Jump to content
nikdev

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Wastegate Forge [Συζήτηση και Εντυπώσεις]

Recommended Posts

ελπιζω να ξερεις ολο αυτο που έγραψες για τί κόστος μιλάμε?! (και αν γίνει καμια στραβη κ σε βρουν με άλλο μοτερ εκει να δεις τσικαμπουμ!)

και επειδη δεν με ξερεις μην προσωποποιείς τη κουβέντα!!! (εμένα προσωπικα με ικανοποιει το 7,5 μέση κατάναλωση! κ δε με απασχολει αν είμαι μισο φτερο ή ενα προφυλαχτηρα μπροστα απο το X ή Ψ αμάξι!)

και το 2λιτρο δεν εχει μεγαλυτερη καταναλωση ελαχιστα ειδικα εξω σε ανοιχτο δρομο!ποσο εχει αραγε ολο αυτο?και αν παρω καινουργιο σχετικα μοτερ?η ενα μοτερ και το κανω καινουργιο?(ειπα αν τα φτυσει το δικο μου αρα θα μαι χωρις κινητηρα αρα θα παρω και νεο κινητηρα και καλυτερο γιατι θα χρειαζομαι μπαινεισ στη λογικη μου?
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο φιλας τα λευτακια σου.περνας οσο πιο καλα μπορεις μεχρι ο 1.400ρεις να τα τυσει και μετα πετας πανς 1 διλιτρο σε καλη κατασταση τον ανοιγεις κι ολας και εχεις καινουργιο αμαξι απλο :D εγω αυτο θα κανω

δεν ειπα οτι ειστε βλακες ειπα απλα μια αλλη οπτικη

Και αν θες να κανεις κατι βαλε sachs performance δισκο πλατο να δεις πως θα παρει πανω του το αμξι πολυ περισσοτερο απο ενα acuator και τσιτα πιεση

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

H wg ήδη έχει φορεθεί σε αμάξι custom και με remap τσίμπησε μερικά αλογάκια....

Περισσότερα σύντομα...

ΥΓ.Επίσης φοριέται και σε υβριδικές τουρμπίνες αντί άλλων WG (kkk ή garett)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά φαντάσου ότι η μαμά ανοίγει 0,5bar και η forge 1.2Bar. (Με το κίτρινο ελατήριο)

Φυσικά με Ν75 το 0,5 γίνεται ~1Bar + ένα μικρό ποσοστό % ακόμα.

Η νέα WG δίνει δυνατότητα να κρατηθεί πολύ καλύτερα η πίεση σε όλο το φάσμα στροφών και στον κόφτη.

Απαιτείται όμως συνεργασία με τον προγραμματιστή σας!

Να και μερικές φωτογραφίες :

post-5289-0-96489000-1329779282.jpgpost-5289-0-44256600-1329779283.jpgpost-5289-0-96831600-1329779283.jpgpost-5289-0-42741000-1329779315.jpg

ΥΓ. Βέβαια πάλι υπάρχουν περιορισμοί στην πίεση στον κόφτη σε μοτέρ BMY- BLG σε σχέση με τα CAVD λόγω ελατήρια βαλβίδων.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά φαντάσου ότι η μαμά ανοίγει 0,5bar και η forge 1.2Bar. (Με το κίτρινο ελατήριο)

Φυσικά με Ν75 το 0,5 γίνεται ~1Bar + ένα μικρό ποσοστό % ακόμα.

Η νέα WG δίνει δυνατότητα να κρατηθεί πολύ καλύτερα η πίεση σε όλο το φάσμα στροφών και στον κόφτη.

Απαιτείται όμως συνεργασία με τον προγραμματιστή σας!

Να και μερικές φωτογραφίες :

post-5289-0-96489000-1329779282.jpgpost-5289-0-44256600-1329779283.jpgpost-5289-0-96831600-1329779283.jpgpost-5289-0-42741000-1329779315.jpg

ΥΓ. Βέβαια πάλι υπάρχουν περιορισμοί στην πίεση στον κόφτη σε μοτέρ BMY- BLG σε σχέση με τα CAVD λόγω ελατήρια βαλβίδων.

πιο κινιτιρα φωρασ φιλε μου?ειναι μαμα?
Link to comment
Share on other sites

Η wg ειναι για twincharged 1,4

Link to comment
Share on other sites

εγω την εβαλα και εκανα αναπρογραμματισμο!πολυ καλη αλλα πετρα...νομιζω η δικια μου εχει μπλε ελατηριο!πολυ καλη!μν τολμισει κανεις να την βαλει μονος του!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η wg ηρθε με μπλε ελατηριο.δεν ξερω γτ...ειναι μικρες και οι φωτο πιο πανω για να δω το Prt number.και ηταν πετρα!σκεψου οτι ισα ισα την βιδωσαμε στο πορτακι και πρεσαραμε αερα να δουμε που θα ανοιξει και ανοιξε στο 1.5.με τα πολλα το ριξαμε στο 1.μετα πηγα και εκανα αναπρογραμματισμο.περαστηκε καινουργιο file ετσι ωστε να συνεργαζεται με την wg.κανοντας μια βολτα πριν το καινουργιο file του παταω μια 2α σηκωνει 1.7 και παει 1.4 και 3η 4η δεν σηκωνε πανω απο ενα bar. και ολα αυτα γτ το προγραμμα δεν ηταν ρυθμισμενο με wg.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως εγω δεν μπορω να απαντησω...πριν ειχα ενα προγραμμα για να τσουλαει με αντλια cooler.τωρα εκανα την τελικη ρυθμιση με σκαστρα και wg.και τωρα παει μπαλα!ας μας πει καποιος αλλος...

Link to comment
Share on other sites

πάει μπάλα; δηλαδή το νιωθεις καλυτερα από πριν ! θελω και εγω ρε γμτ μου αλλά περιμενω απο revo ....

το έχεις μετρησει σε dyno ;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μετρήσει δεν ξέρω...σιγουρα καλυτερα απο πριν.βεβαια ανεβηκε η πιεση στο διπλασιο σχεδον,με την βοηθεια της σκαστρας και της wg.

Link to comment
Share on other sites

πάει μπάλα; δηλαδή το νιωθεις καλυτερα από πριν ! θελω και εγω ρε γμτ μου αλλά περιμενω απο revo ....

το έχεις μετρησει σε dyno ;

Και εγώ το σκέφτομαι, σε συνδυασμό με Revo remap & σκάστρα. :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: πάμε παρέα γιατί και εμενα θα θέλει κάποια αλλαγή το προγραμμα (νεα εκδοση ; απο ότι μαθαινω) που θα ειναι για να συνεργαζεται χωρις προβληματα με wg κλπ
Link to comment
Share on other sites

Από που πήρες την WG και ήταν με το μπλε ?

Καλύτερα να πήγαινες στο κίτρινο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τη δυνατότητα βγάλε την n75 και πες μου πόσο πίεση ανεβάζεις με Forge WG (μπλε ελατήριο).

Φαντάσου ότι με κίτρινο ανοίγει στο 1,2Bar. Υπολόγισε παραπάνω με ν75

δεν εχω μετρήσει δεν ξέρω...σιγουρα καλυτερα απο πριν.βεβαια ανεβηκε η πιεση στο διπλασιο σχεδον,με την βοηθεια της σκαστρας και της wg.

Θέμη κάνε ένα dyno Πρέπει να πηγαίνει καλά το 5άρι !

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

την πηρα απο την avcweber.τον επίσημο αντιπρόσωπο.καλα πηγαινει αλλα θελει λιγο ψαξιμο ακομα.και τα ελατηρια δεν μας κανουν την χαρη να κλεισουν.χρειαστηκε να ριξουμε την πιεση στον κοφτη!

Link to comment
Share on other sites

thumbsup.png πάμε παρέα γιατί και εμενα θα θέλει κάποια αλλαγή το προγραμμα (νεα εκδοση ; απο ότι μαθαινω) που θα ειναι για να συνεργαζεται χωρις προβληματα με wg κλπ

Ναι όντως. Πραγματικά πρέπει να το κανονίσουμε. Και βασικά εμένα με ενδιαφέρει να τα βάλει όλα μαζί, να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

την πηρα απο την avcweber.τον επίσημο αντιπρόσωπο.καλα πηγαινει αλλα θελει λιγο ψαξιμο ακομα.και τα ελατηρια δεν μας κανουν την χαρη να κλεισουν.χρειαστηκε να ριξουμε την πιεση στον κοφτη!

1,25 κοφτη με bmy αναλόγως τη χρονολογία

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.