Jump to content
nikdev

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Wastegate Forge [Συζήτηση και Εντυπώσεις]

Recommended Posts

όχι εντάξει είσαι με το κιτρινο ,το έχω πάνω 1,5 χρόνο και δουλευει μια χαρα -

 

απλά θέλει και αυτο καποιες δοκιμες ,στην αρχή που το είχα πιο σφικτο ανεβαζε 1,8 over και κραταγε 1,4+ στις 6000-

 

τώρα το έχω  ρυθμίσει έτσι που συνηθως έχω

1,65 Over,στις 3000-3500

1,5 + στις 4000,

1,4 στις 5000 και

1,3 στις 6000 

 

με τη ζεστη και a/c δεν ξεπερναει το 1,7

 

το χειμώνα είμαι 0,1 κάτω τουλάχιστον σε όλες τις στροφές

Link to comment
Share on other sites

@kaklios

Ειναι πρασινο για εργοστασιακο σταδιο :)

Κιτρινο (1.2 bar) για αμαξια προγραμματισμενα.

Και γω κιτρινο εχω με υβριδικο τουρμπο εδω και 36.000 χλμ σε συνδυασμο με μπλε ελατηριο σκαστρας.

Αδικα ανησυχεις για τις μπιελες με το μαμα τουρμπακι και με την πιεση που ανεφερες.

Με το κιτρινο και το revo θα εισαι μια χαρα αρκει να κανεις ενα update γιατι θα παιρνεις σφαλμα overboost condition.

Υγ. Το κρατησες τελικα το αμαξι;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη εσυ γιατί έβαλες ;δεν πρεπει να αλλάξεις το προγράμμα σου για να δεις διάφορα ;εγω που είμαι stage 2 αν βάλω wastegate forge τι κερδίζω;νομίζω οτι ήθελε προγραμματισμό

Link to comment
Share on other sites

κραταέι καλυτερη πίεση από πριν ειδικά στις μεσαίες ,στο vag com η πραγματική πίεση είναι λίγο πάνω σε όλες τις στροφές από την ζητούμενη -

 

στο dyno έβγαλα 5 άλογα παραπάνω και μισό κιλό ροπής -

 

σίγουρα σε custom προγραμμα μπορείς να την εκμεταλευτείς καλύτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα και διορθωνει μείγματα και ότι άλλο χρειάζεται-

 

Το αμάξι ζορίζεται από το πρόγραμμα έτσι και αλλιώς ...και σε custom πρόγραμμα όσο παραπάνω ζητάς τόσο παραπάνω ζορίζεται...

 

Σε αυτό που λες όμως ότι ουσιαστικά παρεμβάινεις σε αυτά που ζητάει ισχύει ,ζητάει 1 και παίρνει 1+  ,ξαναλέω όμως ότι προσαρμόζεται και διορθωνει όλες τις άλλες τιμές .

 

Σίγουρα το συγκεκριμενο αξίζει και δουλεύει καλυτερα όπως είπα πριν σε custom πρόγραμμα παρα σε κονσέρβα,παρόλα αυτά επειδή προσωπικά θέλω να πάρω ότι παραπάνω μπορώ από το αυτοκίνητο μου το τοποθέτησα ,σίγουρα αν δεν σε ενδιαφέρει και το τελευταίο άλογο δεν το βάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει το άλογο απλα σας εξατμιση δίνει δύναμη βοηθώντας κινητήρα .η wastegate ουσιαστικά δίνει μεγαλύτερη πίεση άπο αυτη του προγράμματος στα άκρα .!και λέω εγω γιατί να βάλει κάποιος wastegate κ οχι απλα να αύξηση τη πίεση μέχρι προγράμματος ;ειδικά αν η μαμα εχει κ άλλες δυνάμεις.

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά στο κονσέρβα πρόγραμμα πολύ απλά δεν μπορείς να επέμβεις και να αλλάξεις οτιδήποτε,σε custom εχεις περισσότερς επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Ρε Δημήτρη τα ξέρω αυτά άλλωστε εγω είχα προγράμμα προγράμμα το 2007 .απλα η wastegate χρειάζεται αν ξεπερασεις το όριο της μαμά.που μετα σαυτο το όριο θες και αντλία κτλ .αν δεν ειναι το προγράμμα στο όριο το μόνο π κερδίζεις ειναι ναι ανεβαζεις λίγο πίεση π θα μπορούσε απλα και ενα προγράμμα πιο επιθετικό να στο κάνει !αρα για να αξίζει να τη βάλεις κ οχι τρύπα στο νερό θες προγράμμα τσιτα σωστα ;πολύ πιο πάνω απο κονσέρβες

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο αλλαγη ελατηριου απο μπλε σε κιτρινο το αμαξι δουλευει σωστα..
κραταει πολυ καλη σταθερη γαι αρκετη ωρα..
ειναι σχεδον ιδιο στις τιμες που εδωσε ο DIMIV

στις 5000 1,4
στις 6000+ 1,3
πρεπει τωρα να βαλω κ ενα μπαρομετρο γιατι δεν μπορω με vagcom να δω τι over εχω αφου το οριο ειναι 1,55..
 

Link to comment
Share on other sites

καλο είναι να έχεις μπαρόμετρο,

 

αλλά από το vag com αν θες μπορείς να  δεις  πίεση  με τιμες πάνω  απο 1,55 στο block 003 (σε αντίθεση με το 115 που στο 1,55 τερματιζει)

Link to comment
Share on other sites

:sorry: δεν το ηξερα..

θα το κοιταξω

thank u για ολα ;)

Δεν μαπαντησες τελικα ευτυχως το κρατησες το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ παιδια συγνωμη για την ερωτηση αλλα εγω που εχω dsg θα κερδισω τιποτα αμα την βαλω και μια αλλη ερωτηση ακουσα σε μια συζητηση οτι αφου φοραω τα παντα για πρωτο σταδιο καλο θα ηταν αλλαξω και τρομπα βενζινης και εαν βαλω custom προγραμμα θα ειναι πολυ καλο το αμαξι.ξερει κανεις σιγουρα να μου πει γιατι νιωθω οτι σε  σχεση με αλλα εχω βγαλει πολυ λιγη ροπη και θα θελα κι αλλο

Link to comment
Share on other sites

ολα τα Revo DSG τοση ροπή βγάζουν! Μπες στο scirocco club Να δεις τι ειχε γινει παλια με την revo και τα file της για DSG και θα καταλαβεις !
Τρομπα βενζινης? Ποιος στο ειπε αυτο?
Με custom κανεις οτι γουσταρεις !

Link to comment
Share on other sites

καλα το ειπες ΠΑΛΙΑ οχι τωρα γιατι τωρα ολα δουλεουν πολυ ωραια με τραπεζωμενη ροπη απο χαμηλα μεχρι κοφτη (30 κιλα απο οσο θυμαμαι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Up και πρόταση για Sticky.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Εχω ενα golf 14αρι gt sport με τα 140hp... Φοραει intercooler χειροποιητο, ολοσωμη εξατμιση 70-63.5 και εχει προγραμμα revo stage 2! Προσφατα αγορασα wg και σκαστρα forge κλειστου τυπου και τα 2 με κιτρινο ελατηριο... Το αμαξι σηκωνε πολυ πιεση και στην τριτη οταν ημουν ψηλα εμπαινε συνεχεια σε safe mode. Διαβασα ολα τα παραπανω σχολια και καταλαβα οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δε συνεργαζεται καλα με το wg... Ξερει κανενας που εχει revo να μου πει τι πιεση να ρυθμισω το wg για να συνεργαστει με το προγραμμα ή πρεπει καθε φορα να την ξεσφιγγω λιγο μεχρι να βρω το ιδανικο ωστε να σταματησει να μπαινει σε safe mode; 

Edited by nio25
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πας στη revo να σου αφαιρεσει τη δικλιδα του overboost condition.

Μην την πειραξεις την βιδα του actuator πριν κανεις update.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλυτερα πανε σε καποιον γνωστη να στο κανει ,ειναι λιγο μπελας γιατι πολυ απλα θα χρειαστει να ξεσφυγκεις να βγαινεις εξω για δοκιμη να δεις πως δουλευει μεχρι να γινει οπως πρεπει χωρις safe mode και τα σχετικα ,η ρεβο απο οτι ξερω δεν εχει καποιο εχτρα file για το δικο σου αμαξι που να στο περναει και να σε αφηνει να βαλεις την gate.

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα revo και μου εβγαζε το ίδιο σφαλμα αλλα δεν επεφτε σε safe mode το μόνο που κανανε είναι να παιζουν με το wg και να δουνε που δε το κανει ....

 

τεσπα μπορει να εχει βγει file και τωρα να μην εχει θεμα -

 

προσωπικα ειχα δει ότι οταν ξεπερναγε το over το 1,7 το εκανε ,οποτε βλεπεις με το wg και το φτιαχνεις ,απλά το καλοκαιρι με τη ζεστη που σηκωνει παραπανω πισεη θα πρεπει να το χαλαρωσεις καμια στροφη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες και τις απαντησεις σας! Θα ξανατοποθετησω την σκαστρα και βλεπουμε για το wg... Οποια αλλη γνωμη περι του θεματος θα με ενδιεφερε! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.