Jump to content
Chris_dIRE

Ανακαλούνται 300.000 Αυτοκίνητα Vw Σε Όλο Τον Κόσμο

Recommended Posts

Η ανάκληση αφορά τα μοντέλα Eos, Golf, Jetta, Passat, Scirocco, Tiguan και Τ5, που είναι εξοπλισμένα με 2λιτρο κινητήρα ντίζελ και κατασκευάστηκαν μεταξύ 2009 και 2012.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=116904&catid=7

http://news.pathfinder.gr/world/news/769515.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρώ την ανακοίνωση αυτή σε κάποιο official site για να πάω και να τους το δείξω αν δεν με ειδοποιήσουν;

(Jan 16, 2012): Volkswagen on Monday said a recall of cars equipped with a two litre diesel engine would now affect 300,000 vehicles.

The reason for recalling the vehicles was potentially leaking fuel lines to the fuel injector system, Volkswagen said.

In October Volkswagen's American division said it was recalling 168,275 Golf, Jetta and Audi A3 cars in the United States for possible fuel leaks that could lead to an engine fire, according to US safety regulators.

According to the US National Highway Traffic Safety Administration's (NHTSA) website, an injector line could develop small cracks that could lead to fuel leakage under certain conditions.

At the time, VW told the NHTSA it was not aware of any fires, crashes or injuries related to the issue.

VW will install an improved fuel injector line and vibration dampers, according to the NHTSA documents. – Reuters

Edited by PanosR
Link to comment
Share on other sites

Το πετρέλαιο δεν φημίζεται για εύφλεκτο, είναι μάλλον απίθανο να πιάσει φωτιά, οπότε μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα, αν είναι θα σε ειδοποιήσουν! Την έκανε την πατάτα πάλι η VW....

Link to comment
Share on other sites

Το πετρέλαιο δεν φημίζεται για εύφλεκτο, είναι μάλλον απίθανο να πιάσει φωτιά, οπότε μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα, αν είναι θα σε ειδοποιήσουν! Την έκανε την πατάτα πάλι η VW....

Σε σχέση με τι ? Με τη βενζίνη εννοείς ? Ή γενικά λες ότι το πετρέλαιο δεν είναι εύφλεκτο ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές νομίζω αυτό που γράφω, μη εύφλεκτο=δεν πιάνει εύκολα φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαφές νομίζω αυτό που γράφω, μη εύφλεκτο=δεν πιάνει εύκολα φωτιά.

Το πετρέλαιο δηλαδή δεν είναι εύφλεκτο. Μάλιστα....

Γι' αυτό άλλωστε χρησιμοποιείται και ως καύσιμο....λόγω και της αυτανάφλεξής του....

Link to comment
Share on other sites

Αφού φαίνεται να ξέρεις πολλά, γιατί στα ντιζελ έχει επιλεχθεί η ανάφλεξη λόγω πίεσης και όχι με σπινθήρα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού φαίνεται να ξέρεις πολλά, γιατί στα ντιζελ έχει επιλεχθεί η ανάφλεξη λόγω πίεσης και όχι με σπινθήρα;

Η επιλογή αυτή και ο τρόπος λειτουργίας γενικότερα των μηχανών ντίζελ αποδεικνύει ότι το πετρέλαιο δεν είναι εύφλεκτο ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι λογος να μαλωνετε.το πετρελαιο εχει θερμοκρασια αυταναφλεξης 330 βαθμους κελσιου ενω η βενζινη 530.απο την αλλη αν πας να βαλεις φωτια στο πετρελαιο με αναπτηρα δεν αναβει με τιποτα.αν το δοκιμασεις σε βενζινη καλυτερα να εισαι τυχερος

Edited by alex19871987
Link to comment
Share on other sites

@passater

Ο συλλογισμός σου ότι καύσιμο=εύφλεκτο είναι κορυφαίος, κατά την άποψη σου το πετρέλαιο είναι καύσιμο άρα είναι και εύφλεκτο, άρα το ίδιο ισχύει και για το μαζουτ ή το λιγνίτη . Με έπεισες, τα καύσιμα είναι εύφλεκτα.

Σοβαρά τώρα, το πετρέλαιο δεν είναι εύφλεκτο γενικά και αόριστα ή επειδή έτσι θες αλλά είναι εύφλεκτο κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες, οι οποίες σίγουρα υπάρχουν μέσα στους κινητήρες ντιζελ και όχι έξω!

Αν τώρα θές να πιστεύεις ότι τα καύσιμα είναι εύφλεκτα, κανένα πρόβλημα απο εμένα μόνο σε παράκαλω μη σχολιάζεις αυτά που γράφω, γράψε την άποψη σου απλά και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

@passater

Ο συλλογισμός σου ότι καύσιμο=εύφλεκτο είναι κορυφαίος, κατά την άποψη σου το πετρέλαιο είναι καύσιμο άρα είναι και εύφλεκτο, άρα το ίδιο ισχύει και για το μαζουτ ή το λιγνίτη . Με έπεισες, τα καύσιμα είναι εύφλεκτα.

Σοβαρά τώρα, το πετρέλαιο δεν είναι εύφλεκτο γενικά και αόριστα ή επειδή έτσι θες αλλά είναι εύφλεκτο κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες, οι οποίες σίγουρα υπάρχουν μέσα στους κινητήρες ντιζελ και όχι έξω!

Αν τώρα θές να πιστεύεις ότι τα καύσιμα είναι εύφλεκτα, κανένα πρόβλημα απο εμένα μόνο σε παράκαλω μη σχολιάζεις αυτά που γράφω, γράψε την άποψη σου απλά και ωραία.

Αν δε θέλεις να σχολιάζονται αυτά που γράφεις σε ένα ανοιχτό δημόσιο forum να μην τα γράφεις. Απλά και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα thread που μετατράπικε σε ρίνκ του "εγώ την έχω μεγαλύτερη" :) Σας πάωωωω!

Φιλικά και με αγάπη πάντα!

Αυτα κανει η οικονομικη κριση εδω στην ελλαδα φιλε μου!Τα νευρα τεντωμενα ολοι και ετοιμοι για 'καβγα' :sword: ..Δυστυχως!

(Δεν εξαιρω τον ευατο μου... :db: )

Link to comment
Share on other sites

PanosR και spyros81 είστε λίγο υπερβολικοί, το θέμα είναι καθαρά τεχνικό και δεν έχει να κάνει με τη "μεγαλύτερη", απλά, εφόσον κάποιος πιστεύει κάτι "γιατί έτσι", ας το γράψει και όλα καλά. Την ειρωνεία όμως και τις υπεκφυγές δεν τα καταλαβαίνω. Επιλέον, το πετρέλαιο έχει συγκεκριμένες ιδιότητες και δεν μπορούμε να το "βαφτίζουμε" βενζίνη ή αλκοόλη γιατί την έχουμε "μεγάλη" και έτσι θέλουμε και να ειρωνευόμαστε όποιον δεν συμμετέχει στα "βαφτήσια".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.