Jump to content
golfB

Golf 5/6 - Σκάστρα Forge Ανοιχτού Τυπου! (1.4Tsi)

Recommended Posts

απο s3 δεν κανει στο 140αρι; (1,4tsi)

Μπαίνει σε Tsi 122ps

(με πατέντα αν την ανοίξεις βέβαια... αλλά δεν ξέρω αν είσαι εξοικιωμένος)

Αλλιώς πας στη νέα Forge ανοιχτού ή κλειστού τύπου που κρατάει και καλύτερα πίεση

Είχα την τύχη να δοκιμάσω και εγώ την νέα σκαστρούλα ανοιχτού τύπου της Forge,

κρατάει καλύτερα πίεση από μαμά και ο ήχος δεν υστερεί σε τίποτα από μια σκάστρα ανοιχτού τύπου.

(Ίσως είναι πολύ δυνατή για τα γούστα μου)

http://imageshack.us/photo/my-images/839/img0616xj.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/717/img0617ps.jpg/

Θα έλεγα ότι είναι ολοκληρωμένη πρόταση και φυσικά καμία σχέση με τον adaptor της Forge,

ο οποίος έχανε πίεση από τις μεσαίες έως και τον κόφτη αποδεδειγμένα.

(Μεγάλη απόκλιση παρατηρήθηκε με τον adaptor μεταξύ requested - actual πίεσης)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

τη σημαινει κραταει καλυτερα πιεση????πως το δες στο δρομο?στις πολελσ φτροφεες δηλαδη?με τα ελατηρια τι γινεται τελικα?που αλλο ειναι καλο στα ψηλα και αλλο στα χαμηλα...κανενα δεν βλεπω να ειναι καλο σολες τισ στροφες

να πω απλα οτι το τουρμπο εκμταλευεται των αερα απο μια κλειστου τυπου γι αυτο και δεν βαζουμε ανοιχτου αποδεδειγμενα!αν ειμαστε nerd

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

τη σημαινει κραταει καλυτερα πιεση????πως το δες στο δρομο?στις πολελσ φτροφεες δηλαδη?με τα ελατηρια τι γινεται τελικα?που αλλο ειναι καλο στα ψηλα και αλλο στα χαμηλα...κανενα δεν βλεπω να ειναι καλο σολες τισ στροφες

να πω απλα οτι το τουρμπο εκμταλευεται των αερα απο μια κλειστου τυπου γι αυτο και δεν βαζουμε ανοιχτου αποδεδειγμενα!αν ειμαστε nerd

Θα δεις ότι η requested - actual μετά από 2-3 πατήματα θα είναι κοντά σχεδόν θα ταυτίζονται, ειδικά σε full stage 2.

Επίσης ψηλά κρατάει λίγο καλύτερα. Είχε βάλει και ο DIMIV ένα ωραίο λογκάρισμα.

Μεταξύ μας ακόμη και στο ρελαντί μια απειροέλάχιστη απώλεια η μαμά την έχει. :pardon:

Αναλόγως τις πιέσεις που δουλεύεις. Εχει προγράμματα μέχρι και 1,9 μεσαίες οπότε πας για μπλε.

Για ΦΠΕ Stage1-2 remaped μπλε, για ένα απλό αμάξι με light πρόγραμμα θα έβαζα το κίτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις κάτι φοβερό, αλλά ίσως λιγάκι αν έχεις μπαρόμετρο κάποια στιγμή να παίξει ελάχιστα

Δεν είναι άξιο αναφοράς καν, κατά τη γνώμη μου.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξιζει να δωσεις τα 250 ευρω για την σκαστρα η οχι?

Φίλε Μου Αξίζει Και Με Το Παραπάνω Εγώ Έχω Κλειστού Τύπου Και Είμαι Ευχαριστημένος Τώρα Αν Θες Ήχο Βάλε Ανοιχτού Τύπου!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μου Αξίζει Και Με Το Παραπάνω Εγώ Έχω Κλειστού Τύπου Και Είμαι Ευχαριστημένος Τώρα Αν Θες Ήχο Βάλε Ανοιχτού Τύπου!!!

Την παρηγγειλα το πρωι δεν αντεξα :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτου η κλειστου;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ανοιχτού τύπου πολύ θόρυβο, σαν κανονική bov.

Γεράσαμε και δεν την αντέχουμε πια... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σημερα πρεπει να βγηκε εντελως off η μαμα σκαστρα...εχω 26.000 km. Παταω γκαζι τερμα απο χαμηλα και ακουγεται συνεχομενα πολυ δυνατο μονιμο φυσημα που σταματαει μονο οταν αφησω γκαζι,ουσιαστικα σαν να εκτονωνει τον αερα συνεχως. Σας παρακαλω αν ειναι ευκολο να μου post εδω λινκ με καλες τιμες για αγορα σκαστρας forge κλειστου τυπου για 1.4 τσι. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα συνεργειο το αμαξι,τελικα δεν εφταιγε η σκαστρα..,αλλαχτηκε βεβαια εβαλα τη κλειστου τυπου της forge και αλλαξα και τη Ν75. Βγηκε εξω το αμαξι και παλι εκανε αυτο το φυσημα χωρις να ανεβαζει πιεση,σηκωθηκε,λυθηκε το προστατευτικο κατω απο τη μηχανη και βρηκαμε το κολαρο που φευγει απο το ιντερκουλερ για τη μηχανη με μια τεραστια τρυπα....αλλαχτηκε και ολα οκ μετα.. Εχει συμβει σε καποιον εδω μεσα κατι παρομοιο? Πραγματικα ειμαι περιεργος... :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Στελιο! Να σε ρωτησω πως καταλαβαινεις αν αυτη ειναι η ανοικτου η κλειστου?

Στο λινκ που δόθηκε, η αγγελία αφορά για ανοιχτού τύπου. Το ίδιο πράγμα είναι μόνο που ξεφυσάει

Forge ανοιχτού FMDVΑTSI

Forge κλειστού FMDVRTSI

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ένα περιστατικό σήμερα στο δυναμόμετρο πάνω, να αναφέρω για την εργοστασιακή σκάστρα τα παρακάτω.
Σε Golf V Tsi με Hybrid Turbo, με ένα μέτριο file σε προπορεία και πίεση 1.65ob-1.55ct, η εργοστασιακή σκάστρα συνεχώς κολλούσε *έκδοση D
κολλούσε το πλαστικό κυλινδράκι που ανεβοκατεβαίνει, φαίνεται με τις θερμοκρασίες στο μηχανοστάσιο παραμορφώθηκε κλπ
Σαν αποτέλεσμα είχε να μην έχουμε σωστή απόδοση.
post-5289-0-91124100-1344884393_thumb.jp

Το περιστατικό συνέβη μόνο στο δυναμόμετρο και ποτέ πριν στο δρόμο, λόγω φορτίου, συνθηκών κλπ..
Στο δρόμο μετά από μερικά χιλιόμετρα σε ανοίγματα 170+ , ώστε να ζεσταθεί πάλι, έπεσε πάλι σε σφάλμα και εμφανίστηκε και στο vagcom.
Αλλάχτηκε με μία επίσης D revision και βλέπουμε.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια ναξερετε οτι η σκαστρα s3 (06H 145 710D)μπαινει κουτι στα 122αρια ορισμενα την φορανε κιολας απο την μανα τους και το λεω αυτο γιατι ορισμενοι ενδιαφερονται απο οτι διαωασα στις προηγουμενες σελιδες .οσο για την d θελει λιγο λαδακι στο δαχτυλιδι που εχει το εμβολακι και θα ειναι και παλι κοπλε χωρις να κολαει μου εχει τυχη και σε μενα αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δημητρη επειδη ειχα βαλει και εγω την forge προσωπικα παντα μιλαω για μενα δεν αξιζει αυτη την στιγμη ειmαι σταδιο 2 με σφυγμενη gate και με την σκαστρα του σ3 ειμαι μια χαρα και γενικως πιστευω πως η σειρα d EINAI πολυ καλη και κανει πολυ καλη δουλεια τα εχουμε πει κυαλη φορα με το φιλο nikdev .εγω πιστευω αυτο τωρα ο καθενας οπως νομιζει ,τωρα αν περισευουν σε καποιους μπορουν να κανουν και μια δοκιμη βαζοντας την forge

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδιά, χρειαζεται σκαστρα για 2ο στάδιο, χωρίς όμως να είναι hybrid turbo το αμάξι; Έχω προβληματιστεί...

Άμα λειτουργεί κανονικά όπως είσαι χωρίς προβλήματα πίεσης και κοψίματα είσαι οκ. Απλό είναι :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τότε μήπως πρέπει να βάλω κάποιον συγκεκριμένο τυπο από τις εργοστασιακές σκάστρες;

Σε logαρίσματα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, περισσότερο στο κυνήγι και του τελευταίου ίππου αναφέρομαι (έστω και αν δουλεύω με πρόγραμμα για 95άρα-100άρα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.