Jump to content
pi03b331

Polo 6R - Αλλαγή Αμορτισέρ & Ελατήριων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Kalispera. exo ena polo 9n3 1.4 100ps. forao 17ares zantes me diastash 205/40/17. forousa mama anarthsh me h&r elathria 3.5 ponton. prosfata evala anarthsh ruthmizomenh kath upsos fk gia na to xamhloso ki allo giati logo megalon zanton de fainotane xamilomeno. h anarthsh polu kalo krathma stis strofes kai polu kalh aisthhsh timoniou, alla polu sklhrh eidika gia tous dromous tis kozanhs pou kukloforo. epishs me ligo varos piso kopanaei polu. epeleksa fk logo xamilou kostous alla skeftomai na tis allakso giati exo aganakthsei. exete na proteinetai kati kalo se ruthmizomeno? 

Link to comment
Share on other sites

Kalispera. exo ena polo 9n3 1.4 100ps. forao 17ares zantes me diastash 205/40/17. forousa mama anarthsh me h&r elathria 3.5 ponton. prosfata evala anarthsh ruthmizomenh kath upsos fk gia na to xamhloso ki allo giati logo megalon zanton de fainotane xamilomeno. h anarthsh polu kalo krathma stis strofes kai polu kalh aisthhsh timoniou, alla polu sklhrh eidika gia tous dromous tis kozanhs pou kukloforo. epishs me ligo varos piso kopanaei polu. epeleksa fk logo xamilou kostous alla skeftomai na tis allakso giati exo aganakthsei. exete na proteinetai kati kalo se ruthmizomeno? 

Καλησπερα κατ αρχας γραφουμε μονο ελληνικα οποτε προσεχε τον τροπο γραφης!Κατα δευτερον αποψη μου το προβλημα δεν ειναι η επιλογη της αναρτησεις αλλα το οτι εβαλες 17 αρα χανει πολυ το αμαξακι και το κουραζεις τσαμπα.3 εχεις ξεφιγει απο τουσ κανονες ασφαλειας του κατασκευαστη.Γνωμη μου κοιτα αν πεζει ενδεχομενο 16 αρας που μου φενετε χλομο,ο κατασκευαστης δεινει μεχρι 15 αρα το αμαξι απλα δεν θα εχει καμια σχεση

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι δίνει ο κατασκευαστής. Επειδή φοράω και χειμωνιάτικα σε 15αρες σας πληροφορώ πως οι επιδόσεις με τις 17αρες μειώθηκαν ελάχιστα. Και αυτο γιατι οι ζάντες είναι παναλαφρες. Απο εκει και πέρα τα πλεονεκτήματα πολλα. Ομορφιά, πιο βαρύ τιμόνι, πολυ καλύτερο πάτημα στις στροφές και γενικά αίσθηση του αυτοκινήτου. Όλα αυτά είναι δοκιμασμένα

Το μόνο μειονέκτημα είναι οι κραδασμοι και το κοπανημα της ανάρτησης στις λακκούβες. Γι αυτο ζήτησα τη γνώμη σας αν έχετε να προτεινεται κάτι Στο θέμα αναρτησης.

Edited by kozanitis4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ... Ο άνθρωπος που πήρε το αυτοκίνητό μου ενδιαφέρεται να βάλει αναρτήσεις στο Polo GTI 6R... Βασικός στόχος είναι η βελτίωση  της άνεσης, και η διατήρηση της αξιοπιστίας... Ο άνθρωπος δεν θα το χώνει σε στροφές οπότε δεν τον ενδιαφέρει κάτι σκληρό από θέμα ανάρτησης, απλά θέλει να είναι κάτι καλύτερο από τις μανίσιες! Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ή έχει ήδη δοκιμάσει κάτι, οι απόψεις του είναι ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν λίγο έβαλα τα ελατήρια του gti στο tsi μου, ειχαμε πιασει μια συζητηση με το παιδί που εχει το συνεργείο στην γειτονια μου και του ελεγα για το ποσο κατσικι ειναι το αμαξι μου με τα 16αρια που του εχω βαλει και μου λεει, ρε εχω βγαλει απο το δικο μου gti τα ελατηρια και ειναι σχεδον απατητα, ελα να τα βαλουμε και αμα σου αρεσουν τα βρισκουμε. ετσι ξεκιναμε και τα βαζουμε, λοιπον αγκάλιασε τις 16" μια χαρά, σκληρυνε και λιγάκι, χαμήλωσε όσο ακριβώς ήθελα.

Πιστεύετε ότι θα χω πρόβλημα, έκανα καλή επιλογή; Α και κάτι ακόμα, τα ελατήρια έγραφαν eibach, ειναι όντως του gti?

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν λίγο έβαλα τα ελατήρια του gti στο tsi μου, ειχαμε πιασει μια συζητηση με το παιδί που εχει το συνεργείο στην γειτονια μου και του ελεγα για το ποσο κατσικι ειναι το αμαξι μου με τα 16αρια που του εχω βαλει και μου λεει, ρε εχω βγαλει απο το δικο μου gti τα ελατηρια και ειναι σχεδον απατητα, ελα να τα βαλουμε και αμα σου αρεσουν τα βρισκουμε. ετσι ξεκιναμε και τα βαζουμε, λοιπον αγκάλιασε τις 16" μια χαρά, σκληρυνε και λιγάκι, χαμήλωσε όσο ακριβώς ήθελα.

Πιστεύετε ότι θα χω πρόβλημα, έκανα καλή επιλογή; Α και κάτι ακόμα, τα ελατήρια έγραφαν eibach, ειναι όντως του gti?

μπα...

Link to comment
Share on other sites

Σου εβαλε eibach ελατηρια 3.5 ποντους χαμηλωμα καμια σχεση με του gti δν πειραζει ακομα καλυτερα απλα σε λιγο καιρο θα χρειαστεις και αμορτισερ για να συμπληρωθει η αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σου εβαλε eibach ελατηρια 3.5 ποντους χαμηλωμα καμια σχεση με του gti δν πειραζει ακομα καλυτερα απλα σε λιγο καιρο θα χρειαστεις και αμορτισερ για να συμπληρωθει η αναρτηση.

γιατι λες να χρειαστω αμορτισερ?

παντως 160 ευρω τα πληρωσα...

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πριν λίγο έβαλα τα ελατήρια του gti στο tsi μου, ειχαμε πιασει μια συζητηση με το παιδί που εχει το συνεργείο στην γειτονια μου και του ελεγα για το ποσο κατσικι ειναι το αμαξι μου με τα 16αρια που του εχω βαλει και μου λεει, ρε εχω βγαλει απο το δικο μου gti τα ελατηρια και ειναι σχεδον απατητα, ελα να τα βαλουμε και αμα σου αρεσουν τα βρισκουμε. ετσι ξεκιναμε και τα βαζουμε, λοιπον αγκάλιασε τις 16" μια χαρά, σκληρυνε και λιγάκι, χαμήλωσε όσο ακριβώς ήθελα.

Πιστεύετε ότι θα χω πρόβλημα, έκανα καλή επιλογή; Α και κάτι ακόμα, τα ελατήρια έγραφαν eibach, ειναι όντως του gti?

οταν πηρες το αμαξι δεν σου ειπανε οτι υπαρχει επιλογη να βαλεις 16 αρες ζαντες μαζι με αναρτησεις απο το πολο το gti ??μονο σε μενα το ειπανε ρε παιδια και το πηρα το πακετακι με 200 κατασταρικα παραπανω :)

οταν πηρες το αμαξι δεν σου ειπανε οτι υπαρχει επιλογη να βαλεις 16 αρες ζαντες μαζι με αναρτησεις απο το πολο το gti ??μονο σε μενα το ειπανε ρε παιδια και το πηρα το πακετακι με 200 κατασταρικα παραπανω :)

δεν νομιζω οι μαμα αναρτησεις του vw polo gti 6r να ειναι eibach μπορω να κοιταξω αυριο αν θελεις το αμαξι μου και να σου πω τι μαρκα ειναι τα ελατηρια παντως το δικο μου ειναι γνησια ετσι το πηρα τοτε απο την αντιπροσωπεια κατα 3.5 χιλιοστα πιο χαμηλο :-)

Link to comment
Share on other sites

οταν πηρες το αμαξι δεν σου ειπανε οτι υπαρχει επιλογη να βαλεις 16 αρες ζαντες μαζι με αναρτησεις απο το πολο το gti ??μονο σε μενα το ειπανε ρε παιδια και το πηρα το πακετακι με 200 κατασταρικα παραπανω :)

δεν νομιζω οι μαμα αναρτησεις του vw polo gti 6r να ειναι eibach μπορω να κοιταξω αυριο αν θελεις το αμαξι μου και να σου πω τι μαρκα ειναι τα ελατηρια παντως το δικο μου ειναι γνησια ετσι το πηρα τοτε απο την αντιπροσωπεια κατα 3.5 χιλιοστα πιο χαμηλο :-)

Όχι εμενΑ πάντως δεν μου είπαν κάτι τέτοιο, ίσως έτρεχε καμία προσφορά......

Αν μπορεις κάνε ενα κόπο ρε φιλαράκι και πες μου...

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου θα παω αυριο στο αμαξι το μεσημερι και θα σου πω τι μαρκα ειναι τα γνησια ελατηρια φιλε μου..οχι υπηρχε προσφορα πριν 3 χρονια με 200 ευρω σου βαζανε τις ανρτησεις απο το polo gti 6r και ησουνα κομπλε ...αλλιως θα παρουμε ενα τηλ στην αντιπροσωπεια να μας πουνε τη μαρκα ειναι τα ελατηρια φιλε .

Link to comment
Share on other sites

γιατι λες να χρειαστω αμορτισερ?

εμενα μου ειπε πως ειναι απο το δικο του μαμησια δηλαδη, γιατι να μου πει ετσι? 

παντως 160 ευρω τα πληρωσα...

φοραω εδω και 1 χρονο τα ελατηρια eibach με τα μαμα αμορτισερ του highline.η αληθεια ειναι οτι χτυπαει πολυ τωρα και εχω στα αμεσα σχεδια μου να βαλω αμορισερ που να δουλευουν σωστα με τα ελατηρια χαμηλωματος...

Link to comment
Share on other sites

φοραω εδω και 1 χρονο τα ελατηρια eibach με τα μαμα αμορτισερ του highline.η αληθεια ειναι οτι χτυπαει πολυ τωρα και εχω στα αμεσα σχεδια μου να βαλω αμορισερ που να δουλευουν σωστα με τα ελατηρια χαμηλωματος...

η Αλήθεια ειναι ότι τώρα κοπαναει λιγάκι..

Για ποια σκέφτεσαι και τιμή περίπου;

Link to comment
Share on other sites

η Αλήθεια ειναι ότι τώρα κοπαναει λιγάκι..

Για ποια σκέφτεσαι και τιμή περίπου;

koni πορτοκαλι ή κιτρινα.τα πορτοκαλι παιζουν γυρω στα 260-290 ευρω και τα κιτρινα περιπου 150 παραπανω.ειναι σχετικα πιο μαλακα σε σχεση με αλλα αμορτισερ π.χ. bilstein και ετσι θα ειναι λιγο πιο ανετο στους καροδρομους που εχουμε εδω περα...

Link to comment
Share on other sites

koni πορτοκαλι ή κιτρινα.τα πορτοκαλι παιζουν γυρω στα 260-290 ευρω και τα κιτρινα περιπου 150 παραπανω.ειναι σχετικα πιο μαλακα σε σχεση με αλλα αμορτισερ π.χ. bilstein και ετσι θα ειναι λιγο πιο ανετο στους καροδρομους που εχουμε εδω περα...

θα κρατάει καλά όμως ; Θα κρατήσεις τα ίδια ελατηρια;
Link to comment
Share on other sites

θα κρατάει καλά όμως ; Θα κρατήσεις τα ίδια ελατηρια;

ναι πιστευω θα πηγαινει πολυ καλα.τα αμορτισερ αυτα ειναι ειδικα για να δουλευουν με ελατηρια χαμηλωματος....

Link to comment
Share on other sites

Στις 68.000 χλμ. αισθάνομαι τα αμορτισέρ να τα παίζουν....

Έχει αλλάξει κανείς αμορτισέρ; Έχω βρεί αρκετές λύσεις π.χ.

Monroe , πίσω 28.5 Ευρώ και εμπρός 34.5 ευρώ

Monroe Reflex, πίσω 78 Ευρώ και εμπρός 74 ευρώ

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτές είναι λύσεις για χαμηλώματα, πιο σφικτή ανάρτηση κλπ.

 

Δε με ενδιαφέρουν καθόλου, και είναι και πιο ακριβές....

 

Σε απλό αμορτισέρ αντικατάσταση του μαμά καμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ευχαριστημένος με τα εργοστασιακής εφαρμογής γιατί δεν τα ξαναβάζεις; Έχω την εντύπωση ότι είναι τα Bilstein B4, δηλαδή τα μαύρα, που είναι η απλή σειρά. Για κάτι πιο σφιχτό, χωρίς χαμηλώματα κι αλλαγή ελλατηρίων μπορείς να δοκιμάσεις και τα Β6 τα κίτρινα, τα οποία όμως μάλλον ξεφεύγουν αρκετά σε τιμές.

 

Όμως πριν προβείς σε αλλαγή αμορτισερ, θα σε συμβούλευα να επισκευθείς ένα ΚΤΕΟ (μάλλον ιδιωτικό) που να διαθέτει αμορτισερ-ο-μετρο και να τα μετρήσεις, ώστε να μην μπαίνεις και τζάμπα σε έξοδα. Δε νομίζω να δώσεις πάνω από 10 - 15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.