Jump to content
pipis13

Αγορα Μηχανησ - Αποψεισ

Recommended Posts

Μιας και βαρεθηκα το σψοοτερ γκαζι φρενο γκαζι φρενο ειπα να παρω μια μηχανη για να μαθω και τον συμπλεκτη.Σκεφτομαι πολλα οπως καινουργιο η μεταχειρισμενο?ποσα κυβικα?τι θα με βοηθουσε ποιο πολυ να μαθω συμπλεκτη?

απο μεταχειρισμενα καλοβλεπω κατι cbf 250 και επισης εχω βρει και κατι varadero 125.για μεταχειρισμενο πανω απο 2000-2500 δεν δινω και φυσικα γνωριζω οτι με αυτα τα λεφτα κανα 250 μπορω να βρω.

απο καινουργια επαθα πλακα με το sym to wolf 125-250.το 125 κανει 2000 το 250 κανει 3700ευρω.επισης και το cbf 125.αλλα σκεφτομαι 125 κυβικα σε μηχανη ειναι καλα?

Ποια η γνωμη σας για το sym.ο αντιπρωπος που ειχα αγορασει το σκουτερ μου ειπε οτι το οδηγησε και επαθε πλακα.

Link to comment
Share on other sites

μηχανη με αυτα τα κυβικα δεν ειναι μηχανη!

γιατι δεν περνεις κατι παραπανω?θα σου χρησιμευσει και σε ταξιδακια....

125 η 250 γνωμη μου θα το βαρεθεις συντομα!

εγω απο σκουτερ 300 κυβικα πηγα σε μηχανη 650 και μπορω να πω πως

επιτελους κατεληξα σε δυτροχο!

Link to comment
Share on other sites

μηχανη με αυτα τα κυβικα δεν ειναι μηχανη!

γιατι δεν περνεις κατι παραπανω?θα σου χρησιμευσει και σε ταξιδακια....

125 η 250 γνωμη μου θα το βαρεθεις συντομα!

εγω απο σκουτερ 300 κυβικα πηγα σε μηχανη 650 και μπορω να πω πως

επιτελους κατεληξα σε δυτροχο!

οπως ανεφερα και στην αρχη θελω να μαθω συμπλεκτη γι αυτο και θελω κατι μικρο.και επισης επειδη θα ειναι πρωτη φορα με συμπλεκτη για μεταχειρισμενη δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Τον συμπλεκτη τον μαθαίνεις και με 125 και με 1000cc το ιδιο λειτουργούν, οποτε το προβλημα μην το εντοπίζεις στον συμπλεκτη.

Κοιτα τι ακριβως θελεις να κανεις με την μοτοσυκλέτα και ποιες ειναι οι ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Τον συμπλεκτη τον μαθαίνεις και με 125 και με 1000cc το ιδιο λειτουργούν, οποτε το προβλημα μην το εντοπίζεις στον συμπλεκτη.

Κοιτα τι ακριβως θελεις να κανεις με την μοτοσυκλέτα και ποιες ειναι οι ανάγκες σου.

σωστο αυτο που λες αλλα το σκεπτικο μου ειναι να παρω κατι μικρο τωρα οχι πολυ αγριο για να μαθω καλα και μετα παω σε κατι μεγαλυτερο.δεν εχω καβαλησει μηχανει ποτε ξανα

Link to comment
Share on other sites

θα ερθει η ωρα που μεσα στη κινηση θα απελπιστεις με τον συμπλεκτη και θα αναζητας σαν τρελος το σκουτερακι σου.οπως ειπε και ο GOLFAKI 4 παρε κατι μεγαλυτερο με συμπλεκτη,αλλιως δεν εχει ουσια.αν το εχεις παρει ηδη αποφαση οδηγησε το πριν το αγορασεις μη τυχον και ξενερωσεις η μην σε κουρασει.διπλωμα για μεγαλη μηχανη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

θα ερθει η ωρα που μεσα στη κινηση θα απελπιστεις με τον συμπλεκτη και θα αναζητας σαν τρελος το σκουτερακι σου.οπως ειπε και ο GOLFAKI 4 παρε κατι μεγαλυτερο με συμπλεκτη,αλλιως δεν εχει ουσια.αν το εχεις παρει ηδη αποφαση οδηγησε το πριν το αγορασεις μη τυχον και ξενερωσεις η μην σε κουρασει.διπλωμα για μεγαλη μηχανη εχεις?

εχω διπλωμα.δεν ζω σε πολη για να εχω κινηση.σε χωριο ειμαι

Link to comment
Share on other sites

σε ρωτησα για το διπλωμα γιατι υπεθεσα πως εφοσον το εχεις θα εχεις οδηγησει και τη μηχανη με συμπλεκτη της σχολης,και παραπανω αναφερεις πως δεν εχεις καβαλησει μηχανη ποτε ξανα,οτι ειναι η πρωτη σου φορα

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

σε ρωτησα για το διπλωμα γιατι υπεθεσα πως εφοσον το εχεις θα εχεις οδηγησει και τη μηχανη με συμπλεκτη της σχολης,και παραπανω αναφερεις πως δεν εχεις καβαλησει μηχανη ποτε ξανα,οτι ειναι η πρωτη σου φορα

οταν εδωσα ημουν κατω απο 21 και ετσι εδωσα με παπι και μετα απο 2 χρονια γινεται απεριοριστο

Link to comment
Share on other sites

φιλε επειδη κοιταω και γω για μηχανακι..λοιπον κοιταξε εναμεσα σε xt 500 και kawasaki ninja 250..αναλογα με το σωματοτυπο σου επελεξε.ειναι και τα 2 για αρχαριους με το απαραιτητο γκαζι και συμπλεκτη βεβαια και μπορουν να οδηγηθουν με Α1 διπλωμα..

υπαρχουν πολλα μεταχειρισμενα σε αυτα τα λεφτα που δινεις..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια η γνωμη σας για τα <<τιμια>> κινεζικα π.χ keeway daelim loncin κλπ. εχω δει κατι 250cc καινουργια με 2000 χιλιαρικα.Ξερω οτι θα μου πειτε ολοι <<σιγα μην παρεις κινεζο>> αλλα σε διαφορα φορπυμ που ριχνω καμια ματια βλεπω οτι εχουν κανει τεραστια προοδο και πολλες συνεργασιες με γνωστες εταιρειες.Να σημειωσω οτι το ειδα σε αντιπροσωπεια και οχι σε praktiker alex pak κλπ.τι λετε αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ανέφερες ( κινέζικα ) χίλιες φορές καλύτερα το sym wolf αλλά οπωσδήποτε το 250. Γενικά τα 125 είναι υπερβολικά λίγα κυβικά για μοτοσυκλέτα. Για το wolf 250 γράφουν πολύ καλά λόγια και σε τεστ...και για τιμή δεν το συζητάμε...τζάμι!

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα. Μολις σημερα ξεχρεωσα το δανειο πηρα την κυριοτητα του σκουτερ και τωρα ειμαι ετοιμος να παω για μοτοσυκλετακι. Εχω ομως εναν εντονο προβληματισμο. Το σκουτερακι αντε στην καλυτερη να το δωσω 1400 ευρω σε ιδιωτη (η μαντρα το παιρνει 1100-1200) και δεν εχω σκοπο να δωσω πανω απο 2000 για μηχανη. Αυτο που με προβληματιζει ειναι εαν αξιζει να δωσω 2000 να παρω ενα μεταχειρισμενο cbf 250 του 07 και πανω η να παρω το καινουργιο sym wolf 125?Καινουργιο λοιπον η μεταχειρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Την άποψή μου στην ανέφερα και πιο πάνω. Τα 125 κε είναι λίγα για μηχανή, οπότε αν δεν σε παίρνει για καινούργιο wolf 250 τότε καλύτερα μεταχειρισμένο cbf 250...( μετά από καλό ψάξιμο ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.