Jump to content
tsampikos gt

Σοσ Προβλημα Σε Golf Tsi Μετα Απο Καθαριστικο Μοτερ

Recommended Posts

χθες εβαλα στο αυτοκινητο μου golf tsi 140ps τον αφρο της AMSOIL με αποτελεσμα μετα το 'ξεμπουκωμα' να σταματισει να τουρμπιζει το αυτοκινητο...μολις παει 3000 rpm εκει που παει να πιασει η τουρμπινα το αμαξι γονατιζει....πηγαινει ατμοσφαιρα....εβαλα vag com...καμια βλαβη...αλλαξα ν75 και σκαστρα κ παλι τιποτα....ελεγξα την φτερωτη εισαγωγης τησ τουρμπινας η οποια γυρναει και ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα...ουτε τζογαρει ουτε τιποτα....παιδια δεν χερω τι αλλο να φταιει....η τουρμπινα υπολειτουργει...ο εγκεφαλος με ελεγχο vag com δινει πιεση αλλα η τουρμπινα δεν δινει πιεση....τιποτα....να εσπασε καποια φτερωτη εξαγωγης????τι μπορει να επαθε.....σασ παρακαλω τα φωτα σασ.....εχω απελπιστει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κουφό ,

-ακολουθησες την διαδικασία όπως περιγ΄ραφεται στο συγκεκριμενο τοπικ αλλα και στο πισω μέρος του μπουκαλιου?

- μετα την τοποθετηση του αφρου που εβαλες μπροστα έγινε αυτό ή αφου έκανες το ξεμπουκωμα, έγινε την επομενη φορα

που μετακινησες το αυτοκινητο;

-έχεις βαλει τον σωστό αφρό ;(συγνωμη για την ερωτηση ,απλα η amsoil εχει πολλα καθαριστικα,μήπως σου έστειλαν κάποιον άλλον)

-και μια ασχετη ερωτηση αλλα και λίγο σχετικη ,η σκάστρα σου πως είναι ,θέλω να πω την άλλαξες με καινουρια ή εβγαλες την παλια την τσεκαρες και την ξαναεβαλες θελω να πω έχεις μαμα σκαστρα ; μηπως ήταν η ωρα της και απλα συνέπεσε με τον αφρό

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τα παντα οπως ελεγαν οι οδηγιες...η σκαστρα μου ειναι γνησια..εκανα κ τον ελεγχο μεσω vag com και λειτουργει κανονικα..η ν75 αντικατασταθηκε με καινουργια...το τουρμπο δεν ανταποκρινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξης ,θα δοκιμαζα να πάρω την σκαστρα απο κάποιον φίλο ,δεν είπα ότι δεν είναι γνησια απλα εάν έχεις την μαμα σκαστρα μπορει να τα εφτυσε και μερικες φορες δεν βγαζει σφαλμα στο vag com

επίσης τσεκαρες τον αφρό ότι είναι ο σωστός ; σορρυ που επιμένω αλλά ξεκιναω απο τα πιο απλα

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρος ηταν αυτος με το λευκο καπακι..σαν αυτον που ειδα στις φοτο του φορουμ

Θα δοκιμασω την σκαστρα απο εναν φιλο αυριο...αλλα το αμαξι εχει πεσει στα 80 ps..:(ολοι μ λενε οτι η τουρμπινα τα επαιξε)

Ο αφρος δεν ανεφερε κατι για τουρμπο κινητηρες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια ευχομαι ,

μην απελπίζεσαι ο αφρός δεν μπορει να έχει πειραξει την τουρμπινα ,τον αφρο τον εχουμε βάλει τοσα ατομα στο φορουμ-

ο αφρος δεν συνισταται σε λαστιχενιους σωληνες και τίποτα άλλο-είμαι σιγουρος ότι κατι πιο απλο συμβαινει-

ο κομπρεσσορας δουλευει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...ναι ο κομπρεσσορας δουλευει κανονικα!!!απο οτι ειδα στο vag com...δεν ξερω απλα αγχωνομαι....απο την μια στιγμη στην αλλη το αμαξι πεθανε!!!αν ειναι τουρμπινα κανει πολλα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε μπαρομετρο αλλα τίποτα... Παιδιά είναι μεγάλη μλκια αυτο το καθαριστικο.. Για ατμοσφαιρικό μπορει να είναι καλο για turbo όχι.. Αν διαβάσετε σε ξένα site θα δείτε ότι για να το βάλεις σε turbo κινητήρα θα πρεπει να απομονωσεις την τουρμπινα και μετα να το ψεκασεις.. Μην κάνετε πειράματα σε αυτα τα ευαίσθητα μοτέρ.. Έχει βγάλει δικο τη καθαριστικο η vw γι αυτα τα πράγματα.. Εγω έχω βάλει της valvoline που έχει κοντα στα 70€ και γράφει κατάλληλο για κινητήρες tsi...

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις στην βενζίνη για καθαρισμό του μοτέρ.. Στα άμεσου ψεκασμού είναι η σωστή λύση.. ΜΟλις πάω στον μηχανικό μου θα το βγάλω μια φότο να το δεις

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε συ, θα ήταν χρήσιμο. Σε ευχαριστώ.

Κωδικός ανταλλακτικού : G 001 700 03

Πριν την χρήση του συνίσταται αλλαγή του φίλτρου βενζίνης.

0813071025.jpg?t=1187016358

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε τσαμπίκο σου εύχομαι να τελειώσει σύντομα και αναίμακτα το πρόβλημα σου!

Προσωπικά δεν έχω βάλει το αφρό αλλά μου έκανε προληπτικό καθαρισμό ο μηχανικός μου ψεκάζοντας ένα μείγμα του στην εισαγωγή μου χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!

Όσον αφορά το θέμα σου θεωρώ πως μιας επίσκεψη στο συνεργείο θα έριχνε φώς!

Μήπως παίχτηκε κάτι με το waste gate κ δεν κλείνει, δυσλειτουργία n75 & n249? η τουρμπίνα στροφάρει?

Πολλοί με TSI χρησιμοποίησαν το συγκεκριμένο αφρό χωρίς πρόβλημα! Όπως και να χει Εύχομαι τα καλύτερα!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Αυτο της vw το εχω βαλει παιδες δεν εκανε τιποτα...οτι ανεφερα παραπανω εγιναν σε συνεργειο!!!μακαρι να τελειωσουν ολα...δεν ξερω τι να επαθε..η τουρμπινα στο αμαξι δεν δουλευει καθολου...ν75 καινουργια..η σκαστρα ν249 ειναι μια χαρα απο οτι ειδα..την τσεκαρα κ με το vag com....ανοιγοκλεινει κανονικα...σκετη απελπισια....θα ξηλωνω το αμαξι:(((

Η τουρμπινα δεν στροφαρει αλλα δεν ειναι κολλημενη...τι να πω....

Την west gate την ειδε ο μηχανικος μου και

Μου ειπε

Οτι δουλευει..η τουρμπινα ειναι μια χαρα απο την φτερωτη εισαγωγης...απο την φτερωτη εξαγωγης φοβαμαι...:(

Οταν εννοω σε συνεργειο εννοω ο ελεγχος για το τι χαλασε..γιατι τον αφρο τον εριξα μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Το βάζεις στην βενζίνη για καθαρισμό του μοτέρ.. Στα άμεσου ψεκασμού είναι η σωστή λύση.. ΜΟλις πάω στον μηχανικό μου θα το βγάλω μια φότο να το δεις

μια χαρα είνα αυτό με την διαφορά ότι δεν καθαριζει τις βαλβίδες εισαγωγής όπου εκει έχουμε το προβλημα ,εάν δεν ανοιξεις μηχανη για να στις καθαρισουν η μονη λυση είναι κάποιο καθαριστικο απο την εισαγωγη

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα είνα αυτό με την διαφορά ότι δεν καθαριζει τις βαλβίδες εισαγωγής όπου εκει έχουμε το προβλημα ,εάν δεν ανοιξεις μηχανη για να στις καθαρισουν η μονη λυση είναι κάποιο καθαριστικο απο την εισαγωγη

το οποιο περναει απο κομπρεσσορα και turbo :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

όταν το ριχνεις στην εισαγωγή δεν περναει απο τον κομπρεσσορα γιατί στο ρελαντι πολυ απλα δεν δουλευει ο κομπρεσορας-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.