Jump to content
nikdev

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Wastegate Forge [Συζήτηση και Εντυπώσεις]

Recommended Posts

Off Topic:

Ξέρεις πάντως ότι αν ανοίξεις για ελατήρια καλό θα είναι να καθαρίσεις και βαλβίδες.

Καλό είναι να αλλάξεις ότι μπουζόνι και φλάτζα θα βγάλεις και όλα τα τσιμουχάκια βαλβίδων + αντλίας- λάδια/φίλτρο κλπ κλπ Επίσης η γνώμη μου είναι να πάρεις 16 ελατήρια και όχι μόνο 8.

+ εργατικά 550-650Ε. Δηλαδή για σωστή δουλειά θες περίπου 1000-1200Ε

Αυτά ενημερωτικά και μόνο.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

το εχω στο μυαλο μου!εμενα μου ειπαν γυρο στο 500αρικο.αλλα στο δρομο θα βγουν ισως και μερικα πραγματακια.θα δουμε...

Να είσαι προσεκτικός σ'αυτό που πας να κάνεις.

Τα αναλώσιμα μόνο κοστίζουν ~400+Ε, για σωστή δουλειά.

Λάδια - Φίλτρο Λαδιού

Παραφλού VW 3 μπουκάλια

Φλάντζες Εισαγωγής - Εξαγωγής - Downpipe - Κεφαλάριου - Ψευτοκάπακου

Μπουλόνια - Ροδέλες - Βίδες Downpipe/Τουρμπίνας/Πολλαπλών/Βίδες για κεφαλάρι

Τσιμουχάκια Βαλβίδων

Τσιμουχάκια Αντλίας και ότι άλλο υπάρχει, μου διαφεύγει

Ελατήρια Εισαγωγής - Εξαγωγής

Λύσιμο Καπάκι

Λύσιμο Κεφαλάρι

Καθάρισμα Βαλβίδων - Εισαγωγής - Flap σε μηχανουργείο

Δέσιμο Κεφαλάρι - Τοποθέτηση Ψευτοκάπακου - Έλεγχος Vagcom - Χρονισμα

Για να ανοίξεις και να κλείσεις πετώντας 8 ελατήρια μέσα

σ'ένα μοτέρ που μετά θα δουλεύει 1,8-2,0 over και 1,3-1,5ct κόφτη φορτωμένο με χιλιόμετρα, πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος.

Για σωστή δουλειά σου είπα το κόστος και ίσως και παραπάνω για έναν ιδιώτη.

Φιλικά...

Θέλω να πω ότι καλύτερα αφού λύσεις να κάνεις σωστή δουλειά.

:drinks:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω όλα αυτά και να μν μπούνε σφυριά. οπότε επειδή το αμάξι φαίνεται να πηγαινει καλά θα μείνω έτσι.και βλεπουμε για σφυρια!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω όλα αυτά και να μν μπούνε σφυριά. οπότε επειδή το αμάξι φαίνεται να πηγαινει καλά θα μείνω έτσι.και βλεπουμε για σφυρια!

Το να λύσεις και να βάλεις και πιστόνια ή και μπιέλες ανεβάζει κι άλλο το κόστος εργατικών.

Μετά αξίζει να αλλάξεις και μέταλλα βέβαια!

Μείνε έτσι προς το παρόν :acute:

Κάνε και μια δυναμομέτρηση να σε δούμε!

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω αλλα που να παω!Εχω ακουσει για ολα μ@λ@κι3ς.το ενα της χαρας το αλλο της λυπης.τι να πω...σημασια εχει οτι το αμαξι σφαζεται με cupra dsg 1ο σταδιο.και ειναι πολυ βαρυ...εχει 18αρια + οροφη +παντα full ντυμενο.

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

ειδα ξανα τον απατεωνα να μιλα...μετα απο καιρο.....που το ειχε βουλωσει...(αυτος για τον οποιο μιλαω ξερει)

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ WASTAGATE ΣΕ ΜΑΜΑ ΚΙΝΙΤΙΡΑ TSI GOLF 5 170 PS? Ι ΣΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ???

σε μαμα κινητήρα νομίζω δεν έχεις λόγο να το βάλεις να ρυθμίσεις τί???

αφου αν δε μπει το πρόγραμμα να τα ρυθμισει όλα ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ Κ ΚΟΠΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

σε μαμα κινητήρα νομίζω δεν έχεις λόγο να το βάλεις να ρυθμίσεις τί???

αφου αν δε μπει το πρόγραμμα να τα ρυθμισει όλα ΤΖΑΜΠΑ ΛΕΦΤΑ Κ ΚΟΠΟΣ!

ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΚΑΣΤΡΑ ΑΝΙΧΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΚΑΣΤΡΑ ΑΝΙΧΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ

Ο σκόπός της WG είναι να σου κρατήσει το πορτάκι περισσότερο κλειστό, άρα να κρατήσεις πίεση παραπάνω σε όλο το φάσμα

στροφών.ΟΜΩΣ οι σύγχρονες ecu προσαρμόζονται στις αλλαγές "hardware" ώστε να πιάσουν τους στόχους τους, άρα με την εργοστασιακή χαρτογράφηση

, δεν θα κερδίσεις κάτι.

Καλό είναι να δεις τι ακριβώς ζητάς από το αμάξι σου, κάθε εξάρτημα που αντικαθιστάς ή εγκαθιστάς αποσκοπεί κάπου.

Να έχεις ένα στόχο και αναλόγως να "ψάχνεσαι" :drinks:

Καλό είναι να διαβάσεις τι κάνει η WG

http://en.wikipedia.org/wiki/Wastegate

ΥΓ. Δεν χρειάζονται τα κεφαλαία...

Ενημερωτικά με Revo λειτουργεί κατευθείαν η νέα WG χωρίς κάποια άλλη ρύθμιση.

Βέβαια θέλει και ρύθμιση η wg να λειτουργεί σωστά.

Σε custom θα κερδίσεις ακόμη περισσότερο.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

για δώσε περισσότερες πληροφορίες ,το πρόγραμμα συνεργάζεται ,προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα ;

τι ρυθμιση χρειάζεται η νέα wg ;

Link to comment
Share on other sites

Ο σκόπός της WG είναι να σου κρατήσει το πορτάκι περισσότερο κλειστό, άρα να κρατήσεις πίεση παραπάνω σε όλο το φάσμα

στροφών.ΟΜΩΣ οι σύγχρονες ecu προσαρμόζονται στις αλλαγές "hardware" ώστε να πιάσουν τους στόχους τους, άρα με την εργοστασιακή χαρτογράφηση

, δεν θα κερδίσεις κάτι.

Καλό είναι να δεις τι ακριβώς ζητάς από το αμάξι σου, κάθε εξάρτημα που αντικαθιστάς ή εγκαθιστάς αποσκοπεί κάπου.

Να έχεις ένα στόχο και αναλόγως να "ψάχνεσαι" :drinks:

Καλό είναι να διαβάσεις τι κάνει η WG

http://en.wikipedia.org/wiki/Wastegate

ΥΓ. Δεν χρειάζονται τα κεφαλαία...

Ενημερωτικά με Revo λειτουργεί κατευθείαν η νέα WG χωρίς κάποια άλλη ρύθμιση.

Βέβαια θέλει και ρύθμιση η wg να λειτουργεί σωστά.

Σε custom θα κερδίσεις ακόμη περισσότερο.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
ΕΓΩ ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΟΜΟΣ ΝΑ ΖΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΤΙΣ FORGE....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΖΙΜΙΑ Ο ΚΙΝΙΤΙΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ..ΠΡΟΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΟΜΗ
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΟΜΟΣ ΝΑ ΖΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΤΙΣ FORGE....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΖΙΜΙΑ Ο ΚΙΝΙΤΙΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ..ΠΡΟΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΟΜΗ

Άστο εκεί που είναι, μια χαρά είναι.

Off Topic:

ΥΓ.Βαρελάκι μη βάλεις χωρίς πρόγραμμα.Βάλε ένα πανελ μόνο.

Περισσότερα στο ανάλογο θέμα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

nikdev εσυ την εχεις βαλει με Revo πανω??

για δώσε περισσότερες πληροφορίες ,το πρόγραμμα συνεργάζεται ,προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα ;

τι ρυθμιση χρειάζεται η νέα wg ;

Έχει μπει σε 2 Tsi με Revo Stage 2 100oct. Παρόλαυτά η δική μου γνώμη είναι ότι με ένα custom θα την εκμεταλλευτείς καλύτερα.

Ώστε να σηκώσεις πχ 1,8 μεσαίες (overboost)

Ανέβηκε λίγο η πίεση, στα Logs που έγιναν αρχικά θα τσεκάρουμε μετά ξανά από 500-1000χλμ.

Προς το παρόν είναι σε δοκιμαστική φάση. :aggressive:

Δημήτρη τσιμπάει το αμάξι σε όλο το φάσμα ένα +, αλλά να δούμε αν είναι πραγματικό ή θα κάνει adaptation.

Η wg πρέπει να ρυθμιστεί, ώστε να ανοίγει σωστά και όχι υπερβολές. 0,5bar ανοίγει το μαμά 1,2 η forge με κίτρινο, άρα θεωρητικά είναι ικανή για 2+ άνετα.

tip->Δηλαδή μπορεί να μπει σε μια "υβριδική τουρμπίνα" που θα αξιοποιηθεί και καλύτερα....

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΠΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΟΜΟΣ ΝΑ ΖΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΜΙΧΑΝΗ..ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΤΙΣ FORGE....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΙΑ..ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΖΙΜΙΑ Ο ΚΙΝΙΤΙΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ..ΠΡΟΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΟΜΗ

δλδ θεωρεις πιο ακινδυνο να βάλεις σκαστρα + wg απο το πρόγραμμα!

γνώμη μου η σκάστρα είναι ακόμα υπο δοκιμη όπως κ η wg,ούτε άλογα σου εγγυάται κανείς ούτε κ αξιοπιστία...

είναι κάποια καινουργια πραγματα που ακομα δοκιμάζονται ενω τα προγραμματα με ασφαλης ρυθμισεις είναι χρόνια στην αγορα κ έχουν δειξει αν είναι αξιοπιστα ή όχι!

δλδ θα βάλεις μια wg κ θα τη ρυθμίσει μόνος σου?θα βάλεις βαρελάκι για να αυξήσεις τον εισερχόμενο αέρα...κ τί να τον κάνεις αν δε μπορεις να τον εκμεταλευτεις? είναι σαν να βαλεις μια 70αρα εξατμιση κ να περιμενεις να κερδισεις σε μαμα 140αρι....

Link to comment
Share on other sites

Άστο εκεί που είναι, μια χαρά είναι.

Off Topic:

ΥΓ.Βαρελάκι μη βάλεις χωρίς πρόγραμμα.Βάλε ένα πανελ μόνο.

Περισσότερα στο ανάλογο θέμα

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

δλδ θεωρεις πιο ακινδυνο να βάλεις σκαστρα + wg απο το πρόγραμμα!

γνώμη μου η σκάστρα είναι ακόμα υπο δοκιμη όπως κ η wg,ούτε άλογα σου εγγυάται κανείς ούτε κ αξιοπιστία...

είναι κάποια καινουργια πραγματα που ακομα δοκιμάζονται ενω τα προγραμματα με ασφαλης ρυθμισεις είναι χρόνια στην αγορα κ έχουν δειξει αν είναι αξιοπιστα ή όχι!

δλδ θα βάλεις μια wg κ θα τη ρυθμίσει μόνος σου?θα βάλεις βαρελάκι για να αυξήσεις τον εισερχόμενο αέρα...κ τί να τον κάνεις αν δε μπορεις να τον εκμεταλευτεις? είναι σαν να βαλεις μια 70αρα εξατμιση κ να περιμενεις να κερδισεις σε μαμα 140αρι....

ΚΑΤΑΡΧΑΣ 170αρι ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ TO WG ΑΠΛΟΣ ΕΡΩΤΙΣΗ ΕΚΑΝΑ...ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΑ...ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΙ ΔΝ ΛΕΕΙ
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

ΚΑΤΑΡΧΑΣ 170αρι ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ TO WG ΑΠΛΟΣ ΕΡΩΤΙΣΗ ΕΚΑΝΑ...ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΑ...ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΙ ΔΝ ΛΕΕΙ

Aν θες αξιοπιστια στο αμαξι σου μη βάλεις τπτ απολύτως,οτιδηποτε aftermarket μπαινει έχει πάντα ένα ρίσκο, αυτό είναι σίγουρο!

Οσο για το κόστος μήπως το βαρελακι+ σκαστρα που έχεις βάλει φτάνουν το κόστος ενος custom προγράμματος? Απλα στα λέω αυτα γιατι αν είναι να βάλεις κατι στο αμαξι σου να πιάσει τόπο,να δεις διαφορα κ να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Το πανελ ειναι φιλτρο ελευθερο πχ της K&N μεσα στο μαμα φιλτροκουτι.Πχ αυτο http://www.knfilters...px?Prod=33-2865

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΔΟΣΕΙ??

Aν θες αξιοπιστια στο αμαξι σου μη βάλεις τπτ απολύτως,οτιδηποτε aftermarket μπαινει έχει πάντα ένα ρίσκο, αυτό είναι σίγουρο!

Οσο για το κόστος μήπως το βαρελακι+ σκαστρα που έχεις βάλει φτάνουν το κόστος ενος custom προγράμματος? Απλα στα λέω αυτα γιατι αν είναι να βάλεις κατι στο αμαξι σου να πιάσει τόπο,να δεις διαφορα κ να το χαρείς!

ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΝΟ ΣΚΑΣΤΡΑ ΦΩΡΑΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.