Jump to content
ekaradimos

Μπαγκαζιέρα Και Σχάρες Στην Οροφή

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ήρθε η ώρα να γίνω και εγώ μπαμπάς. Ο πελαργός μου έφερε δίδυμα (γιούς).

Όπως είναι φανερό με το gkolfάκι (TSi 140HP - 5άρι) έχω πρόβλημα με τους χώρους και επειδή "λεφτά δεν υπάρχουν" προσανατολίζομαι στη λύση σχάρας και μπαγκαζίερας στην οροφή με κλειδί. Έχει κανείς πληροφορίες για τι τι, που και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ήρθε η ώρα να γίνω και εγώ μπαμπάς. Ο πελαργός μου έφερε δίδυμα (γιούς).

Όπως είναι φανερό με το gkolfάκι (TSi 140HP - 5άρι) έχω πρόβλημα με τους χώρους και επειδή "λεφτά δεν υπάρχουν" προσανατολίζομαι στη λύση σχάρας και μπαγκαζίερας στην οροφή με κλειδί. Έχει κανείς πληροφορίες για τι τι, που και πόσο?

να σου ζήσουν τα μικρά.εγώ το 09 είχα πάρει μπάρες ιταλικές 90 και την μπαγαζιέρα 350λ ιταλικής μάρκας 220 . βολεύει αφάνταστα.γνώμη μου είναι να πάρεις επώνυμη μάρκα thule πχ γιατί είναι ποιο ανθεκτικές σαν κατασκευή.εμένα η μπαγαζιέρα έχει αρχίσει να ξεθωριάζει από τον ήλιο και έχει παραμορφωθεί το πλαστικό στις άκρες.ακόμα αυξάνεται η κατανάλωση στα ταξίδια 1-2 λίτρα και κόβει αισθητά το αμάξι λόγο αεροδυναμικής κ αλλάζει το κέντρο βάρους.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσουν τα μικρά.εγώ το 09 είχα πάρει μπάρες ιταλικές 90 και την μπαγαζιέρα 350λ ιταλικής μάρκας 220 . βολεύει αφάνταστα.γνώμη μου είναι να πάρεις επώνυμη μάρκα thule πχ γιατί είναι ποιο ανθεκτικές σαν κατασκευή.εμένα η μπαγαζιέρα έχει αρχίσει να ξεθωριάζει από τον ήλιο και έχει παραμορφωθεί το πλαστικό στις άκρες.ακόμα αυξάνεται η κατανάλωση στα ταξίδια 1-2 λίτρα και κόβει αισθητά το αμάξι λόγο αεροδυναμικής κ αλλάζει το κέντρο βάρους.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες. Έχω κατασταλάξει σε Thule, αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο. Μου είπαν ότι υπάρχουν μηκρές σε μήκος και ψηλές, ή πιο μεγάλες σε μήκος και πιο κοντές. Για 360lt περίπου θα βγει κανένα 600άρι με τις σχάρες.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις πληροφορίες. Έχω κατασταλάξει σε Thule, αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο. Μου είπαν ότι υπάρχουν μηκρές σε μήκος και ψηλές, ή πιο μεγάλες σε μήκος και πιο κοντές. Για 360lt περίπου θα βγει κανένα 600άρι με τις σχάρες.

Είναι ακριβές αλλά αξίζουν τα λεφτά τους και εγώ Thule έψαξα αρχικά και μόλις μου είπαν τιμή λέω άντε γεια αλλά τότε δεν ήξερα.Τώρα κάποια στιγμή θα τις πάρω αλλά καταραμένη κρίση.ενημέρωσε αν θες τι μοντέλο πήρες όταν τις αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα την ψάξω μετά το Πάσχα. Δϊνω το πολύ 700Ε (πιστεύω να μπορώ να πάρω Thule). Επίσης θέλω να δω αν μπορούν, εκτός από τη μπαγκαζιέρα, να βγαίνουν και οι σχάρες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα την THULE PACIFIC 200 DS (450Ε). Είχα αγοράσει (120Ε) μεταχειρισμένες τις original μπάρες οροφής για Golf V και δένουν πολύ όμορφα με τη μπαγκαζιέρα.

Έψαξα ΠΑΡΑ πολύ για τη μπαγκαζιέρα αλλά η καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 450Ε από Ελληνικό site. Στην Γερμανία η τιμή είναι 330Ε αλλά δεν τις φέρνει Ελλάδα, λόγω όγκου. Οι μπάρες έχουν θόρυβο από τα 80Km/h και μετά. Με τη μπαγκαζιέρα θα κάνω ταξίδι μέχρι Λουτράκι το 3ήμερο και θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ταξίδι το 3ήμερο. Το μόνο κακό είναι ότι 1 μέρα πριν πάω ταξίδι και 1 μέρα αφότου αγόρασα την μπαγκαζιέρα, την χτύπησα στο πίσω μέρος της, στο πάρκιγκ της δουλειάς μου (γενικά θέλει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ). Έβαλα μια μεγάλη σακούλα από μέσα και έκανα ταξίδι. Είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε είναι στην κατάστασή μου (μπαμπάς με 2 μικρά παιδιά). Βάζεις 2 μεγάλες βαλίτσες στη μπαγκαζιέρα + πολλές σακούλες στο πλάι. Επίσης, φοβόμουν ότι σε ανηφόρες και κατηφόρες θα κουνιούνται οι βαλίτσες, αλλά δεν συνέβη. Δέσιμο χρειάζεται όταν έχεις πολλά μικρά αντικείμενα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά, αλλά όχι με την ατυχία μου να την σπάσω. Ψάχνω φανοποιό που να δουλεύει πλαστικό, αλλά δεν βρίσκω. Πήγα στο Χαϊδάρι στην επίσημη αντιπροσωπεία της THULE στην Ελλάδα και μου είπαν να πάω σε φανοποιό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε κανέναν που φτιάχνει πολυεστερικά πρέπει να πας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ξέρω κάποιον αλλά στην θέση σου θα δοκίμαζα να το κάνω μόνος μου.

Πάντως λογικά οι περισσότεροι φαναρτζήδες ξέρουν να δουλεύουν και τα πολυεστερικά μιας και τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν πολλά μέρη από πολυεστέρα.

Δοκίμασε αυτόν, όλα τα παιδιά εδώ μέσα έχουν να πουν τα καλύτερα: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=330&view=findpost&p=5632

Link to comment
Share on other sites


Όχι δεν ξέρω κάποιον αλλά στην θέση σου θα δοκίμαζα να το κάνω μόνος μου.

Πάντως λογικά οι περισσότεροι φαναρτζήδες ξέρουν να δουλεύουν και τα πολυεστερικά μιας και τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν πολλά μέρη από πολυεστέρα.

Δοκίμασε αυτόν, όλα τα παιδιά εδώ μέσα έχουν να πουν τα καλύτερα: http://www.vwclub.gr...findpost&p=5632


Έχω παέι παλιότερα στο Δήμο. Πράγματι είναι πολύ καλός. Θα τον πάρω κανένα τηλέφωνο να μου πει. Μάλλον θα την φτιάξω μόνος μου στις διακοπές. Την έψαξα λίγο με τον πολυεστέρα. Το πρόβλημά μου δεν είναι πως θα την στεγανοποιήσω με πολυεστέρα, αλλά πως θα στηρίξω από την κάτω πλευρά τα κομμάτια που έφυγαν (ευτυχώς τα κράτησα). Κόστος για πολυεστέρα + κόλα = 25Ε περίπου. Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

Σωστός :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Η μπαγκαζιέρα μου έγινε οικογενειακή υπόθεση τελικά. Την πιάσαμε με τον πατέρα μου (dimvwplus) και την αδερφή μου και έγινε σαν καινούργια. Πιστόλι σιλικόνης για στεγανοποίηση (ευτυχώς είχα όλα τα κομμάτια που έσπασαν) και από πάνω ειδική κολητική ταινία τύπου carbon (κοντά στο χρώμα της μπαγκαζιέρας). Ούτε ώρα δε μας πήρε και έγινε καταπληκτική δουλειά. Κόστος < 10Ε.

Edited by Vagelis231
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμα αυξάνεται η κατανάλωση στα ταξίδια 1-2 λίτρα και κόβει αισθητά το αμάξι λόγο αεροδυναμικής κ αλλάζει το κέντρο βάρους.

 

Χάλια ... η κατανάλωση .... στην εθνική από 6,5 L/100 km πάει 9 L/100 km για πλάκα και όχι πανω απο 100 km

Σε προσπέραση 100-130km κρατάμε όλοι την ανάσα μας για να ακουστεί αυτός που μιλάει στην ανεμοθύελλα και ξαναμπαίνουμε στο δικό μας ρεύμα μόλις τελειώσει ενα 3λεπτο track στο cd. :lazy: 

 

Link to comment
Share on other sites

Χάλια ... η κατανάλωση .... στην εθνική από 6,5 L/100 km πάει 9 L/100 km για πλάκα και όχι πανω απο 100 km

Σε προσπέραση 100-130km κρατάμε όλοι την ανάσα μας για να ακουστεί αυτός που μιλάει στην ανεμοθύελλα και ξαναμπαίνουμε στο δικό μας ρεύμα μόλις τελειώσει ενα 3λεπτο track στο cd. :lazy:

Μετά από 2+ χρόνια με τη μπαγκαζιέρα οι εντυπώσεις μου εξακολουθούν να είναι άριστες. Η αύξηση στην κατανάλωση δε ξεπερνά το 0,5 lt/100km. Λίγος θόρυβος που γίνεται έντονος μετά τα 140km/h.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2+ χρόνια με τη μπαγκαζιέρα οι εντυπώσεις μου εξακολουθούν να είναι άριστες. Η αύξηση στην κατανάλωση δε ξεπερνά το 0,5 lt/100km. Λίγος θόρυβος που γίνεται έντονος μετά τα 140km/h.

εχεις καμια φωτο να το δουμε πως φαινεται???

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βάλω. Για την ώρα την έχω στην αποθήκη.

το αμαξι εννοω πως φαινεται με τη σχαρα!

Link to comment
Share on other sites

IMG 0348


 

Στη φώτο φαίνεται η μπαγκαζιέρα με τις μπάρες. Όπως φαίνεται οι πμάρες δεν προεξέχουν καθόλου από τις πόρτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 
 
Στη φώτο φαίνεται η μπαγκαζιέρα με τις μπάρες. Όπως φαίνεται οι πμάρες δεν προεξέχουν καθόλου από τις πόρτες.

 

τις μπαρες τις εχεις βαλει στη σωστη θεση?μου φαινεται η πισω ειναι τραβηγμενη μπροστα..πολυ ομορφο παντως!

Link to comment
Share on other sites

τις μπαρες τις εχεις βαλει στη σωστη θεση?μου φαινεται η πισω ειναι τραβηγμενη μπροστα..πολυ ομορφο παντως!

Είναι σίγουρα σωστά (έχει σημαδάκια και δε μπορείς να κάνεις λάθος). Ήταν την πρώτη μέρα που αγόρασα τη μπαγκαζιέρα πρόπερσι. Την επόμενη μέρα την τράκαρα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.