Jump to content
venzinask

Μπαμπαδες Ολου Του Club Sos

Recommended Posts

Παρακαλω ολους τους μπαμπαδες του κλαμπ και μη μπαμπαδες να μου πουνε την γνωμη για το τι καθησματακι να διαλεξω για το βενζινακο junior,το σιγουρο ειναι οτι εχουμε καταληξει μετα απο ψαξιμο με την γυναικα μου οτι θα ναι isofix τα υπολοιπα ομως με εχουν μπερδεψει λιγο recaro,besafe,maxi cosi τι απο ολα?ψαχνω για καθησματακι απο 9-18κιλα που ειναι συνηθως απο9μηνων εως 4χρονων γιατι μετα μου ειπαν οι περισσοτεροι οτι αποκλειεται να καθεται.παρακαλω τα φωτα σας?

Link to comment
Share on other sites

σε crash test το maxi cosi κατέλαβε την πρώτη θέση με το recaro να ακολουθεί....

Τα recaro έχουν καλύτερο design το οποίο βέβαια είναι θέμα υποκειμενικό.

Ακόμη τα maxi cosy έχουν δυνατότητα να ξαπλώνει το κάθισμα περισσότερο απο τα recaro....

Link to comment
Share on other sites

http://www.olivers-baby-care.co.uk/car-seats/baby-car-seats/maxi-cosi-familyfix-car-seat-base.html

και το συνδυαζεις με αυτά ανάλογα την ηλικία

http://www.olivers-baby-care.co.uk/car-seats/baby-car-seats/maxi-cosi-pebble-baby-car-seat.html

και

http://www.olivers-baby-care.co.uk/maxi-cosi-pearl-child-car-seat-for-use-with-familyfix-base.html

Είναι απλά κορυφή. Εγώ έχω το pearl καθώς το πήρα όταν μεγάλωσε λίγο η μικρή μου.

Το μόνο που ίσως πρέπει να προσέξεις είναι ότι αυτά που σου πρότεινα μπαίνουν αποκλειστικά με τη βάση family fix και εαν έχεις στην οικογένεια κάποιο αυτοκίνητο χωρίς isofix δυστυχώς δεν θα μπορείς να το τοποθετήσεις ούτε με τη ζώνη ασφαλείας. Πχ στην οικογένεια έχουμε ένα volvo s40 του 2001 και ένα honda CRV του 2004 και όσο απίστευτο και αν είναι δεν έχει κανένα isofix.

Το site που σου δίνω είναι αξιόπιστο, έχει καλές τιμές και διαλέγεις ότι χρώμα θέλεις (κάτι που είναι ιδιαίτερα δύσκολο στα ελληνικά καταστήματα) και λογικό κόστος μεταφορικών και η αποστολή γίνεται σε εντός 2 εβδομάδων. Το έχω προτείνει και σε άλλο μέλος του club, ο οποίος φίλος ψώνισε τελικά από αυτό και ήταν ευχαριστημένος, αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω ούτε στα posts μου, όυτε σε search στο forum ώστε να σου δώσω link,

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πάρει 2 recaro young sport φοβερά καθίσματα που είναι μέχρι 36κιλά το ότι δεν κάθονται μετά τα 4 τα παιδια στα καθίσματα είναι μυθος τα δικά μου κάθονται

και ένα λινκ για να το δεις. πάντως ότι και να πάρεις να το παραγγείλεις από έξω οχι απο μαγαζιά εδώ γλυτώνεις πολλά.

http://www.recaro.com/en/product-areas/child-safety/products/child-seats/ece-group-iiiiii.html

Link to comment
Share on other sites

Μονο απεξω πλεον με τετοια διαφορα στην τιμη...ας τα κλεισουνε δε πειραζει να νιωσουν λιγακι τη κριση στο πετσι τους και αυτοι οι μεγαλεμποροι

Link to comment
Share on other sites

εγω τα καθισματα και τα καροτσια όλα από internet τα πήρα. τα καθήσματα από 300€ εδω 180€ και το καροτσι απο 500€ το πήρα 360€. η διαφορες ειναι τεράστιες

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλέπεις φίλε, οι επιλογές που έχεις είναι αρκετές και ποιοτικές. Ότι και να διαλέξεις από τα προαναφερόμενα θα μείνεις σίγουρα ικανοποιημένος, εγώ όμως θα σταθώ σε αυτό που είπε ο φίλος gtse πιο πάνω : τα παιδιά πρέπει να κάθονται και να δένονται στα καθίσματά τους ( και τα booster αργότερα ) μέχρι να φτάσουν το 1μ και 50 εκ. σε ύψος. Μόνο τότε μπορούν να καθίσουν κανονικά στο κάθισμα του αυτοκινήτου. Και να είσαι σίγουρος ότι αν είσαι από την αρχή σταθερός στην άποψη αυτή και δεν του την << χαρίζεις>> όταν είναι μικρό, όταν μεγαλώσει λίγο θα κάθεται και θα θέλει να δένεται και μόνο του με ευχαρίστηση...και τότε θα νοιώσεις και εσύ μια μικρή ικανοποίηση ότι έκανες καλή δουλειά. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

οχι μια απλη ικανοποιηση αλλα το πρωτο και σημαντικοτερο στην αυτοκινηση ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλέπεις φίλε, οι επιλογές που έχεις είναι αρκετές και ποιοτικές. Ότι και να διαλέξεις από τα προαναφερόμενα θα μείνεις σίγουρα ικανοποιημένος, εγώ όμως θα σταθώ σε αυτό που είπε ο φίλος gtse πιο πάνω : τα παιδιά πρέπει να κάθονται και να δένονται στα καθίσματά τους ( και τα booster αργότερα ) μέχρι να φτάσουν το 1μ και 50 εκ. σε ύψος. Μόνο τότε μπορούν να καθίσουν κανονικά στο κάθισμα του αυτοκινήτου. Και να είσαι σίγουρος ότι αν είσαι από την αρχή σταθερός στην άποψη αυτή και δεν του την << χαρίζεις>> όταν είναι μικρό, όταν μεγαλώσει λίγο θα κάθεται και θα θέλει να δένεται και μόνο του με ευχαρίστηση...και τότε θα νοιώσεις και εσύ μια μικρή ικανοποίηση ότι έκανες καλή δουλειά. :flowers:

+10000000000000000000

Ακριβως ετσι ειναι φιλοι μου , μετα απο τρια πιτσιρικια :thumbsup2: ( π....τ....να κριση μου εφαγες το τεταρτο :mad:) θα πω και εγω πως "δεν ετυχε.......πετυχε!!" ,

και θα συμπληρωσω οτι οχι μονο θα θελει να δενεται απο μονο του , αφου εχει προηγηθει η καταλληλη "πλυση" εγκεφαλου στο θεμα "οδικη ασφαλεια" , αλλα σου βαζει και χερι αν κατα τυχη ξεκινησεις και δεν το εχεις "δεσει" :blush:

Link to comment
Share on other sites

τα παιδιά πρέπει να κάθονται και να δένονται στα καθίσματά τους ( και τα booster αργότερα ) μέχρι να φτάσουν το 1μ και 50 εκ. σε ύψος. Μόνο τότε μπορούν να καθίσουν κανονικά στο κάθισμα του αυτοκινήτου.

σωστό αυτο που λες αλλα ο ΚΟΚ αναφερει όχι τόσο με το υψος που ειναι και το σωστό αλλα με την ηλικια,συγκεκριμενα μέχρι 12 ετων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις γνωμες σας αλλα μηπως ξερει κανεις και κανα site για παραγγελεια απο εξωτερικο?

http://www.kidsroom.de/epages/Kidsroom.sf/de_DE/?ObjectID=8058

http://www.ebaby.gr/

από αυτά έχω παραγγείλει εγώ πολυ ευχαριστημένος από το πρωτο τα καθισματα του αυτοκινητου από το δευτερο τα καροτσια

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω δώσει και εγώ στο 3ο post.

Εκτός από το ύψος και την ηλικία που αναφέρετε, σημαντικό ρόλο παίζουν και τα κιλά, καθώς εαν το παιδί είναι κάτω από ορισμένα κιλά (δεν θυμάμαι ακριβώς νομίζω 20 κάτι) οι ζώνες δεν θα ενεργοποιηθούν.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.