Jump to content
sodimitris

Vag Com Ξεκλειδωμα Και Κορνα Και Ερωτηση Για Cruise Control

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Golf Plus DSG 160 Highline, αγορασμένο πριν από 3 μήνες.

Ξεθάβω το θέμα, καθώς πήγα σήμερα στο service του Φιλοσίδη, για να μου ενεργοποιήσουν την ηχητική ειδοποίηση στο κλείδωμα-ξεκλείδωμα του συναγερμου (εργοστασιακού), καθώς και να ρυθμίσουν τα παράθυρα να ανεβαίνουν αυτόματα με το κλείδωμα, χωρίς να χρειάζεται να κρατάς πατημένο το κουμπί του κλειδιού.

Να μην τα πολυλογώ, μετά από 15 λεπτά ψάξιμο, μου είπαν οτι δεν γίνεται, και μάλιστα ποτέ δεν γινόταν σε VW.

Ισχύει; Γιατί πολλά δάβασα στο forum, μέχρι και ακριβώς τη διαδικασία (για το V), και δεν ξέρω ποιον να πιστέψω.

Αυτοί στο service δεν χρησιμοποιούν το VAG-COM, αλλά κάποιο άλλο διαγνωστικό, που μ'αυτό δεν μπορούσαν να το ρυθμίσουν....

Κάθε βοήθεια δεκτή, γιατι αφ'ενός το κλείδωμα δεν το ακούω πάντα για να σιγουρευτώ, και αφ'ετέρου έχω αφήσει το αμάξι κλειδωμένο με τα πράθυρα ανοιχτά πάνω από 3-4 φορές.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε στην παρεα μας,το εχω κανει ποστ εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=51279

επεισης γινεται αυτο που λες με τα παραθυρα?χωρις να κρατας το χειριστιριο συνεχωμενο???ας μας δωσει καπιος ππληροφορια.

μιλαμε παντα για μαμα συναγερμους

Link to comment
Share on other sites

επεισης γινεται αυτο που λες με τα παραθυρα?χωρις να κρατας το χειριστιριο συνεχωμενο???ας μας δωσει καπιος ππληροφορια.

μιλαμε παντα για μαμα συναγερμους

αυτό πρέπει να το υποστηρίζει ο συναγερμός. δεν έχω εργοστασιακό όπότε δεν ξέρω εάν το υποστηρίζει στον ΜΕΤΑ που έχω ήταν μια επιπλέον πλακέτα κόστους 15€ και κλειδώνοντας μου κλείνει όλα τα παραθυρα

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω συνεγερμο εμποριου . Αρχηκα δεν το εκανε ( να ανεβαζει τα παραθηρα αμεσως με ενα πατημα )

αλλα με το vagcom εγυνε. Και για να εγυνε με το καλωδιο θα πει οτι υπαρχει σαν επιλογη ασχετου αν

εχουμε μαμα συνεγερμο η οχι

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε στην παρεα μας,το εχω κανει ποστ εδω

http://www.vwclub.gr...showtopic=51279

Ευχαριστώ πολύ. Θυμόμουν οτι κάπου το είχα δει τώρα τελευταία, δεν το βρήκα όμως ψάχνοντας.

Τώρα μένει να βρω VAG-COM για να το προγραμματίσω, γιατί ο Φιλοσίδης δεν το έχει (έχει ένα άλλο πρόγραμμα, στα Ελληνικά, με touch οθόνη).

επεισης γινεται αυτο που λες με τα παραθυρα?χωρις να κρατας το χειριστιριο συνεχωμενο???ας μας δωσει καπιος ππληροφορια.

μιλαμε παντα για μαμα συναγερμους

Οι απόψεις διίστανται στα forums. :-)

Κάποιος με εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Eχω ξεμηνει απο καλωδιο (VAG COM) ..., διαφορετικα θα το κοιταγα για το που ακριβως πηγα και

εκανα την ρυθμιση . Παντως επιμενω οτι γυνεται , γιατι ειναι στο προγραμμα ...vag com . σαν επιλογη

Δεν ηταν ετσι απο την αρχη , εγω το εκανα με το καλωδιο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θυμόμουν οτι κάπου το είχα δει τώρα τελευταία, δεν το βρήκα όμως ψάχνοντας.

Τώρα μένει να βρω VAG-COM για να το προγραμματίσω, γιατί ο Φιλοσίδης δεν το έχει (έχει ένα άλλο πρόγραμμα, στα Ελληνικά, με touch οθόνη).

Παρε ενα απο dhgate.com το πολθ 25 ευρο με εξοδα και ολα κ το προπγραμμα μαζι.

παιδια καπιοσ για παραθυρα κ ενταση μπιπ

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα απο dhgate.com το πολθ 25 ευρο με εξοδα και ολα κ το προπγραμμα μαζι.

Ποιό version κάνει για το δικό μου; Έχει 10 σελίδες με διάφορα VAG-COM...

Link to comment
Share on other sites

ενοω οταν αφηνουμε ανοικτα τα παραθυρα και κλειδωνουμε να ανεβενουν αυτοματα και επεισης πως ανεβαινει η ενταση στο "μπιπ" του κλειδωματος.με μαμα συναγερμο

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία έκδοση πάρε την 11.

http://www.xcar360.c...vcds-11-11.html

Την παράγγειλα, την πήρα, την εγκατέστησα, αλλά έχω αυτό το πρόβλημα:

Στο Port Test βγάζει τα παρακάτω

--------------------------------------------

Port Status: OK

USB Library Version: 03.01.19

USB Driver Version: 02.06.01

Interface: Found!

Type: Ross-Tech HEX-USB+CAN

Version: 1.84

Status: Ready

K1: OK

K2: OK

CAN: Not Ready

----------------------------------------

Το αποτέλεσμα είναι να δείχνει τα fault codes, αλλά όχι όλα, σε μερικά πετάει σφάλματα όπως

Address 02: Auto Trans

Cannot be reached

-------------------------------------------------------------------------------

Address 03: ABS Brakes

Cannot be reached

Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να μπω σε κανένα controller για να δω ή να αλλάξω τίποτε.

Δοκίμασα 10 φορές να βγάλω και να βάλω ξανά το καλώδιο στο αυτοκίνητο μήπως δεν πατάει καλά, κοίταξα τις επαφές μήπως στράφωσε καμία, αλλά τίποτε.

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

πια εκδοση εχεις?ελπιζω να πηρες την 10,6 γτ με την 11 αντιπετωπισαν πολοι πολλα προβληματα

Στο CD είχε πάνω από 10 εκδόσεις, από 9.xx μέχρι την 11.11.1

Δοκίμασα πρώτα με την 11.11.1, και μετά με τις 10.6.4 και την 10.6.0, με τα ίδια αποτελέσματα...

EDIT

Αυτό πήρα http://www.dhgate.com/vag-11-10-vcds-11-11-0-vag-com-11-11-vag11/p-ff808081342093a3013420cfd3ea2cba.html

Edited by KTed
Link to comment
Share on other sites

τα καλωδια αν ψαξεις και διαβασεις αν τουε βαλεις αλλη εκδοση τοτε κλειδωνουν και ειναι για πεταμα,ισως εκανες κατι τετιο.

Το καλώδιο δουλεύει σε ότι δεν έχει σχέση με CAN BUS. Έχω την εντύπωση οτι αν το καλώδιο κλειδώσει, δεν το αναγνωρίζει καθόλου το VCDS.

Στη δική μου περίπτωση αν δεν το συνδέσω με το αυτοκίνητο, λέει οτι όλα είναι εντάξει.

Το πρόγραμμα στο "About..." λέει "Unauthorized - Unregistered" (ή κάτι τέτοιο)

Έχει μέσα στο CD μια μέθοδο για να επαναφέρος το καλώδιο αν κλειδώσει. (με το MProg). Λές να την κάνω;

Link to comment
Share on other sites

και εγω την εκανα που ειχα κατι χαλασει,καντο αλλα απο την αρχη ,σβησε ολα τα προγραματα που εχει εγκαταστησει και ξεκινα μια καινουρια καθαρη εγκατασταση με την εκδοση που εχεις αγορασει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.