Jump to content
ΑΛΕΚΟΣ

Γνώμη...Σημαντικό Θέμα

Recommended Posts

Λοιπόν θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα πολύ σημαντικό θέμα... θα προτιμούσα αν κάποιος γράψει μόνο και μόνο για να με κράξει ας μη γράψει καλύτερα...

Λοιπόν εγώ απο μικρός δούλευα στο συνεργείο του θείου μου...(Τώρα είμαι 20 χρονών)... Έχω κόλλημα με τα αυτοκίνητα απο μωρό και ακόμα μεγαλύτερο κόλλημα με τη δουλειά του μηχανικού αυτοκινήτων. Το θέμα είναι πως τελείωσα ενιαίο λύκειο μετά απο τεράστιο πρήξιμο των γονιών μου και μπήκα στο ΤΕΙ Αυτοματισμού. Δυστυχώς όλα αυτά έγιναν απο το πρήξιμο των γονιών Εγώ ήθελα πάντα να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων.

Το θέμα είανι οτι εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με τη σχολή..Θέλω να σπουδάσω αυτό που πάντα ήθελα.

Σκέφτομαι οπότε να γραφτώ σε ΕΠΑΛ για μηχανικός αυτοκινήτων. τι λέτε??? Άλλοι μου λένε κάνε αυτό που γουστάρεις και θα είσαι ευχαριστημένος και άλλοι μου λένε όχι...Εγώ είμαι έτοιμος να το κάνω μιας και μόνο τότε θα είμαι χαρούμενος στη ζωή μου...

Βοηθήστε με παρακαλώ... Ευχαριστώ

Ίσως κάποιοι να κράξουν γι'αυτή την επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Ως ειδικός στα εκπαιδευτικά ζητήματα θα σε προτρέψω να το κάνεις ανεπιφύλακτα.Έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κανε αυτο που αγαπας!ακολουθα το ενστικτο σου και να ξερεις πως οταν αγαπας κατι το κανεις και καλα οποτε θα τα πας μια χαρα!

σκεξου μονο πως θα μεινεις μια ζωη με τον καημο!

εισαι ακομα μικρος σε ηλικια οποτε σε περνει ανετα για μια αναστρωφη!

καλη τυχη και που ξερεις μπορει καποτε να μου φτιαχνεις και το αμαξακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ως ειδικός στα εκπαιδευτικά ζητήματα θα σε προτρέψω να το κάνεις ανεπιφύλακτα.Έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει.

Δεν ειμαι και τοσο ειδικός αλλα γιατι ΕΠΑΛ και οχι ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και τοσο ειδικός αλλα γιατι ΕΠΑΛ και οχι ΤΕΙ?

Γιατί λογικά λόγω ηλικίας δεν μπορεί να δώσει με την βαθμολογία την ήδη υπάρχουσα με το 10%.Από τα ΕΠΑΛ θα πρέπει να ξαναπάει από την Β' τάξη και μετά πάλι με πανελλήνιες.Δεν ξέρω τι να πω.Μάλλον ο άμεσα ενδιαφερόμενος θα γνωρίζει καλύτερα να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα επειδή είσαι ηδη στα ΤΕΙ, η αγορά έχει πλέον απαιτήσεις και τα αυτοκίνητα δεν ειναι όπως κάποτε λύσε δέσε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σαν εκπαιδευτικος εχω να σου πω το εξης:Κανε αυτο που επιθυμεις!Ακομη εισαι μικρος και μπορεις να επιλεξεις τον δρομο που θελεις και σε αρεσει!Τωρα οσον αφορα τα Επαλ να γνωριζεις οτι δυστυχως δεν θα μαθεις τιποτα :sorry: .Ειναι πολυ χαμηλο το επιπεδο και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις εκει να μαθεις οσα ελπιζεις για τα αυτοκινητα.Ομως μεσω του Επαλ μπορεις ξεκινοντας απο β λυκειου να πας σε αυτην την ειδικοτητα που λες και να δωσεις εξετασεις πανελληνιες (πολυ πιο ευκολες απο το ενιαιο λυκειο)και να περασεις στο ΤΕΙ οχηματων!(Πολυ καλο ΤΕΙ και ειναι αυτο που θες ακριβως και πιστευω οτι πια και στα συνεργεια και αντιπροσωπειες θα ζητουν τετοιο πτυχιο για να δουλεψει καποιος) :acute:

Γιατί εκτός όλων αυτών το μόνο τει είναι ΤΕΙ ΟΧΗΜΑΤΩΝ και υπάρχει μόνο στη θεσσαλονίκη...Δύσκολος καιρός για έξοδα!

Δικιο εχεις σε αυτο αλλα παλεψε για τα ονειρα σου και τις επιθυμιες σου!Οι δυσκολοι καιροι οικονομικα ειναι εφημεροι,το επαγγελμα που θα επιλεξεις θα ειναι για παντα! :db:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω...Τώρα όσον αφορά το τει...βλέποντας και κάνοντας... θα δούμε.. Έχω να αντιμετωπίσω και τη γκρίνια των γονιών ξέρεις...Μην παρατήσεις τη σχολή κλπ κλπ...Τα κλασσικά...Αλλά λέω να τους γράψω και να κάνω αυτό που θέλω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω...Τώρα όσον αφορά το τει...βλέποντας και κάνοντας... θα δούμε.. Έχω να αντιμετωπίσω και τη γκρίνια των γονιών ξέρεις...Μην παρατήσεις τη σχολή κλπ κλπ...Τα κλασσικά...Αλλά λέω να τους γράψω και να κάνω αυτό που θέλω

Φιλε πηγαινε Επαλ,περνα εσυ στην σχολη τει οχηματων και βλεπεις τοτε!Να εχεις την επιλογη δηλαδη!Τωρα οσον αφορα τους γονεις αν τους εξηγησεις και τους πεισεις οτι θα πας σοβαρα στα επαλ για να περασεις σε ενα αλλο τει που σου αρεσει,πιστευω θα καταλαβουν....!Τωρα αυτο που δεν ξερω σιγουρα (αν και πιστευω γινεται) και πρεπει να ρωτησεις ειναι αν μπορεις να εισαι ταυτοχρονα και στο τει αυτοματισμου και μαθητης στα επαλ....(το λεω για καβατζα το τει αυτοματισμου αν γινεται να μην το παρατησεις :thumbsup2: )

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να είμαι στο ΤΕΙ αυτοματισμού και παράλληλα στο ΕΠΑΛ?

Πιστευω οτι γινεται!Αλλα οπως σου ειπα και πριν πηγαινε σε ενα ΕΠΑΛ να ρωτησεις για επιβεβαιωση γιατι δεν ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν επέλεξες μηχανολογία και μπήκες αυτοματισμό ρε συ ;

Link to comment
Share on other sites

αλεκάκο, κάνε αυτό που θες καθώς επίσης και αν εξηγήσεις στους δικούς σου το τί θες πραγματικά να σε καταλάβουν γιατί από αντίδραση δεν πάει κανείς μπροστά αλλά μόνο όταν θέλει και γουστάρει κάτι πάρα πολύ...με καλύψανε και οι από πάνω μου πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Αλέκο αυτή τη στιγμή που κάθομαι στο pc και σου γράφω, στον τοίχο πάνω από την οθόνη μου, βρίσκεται κορνιζάρισμένο το πτυχίο της σχολής που είσαι φοιτητής. Θα προσπαθήσω λοιπόν "ως συνάδελφος" να βοηθήσω τον προβληματισμό σου. Κάποια βασικά σημεία είναι:

  • Σε ποιο εξάμηνο είσαι και πόσα μαθήματα χρωστάς
  • Σε πόσο χρόνια πιστεύεις οτι θα το βγάλεις
  • Σε τι θα σε βοηθήσει το πτυχίο, όταν τελειώσεις, σχετικά με την εξέλιξή σου

Για να σε προλάβω, όχι, το επάγγελμά μου δεν έχει καμία σχέση με τον αυτοματισμό, καθώς και των συναδέλφων της σειράς μου. Κάθε άλλο!!! Στην πλειοψηφία μας οι πτυχιούχοι ασχολούμαστε σε άλλους τομείς, καθώς ο κλάδος είναι ανύπαρκτος σαν προσδιορισμός ιδιότητας, κατοχυρωμένων δικαιωμάτων κλπ. Παρόλα αυτά θα σε συμβούλευα αν δεν τα έχεις βρει μπαστούνια (είναι πολύ δύσκολη σχολή) να μην τα παρατήσεις. Είναι ένα πτυχίο σαφώς ανώτερο από την σχολή που θες να πας και έχει μεγαλύτερη πέραση στην αγορά καθώς ανεξάρτητα από την εξιδείκευση πιστοποιεί μια ανώτερη μόρφωση. Επίσης το ΤΕΙ είναι ένα καλό σχολείο για να δεις πως γεννιέται η πολιτικόποιηση στις νεολαίες κομμάτων και η φιλοσοφία του δημοσίου για να ξέρεις τι σε περιμένει. Θα έχεις σίγουρα παρατηρήσει μέλη κομμάτων να περνάνε μαθήματα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και τα μαθήματα των εργαστηρίων να γίνονται από άσχετους αλλά καβατζωμένους βοηθούς.

Η αλήθεια είναι οτι δεν μαθαίνεις και πολλά, αλλά σίγουρα μαθαίνεις περισσότερα από τη σχολή που θες να πας.(Μπορείς να το κάνεις παράλληλα νομίζω γιατί είναι σχολές διαφορετικού επιπέδου).

Για οποιαδήποτε βοήθεια θες σχετικά με σημειώσεις κλπ, είμαι στη διάθεσή σου. Στείλε pm!

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι δεν μπορώ να είμαι και στα δυο ταυτόχρονα... αν ξέρει κανείς σίγουρα ας μου πει

Οχι ,δυστυχως δεν γινεται ταυτοχρονα να εισαι σε δυο ΤΕΙ σιγουρα!Απο το ενα πρεπει να διαγραφεις!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέω για δύο ΤΕΙ ταυτόχρονα... Μιλάμε για ΤΕΙ και ΕΠΑΛ ταυτόχρονα... το ένα είναι δευτεροβάθμια(λύκειο) και το άλλο τριτοβάθμια...

Α, για αυτο σου ειπα και εγω να ρωτησεις φιλε μου!Πηγαινε σε ενα ΕΠΑΛ να ρωτησεις!Εκει θα μαθεις σιγουρα πιστευω! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κάνε ότι λέει η καρδιά σου και άσε τους δικούς σου να λένε ότι θέλουν. Άμα κάνεις αυτό που αγαπάς και έχεις μεράκι γι'αυτό σίγουρα θα πας μπροστά. Οσο για το που θα πας δεν πιστεύω ότι έχει πολύ σημασία γιατί δυστυχως η εκπαίδευση και ότι σε μαθαίνουν απλά δεν... Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι δυνατότητες που θα σε δίνει το πτυχίο από όπου θα αποφοιτήσεις. Την δουλειά θα την μάθεις δίπλα σ'έναν καλό μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα και μου είπαν οτι μπορώ να γραφτώ χωρίς να πάρω διαγραφή...Απλά μου είπε να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση οτι και καλά δεν είμαι γραμμένος σε τει. Μου είπε οτι δεν το ψάχνει κανείς απλά μόνο και μόνο να υπάρχει η δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα και μου είπαν οτι μπορώ να γραφτώ χωρίς να πάρω διαγραφή...Απλά μου είπε να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση οτι και καλά δεν είμαι γραμμένος σε τει. Μου είπε οτι δεν το ψάχνει κανείς απλά μόνο και μόνο να υπάρχει η δήλωση.

ΩΡΑΙΑ!Αυτο ειναι πολυ καλο!Το περιμενα οπως σου ειχα πει αλλα δεν ημουν σιγουρος!Οποτε φιλε μου μην το σκεφτεσαι καθολου πια!Μπορεις να κανεις αυτο που αγαπας πηγαινοντας Επαλ και ταυτοχρονα να εισαι στο τει κανοντας και το χατηρι των γονιων σου! :clapping::db:

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

επαλ και ξερο ψωμι....κ εγω φετος τελειωνω το σχολειο και ειμαι ειδικοτητα οχηματων(μηχανικος)...

οταν τελειωσεις επαλ δεν περνεισ χαρτι μονο για μηχανικος....

με 1-2 χρονια προυπηρεσια αναλογα με τ επαγγελμα μπορεις να βγαλεις αδεια ασκησεως επαγγελματος σαν βαφεας,φαναρτζης,μηχανικος και ηλεκτρολογος αυτοκινητων....

.μονο να προσεξεις οταν δηλωσης ειδικοτητα προσεχε μην βαλεισ μηχανολογος(τορνο κ ετσι) αλλα να βαλεις ΟΧΗΜΑΤΩΝ(μηχανικος) ειδικοτητα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.