Jump to content
lib13

Προβλημα Με Golf Gt

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω ενα golf 5 gt με 48000 χιλιομετρα χτες πηγα μια βολτα μεχρι Χαλκιδα και οταν γυρισα πισω Αθηνα το αυτοκινητο εβγαζε ασπρους καπνους απο την εξατμηση που μυριζαν λαδιλα.

Σημερα το πρωι που το προστατευτικο καλυμα της τουρμπινας ειδα οτι εχουν σταξει λαδια απο ενα κλαπετο που εχει και σας δειχνω και στην φωτογραφια,ξερει κανεις τι ζημια μπορει να ειναι αυτη? Ξεχασα να πω οτι συμπληρωσα 1.5 λιτρο λαδια και η αλαγη λαδιων εγινε πριν 3000 χιλιομετρα

post-12807-0-61172000-1328450690_thumb.j

post-12807-0-92636800-1328450965_thumb.j

Edited by lib13
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα golf 5 gt με 48000 χιλιομετρα χτες πηγα μια βολτα μεχρι Χαλκιδα και οταν γυρισα πισω Αθηνα το αυτοκινητο εβγαζε ασπρους καπνους απο την εξατμηση που μυριζαν λαδιλα.

Σημερα το πρωι που το προστατευτικο καλυμα της τουρμπινας ειδα οτι εχουν σταξει λαδια απο ενα κλαπετο που εχει και σας δειχνω και στην φωτογραφια,ξερει κανεις τι ζημια μπορει να ειναι αυτη? Ξεχασα να πω οτι συμπληρωσα 1.5 λιτρο λαδια και η αλαγη λαδιων εγινε πριν 3000 χιλιομετρα

φιλε μου μαλον πασ για τουρμπινα
Link to comment
Share on other sites

φίλε με καθε επιφύλαξη γιατί εδω δεν είμαστε service ή ειδικοί το κλαπετο που δειχνεις αν βλεπω καλα είναι το wastegate -

είναι το πορτακι εκεινο που οταν το turbo φτασει στα ανωτερα επίπεδα που έχει ορίσει ο κατασκευαστης ή ο προγραμματιστης ανοιγει με αποτελεσμα τα καυσαερια να φευγουν στην εξατμιση παρακαμπτοντας την τουρμπινα-

φοβάμαι χωρις να θελω να σε ανησυχησω και με καθε επιφυλαξη (το ξαναλεω) ότι τα λάδια είναι απο την τουρμπινα σου -

κάποιος τζόγος ή κάποιο ραγισμα ...μακαρι να κανω λάθος και να είναι κάτι πιο απλο

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κανεις υποθεσεις παρε ενα 7 γερμανοπολυγωνο και λυσε το κολλαρο που παει στο cooler και δες αν εχει λαδια μεσα εισαι για τουρμπινα αν οχι και εχει σταξει εκει μπορει να ειναι απο κανα σωληνακι λαδιου που παει στο τουρμπο αλλα εμενα με φοβιζει το 1.5 λιτρο που συμπληρωσες κανε αυτο να σιγουρευτεις.

Link to comment
Share on other sites

το ελυσα το κολλαρο του cooler και εχει λαδια μεσα :sorry:

ξερει κανενας ποσο εχει η τουρμπινα και πιο κωδικο εχει?

Link to comment
Share on other sites

το ελυσα το κολλαρο του cooler και εχει λαδια μεσα :sorry:

ξερει κανενας ποσο εχει η τουρμπινα και πιο κωδικο εχει?

Καινούργια : 03C 145 701 T ---> 1600 euro

Ανακατασκευής : 03C 145 701 TX ---> 1042 euro

Υ.Γ. Έχεις πρόγραμμα ή τίποτε άλλο ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ωραια για καινουρια μην το σκεφτεσαι μπορεις να επισκευασεις και την ιδια με πολυ πιο λιγοτερα χρηματα υπαρχουν κατι σετακια επισκευης οχι ανακατασκευης τουρμπινα να επισκευασεις τη δικια σου.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Εχει προγραμμα αλλα αυτο τι σχεση εχει με την τουρμπινα και να μην ειχα παλυ την ιδια θα χρειαζομουνα

Link to comment
Share on other sites

Εχει προγραμμα αλλα αυτο τι σχεση εχει με την τουρμπινα και να μην ειχα παλυ την ιδια θα χρειαζομουνα
Aν οι ρυθμισεισ ενοσ προγραματοσ ειναι επιθετικεσ μπορει να σπασει μια τουρμπινα ανετα.Τι πιεση δουλεβεισ? σε ρωταω γιατι εχουμε το ιδιο μοντελο
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλυτερη τουρμπινα οχι γιατι ειναι 1.4 το μοτερ και δεν ειναι για πολλα πολλα η τουρμπινα συνηθως τραβαει λαδια αν πειραξεις wastegate απο την πολυστροφια απο το προγραμμα τρωει ζορι αλλα οχι και να παραδωσει πνευμα για μεγαλυτερες τουρμπινες κοιταξε για garreth greddy HKS.

Link to comment
Share on other sites

Ταιριαζει ανετα η Κ04 που φαραει το s3 cupra και αλλα μοντελα αλλα παραπανω οχι για παραπανω ρωτα καπου που να ξερουν για να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια : 03C 145 701 T ---> 1600 euro

Ανακατασκευής : 03C 145 701 TX ---> 1042 euro

ξερετε εαν αυτοι οι κωδικοι ισχυουν και για golf v tsi 140 sportline 5/2007 ημ .παραγωγής?

υ.γ. αριθμ. κινητηρα BMY

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα το πρωι στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι τους εχει ερθει οδηγια για προβληματικη παρτιδα της τουρμπινας που φοραω και θα μου την αντικαταστησουν και θα πληρωσω μονο εργασια γυρω στα 300 ευρω εχει τυχει σε κανεναν το ιδιο η εχετε ακουσει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα το πρωι στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι τους εχει ερθει οδηγια για προβληματικη παρτιδα της τουρμπινας που φοραω και θα μου την αντικαταστησουν και θα πληρωσω μονο εργασια γυρω στα 300 ευρω εχει τυχει σε κανεναν το ιδιο η εχετε ακουσει τιποτα?

καλημερα φιλε

μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την τουρμπινα που φορας και ποτε το αγορασες το αμαξι?

ρωταω γιατι και σε μενα μου ειπαν για προβλημα τουρμπινας .

υ.γ. εχεις τα 140 ή τα 170?τι αριθμο κινητηρα γραφει στην αδεια κυκλοφοριας?ήσουν εντός εγγύησης?

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα το πρωι στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι τους εχει ερθει οδηγια για προβληματικη παρτιδα της τουρμπινας που φοραω και θα μου την αντικαταστησουν και θα πληρωσω μονο εργασια γυρω στα 300 ευρω εχει τυχει σε κανεναν το ιδιο η εχετε ακουσει τιποτα?

ναι για πες μας περισσότερα στοιχεία....

θα ενδιαφέρει αρκετούς πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια : 03C 145 701 T ---> 1600 euro

Ανακατασκευής : 03C 145 701 TX ---> 1042 euro

ξερετε εαν αυτοι οι κωδικοι ισχυουν και για golf v tsi 140 sportline 5/2007 ημ .παραγωγής?

υ.γ. αριθμ. κινητηρα BMY

.

Αυτοί οι κωδικοί που έγραψα ισχύουν για Golf 6 160ps , Golf 5 140ps & 170ps.

Link to comment
Share on other sites

.

Αυτοί οι κωδικοί που έγραψα ισχύουν για Golf 6 160ps , Golf 5 140ps & 170ps.

δηλαδη φοραμε ολοι την ιδια τουρμπινα?

ενδιαφερον ακουγεται. ωστοσο περισσοτερο ενδιαφερον εχει αυτο που αναφερει παραπανω ο lib νομιζω, σχετικα μς την οδηγια για προβληματικη τουρμπινα....

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι εκτος εγγυησης ειναι το gt με τα 170 και το πηρα τον Μαρτη του 2009 τον αριθμο κινητηρα θα το γραψω οταν παρω το αυτοκινητο πισω απο το συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να έχει πρόβλημα το turbo εάν το αυτοκίνητο είναι normal . η τουρμπίνα παρουσιάζει προβλήματα όταν η τρόμπα λαδιού του αυτοκινήτου έχει κολλήσει από λαδιά που έχουν πήξει η απο πρόγραμμα που η πίεση της σταθερής είναι κοντά 1,2 και προσπαθείς να ξεράσεις τα 250 στο κοντέρ,, εκεί λόγο υπέρ – ατροφίας θα πετάξει τις τσιμούχες στεγανοποίησης και θα βγάζει άσπρο καπνό ..

Δύσκολο να μην πληρώσετε turbo ,, και 300 εργασία παρά πολλά

Εγώ παντός έχω μια μόνο από gt και την δίνω στην μίση τιμή καινούρια ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.