Jump to content
bill1

Σωστη Αναλογια Καυσιμου Αερα (Afr)

Recommended Posts

ενταξει εισαι φίλε Alex , είσαι 1,04 -εμένα στην κάρτα καυσαεριων είχε βγεί 1,02 -

στο vag com βλέπω 0,98 ( 14,4) στο ρελαντι

ALEX τα ειπαμε στο msn εμεις :drinks:
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου αυτοκινητο tsi 140 με προγραμα και ολα τα περιφεριακα μου διχνει 12,2 μετα της 5000 μεχρι τον κοφτη.πειστευω οτι ειμαι στο ωριο ουτε φτωχο ουτε πλουσιο,εσεις τη λετε ειμαι καλα??ευχαριστω.

Έπρεπε απο εχθές να είχες πάει το αμάξι να σου φτιάξουν το πρόβλημα.

Ενδεικτηκά να σου πω εγώ που είμαι σφυρήλατος δουλεύω την Κ03 11.8AFR

αρα εισαι οκ.! σε σχεση με το 14,7:1 εσυ εχεις 12.2:1,

Έχεις καταλάβει πως οι συμβουλές που δίνεις είναι επικίνδυνες ;;

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Έπρεπε απο εχθές να είχες πάει το αμάξι να σου φτιάξουν το πρόβλημα.

Ενδεικτηκά να σου πω εγώ που είμαι σφυρήλατος δουλεύω την Κ03 11.8AFR

Έχεις καταλάβει πως οι συμβουλές που δίνεις είναι επικίνδυνες ;;

δεν εχω δωσει καμια συμβουλη...απλα επιμενω με τα λιγα που ξερω οτι ειναι οκ. τωρα απο εκει και περα του μπιλι ειναι το αμαξι κανει οτι θελει, και καλα ειναι να ρωτησει καπιον που ξερει, απλα θα θεσω ενα ερωτημα, και ας απαντησει οποιος ξερει...

...αρα οτι νουμερο ειναι πανω απο το 12 το μιγμα ειναι φτωχο συμφωνα με τα δεδομενα, αρα ρωταω το δικο μου 20vt απο τις 3100 εως τις 5000 το αφρ του κοιμενετε μεταξυ 12,78 εως 12,34 και μετα τις 5000 ειναι σταθερο στα 11,2, το αμαξι δουλευει με το ιδιο προγραμμα τα τελευταια 60000km, εχει φαει το λιωσημο της ζωης του, εθνικες τερμα 180-200 σταθερα, (οσο η βενζινη ηταν χαμηλα γιατι τωρα 120 και δεξια.!!!) γιατι για αυτο το λογο το πηρα και το εφτιαξα, δεν το πηρα για να αλαζω ταχυτητες στις 2500 και να μην αναιβενει πανω απο 4000 στροφες, το πηρα για τα γκαζια, κοφτες δεν εχει δουλεψει ποτε, εκτιμω οτι το φασμα που δουλευε παντα ηταν μεταξυ 4-5500, αρα δουλευα παντα με φτωχο μιγμα, και ρωταω αφου το μιγμα ηταν φτωχο γιατι ακομα δεν εχει σπασει το μοτερ.??? επισης γιατι το μοτερ του μπιλι δεν εχει σπασει εδω και 2 χρονια.???

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια του καθενος η γνωμη ειναι σεβαστη οτι γνωριζει ο καθενας λεει και ειναι καλο να περνουμε διαφορες γνωμες απο πολλους για να βγει μια ακρη.τωρα εχω και εγω μια απορια πως δεν εχει παθει κατι το μοτερ αυτα τα 2 χρονια..........

Link to comment
Share on other sites

Royleman λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έχει ιδέα.

Χοντρικά χοντρικά

για να έχεις φτωχό μείγμα στα πλαίσια Stock Ecu πρέπει να έχεις προσεγμένη πίεση μοίρες κλπ...

Όταν βάζεις πρόγραμμα έχεις περισσετες μοίρες, πίεση κάνεις πιο πλούσιο το μείγμα που κατα κύριω λόγο μας ενδιαφέρει στις υψηλές στροφές , στις μεσαίες πάντα είναι πιο φτωχό όπως λες και εσύ που κρατάς 11.2 !

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Royleman λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έχει ιδέα.

Χοντρικά χοντρικά

για να έχεις φτωχό μείγμα στα πλαίσια Stock Ecu πρέπει να έχεις προσεγμένη πίεση μοίρες κλπ...

Όταν βάζεις πρόγραμμα έχεις περισσετες μοίρες, πίεση κάνεις πιο πλούσιο το μείγμα που κατα κύριω λόγο μας ενδιαφέρει στις υψηλές στροφές , στις μεσαίες πάντα είναι πιο φτωχό όπως λες και εσύ που κρατάς 11.2 !

Μην λυπασαι καθολου, δεν ειμαι ειδικος το εξηγησα και ποιο πανω...μαθαινοντας πας στην πολη.!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ρουλεμαν αναφερόμαστε σε ιδανικες ενδείξεις που πρεπει να εχει ενα βελτιωμένο αμαξι κοντα στον κόφτη .Ο κανονας ειναι οσο ποιο πλουσιο τόσο ποιο σαφε στον κοφτη..Εκει ειναι που οι θερμοκρασίες τρελένονται και χρειάζεται βενζίνη για να κρυώνει τον θάλαμο.Προσπαθούμε να πούμε ότι σε συνθήκες στροφών κοντα στον κόφτη οτι ενδειξη πανω απο 12 ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και οχι απαραιτητως φτωχη συγκρινόμενη με το 14,7 που εχουμε 1 λαμδα.

Φίλε dimiv το vag com δειχνει ψηλο λαθος απο τοι εχω καταλάβει σωστα?

Τασο ευχαριστω ξανα για τις Info!! :drinks:

Royleman λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έχει ιδέα. Χοντρικά χοντρικά για να έχεις φτωχό μείγμα στα πλαίσια Stock Ecu πρέπει να έχεις προσεγμένη πίεση μοίρες κλπ... Όταν βάζεις πρόγραμμα έχεις περισσετες μοίρες, πίεση κάνεις πιο πλούσιο το μείγμα που κατα κύριω λόγο μας ενδιαφέρει στις υψηλές στροφές , στις μεσαίες πάντα είναι πιο φτωχό όπως λες και εσύ που κρατάς 11.2 !

+111

Link to comment
Share on other sites

Royleman λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έχει ιδέα.

Χοντρικά χοντρικά

για να έχεις φτωχό μείγμα στα πλαίσια Stock Ecu πρέπει να έχεις προσεγμένη πίεση μοίρες κλπ...

Όταν βάζεις πρόγραμμα έχεις περισσετες μοίρες, πίεση κάνεις πιο πλούσιο το μείγμα που κατα κύριω λόγο μας ενδιαφέρει στις υψηλές στροφές , στις μεσαίες πάντα είναι πιο φτωχό όπως λες και εσύ που κρατάς 11.2 !

πεστα ρε φιλε +1000000 αλλο μανησιο και αλλο με προγραμμα αυτο το ξερουμε που λες σε μαμα αμαξι φιλε ρουλεμαν τεσπα στα ειπε ο φιλος δεν χρειαζεται να πω τιποτα αλλο γιατι φτανει που σε αναστατωσα
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

δυστηχως δεν μπωρω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.!!

...αλλα να ξερετε εχω δικιο.!! :crazy:

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν μπωρω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.!!

...αλλα να ξερετε εχω δικιο.!! :crazy:

ωραιος αφου εχεις δικαιο γιατι μας ζαλιζεις αφου δεν θες να ακουσεις τιποτα αλλο και συνεχιζεις να επιμενεις τι ειμαστε παιχνιδια ?τεσπα φιλε σου ειπα σεβαστη η αποψη σου και αφου θες να ακουσεις κατι που δεν ακουσες απο το πρωι ε ναι εχεις δικαιο τελικα λαθος κανουμε εμεις συγνωμη και παλι :drinks:
Link to comment
Share on other sites

Στον TSi μεσαίες σπυλεύεις ως και 0.81- 0.82 ψηλά πας 0.78 και κάτω.... Αυτά αν έχεις πρόγραμμα...

Αν δεν έχεις παίζεις ούτως ή άλλως με περίπου 1!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα χριστος ανεστη σε ολους. μετα απο ψαξιμο κατελιξα σε αυτο το οργανο http://www.telematic...bb7bd3f5c0b764d το εχω περασει και δειχνει τελεια.το εκανα ενα πατημα και ειδα οτι η 3η ταχυτητα μετα της 3500 στροφες μεχρι της 7000 παιζει 12,1 12,2 η 4η στης ιδιες στροφες παιζει 11,8 11,7 και η 5η παλι στης ιδιες στροφες 11,7 11,6 πιστευω οτι ειμαι καλα τωρα.το προγραμα δεν το αλαξα γιατι πιστευα οτι αυτο το μαραφετη που ειχα βαλει μεσω θυρας δεν εδειχνε σωστα και δικαιωθηκα.η επομενη κινηση ειναι να βαλω το αξωνακι της kmd και να φουσκωσω στο 1,8 bar οπως ημουν πριν καιρο.

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα χριστος ανεστη σε ολους. μετα απο ψαξιμο κατελιξα σε αυτο το οργανο http://www.telematic...bb7bd3f5c0b764d το εχω περασει και δειχνει τελεια.το εκανα ενα πατημα και ειδα οτι η 3η ταχυτητα μετα της 3500 στροφες μεχρι της 7000 παιζει 12,1 12,2 η 4η στης ιδιες στροφες παιζει 11,8 11,7 και η 5η παλι στης ιδιες στροφες 11,7 11,6 πιστευω οτι ειμαι καλα τωρα.το προγραμα δεν το αλαξα γιατι πιστευα οτι αυτο το μαραφετη που ειχα βαλει μεσω θυρας δεν εδειχνε σωστα και δικαιωθηκα.η επομενη κινηση ειναι να βαλω το αξωνακι της kmd και να φουσκωσω στο 1,8 bar οπως ημουν πριν καιρο.

:clapping: άντε μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε φιλε μεθανα μην το πολυ πλακωνεις και πολυ μεχρι να βγαλεις μια ακρη .παντως εαν εχεις wideband ειναι θεοστεγνο και ακρος επικυνδινο αλλα εαν δεν εχεις widwband και τελικα οι τιμες που βλεπεις ειναι απο narrowband τοτε απλα δεν ειναι εγκυρες και καλο θα ηταν να μετρησεις λ με ενα εξωτερικο l wideband .απο οτι ξερω οταν εχεις μονο narrowband οι τιμες που περνει ειναι μεχρι και 0,82-0,83 πιο κατω δεν παει και απο οτι ξερω μπορει να μετρησει μονο οξυγονο και απο εκει καταλαβενει εαν ειναι φτωχο η πλουσιο ωστε εαν εχεις καποιο προβλημα να σου βγαζει τσεκ .

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε σε εσας ομως δεν ξερω τι εχει απο τη μανα του σε μενα π.χ εχει μονο ενα narrowband με μοτερ 1,8tsi byt ενω εαν παρεις τα καινουργεια μοτερ cda 1.8 tsi εχει δυο λ εχει και narrowband exei kai wideband .ψαξε λιγο και εσυ τι φορας για σιγουρια

Ε αυτο που σου βαζουν ειναι εξωτερικος λ wideband για να μετρησουνε λ και για να φτιαξουν σωστο το μειγμα ωστε να μην στεγνωνει

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε βαγκ κομ εχεις?η να εχει καποιος γνωστος φιλος?εαν εχεις η μπορεις να βρεις παρε και λογκαρε καναλι 31 για να μπορεσουμε να βγαλουμε μια ακρη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.