Jump to content
psou1983

Αγοράζοντας Τα Ανταλλακτικά Για Service (Mk5 Gt170)

Recommended Posts

Πολυ φοβαμαι φιλε μου οτι θα διαπιστωσεις οτι καποιες φορες βγαινει φθηνοτερα να μην αγοραζεις τα παντα απο εξω.....

Επισης, για να γνωριζεις, ασχετα με το οτι εχεις αγορασει τα παντα απο εξω, το σερβις των 60.000 χλμ περιλαμβανει κατα την αντιπροσωπεια καποιους στανταρ ελεγχους με το αζημιωτο φυσικα.Μονο αυτοι οι ελεγχοι συν τα εργατικα που θα σου παρουν για την αλλαγη ολων αυτων εγω προσωπικα πιστευω οτι δυσκολα δε θα ξεπερασεις το 100ρικο.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Το σέρβις θα γίνει αναγκαστικά Σάββατο και σε μη εξουσιοδοτημένο αλλά εξειδικευμένο συνεργείο. Ήθελα να είμαι σίγουρος πως αυτά που θα μπουν μέσα είναι καλής ποιότητας και δεν θα είναι τίποτα σπορέλαια..

Τα ακριβά ήταν βασικά τα του dsg.. Τα μπουζί έκαναν 17€ το ένα...

Ξέρει κανείς τι άλλοι έλεγχοι γίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Το σέρβις θα γίνει αναγκαστικά Σάββατο και σε μη εξουσιοδοτημένο αλλά εξειδικευμένο συνεργείο. Ήθελα να είμαι σίγουρος πως αυτά που θα μπουν μέσα είναι καλής ποιότητας και δεν θα είναι τίποτα σπορέλαια..

Τα ακριβά ήταν βασικά τα του dsg.. Τα μπουζί έκαναν 17€ το ένα...

Ξέρει κανείς τι άλλοι έλεγχοι γίνονται;

εναν ελεγχο στα υγρα φρενων μηπως χρειαστει να αλλαχτουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να τα αλλάξω και αυτά διότι κάθε 2 χρόνια πρέπει να αντικαθίστανται τα υγρά. Ελπίζω να έχουν στο συνεργείο εκείνο το εργαλείο που μετράει το ποσοστό υγρασίας στα υγρά για να δούμε αν είναι σούπα ή όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η πραμάτεια! Το μόνο που με χάλασε είναι το φίλτρο βενζίνης που λέει "Made in China"... 6.6bar.

Πάντως είδα στην καρέντα στα ανταλλακτικά πως κ τα γνήσια είναι αρκετά κινέζικα...κρίμα. :\

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα bar στο φιλτρο βενζινης τι ειναι δν εχω κτλβει.υπαρχουνε ειδων και αν ναι τι ακριβως παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Η κρατάει 6,6 bar πίεση μέσα στο φίλτρο για ποιο γρήγορη εκκίνηση ?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν όλα εκτός από τις βαλβολίνες dsg με κόστος 30€. Για το κιβώτιο θα πάω αλλού..

Επίσης μου πρότειναν να πάω μια βόλτα από εξουσιοδοτημένο για να δούμε αν έχει τις τελευταίες εκδόσεις λογισμικού απάνω.

Κατά τα άλλα όλα καλά :)

Βάλαμε και λαστιχάκι Goodyear F1 και είμαστε σχεδόν κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβαμαι φιλε μου οτι θα διαπιστωσεις οτι καποιες φορες βγαινει φθηνοτερα να μην αγοραζεις τα παντα απο εξω.....

Επισης, για να γνωριζεις, ασχετα με το οτι εχεις αγορασει τα παντα απο εξω, το σερβις των 60.000 χλμ περιλαμβανει κατα την αντιπροσωπεια καποιους στανταρ ελεγχους με το αζημιωτο φυσικα.Μονο αυτοι οι ελεγχοι συν τα εργατικα που θα σου παρουν για την αλλαγη ολων αυτων εγω προσωπικα πιστευω οτι δυσκολα δε θα ξεπερασεις το 100ρικο.

Eλα πες το...Καποιος οφελος εχεις εσυ με τις επισημες αντιπροσωπειες..Γνωριζω πολυ καλα τον αρχιμηχανικο στον Ρωρρη και τον μονο ελεγχο που κανει ειναι να τσεκαρει το κινητο του για μηνυματακι απο το αισθημα καθε τεταρτο...Ευτυχως παντως ο Ελληνας ξυπνησε και δε δινει σημασια σε κατευθυνομενες γνωμες...Εσυ παντως να πας στην αντιπροσωπεια απλα να ζητας απο τους επισημους αντιπροσωπους να πινουν που και που στην υγεια...σου..

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε με το σέρβις! Αλλάχτηκαν 2 σινεμπλόκ, μια φούσκα, έγινε ευθυγράμμιση και αλλάξαμε φλας καθρέπτη οδηγού.

215€ μαζί με την αλλαγή λαδιών dsg.

Επίσης μίλησα με vw (μέσω Γερμανίας) και με πήραν τηλ από Ελλάδα και τους έθεσα κάποια ερωτήματα για τα οποία αναμένω απάντηση.

1. Έδωσα το πλαίσιο και τους ζήτησα να ελέγξουν αν υπάρχει ανάκληση για το αυτοκίνητό μου που δεν έχει πραγματοποιηθεί (αλλαγή κάποιου ανταλλακτικού πχ).

2. Ρώτησα αν τα software updates είναι δωρεάν ή όχι.

3. Ρώτησα αν η vw αναλαμβάνει την ευθύνη αποκατάστασης βλάβης μετά τη λήξη της εγγύησης σε γνωστά για αυτήν θέματα όπως αυτά που εμφανίζονται στα Golf GT (έφερα παράδειγμα το τι έγινε στην Αμερική με τα σασμάν που την άκουγαν).

4. Ζήτησα να μου στείλουν αναλυτικά την καρτέλα του οχήματός μου από όπου προκύπτουν οι εργασίες που έχουν γίνει από τα συστήματά τους.

Για να δούμε...

Edited by psou1983
Link to comment
Share on other sites

4. Ζήτησα να μου στείλουν αναλυτικά την καρτέλα του οχήματός μου από όπου προκύπτουν οι εργασίες που έχουν γίνει από τα συστήματά τους.

..και επειδη δλδ ζητησες και σου δειξουνε τις εργασιες που εχουν γινει σε μια καρτελα παει να πει οτι οντως εχουνε γινει δλδ? Φιλε..αν δεν εισαι απο ΠΑΝΩ τους να μην πιστευεις τπτ..Οι αντιπρωσοπειες ειναι για μενα απατεωνες μεγαλοι η μαλλον ενα μεγαλο ποσοστο..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. :)

Δε νομίζω πως αλλάζω κάτι περιττό..! Στα 60Κ πρέπει να γίνουν μερικές εργασίες..

Μπουζί, λάδια, φίλτρα και βαλβολίνες dsg είναι υποχρεωτικά.

Άσε που θέλει και λάστιχα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία (έχω βρει Continental με 500€)..

Φιλε σκεφτομαι να αγορασω ενα golf gt 170hp εσυ πως τα πας με το δικο σου , τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα και πως με τον αριθμο πλαισιου μπορω να βρω για τι ιστορικο του(ανακλησεις service, update κτλπ)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.