Jump to content
nikdev

Golf 5/6 1.4 Tsi - Aftermarket Wastegate Forge [Συζήτηση και Εντυπώσεις]

Recommended Posts

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΔΟΣΕΙ??

ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΝΟ ΣΚΑΣΤΡΑ ΦΩΡΑΩ ΤΠΤ ΑΛΛΟ..

off topic

μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ειμαι κατοχος ενος golf 4 1.9tdi με 130hp το μοτερ ειναι ακομα μαμα προς το παρον αυτη τν στιγμη φοραω intercooler,σκαστρα της HKS δοχειο αναθυμιασεων λαδιου και απενεργοποιμενο το EGR με ταπα τριγονικια στην βαση για να μν πηγαινουν τα καυσαερια στην εισαγωγη.Τωρα θελω να βαλω μια wastgate της tial 38mm αλλα δν ξερω τι ελατηριο να βαλω.βασικα μπορεις να βαλεις και 2 αλλα δν ξερω τι παιζει ακριβως.οι πιεσεις της ξεκιναν απο 0.250 bar και φτανουν στο 1.6.ξερει κανεις απο external wastgate να μου πει τι να κανω?δν ξερω επισης τι πιεσεις σηκωνω μαμα με Ν75 βαλβιδα.θελω να το παω στα 200-210hp.παρακαλω τα φωτα σας.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και στην παρουσίαση μου αλλά αναβάζω και εδω ένα log μετά την τοποθέτηση του wg ,δυστηχως με΄χρι 5700 στρ γιατί δεν μπόρεσα να πατήσω παραπάνω

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhSuBUhSPjMhdG9zZHhIaWNhTGZjbURsY1E2OGV1c1E#gid=0

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε όλα κομπλε ,περασα ένα Update στο προγραμμα χωρίς κάποια ρυθμιση στην wg αλλά ξαναέβγαζε σφάλμα-τελικα χαλαρώσαμε λίγο την wg και πετυχαμε

over γύρω στο 1,68 αλλά κρατωντας την πίεση στις ψηλες στροφες -δηλαδή στις 5000 έχω γυρω στο 1,5 και στις 6000 1,3 -

το αυτοκινητο παει πολυ καλα και No more faults :db:

Link to comment
Share on other sites

Καλά χιλιόμετρα :db: και όχι υπερβολές με την wg =@

Link to comment
Share on other sites

Σε δυνατό CAVD η forge wg με custom πρόγραμμα, i/c, forge σκάστρα, Pipercross έβγαλε 245+ αλογάκια.

Άρα όσοι φοράνε ήδη stage 2 και με τη μαμά wg μια χαρά είναι κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, απλά είναι το κατιτίς παραπάνω.

Για μένα, έτσι όπως καταλαβαίνω το αυτοκίνητο, κρατάει πολύ καλύτερα την πίεση ψηλά. Βεβαίως, α) δεν έχω κάνει δυναμομέτρηση, β) μαζί με την wg έβαλα και πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, απλά είναι το κατιτίς παραπάνω.

Για μένα, έτσι όπως καταλαβαίνω το αυτοκίνητο, κρατάει πολύ καλύτερα την πίεση ψηλά. Βεβαίως, α) δεν έχω κάνει δυναμομέτρηση, β) μαζί με την wg έβαλα και πρόγραμμα.

+1 ναι κραταει καλυτερα. Εβαλες custom ?

Link to comment
Share on other sites

τσαμπα κοπος ,το προγραμμα θα στο επαναφερει στις προκαθορισμενες τιμες πολυ συντομα ... το έχουν κανει πολλοι και με αρκετο σφίξιμο και δεν πετυχε

Link to comment
Share on other sites

απάντηση ξεκαθαρη στο post 63

:)

Link to comment
Share on other sites

Η wg εδώ και αρκετό καιρό πήρε τη θέση που της αρμόζει σε ένα υβριδικό τουρμπινάκι,

ώστε να σηκώσει μεγάλες πιέσεις, είναι κρίμα να μπει στη μαμά τουρμπίνα καθώς δεν δίνει κάτι σημαντικό.

Εύκολα σηκώνει 1,9 με μεσαίες με 1,7 σταθερή πίεση, αλλά λόγω υψηλών εξωτερικών θερμοκρασιών δοκιμές και δυναμόμετρα όταν δροσίσει λιγάκι..

Πάντως είναι αρκετά σκληρή και δεν είναι για παιχνίδια.

99% σε 1ο στάδιο θα βγάλει overboost condition σε καλό πάτημα :), οπότε θα χρειαστεί custom ή προσαρμογή του προγράμματος εφόσον είναι δυνατό.

Άλλωστε έχει αναφερθεί ήδη και από τον dimiv.

Link to comment
Share on other sites

nikdev με τι προγραμμαεσυ δουλευεις ?

customάκι Τάσο ;)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα το καλοκαιρι εχει τρελαθει να το βγαζει.και αναβει και check.αλλα το σβηνω με vagcom.παντως σε μαμα τουμπο ειναι πεταμενα λεφτα!δεν δινει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.