου φένεται..Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαινω αν ειναι BAG? Το 2004 το πηρα, απο τα πρωτα Golf που ηρθαν ελλαδα.

Δεν ξερω αμα θα σε βοηθησει γιατι μπορει να εχει καταστραφει ο αισθητηρας σου και να μην γινεται τιποτα. Παντος δεν χανεις κατι να δοκιμασεις. Ο μαστορας μου ειπε πως αυτα τα καθαριστικα αφαιρουν το νερο που μπορει εχει περασει απο τη βενζινη και πως αμα το βαλω σε γεματο ντεποζιτο και δεν το αδειασω αλλα ξαναγεμισω στα 1/4 τοτε το καθαριστικο παραμενει μεσα για αρκετα γεμισματα.

Γενικα ειμαι της προληψης και προσπαθω να μην μου βγαζει προβλημα, αλλα θυμα να βαζω 100ρα συνεχεια δεν γινομαι...

Edited by lary7
Link to comment
Share on other sites

To λαμπακι εσβησε και τις 2 φορες αφου εσβησα και ξαναεβαλα μπρος 3-4 φορες (χωρις να αφαιρεσω πολους). Το θεμα ειναι οτι η αιτια παραμενει και ειναι η σκατοβενζινη που μου εβαλαν, ιδιαιτερα την 1η φορα που ημουν κρήτη. Για αυτο αμεσως εριξα καθαριστικο και δεν ξαναναψε παρα μετα απο χρονια. Τωρα εχω μονιμα ενα μαζι μου, μαλιστα την τελευταια φορα πηρα απο το συνεργειο ενα που ειναι ειδικο για FSI αλλα δεν θυμαμαι μαρκα. NOX ακομα δεν αλλαξα (φτου φτου μην το ματιασω....)

Να σε ρωτήσω το λαμπακι των καυσαεριων μπορεί να ανάψει για 18 χιλιάδες λόγους,όχι μόνο από nox.οταν σου άναψε κ έσβησε με το καθαριστικο είχες δει ότι είχε ανάψει λόγω nox?αν καταφερες να αναστήσεις πεθαμενο αισθητήρα με ένα καθαριστικο στείλε μου μια φωτό σου να τη κάνω αφίσα στο δωμάτιο μου,είσαι το νέο μου ινδαλμα μηχανικού!!!!!!!!!

Edited by stelios1.6fsi
Link to comment
Share on other sites

Stelios δεν γνωριζω απο τι μου αναψε αφου την πρωτη φορα που εγινε δεν ειχε vag-com το συνεργειο στην ιεραπετρα. Αναψε μετα απο μαπα βενζινη σιγουρα, πηγα καποια χλμ με safe mode και επειδη ανα καποια χλμ αναβοσβηνα το αυτοκινητο εσβησε μονο του. Με το που αναψε το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να βρω αλλο βενζιναδικο, να συμπληρωσω 100ρα και να ριξω ενα μπουκαλακι μεσα. Απο τοτε ξαναναψε+safe mode μετα απο 3 χρονια, οπου παλι εκανα τα βηματα παραπανω.ΑΠο τοτε εχουν περασει 1,5 χρονος χωρις αλλο περιστατικο,αλλα ανα 6μηνο περιπου ριχνω ενα μπουκαλι προληπτικα +εχω ενα μαζι μου. Τωρα τυχη ειναι, βοηθαει η τακτικη μου , τι να σου πω.Μεχρι τωρα παντος ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Stelios δεν γνωριζω απο τι μου αναψε αφου την πρωτη φορα που εγινε δεν ειχε vag-com το συνεργειο στην ιεραπετρα. Αναψε μετα απο μαπα βενζινη σιγουρα, πηγα καποια χλμ με safe mode και επειδη ανα καποια χλμ αναβοσβηνα το αυτοκινητο εσβησε μονο του. Με το που αναψε το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να βρω αλλο βενζιναδικο, να συμπληρωσω 100ρα και να ριξω ενα μπουκαλακι μεσα. Απο τοτε ξαναναψε+safe mode μετα απο 3 χρονια, οπου παλι εκανα τα βηματα παραπανω.ΑΠο τοτε εχουν περασει 1,5 χρονος χωρις αλλο περιστατικο,αλλα ανα 6μηνο περιπου ριχνω ενα μπουκαλι προληπτικα +εχω ενα μαζι μου. Τωρα τυχη ειναι, βοηθαει η τακτικη μου , τι να σου πω.Μεχρι τωρα παντος ολα καλα.

το καθαριστικο αμφιβαλω κατα ποσο εχει αποτελεσμα.Εγω χρησιμοποιω ενισχυτικο αμα ακουω πυρακια στη κατοσταρα που βαζω,(βενζινες ποιοτητος σου λεει μετα)

Αυτα τα χημικα προσθετα καθαριστικα απλως συντηρουν τον κινητηρα.δεν επισκευαζουν κατι.

σε εμας κιολας με τα fsi συνεισφερουν ακομα λιγοτερο μιας και μια απο τις βασικες δουλειες(υποσχεσεις) τους ειναι ο καθαρισμος των βαλβιδων εισαγωγης. Αλλα σε εμας τα μπεκ βρισκονται μετα τη βαλβιδα,ψεκαζουν απευθειας μεσα στον κυλινδρο σαν ντιζελ.οποτε δε καθαριζει τπτ παρα μονο τα ακροφυσια των μπεκ,(τα οποια δυσκολα βουλωνουν λογω της πολυ υψηλης πιεσης λειτουργιας που εχουν,προνομιο fsi και αυτο).Αποψη μου το μονο που εχει αποτελεσμα στα fsi ειναι ενα βελτιωτικο οκτανιων καυσιμου,εκ των οποιων τα περισσοτερα εχουν κ καθαριστικα μεσα, τπτ αλλο.

Edited by stelios1.6fsi
Link to comment
Share on other sites

το καθαριστικο αμφιβαλω κατα ποσο εχει αποτελεσμα.Εγω χρησιμοποιω ενισχυτικο αμα ακουω πυρακια στη κατοσταρα που βαζω,(βενζινες ποιοτητος σου λεει μετα)

Αυτα τα χημικα προσθετα καθαριστικα απλως συντηρουν τον κινητηρα.δεν επισκευαζουν κατι.

σε εμας κιολας με τα fsi συνεισφερουν ακομα λιγοτερο μιας και μια απο τις βασικες δουλειες(υποσχεσεις) τους ειναι ο καθαρισμος των βαλβιδων εισαγωγης. Αλλα σε εμας τα μπεκ βρισκονται μετα τη βαλβιδα,ψεκαζουν απευθειας μεσα στον κυλινδρο σαν ντιζελ.οποτε δε καθαριζει τπτ παρα μονο τα ακροφυσια των μπεκ,(τα οποια δυσκολα βουλωνουν λογω της πολυ υψηλης πιεσης λειτουργιας που εχουν,προνομιο fsi και αυτο).Αποψη μου το μονο που εχει αποτελεσμα στα fsi ειναι ενα βελτιωτικο οκτανιων καυσιμου,εκ των οποιων τα περισσοτερα εχουν κ καθαριστικα μεσα, τπτ αλλο.

Σωστός και πάλι o Στέλιος.Εγώ χρησιμοποιώ το ενισχυτικό-καθαριστικό της liqui moly για αυτήν την δουλειά:http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_2527.html

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Σωστός και πάλι o Στέλιος.Εγώ χρησιμοποιώ το ενισχυτικό-καθαριστικό της liqui moly για αυτήν την δουλειά:http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_2527.html

Σ αυτο που λετε εχετε δικιο !προχθες εβαλα απο ενα βενζιναδικο γνωριζοντας οτι δεν εχει καλη ποιοτητα αλλα απο αναγκη!βαζω λοιπον κ μετα απο 60 κμ το λαμπακι εκανε την εμφανηση του!οταν βαζω 100 απο πολλες εταιριες αναβει περιπου στα 400 κμ. θα κανω δοκιμη κ εγω με καποιο προιον που γραφει πιο πανω ο φιλος να δω τι θα γινει!πιστευω αφου αναψε κ εβγαλε την βλαβη δεν μπορει να μην εξαφανιστει παρα μονο με αλλαγη νοχ!γνωμες λεμε κ δοκιμες κανουμε !αντε να δουμε ....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εγω χθες ειχα την πρωτη προειδοποιηση του νοξ για χαμηλο σημα (δε θυμαμαι ρε γμτ τον κωδικο βλαβης...)κ με ενα τηλεφωνο στον "μανδυλα" με το ακουσμα των 495 ευρο μονο το ανταλακτικο πλεον παω για καφε με τα ποδια....new_grrrr.gif μου ειπε ο μηχανικος πως αν ξανααναψει "ετοιμασου"....κ'εγω του ειπα οτι αντι να τα δωσω στον "μανδυλα" καλυτερα να παω να παρω ενα "typhoon" να ησυχασω...!!!!!!!!ελεος πια αυτη η εκμεταλευση με τους αισθητηρεσ με ημ.ληξεως για να τα κονομανε "ΑΥΤΟΙ..."!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(ασε που με τον κινδυνο της 500αρας τα πλαστικα απο το gti παραμενουν αβαφα στο garage...!!!!)bomb.gif

(golf fsi 01/05 me 72.000xlm...)

Edited by cadmaw fsi
Link to comment
Share on other sites

Ελεγχος ρουτινας σημερα με το φορητο διαγνωστικο για τυχον σφαλματα μιας και ΔΕΝ ειχα λαπακι αναμενο.

Βρεθηκαν 2 σφαλματα

1. 17443 sensor for nox (G295) signal imlausible P1035 short circuit to another valve

2. 18528 post-catalyst oxygen sensor correction

Να πω οτι απο το καλοκαιρι που αλαξα λαμδα δεν εχει αναψει λαμπακι κινητηρα ποτε, και απλα σημερα ειπα να κανω ενα τσεκ να δω αν υπαρχουν σφαλματα.

τι συμβαινει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον αλλαξουμε τι μπορει να παθει το αμαξι δλδ; δεν θα βγαζει σωστα καυσαερια; εγω παντως περασα κτεο μια χαρα.

Ο αισθητηρας ειναι πανω στο μεσαιο καζανακι της εξατμισης, αρα υποθετω πως δεν θα επιρρεαζει κινητηρα και καταλυτη αφου ειναι μετα απο αυτους. (πολυ πιθανον να λεω και παπαριες)

Αν αλλαξουμε το μεσαιο καζανακι και βαλουμε κανενα ελευθερο, σκετη σωληνα δλδ, θα χρειαζεται ο αισθητηρας; new_killother.gif

Καποιος που να εχει γνωση ας απαντησει.

Εγω το εχω ετσι απο περσυ τον Ιανουαριο.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγχος ρουτινας σημερα με το φορητο διαγνωστικο για τυχον σφαλματα μιας και ΔΕΝ ειχα λαπακι αναμενο.

Βρεθηκαν 2 σφαλματα

1. 17443 sensor for nox (G295) signal imlausible P1035 short circuit to another valve

2. 18528 post-catalyst oxygen sensor correction

Να πω οτι απο το καλοκαιρι που αλαξα λαμδα δεν εχει αναψει λαμπακι κινητηρα ποτε, και απλα σημερα ειπα να κανω ενα τσεκ να δω αν υπαρχουν σφαλματα.

τι συμβαινει τελικα?

Μην βιάζεσαι....

πρέπει να γίνει καταγραφή του σφάλματος κι άλλες φορές από τον εγκέφαλο (νομίζω 3) για ν΄ανάψει η προειδοποιητική λυχνία.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι....

πρέπει να γίνει καταγραφή του σφάλματος κι άλλες φορές από τον εγκέφαλο (νομίζω 3) για ν΄ανάψει η προειδοποιητική λυχνία.

Στο παρελθον και συγγεκριμενα πριν αλαξω λαμδα ειχα τακτικα αναμενο λαμπακι με τις παραπανω ενδειξεις + σφαλμα για λαμδα και καποια ακομα. ισως τελικα τα σφαλματα για ΝΟΧ να ηταν κατι στιγμιαιο?

Παντως οπως και να εχει αν δεν φτασει στο απροχωρητο η δουλεια με τον ΝΟΧ δεν υπαρχει περιπτωση για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστος πολυ δουλευει στην bmw σε αντ/πεια θεσσαλονικης!βασικα τον ρωτησα για το δικο μου γιατι νομιζα μονο οτι τα vw εχουν nox !του λεω τα δικα μου που αναψε κ την ιστορια!μου λεει κ τα bmw e 90 e 92 x3 x5 στην αρχη ειχαν πολλους προβληματικους μαρκας siemens nox αλλα απο εγγυηση εγινε η αλλαγη σε ολα μα ολα !αυτο ηταν στην αρχη μονο και σταματησε αυτη η ιστορια!2-3 χρονια τωρα δεν υπαρχει αυτο το προβλημα!τι να πω σε εμας μαλλον εχει πολυ δουλεια κ δρομο αυτο το θεμα !και εμενα τοσο μου ειπαν στην θεσσ !δεν παθενει κατι το αμαξι με απολυτη σιγουρια μου ειπε!τελος λογο χριστουγεννων αντι να στολισω λαμπαικια θα εχω αυτο του nox engine ! :D:):(

Link to comment
Share on other sites

Τι το θελα και το γκαντεμιασα?

ελεγα χτες οτι απο το καλοκαιρι που εβαλα καινουριο αισθητηρα λαμδα ησυχασα πλεον απο το λαμπακι κινητηρα, αμ δε!!!

Σημερα εκανε την επανεμφανιση του παλι new_killpc.gifmachinegun.gifnew_grrrr.gif Γιορτες ερχονται και μαλλον αρχισε να μπαινει στο πνευμα των Χριστουγεννων! Σφαλμα 18702 (λαμδα).

Επιτρεπεται κατι τετοιο ρε παιδια? Δεν εχω ουτε 1000ΚΜ που εβαλα νεο λαμδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι το θελα και το γκαντεμιασα?

ελεγα χτες οτι απο το καλοκαιρι που εβαλα καινουριο αισθητηρα λαμδα ησυχασα πλεον απο το λαμπακι κινητηρα, αμ δε!!!

Σημερα εκανε την επανεμφανιση του παλι new_killpc.gifmachinegun.gifnew_grrrr.gif Γιορτες ερχονται και μαλλον αρχισε να μπαινει στο πνευμα των Χριστουγεννων! Σφαλμα 18702 (λαμδα).

Επιτρεπεται κατι τετοιο ρε παιδια? Δεν εχω ουτε 1000ΚΜ που εβαλα νεο λαμδα.

θα εχει εγγυηση ο νεος λαμδα δεν μπορει..πηγαινε αλαξετον...αστοχια μου μυριζετε....

Link to comment
Share on other sites

θα εχει εγγυηση ο νεος λαμδα δεν μπορει..πηγαινε αλαξετον...αστοχια μου μυριζετε....

Δεν υπαρχει εγγυηση, τον αγορασα απο καταστημα ανταλλακτικων γνησιο bosch 125 ευρω, γιατι στην vw τον ιδιο τον πωλουσανε 180 ευρω, πληρωνουμε το σημα της vw βλεπεις.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον αλλαξουμε τι μπορει να παθει το αμαξι δλδ; δεν θα βγαζει σωστα καυσαερια; εγω παντως περασα κτεο μια χαρα.

Ο αισθητηρας ειναι πανω στο μεσαιο καζανακι της εξατμισης, αρα υποθετω πως δεν θα επιρρεαζει κινητηρα και καταλυτη αφου ειναι μετα απο αυτους. (πολυ πιθανον να λεω και παπαριες)

Αν αλλαξουμε το μεσαιο καζανακι και βαλουμε κανενα ελευθερο, σκετη σωληνα δλδ, θα χρειαζεται ο αισθητηρας; new_killother.gif

Καποιος που να εχει γνωση ας απαντησει.

Εγω το εχω ετσι απο περσυ τον Ιανουαριο.

Επειδη μαλλον χαθηκε μεσα στα μηνυματα το ξαναποσταρω new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον χαθηκε μεσα στα μηνυματα το ξαναποσταρω new_lol.gif

Γνωστος πολυ δουλευει στην bmw σε αντ/πεια θεσσαλονικης!βασικα τον ρωτησα για το δικο μου γιατι νομιζα μονο οτι τα vw εχουν nox !του λεω τα δικα μου που αναψε κ την ιστορια!μου λεει κ τα bmw e 90 e 92 x3 x5 στην αρχη ειχαν πολλους προβληματικους μαρκας siemens nox αλλα απο εγγυηση εγινε η αλλαγη σε ολα μα ολα !αυτο ηταν στην αρχη μονο και σταματησε αυτη η ιστορια!2-3 χρονια τωρα δεν υπαρχει αυτο το προβλημα!τι να πω σε εμας μαλλον εχει πολυ δουλεια κ δρομο αυτο το θεμα !και εμενα τοσο μου ειπαν στην θεσσ !δεν παθενει κατι το αμαξι με απολυτη σιγουρια μου ειπε!τελος λογο χριστουγεννων αντι να στολισω λαμπαικια θα εχω αυτο του nox engine ! :lol: :lol: :lol:

Δεν υπαρχει εγγυηση, τον αγορασα απο καταστημα ανταλλακτικων γνησιο bosch 125 ευρω, γιατι στην vw τον ιδιο τον πωλουσανε 180 ευρω, πληρωνουμε το σημα της vw βλεπεις.....

εάν μιλάμε για Nox 125 ευρώ μάλλον κάποιο λάθος έγινε ... ΔΕΝ βγάζει η Bocsh σαν ανταλλακτικό αισθητήρα Nox ...

Link to comment
Share on other sites

εάν μιλάμε για Nox 125 ευρώ μάλλον κάποιο λάθος έγινε ... ΔΕΝ βγάζει η Bocsh σαν ανταλλακτικό αισθητήρα Nox ...

Οχι δεν μιλαω για ΝΟΧ τετοια τιμη, για τον λαμδα ειπα, και το ανεφερα στο συγγεκριμενο τοπικ μιας οταν αναψε λαμπακι κινητηρα ειχα και σφαμμα ΝΟΧ και κλαμδα και πολλα αλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μιλαω για ΝΟΧ τετοια τιμη, για τον λαμδα ειπα, και το ανεφερα στο συγγεκριμενο τοπικ μιας οταν αναψε λαμπακι κινητηρα ειχα και σφαμμα ΝΟΧ και κλαμδα και πολλα αλα.

οκ :lol: np :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε αμα δεν δημιουργει προβλημα ο Νοξ να τον αφησουμε! Το προβλημα ειναι οτι αν αναβει συνεχεια το λαμπακι, αμα βγει κανενα σοβαρο προβλημα δεν θα το παρουμε χαμπαρι γιατι θα νομιζουμε οτι ειναι ο Νοξ. Την τυχη μου μεσα....... thumbsdown.gifthumbsdown.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον χαθηκε μεσα στα μηνυματα το ξαναποσταρω new_lol.gif

καλησπερα...ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με βλαβη knox?

παρατηρησεις σχετικα με την καταναλωση???ρεταρισματα..κομπιασματα???

Link to comment
Share on other sites

9-10.000km αφου εχει παρουσιαστει απο τον Ιανουαριο περιπου.

Δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στο αμαξι. Και πριν κανενα μηνα που το πηγα για κτεο μου ειπε οτι τα καυσαερια ειναι αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.