Jump to content
golfB

Golf 5/6 - Σκάστρα Forge Ανοιχτού Τυπου! (1.4Tsi)

Recommended Posts

Όπως γραφω και στο τιτλο ,σας παρακαλω θα ηθελα να μαθω την αποψη φιλων που εχουν τοποθετησει τη σκαστρα της forge ανοικτου τυπου για τους κινητηρες tsi 1,4..!

Link to comment
Share on other sites

αν και υπάρχει τοπικ για σκαστρα γενικοτερα να σου πω εγω που την εχω βαλει-

-σίγουρα λόγω κατασκευής είναι πολυ πιο ανθεκτικη απο την μαμα-

-με μετρησεις που εχω κάνει κραταει καλυτερα πίεση στις ψηλές στροφες-

-επίσης έκανα έαν τεστ που μου ειπε ενας φίλος με την μαμα σκαστρα -φυσηξα προς τα μεσα ενω είναι κλειστη και αντιληφθηκα ότι γενικα χάνει αερα απο διαφορα σημεια -φαντασου όταν είναι πάνω στο αυτοκινητο που η πίεση του αερα είναι πολυ μεγαλυτερη..

-είναι φασαριόζα ,δηλαδή δεν περνας και απαρατηρητος ,όταν ζεσταθει το αυτοκινητο ακομα και σε χαμηλες στροφες ακουγεται αισθητα

-μια φορα το χρονο ,θελει ανοιγμα ,καθαρισμα,και λάδωμα (10 λεπτα διαδικασία)

-είναι ακριβή εν σχεσει με άλλες σκαστρες universal

-δεν βγάζει σφάλμα στο vag com

τα παραπανω εάν έχεις πρόγραμμα,περιφερειακα και θες το κατι παραπανω -εγω ήμουν με τι μαμα την σκαστρα έχοντας προγραμμα κλπ σχεδον 2 χρονια και δεν είχα κάποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μπορει να κοστιζει???

260Εuro

τι περιλμβανει το λαδομα?

την ανοιγεις την καθαριζεις απο πιθανη βρωμιτσα και την περνας με γρασσο ή με βαζελινη

Link to comment
Share on other sites

αν και υπάρχει τοπικ για σκαστρα γενικοτερα να σου πω εγω που την εχω βαλει-

-σίγουρα λόγω κατασκευής είναι πολυ πιο ανθεκτικη απο την μαμα-

-με μετρησεις που εχω κάνει κραταει καλυτερα πίεση στις ψηλές στροφες-

-επίσης έκανα έαν τεστ που μου ειπε ενας φίλος με την μαμα σκαστρα -φυσηξα προς τα μεσα ενω είναι κλειστη και αντιληφθηκα ότι γενικα χάνει αερα απο διαφορα σημεια -φαντασου όταν είναι πάνω στο αυτοκινητο που η πίεση του αερα είναι πολυ μεγαλυτερη..

-είναι φασαριόζα ,δηλαδή δεν περνας και απαρατηρητος ,όταν ζεσταθει το αυτοκινητο ακομα και σε χαμηλες στροφες ακουγεται αισθητα

-μια φορα το χρονο ,θελει ανοιγμα ,καθαρισμα,και λάδωμα (10 λεπτα διαδικασία)

-είναι ακριβή εν σχεσει με άλλες σκαστρες universal

-δεν βγάζει σφάλμα στο vag com

τα παραπανω εάν έχεις πρόγραμμα,περιφερειακα και θες το κατι παραπανω -εγω ήμουν με τι μαμα την σκαστρα έχοντας προγραμμα κλπ σχεδον 2 χρονια και δεν είχα κάποιο προβλημα

DIMIV εισαι πολυ σωστος φιλε μου,σ ευχαριστω πολυ για τη πληρη και αρκετα κατατοπιστικη απαντηση σου!!! ειχα διαβασει και οοολο το topic για τις σκαστρες αλλα ενδιαφερομαι για τη συγκεκριμενη ρε συ..με το topic εγινε το μυαλο μου κομποστα... ευχαριστω και παλι!! :p
Link to comment
Share on other sites

ναι η αληθεια ειναι όταν ένα topic φτασει 40 σελιδες δυσκολα το διαβαζεις και αν το διαβασεις όλο μάλλον μπερδευεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο τώρα φίλε Γιάννη πως το συμπαίρανες ; :help:

ή θα μείνεις με την μαμα σκαστρα η οποία σε γενικες γραμμες δουλευει καλα και αν χαλασει την αλλαζεις πάλι με την μαμα σκαστρα (μικρό κόστος )

ή αν θες το κάτι παραπανω (για να ελαχιστοποιήσεις οποιεσδήποτε απώλειες με την μαμα σκαστρα) βάζεις την σκαστρα της forge ή την κλειστου τύπου ή την ανοικτου τύπου (εαν δεν θες να ακουγεται παίρνεις την κλειστου τύπου)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μετά από τόσο καιρό αυτό έχεις καταλάβει ?

Link to comment
Share on other sites

Παντως η κλειστου τυπου πρεπει να δουλευει ενα τσακ καλυτερα....αλλα ειναι τοσο λιγο το καλυτερο που αν σου αρεσει ο ηχος το θυσιαζεις.πρεπει να συναντηθουνε 2 ατομα και να δοκιμασουν στο αμαξι ενα ανοιχτου και καπακι κλειστου forge

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη είναι η εργοστασιακή ,η ανοικτή μόνο προβλήματα μπορεί να προξενήσει.

Αφού λοιπόν έχεις εμπειρία θες να μου πεις ποια είναι αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.