Jump to content
pwillis94

Audi Q3 - Kosmocar (Η Μονη Λυση)

Recommended Posts

Εκανα παραγελλια για ενα Audi Q3 ντιζελ τελη νοεμβριου και για να παρουμε την αποσυρση μου προτινανε ενα αυτοκινητο

χωρις το πακετο comfort (το οποιο περιλαβανει ξενον,οργανα στο τιμονι, κλιματισμο και ραδιοcd concert με την οθονη)ωστε να προλαβουμε κτλ. ηρθε το αμαξι και το παρελαβα 19-1-2012 μιλαμε για γελια! και βεβαια απο την πρωτη μερα δεν παιζει το ραδιοcd καθαρα!! ολοι οι σταθμοι εκει που παιζουν τελεια εκει χανουν το σημα και ακους σταθμους με παρασιτα!!! και μιλαμε και στους 6 αποθηκευμενους σταθμους!!! το παω πισω και αρχιζει ο γολγοθας! αρχικα οτι ειναι ρυθμιση του ραδιοcd! μετα αντικατασταση του ραδιοcd με αλλο ιδιου τυπου εντος εγγυησης! παλι τα ιδια! και μου λενε ναι εχει προβλημα αλλα δεν μπορουμε να το λυσουμε θα δουμε ενα μπαινει το ραδιοcd concert με την οθονη κτλ! μετα μου λενε οχι δεν μπρει να τοποθετηθει εκτων υστερον!!

μου λεει ο εμπορος να παω κοσμοκαρ στην μανδρα! παω και εκει το βλεπουν και με στελνουν στην καρεντα βουλιαγμενης στον προισταμενο του τεχνικου οπου ο ανθρωπος οντως πιστοποει την βλαβη και στελνει γραμμα στην μανδρα με το οτι οντως υπαρχει θεμα και πρεπει να βρεθει λυση!! 2 εβδομαδες αργοτερα και με προτροπη δικη μου μου απαντανε οτι τελικα ναι μπορει να τοποθετηθει το ραδιοcd concert με την οθονη που προτιτερα ειχαν πει οτι κατηγορηματικως δεν μπαινει αλλα υπαρχει χρεωση 2500 ευρω!!!!! για ενα ραδιοcd που κοστιζει 570 ευρω στην παραγελλια!!! υμαρτον κλεφτες! δικο τους προβλημα ειναι οχι δικο μου γιατι δηλαδη να πληρωσω κατι για το οποιο δεν ευθυνομαι εγω!!! ξεφτιλισμενοι!!! μακρια απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!! εχει πολλα θεματα! πραγματικα υπαρχουν και αλλα θεματα αλλα αν μπω και σε αυτο θα γινει πολυ μακροσκελες το ποστ και θα φριξετε με την premium μαρκα του κακου καιρου!!!

λυπαμαι πραγματικα που προτιμησα Audi.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν μπορείς να κατηγορείς την Audi επειδή έχει ένα -όντως μπουρδέλο κατα τα λοιπά- μοντέλο.

Το ότι έχει ένα θέμα με το radio-cd δε σημαίνει ότι μηχανικά και γενικά είναι άχρηστο, άσχετα που με το σχήμα που έχει, τη μη πρακτικότητα και τα λεφτά που ζητάει είναι άνευ λόγου.

Γενικά θεωρώ ότι τα VAG είναι υπερτιμημένα και αρκετά δήθεν αυτοκίνητα πλέον για τα χρήματα που ζητάνε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω εσας που πάτε και τα δίνετε. :)

Link to comment
Share on other sites

δευτερον στην πορτα του οδηγου ο ρυθμυστης για τα ηλεκτρικα παραθυρα ειναι και σπασμενο απο τιν μια πλευρα στισ επιλογες και βεβεαια αναγραφη με γραφικα οτι εχει και θερμενομενους αλλα και αναδιπλωμενους καθρευτες αλλα δεν εχει το αμαξι! απλως απο το εργοστασιο ηρθε με λαθος διακοπτη! και βεβαια το σπουδαιο ειναι το ποσο ελαφρη ειναι το τιμονη σε βαθμο να κατανταει επικινδυνο! πραγμτικα επικινδυνο! και παιδια ημαρτον δεν ειναι το πρωτο αμαξι που παιρνω! ειμαι 40 ετων και ειχα και audi a3 sb και δικινητο tiguan καμμια σχεση η οδηγικη συμπεριφορα!! αν πας πανω απο 140χλμ το αμαξι φευγει! ασε που με ταχυτητες εως 50-60 χλμ σε δρομους με στροφες μονιμος χανει προσφρυση λογο τιμονιου! και οχι ο αερας στα λαστιχα ηταν ελεγμενος! και βεβαια ενω στην αρχη λεγανε οτι ετσι λειτουργει το τιμονι και δεν βαρενει μετα μου λενε υπαρχει επιλογη να γινει πιο βαρη αλλα εχει χρεωση 35 ευρω!!! καλο ετσι!!! τι να πω! οσο για το εαν θεωρειται χαζη βλαβη τα παρασιτα στο ραδιο οταν δωσεις πανω απο 30500 για ενα αμαξι θεωρεις δεδομενο οτι θα δουλευει το διαολεμενο ραδιοφωνο σωστα! ημαρτον! εδω το megane 10ετιας της συζυγου επαιζε τελεια! οποτε μην παμε εκει! και το θεμα δεν ειναι ενα δυο παραστια αλλα να μην ακους τιποτα αλλο παρα παραστιτα με λιγη μουσικη! ακρως εκνευριστικο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να στο φόρτωσε κάποιος με το ζόρι. Μόνος σου το επέλεξες. Όταν το γλυκοκοίταζες πριν το αγοράσεις δεν έκανες ένα test drive να δεις την συμπεριφορά του, τα καλά του και τα κακά του και να κρίνεις εάν αξίζει τα χρήματά του;

Τώρα το να το καταριέσαι (μόνος σου) τί νόημα έχει; Να ξεσπάσεις τα νεύρα σου;

Καλύτερα να βρεις λίγο κουράγιο και υπομονή και να λύσεις τα θέματα που περιγράφεις.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν το τσέκαρες στην αρχή να δεις τι θα πάρεις ; Η επειδή είναι AUDI φύγαμε με κλειστά ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα test drive 3 φορες!!! απλως ηταν το 4χ4 και το ραδιοφωνο επαιζε τελεια! αλλα ηταν το concert ραδιοφωνο καμμια σχεση!!! απλως δεν μπορουσα να φανταστω οτι το δικυνητο

εχει τοσο μεγαλη διαφορα!!!! στο αντιστοιχο Tiguan δεν εχουν διαφορα μεγαλη!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα test drive 3 φορες!!! απλως ηταν το 4χ4 και το ραδιοφωνο επαιζε τελεια! αλλα ηταν το concert ραδιοφωνο καμμια σχεση!!! απλως δεν μπορουσα να φανταστω οτι το δικυνητο

εχει τοσο μεγαλη διαφορα!!!! στο αντιστοιχο Tiguan δεν εχουν διαφορα μεγαλη!!!!

Φίλε μου δεν γίνεται να είσαι 40 ετών και να υποστηρίζεις ότι φταίει που δεν είναι το concert και δεν παίζει σωστά. Δηλαδή όποιο Q3 δεν έχει το concert ή το πακέτο comfort που το περιλαμβάνει θα έχει πρόβλημα με το ηχοσύστημα; Απλά το συγκεκριμένο ηχοσύστημα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει πρόβλημα και πρέπει να στο λύσουν. Εμένα δηλαδή που μου δουλεύει σωστά φταίει που είναι το concert; Τώρα για το τιμόνι που είπες η Audi υποστηρίζει πως επειδή σχεδιάστηκε να βγαίνει και λίγο εκτός δρόμου είναι τόσο ελαφρύ αλλά και πάλι αυτό είναι σε χαμηλές ταχύτητες. Σε μεγάλες ταχύτητες βαραίνει γιατί έχει παραμετρικό σύστημα διεύθυνσης και είναι στάνταρ, το 35€ ποιος στο είπε ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω... Τώρα αν παρ´όλα αυτα εσύ δεν μπορείς να υπολογίζεις πόσο να το στρίψεις και επειδή είναι ελαφρύ το στριβεις παραπάνω και σου φεύγει, δε φταίει το αυτοκίνητο. Οποίο τεστ και να διαβάσεις για το συγκεκριμένο αμάξι όλοι λένε για την πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά αν και είναι SUV, και φυσικά είναι καλύτερη από το tiguan μια και έχουν το ίδιο πλαίσιο, είναι πιο ελαφρύ και έχει καλύτερη ανάρτηση(και σου θυμίζω είναι SUV όχι S3). Δεν γίνεται επειδη σου παρουσίασε ένα πρόβλημα να μηδενιζεις και το όχημα και την εταιρία ειδικά την στιγμή που εσύ είπες ότι δεν είχες κανένα πρόβλημα με το Α3. Όσον αφορά το όφελος της απόσυρσης, σου προτείνανε δεν σε αναγκάσανε να πάρεις ένα ετοιμοπαράδοτο, όπως έκαναν και με μένα. Αν ήθελες να το πάρεις με συγκεκριμένο εξοπλισμό, μπορούσες να το παραγγήλεις και θα το έπαιρνες σε 2,5 μήνες όπως εγώ. Η Audi και η κάθε Audi έχει αγοράσει απο τα μηχανολογικά γραφεία αποσυρσεις απο ιδιώτες και τις χρησιμοποιεί για τους πελάτες της. Εγώ όταν το παρήγγειλα απλα δεσμευσαν μια για μένα ακόμα και αν τελείωναν μέχρι να έρθει εγώ ήμουν καλυμενος. Για να έχουμε και ένα καλό ερώτημα απο που πήρες το αυτοκίνητο;

Edited by volakas
Link to comment
Share on other sites

Το να κρίνεις έτσι ένα αυτοκίνητο από το radiocd, είναι εντελώς λάθος! Για το θέμα του τιμονιού, έπρεπε να οδηγήσεις αυτό που ήθελες να αγοράσεις και όχι κάτι πολύ καλύτερο για να πας στο πιο απλό.

Είναι σαν να οδηγήσω Scirocco R και να πάρω μετά 1400 κυβικά με 122 άλογα και να θέλω να είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκουσε τι έκανα εγώ σε μια παρόμοια περίπτωση. Να σου πω ότι έχω ένα Α6 1.8Τ και πρίν από μερικά χρόνια είχα την εξής "αφελή" απορία : Γιατί στο καντράν του αυτοκινήτου γράφει Next Service at 26000 Klm. Πήρα λοιπόν τηλ. την καρέντα και την κοσμοκαρ να ρωτήσω γιατί το γράφει ενώ στα εξουσιοδοτημένα μου λέγανε ότι πρέπει να κάνω σέρβις στα 15000χλμ. Πιστεύω ότι όταν έχεις δαπανήσει το 2004 άνω των 50000€, που μεταφράζεται σε ποιότητα κατασκευής υποστήριξης κλπ, ψάχνεις και ικανοποιητικές απαντήσεις. Φαντάζομαι οτι οι μηχανικοί που το σχεδίασαν με κάτι διπλώματα 8 μέτρα ο καθένας κατι παραπάνω ήξεραν. Μετά από 48 τηλεφωνήματα στον επίσημο εισαγωγέα ( αντιπρόσωπο) απάντηση δεν πήρα. Πάντα μου λέγαν οτι πρέπει να κάνω στα 15000χλμ και δεν μου απαντούσαν γιατί βγάζει το μήνυμα το οποίο όπως καταλαβαίνεις με την χρήση μειωνόταν σύμφωνα με τα χλμ που έκανα. Οι απαντήσεις στην αρχή συνοδευόντουσαν με το θα ρωτήσουμε και θα σας πάρουμε ( ποτέ δεν με πήραν!!) είτε ήταν υπάλληλοι απλοί είτε προϊστάμενοι. Πότε δεν μου απαντούσαν γιατί βγάζει το μήνυμα και τι σημαίνει. Βλάκας δεν ήμουνα ήξερα την απάντηση από ένα φίλο που είχε το passat 1.8T και είχε κάνει σέρβις στο Βέλγιο και μου άνοιξε τα μάτια αλλά ήθελα και μια επίσημη απάντηση από την Ελλάδα. Από 20 Αυγούστου μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου ήμουνα με ένα τηλέφωνο στο χέρι. Δεν άντεξα πλέον και τους στέλνω μία επιστολή ζητώντας να μου εξηγήσουν τι σημαίνει το μήνυμα και πότε πρέπει να αλλάξω λάδια αφού στο σέρβις είχα πληρώσει Long Life λάδια. Εκεί λοιπόν ολοκληρώθηκε το απόλυτο "φτύσιμο" Μου στείλαν εντός 3 ημερών μία επιστολή οτι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο και θα μου απαντήσουν άμεσα. Όπως καταλαβαίνεις απάντηση δεν ήρθε ποτέ!!!!! Ίσως και αυτή η συμπεριφορά είναι ο λόγος που τα Audi στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν όσο στην υπόλοιπη Ευρώπη. Επειδή το είχα πάρει "πατριωτικά" μετά από 2,5 μήνες αναμονής γράφω στο εργοστάσιο στην Γερμανία. Σε 3!!!! ημέρες απάντησαν με επιστολή ότι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα και μετά από άλλες 3!!!!! ημέρες μου απαντούσαν αναλυτικά ότι το αυτοκίνητο έχει σύστημα που υπολογίζει πότε πρέπει να κάνει σέρβις και ότι......κλπ.... κλπ. Την επόμενη!! μου απήντησαν και από Ελλάδα. Αν λοιπόν θες και εσύ να βρεις το δίκιο σου ή τέλος πάντων να τους κάνεις να σεβαστούν τις υποχρεώσεις τους στείλε ένα γράμμα στην Γερμανία και ψάξε το δίκιο σου. Εκεί δεν αστειεύονται με την συμπεριφορά κάποιων! Νομίζω ότι το αυτοκίνητο σου είναι από τα πλέον αξιόπιστα στην αγορά με πολλές αρετές αλλά αν έχει κάποιο πρόβλημα θα στο λύσουν άμεσα. Στους Έλληνες "αποκλειστικούς εισαγωγείς" μην έχεις εμπιστοσύνη ή την ελπίδα οτι θα σε βοηθήσουν αν δεν τους πιέσουν οι Γερμανοί. Καλή τύχη και ελπίζω να απολαύσεις το αυτοκίνητο σου. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκουσε τι έκανα εγώ σε μια παρόμοια περίπτωση. Να σου πω ότι έχω ένα Α6 1.8Τ και πρίν από μερικά χρόνια είχα την εξής "αφελή" απορία : Γιατί στο καντράν του αυτοκινήτου γράφει Next Service at 26000 Klm. Πήρα λοιπόν τηλ. την καρέντα και την κοσμοκαρ να ρωτήσω γιατί το γράφει ενώ στα εξουσιοδοτημένα μου λέγανε ότι πρέπει να κάνω σέρβις στα 15000χλμ. Πιστεύω ότι όταν έχεις δαπανήσει το 2004 άνω των 50000€, που μεταφράζεται σε ποιότητα κατασκευής υποστήριξης κλπ, ψάχνεις και ικανοποιητικές απαντήσεις. Φαντάζομαι οτι οι μηχανικοί που το σχεδίασαν με κάτι διπλώματα 8 μέτρα ο καθένας κατι παραπάνω ήξεραν. Μετά από 48 τηλεφωνήματα στον επίσημο εισαγωγέα ( αντιπρόσωπο) απάντηση δεν πήρα. Πάντα μου λέγαν οτι πρέπει να κάνω στα 15000χλμ και δεν μου απαντούσαν γιατί βγάζει το μήνυμα το οποίο όπως καταλαβαίνεις με την χρήση μειωνόταν σύμφωνα με τα χλμ που έκανα. Οι απαντήσεις στην αρχή συνοδευόντουσαν με το θα ρωτήσουμε και θα σας πάρουμε ( ποτέ δεν με πήραν!!) είτε ήταν υπάλληλοι απλοί είτε προϊστάμενοι. Πότε δεν μου απαντούσαν γιατί βγάζει το μήνυμα και τι σημαίνει. Βλάκας δεν ήμουνα ήξερα την απάντηση από ένα φίλο που είχε το passat 1.8T και είχε κάνει σέρβις στο Βέλγιο και μου άνοιξε τα μάτια αλλά ήθελα και μια επίσημη απάντηση από την Ελλάδα. Από 20 Αυγούστου μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου ήμουνα με ένα τηλέφωνο στο χέρι. Δεν άντεξα πλέον και τους στέλνω μία επιστολή ζητώντας να μου εξηγήσουν τι σημαίνει το μήνυμα και πότε πρέπει να αλλάξω λάδια αφού στο σέρβις είχα πληρώσει Long Life λάδια. Εκεί λοιπόν ολοκληρώθηκε το απόλυτο "φτύσιμο" Μου στείλαν εντός 3 ημερών μία επιστολή οτι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο και θα μου απαντήσουν άμεσα. Όπως καταλαβαίνεις απάντηση δεν ήρθε ποτέ!!!!! Ίσως και αυτή η συμπεριφορά είναι ο λόγος που τα Audi στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν όσο στην υπόλοιπη Ευρώπη. Επειδή το είχα πάρει "πατριωτικά" μετά από 2,5 μήνες αναμονής γράφω στο εργοστάσιο στην Γερμανία. Σε 3!!!! ημέρες απάντησαν με επιστολή ότι το αίτημα προωθήθηκε στο αρμόδιο τμήμα και μετά από άλλες 3!!!!! ημέρες μου απαντούσαν αναλυτικά ότι το αυτοκίνητο έχει σύστημα που υπολογίζει πότε πρέπει να κάνει σέρβις και ότι......κλπ.... κλπ. Την επόμενη!! μου απήντησαν και από Ελλάδα. Αν λοιπόν θες και εσύ να βρεις το δίκιο σου ή τέλος πάντων να τους κάνεις να σεβαστούν τις υποχρεώσεις τους στείλε ένα γράμμα στην Γερμανία και ψάξε το δίκιο σου. Εκεί δεν αστειεύονται με την συμπεριφορά κάποιων! Νομίζω ότι το αυτοκίνητο σου είναι από τα πλέον αξιόπιστα στην αγορά με πολλές αρετές αλλά αν έχει κάποιο πρόβλημα θα στο λύσουν άμεσα. Στους Έλληνες "αποκλειστικούς εισαγωγείς" μην έχεις εμπιστοσύνη ή την ελπίδα οτι θα σε βοηθήσουν αν δεν τους πιέσουν οι Γερμανοί. Καλή τύχη και ελπίζω να απολαύσεις το αυτοκίνητο σου. :thumbsu:

Το πρόβλημα αυτό δυστυχώς δεν είναι της Audi αλλά της Ελλάδας φιλε μου γιατι ήμαστε απατεώνες. Πριν το Q3, είχα Mercedes sports coupe και υπολόγιζε και αυτή τα σέρβις κανονικά, αλλά μου είχαν πει κάθε 15.000km service και κάθε 7000 λάδια. Εγω τους απάντησα δώστε μου το γραμμένο απο τον κατασκευαστή και το βουλωσαν. Τα ίδια ακριβώς έκαναν και στη γυναίκα μου που έχει ένα mini couper(BMW δηλαδη), οπότε μην το ψάχνεις γενικό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδια χαθηκαμε! λοιπον το ολο θεμα εχει λυθει εδω και μερικους μηνες με την βοηθεια οχι του dealer αλλα της ιδιας της Kosmocar και των ανθρωπων της! Τελικως αλλαχτηκε το ραδιοcd με το concert διοτι δεν βρησκανε ουτε οι ιδιοι απο που προερχοταν η βλαβη! πραγματικα το παλεψανε παρα πολυ καιρο στο οποιο μου δωσανε αλλο αυτοκινητο αντικαταστασης και με αμεριστη συμπαρασταση την οποια και δεν περιμενα! Τελικως και αφου αλλαξανε ακομα και την καλωδιωση και το προβλημα επεμενε προτινανε και δεχτηκα να αλλαχτει το ραδιοcd και η καλωδιωση και μερικα αλλα ανταλλατικα σχετικα και ολα μια χαρα! ακομα δεν το πιστευω οχι τοτσο για την επισκευη οσο για την συμπεριφορα και τοσο σωστοι ηταν ολοι τους! Οποτε το αμαξακι ειναι σουπερ σε ολα του και προπαντος την καταναλωση! απιστευτα νουμερα παιδια! συνολικο στα 19000χλμ 6,1/100..... τα λογια περιτευουν! οποτε μετα απο 4 Audi και το επομενο αμαξι παλι Audi θα ειναι!!! θα ηθελα πραγματικα να ευχαριστησω ολους στην Kosmocar και ιδιετερα τον κυριο Δ.Κ για την υπεροχη συμπεριφορα! να ειστε ολοι καλα και παρακαλω τους Admin να αλλαξουν το ονομα στο λινκ με Audi Q3 - Kosmocar (Η μονη λυση) Ευχαριστω πολυ ολους για την συμπαρασταση και τελικα με ωραια τροπο αλλα και με στοιχεια μπορεις να λυσεις τα παντα ακομα και στην Ελλαδα! 

Link to comment
Share on other sites

So case closed. (Αλλάχθηκε και ο τίτλος του θέματος κατόπιν αιτήματος του pwillis94). 

Να κλειδώσουμε το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.