Jump to content
TSI140

Για 2Η Φορα Μπαταρια Τελος (Vw Golf Tsi 140Ps)

Recommended Posts

Καλησπερα..!

Εν συντομια... το αμαξι ειναι του 12/06 φορουσε επανω μια Varta 44ah η οποια κρατησε μεχρι 08/10 ωπου αλλαχτηκε με μια no name η οποια ειχε ημερομηνια κατασκευης 1/08 (θα μου πεις...γιατι το ειδες τωρα (ασχολιαστο) ) . Με τα πολλα.. μην τα πολυλογω..το αμαξι ειχε να το κινησω καμια 20 μερες λιγο το κρυο , λιγο το χιονι και λιγο η ακινησια...το βολτομετρο εδειχνε με το ζορι 9v ωπου και φυσικα δεν πηρε μπροστα. Ηχοσυστημα δεν εχω, κατι αλλο δεν εχω..παρα μονο ενα συναγερμο αυτο τπτ αλλο. Τωρα ... η σκεψη ειναι να παω σε...

1) Varta 560 408 054 3132 BLUE dynamic 12 60

540

2) Bosch S4 (12V 52AH 470A)

3) Exide Premium EA530 12V 53AH-540EN A-Εκκίνησης

Εκανα ενα search πριν ανοιξω θεμα..αλλα δεν διαφωτιστηκα ιδιαιτερα , ο χωρος στην μπαταρια απο την μαμα 44 παιρνει ανετα ειδα μεγαλυτερη τι προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

Αν η μπαταρια που εχεις βαλει ειναι κλειστου τυπου εχει απο πανω "δεικτη καταστασης" .

Αν ειναι η ενδειξη λευκη τοτε θελει φορτιση , αν η ενδειξη ειναι διαφανη (μαυρη χωρις χρωμα) τοτε πας για αλλαγη , δεν ξαναφορτιζει

Οι μπαταριες μολυβδου εχουν ενα οριο limit down το οποιο αν ξεπεραστει τοτε δεν μπορει να ξαναφορτιστει

Link to comment
Share on other sites

Διαρροη απο τον συναγερμο ειναι απιθανο να συμβαινει διοτι μετρηθηκε αν εχω διαρροη και αποδειχθηκε πως δεν εχω. Επεισης...αν την φορτισω γιατι ηδη το εκανα 1 φορα παλι θα με αφησει.Ματακι εχει και ειναι διαφανο..! Οποτε...ΕΣΕΙΣ τι προτεινετε? Θελω αποψεις και γνωμεις θα με βοηθησουν ιδιαιτερα!

Link to comment
Share on other sites

20 μερες ακινησία παντως ειναι πολλες, και σιγουρα θα εχεις καποιο προβλημα με την μπαταρια σε τετοιες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Διαρροη απο τον συναγερμο ειναι απιθανο να συμβαινει διοτι μετρηθηκε αν εχω διαρροη και αποδειχθηκε πως δεν εχω. Επεισης...αν την φορτισω γιατι ηδη το εκανα 1 φορα παλι θα με αφησει.Ματακι εχει και ειναι διαφανο..! Οποτε...ΕΣΕΙΣ τι προτεινετε? Θελω αποψεις και γνωμεις θα με βοηθησουν ιδιαιτερα!

Φιλαρακο αν το ματακι ειναι διαφανο τοτε δυστηχως πας για αλλαγη ,

δεν γινεται τιποτα οπως σου εξηγησα και παραπανω !! η μπαταρια ειναι off μην το ψαχνης καθολου .

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την Τριτη θα μαζευτουνε και αλλες απαντησεις για να παρω δειγματοληψια!!! Ειστε ευχαριστημενοι ρε παιδια???

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζετε τα συμπερασματα οτι εαν μεινει το αμαξι 20 μερες ακινητο ξεφορτιζει η μπαταρια!!!δεν σας καταλαβαινω και ειστε και ψαγμενοι!!!εχω το gti 6 xronia. to xrishmopoiw 4 ante 5 μηνες το χρονο και τον υποιλοιπο καιρο μηχανη. 5 χρονια κρατησε η μποσσ η μπαταρια τησ μανας του και ξαναεβαλα την ιδια last year!!!mhn τρελαθουμε κιολας!!!!εκτος και αν μενουμε στην καστορια με -15 και δεν το εχω καταλαβει!!!!φιλε οτι μπαταρια και να βαλεισ δεν ειναι φυσιολογικο να θες αλλαγη καθε 2 χρονια!!!!υπο νορμαλ συνθηκες!!!

Link to comment
Share on other sites

Tης μανας του είναι άλλη φάση! Δεν ξαναβρίσκεται τέτοια μπαταρία γ κάποιο λόγο. Στους περισσότερους η μαμίσια αντέχει κοντά στα 5 χρόνια ή παραπάνω κ οι άλλες 3-3,5

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι με το περασμα των ετων ολο και λιγο βαζουμε το χερακι μας να χαλαμε το υλεκτρολογικο υλικο του αυτοκινητου μας!!!!λιγο η αλλαγη το ραδιο σιντι λιγο κατι ενισχυτεσ και λιγο κατι ξενον και οχι μαμισια , εεε δεν θελει και πολυ!!! 3 με 3.5 χρονια ακουγεται οκ απλα διαφωνω με τα 2 ετη!!!! εγω την ιδια εβαλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και το αμαξι το εχω οπως το πηρα!!!λαμπακια- κερατακια και διαφορα τετοια με βρισκουν αντιθετο!!!!θα μου πεις μπροσ τα καλη τι ειναι ο πονος????αλλα οπως την βρισκει ο καθενας!!!!απλα να μην λεμε μετα φταινε τα vw!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι με το περασμα των ετων ολο και λιγο βαζουμε το χερακι μας να χαλαμε το υλεκτρολογικο υλικο του αυτοκινητου μας!!!!λιγο η αλλαγη το ραδιο σιντι λιγο κατι ενισχυτεσ και λιγο κατι ξενον και οχι μαμισια , εεε δεν θελει και πολυ!!! 3 με 3.5 χρονια ακουγεται οκ απλα διαφωνω με τα 2 ετη!!!! εγω την ιδια εβαλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και το αμαξι το εχω οπως το πηρα!!!λαμπακια- κερατακια και διαφορα τετοια με βρισκουν αντιθετο!!!!θα μου πεις μπροσ τα καλη τι ειναι ο πονος????αλλα οπως την βρισκει ο καθενας!!!!απλα να μην λεμε μετα φταινε τα vw!!!!!!

Βασικα....καλη σαρακοστη! Συνεχιζω λεγοντας...η μαμα του μπαταρια κρατησε οντως πολυ δεν διαφωνω σε αυτο. Η μετετεπειτα που εβαλα η οποια ειναι εντελως αγνωστη μαρκα ουτε καν στο google την βγαζει με ημερομηνια κατασκευης 2008 ενω εγω την εβαλα το 2010 τα εφτυσε. Με τωρα 1 neon led που εχει ο συναγερμος και ενα RCD δεν νομιζω να τραβανε ρευμα ενω ειναι το αμαξι κλειδωμενο (αφου το rcd που εχω το φορουσε το προηγουμενο αμαξι για κοντα 5ετια χωρις θεμα). Θεωρω καθαρα πως με τις χαμηλες θερμοκρασιες που εκανε + κακης ποιοτητας κατασκευης μπαταριας συναιβει αυτο....

Υ.Γ το αμαξι δυσκολευοταν να σκασει εδω και κανα μηνα περιπου αλλα επαιρνε μπροστα μετα απο 3-5"

Link to comment
Share on other sites

Βασικα....καλη σαρακοστη! Συνεχιζω λεγοντας...η μαμα του μπαταρια κρατησε οντως πολυ δεν διαφωνω σε αυτο. Η μετετεπειτα που εβαλα η οποια ειναι εντελως αγνωστη μαρκα ουτε καν στο google την βγαζει με ημερομηνια κατασκευης 2008 ενω εγω την εβαλα το 2010 τα εφτυσε. Με τωρα 1 neon led που εχει ο συναγερμος και ενα RCD δεν νομιζω να τραβανε ρευμα ενω ειναι το αμαξι κλειδωμενο (αφου το rcd που εχω το φορουσε το προηγουμενο αμαξι για κοντα 5ετια χωρις θεμα). Θεωρω καθαρα πως με τις χαμηλες θερμοκρασιες που εκανε + κακης ποιοτητας κατασκευης μπαταριας συναιβει αυτο....

Υ.Γ το αμαξι δυσκολευοταν να σκασει εδω και κανα μηνα περιπου αλλα επαιρνε μπροστα μετα απο 3-5"

Χαμηλές θερμοκρασίες, παρατεταμένη ακινησία, είναι προφανές ότι η μπαταρία σου τράβηξε ζόρι. Ίσως φορτίζοντάς την, να σου βγάλει το καλοκαίρι. Για περισσότερο δεν νομιζω αφού λες ότι το τελευταίο διάστημα αργούσε να σκάσει ο κινητήρας.

Αν την αλλάξεις, βάλε σίγουρα μεγαλύτερη. Στα 60Ah είναι εντάξει. Προσωπικά εδώ και δυό χρόνια έχω την VARTA SILVER και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...λοιπον μπηκε

http://www.prostowniki.com.pl/upload/1270885608_dsc_0170.jpg

στα 60ε το αμαξι πηρε τα πανω του χαχαχααχ

Υ.Γ με 5 βαθμους εξωτερικη ειχα ρελαντι 700σ.α.λ που συνηθως εχω 900... φυσιολογικο το θεωρω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα παιζει πολυ μουφα μπαταρια ακομα και επωνυμη .Καποτε ειχα δει στους αμπελοκηπους εργαστηριο με μπαταριες να κολλαει αυτοκολητα bosh απο πανω ...εν ετη 2000 αυτο .

Απο τοτε μπαταριες μου φερνει φιλος νταληκιερης απο γερμανια,καταντα παραλογο να παιρνεις μπαταρια καθε 2 χρονια εδω ενω η μαμα 44 να κραταει τουλ 4-5 χρονια ...

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα παιζει πολυ μουφα μπαταρια ακομα και επωνυμη .Καποτε ειχα δει στους αμπελοκηπους εργαστηριο με μπαταριες να κολλαει αυτοκολητα bosh απο πανω ...εν ετη 2000 αυτο . Απο τοτε μπαταριες μου φερνει φιλος νταληκιερης απο γερμανια,καταντα παραλογο να παιρνεις μπαταρια καθε 2 χρονια εδω ενω η μαμα 44 να κραταει τουλ 4-5 χρονια ...

Και αυτες που σου φερνει ποσο σου κρατανε?

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα παιζει πολυ μουφα μπαταρια ακομα και επωνυμη .Καποτε ειχα δει στους αμπελοκηπους εργαστηριο με μπαταριες να κολλαει αυτοκολητα bosh απο πανω ...εν ετη 2000 αυτο .

κάτι παρόμοιο γνωρίζω και εγώ το είδα με τα ματια μου προ 4ετίας μπαταρίες σε αποθήκη χωρίς λογότυπο κανένα και διπλα 2 σακουλες ναυλον με αυτοκόλλητα

και όταν πήρα το θάρρος να ρωτήσω τι και πως γιατί ήταν γνωστός πήρα ξεκάθαρη απάντηση

όλες είναι το ίδιο η μονη διαφορα ο προμηθευτής αν τις φέρνει από κίνα η ταϊβάν αν είσαι τακτικός και σταθερός πελάτης χρονια παίρνεις τις μπαταρίες και αυτοκόλλητα να επιλέξεις τι φίρμα θες κατά καιρούς να πουλάς

αν πάλι όχι στον έναν βάζουν το Χ αυτοκόλλητο και στον διπλα το Ψ για να μην έχουνε τη ίδια φίρμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.