Jump to content
andrpyro_TSi

Ποια Είναι Η Διαφορά Των Διαφόρων Ειδών Λαδιών Της Castrol Που Πληρούν Τις Προδιαγραφές.

Recommended Posts

Επειδή είμαι άσχετος από λάδια μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά των λαδιών: Castrol EDGE SAE 5W30 με Castrol SLX Professional Powerflow LL III SAE 5W30 VW , Castrol EDGE Professional Longlife III SAE 5W30 , Castrol EDGE Professional SAE 5W30 BMW LL04 , Castrol EDGE FST VW SAE 5W30 .Αφού όλα τηρούν τις προδιαγραφές VW 504.Πια είναι κατάλληλα για το Golf 6 1.4 160hp?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

οποια τηρουν τις προδιαγραφες που λεει η vw ειναι καταλληλα για το αυτοκινητο σου.αφου λες οτι ολα τις εχουν κανουν ολα,απλως μερικα ειναι καλυτερα απο καποια αλλα.δοκιμασμενα σιγουρα ειναι τα mobil 1 formula 5-30 και τα castrol edge 5-30.περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στο σχετικο θεμα με τα λαδια .με μια απλη αναζητηση θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

το castrol edge fst ειναι το πιο καινουργιο!αν μπορεις παρε αυτο!οτι και να βαλεις φιλε απο αυτα ειναι μια χαρα!αν κατι δεν ηταν τοσο καλο για το κινητηρα και θα πρεπε να παμε το κινητηρα μας 500.000κμ για να δουμε διαφορα και ουτε!οτι και να βαλεις απο αυτα τα λαδια ειναι τοπ οπως και γενικα ολα τα 5w30.ολα τα αλλα ειναι marketing αλλα και πολυ ψαξιμο για το τπτ γιατι πολυ χανουν απο αργες αλλαγες και κακη χρηση του αμαξιου!οποτε...βαλε τα castrol edge fst

Link to comment
Share on other sites

Τα SLX καταργήθηκαν πλέον. Οι αντιπροσωπίες χρησημοποιούν EDGE Professional 5w-30 και έξω στην αγορά πωλούνται τα EDGE 5w-30.

Μέχρι πριν από 2 εβδομάδες πάντως αυτά προσέφεραν στα service

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω οτι τα SLX ειναι καθαρα για TSI μοτερ ενω τα τα EDGE μπορουν να τα βαλουν κ σε αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω οτι τα SLX ειναι καθαρα για TSI μοτερ ενω τα τα EDGE μπορουν να τα βαλουν κ σε αλλα..

Αυτό μπορούν να το εξασφαλίσουν μόνο οι προδιαγραφές του εκάστοτε λιπαντικού και κινητήρα. vw 502 504 κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ξερω οτι τα SLX ειναι καθαρα για TSI μοτερ ενω τα τα EDGE μπορουν να τα βαλουν κ σε αλλα..

μπαααααααααααααααααααααα

το fst ειναι το πιο καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

Σε golf Gt 5αρι. τι προδιαγραφες θελεικαι τι λαδι απο τα castrol προτιματε?

Τελικα δεν βλεπω να πηρες απαντηση και θελω κ γω να μαθω τι λαδια ειναι καλα για την γκολφο μου!
Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά άλλη μία, TSI FSI TFSi=VW 504 και μόνο 8)

Φιλε μου το VW 504 τι ειναι ακριβως δεν εχω καταλαβει;
Link to comment
Share on other sites

οκ εχεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο λαδακι;Εχεις καπιο λινκ;Ο κινητηρας ειναι με προγραμμα κ ισως χρειαζομαστε κατι ποιο συγκεκριμενο απο λαδι.Φυσικα δεν θα ειμαι εξαιρεση στο κανονα καθως κ μενα καει το λαδακι του ο τφσι! :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όλοι ρωτάτε επίμονα..

Στις προδιαγραφές του κινητήρα που βρίσκονται στο manual είδε κανείς τι αναγράφει ?

Στο τοπικ με τα λάδια ?

Κανεις ..

 

Ρίξτε μια ματιά:

http://www.opieoils.co.uk/c-749-vw-50400-oil.aspx :thumbsu:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

castrol edge fst redline h mobil 1 5-30 διαλεγεις εσυ

να πω μονο οτι το esp πχ σε site αμερικης τα προτεινουν μονο για το πετρελαιο λογω μιας ουσιας στη βενζινη που κατι παιζει εκει ρητα ομωι.αν εισαι στην ευρωπη λενε υπαρχει μεγαλυεργ ανοχη,το ειδα απο πολλους και το εξηγουσαν

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

On 29/2/2012 at 12:59 ΠΜ, playmaker said:

castrol edge fst redline h mobil 1 5-30 διαλεγεις εσυ

να πω μονο οτι το esp πχ σε site αμερικης τα προτεινουν μονο για το πετρελαιο λογω μιας ουσιας στη βενζινη που κατι παιζει εκει ρητα ομωι.αν εισαι στην ευρωπη λενε υπαρχει μεγαλυεργ ανοχη,το ειδα απο πολλους και το εξηγουσαν

Εγώ να πω κάτι?

 

On 29/2/2012 at 12:59 ΠΜ, playmaker said:

castrol edge fst redline h mobil 1 5-30 διαλεγεις εσυ

να πω μονο οτι το esp πχ σε site αμερικης τα προτεινουν μονο για το πετρελαιο λογω μιας ουσιας στη βενζινη που κατι παιζει εκει ρητα ομωι.αν εισαι στην ευρωπη λενε υπαρχει μεγαλυεργ ανοχη,το ειδα απο πολλους και το εξηγουσαν

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.