Jump to content
sonakias

Golf 5/6 - S3 Intercooler (Aftermarket Intercooler) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Εχω ενα golfaki mk5 tsi κ θελω να του κανω αναβαθμιση στο intercooler του λογω προγραμματος...Αγορασα λοιπον ενα intercooler απο seat leon cupra mk2 .Θελω να ρωτησω, αν ξερει καπιος, αν μπαινει κουτι πανω(εχω διαβασει καπου οτι χρειαζονται αλλα κολλαρα....ισχυει??)Το intercooler του cupra ειναι το ιδιο με του gti η' με του edition 30??

Τα φωτα σας PLS!!!!!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έπρεπε να παρεις του S3.

Όχι κουμπώνει κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα παρα πολυ φτηνα (κατω απο 100 ευρο...) κ γιαυτο το πηρα....πιστευω οτι θα κανει κ αυτο τη δουλεια του...

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ίδιο με Gti ~~~->Tsi

Link to comment
Share on other sites

Της forge το κουλερ ειναι μουφα....Εξαλλου αν ανεβω τοσο ψηλα σε τιμη δε βαζω κ της apr που ειναι το καλυτερο απ ολα??? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,Πήγα Στην Αντιπροσωπεία Και Τους Είπα Ότι Θέλω Να Βάλω Το Intercooler Απο S3 8P Και Όλοι Έμειναν Με Ανοιχτό Το ΣΤΟΜΑ!!!!Λοιπόν Θα Ήθελα Όποιος Έχει Βάλει Το Intercooler Σε GOLF GT Να Με Ενημερώσει Ποιούς Κωδικούς Πρέπει Να Παραγγείλω Υπόψιν Ότι Θέλω Να Βάλω Και Τα Κολάρα Του S3 (Αν Τα Κολάρα Θέλουν Τροποποίηση Τα Αφήνω Ως Έχει) Εδώ Αναγράφει Τους Κωδικούς http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17014 Και Τελειώνοντας Κάτι Το Οποίο Δεν Μου Το Είπαν Στην Αντιπροσωπεία,Η Εγγύηση Χάνεται;;Ευχαριστώ Πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η Hercules, Ελληνική εταιρεία που φτιάχνει custom intercooler.

Πολλά αυτοκίνητα που έχουν παρουσιαστεί στο Power technics είχαν intercooler από την Hercules.

Μεταξύ αυτών και 1,4 16V που είχαν τουρμπιστεί.

Και αν το ζητήσει κάποιος μπορούν να φτιάξουν τύπου S3.

Οι τιμές είναι καλές, όταν της Forge το intercooler για Ford Focus ST έχει 800 ευρώ, της Hercules έχει 500.

http://www.ramtuning.gr/products.php?type=intercooler&brand=HERCULES

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η Hercules, Ελληνική εταιρεία που φτιάχνει custom intercooler.

Πολλά αυτοκίνητα που έχουν παρουσιαστεί στο Power technics είχαν intercooler από την Hercules.

Μεταξύ αυτών και 1,4 16V που είχαν τουρμπιστεί.

Και αν το ζητήσει κάποιος μπορούν να φτιάξουν τύπου S3.

Οι τιμές είναι καλές, όταν της Forge το intercooler για Ford Focus ST έχει 800 ευρώ, της Hercules έχει 500.

http://www.ramtuning.gr/products.php?type=intercooler&brand=HERCULES

βλεπω και σκαστρες, παιζει να φτιαχνουν για tsi που δν εχει βγει κατι αξιολογο??

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα βγάζουν. Και όπως είπα έχουν φτιάξει εξαρτήματα για πολύ δυνατά αυτοκίνητα (έχουν κατά καιρούς παρουσιαστεί σε power mag & burnout).

Το link τους είναι εδώ :

http://www.herculesparts.gr/htmz/proionta.htm

Επειδή κάποιο μέλος είχε αναφέρει στο topic με τις εισαγωγές αέρα για tsi ότι έψαχνε σωληνώσεις, φτιάχνουν και σωληνώσεις για εισαγωγή.

Στο Skoda club έχουν καταχώρηση και έκπτωση 15% :

ΗΡΑΚΛΗΣ (HERCULES PARTS)

INTERCOOLER – ΣΚΑΣΤΡΕΣ – ΜΠΑΡΕΣ ΘΟΛΩΝ

ΕΚΠΤΩΣΗ 15% ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ

ΛΑΜΠΡΟΥ ΚΑΤΣΩΝΗ 29 ΚΑΛΛΙΘΕΑ 176 74

ΤΗΛ. 210-9402225

www.herculesparts.gr

Link to comment
Share on other sites

Μας τρώνε χρόνο και χαζά θέματα τύπου GOLF V vs VI, AURIS, DSG vs MANUAL κλπ αντί να ενώνουμε την γνώση και να μοιράζεται.

Link to comment
Share on other sites

αλλα οπως εχουμε πει front cooler Οπως forge εγω τελικα ελγα να βαλω forge αλλα κατεληξα s3...σε θερμα κλιματα οπως ελλαδα εμποδιζουν τη ψυξη ψυγειοθ και μαμα Ic......αρα s3 και παλι s3

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υπόψη σας οτι το κολαρο απο τη μερια του οδηγου είναι λίγο διαφορετικό και χρειάζεται τροποποίηση, τουλάχιστον για καποιον που θα βάλει της APR. Δεν είμαι σίγουρος για το S3 αλλα πιστευω οτι και εκει θα θέλει καποια πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Εχω ενα golfaki mk5 tsi κ θελω να του κανω αναβαθμιση στο intercooler του λογω προγραμματος...Αγορασα λοιπον ενα intercooler απο seat leon cupra mk2 .Θελω να ρωτησω, αν ξερει καπιος, αν μπαινει κουτι πανω(εχω διαβασει καπου οτι χρειαζονται αλλα κολλαρα....ισχυει??)Το intercooler του cupra ειναι το ιδιο με του gti η' με του edition 30??

Τα φωτα σας PLS!!!!!!!

Δυστυχως οπως ειπαν και αλλοι πηρες το ιδιο i/c με το gti και που το gti φοραει το ιδιο i/c με μας οποτε μη μπεις στη διαδικασια να το βαλεις γιατι απλα θα κανεις μια τρυπα στο νερο ...

Απο την αλλη γιατι μπηκες στην διαδικασια αντικαταστασης i/c ??? Σκεψου οτι gti με προγραμμα τα οποια παιζουν στα 260 αλογα φορανε το ιδιο i/c με μας χωρις να ειναι αναγκαιο να το αλλαξουν ...

Θα σε συμβουλευα να μην αλλαξεις το i/c αφου ειναι υπεραρκετο, Επενδυσε τα λεφτα σου σε κατι πιο χρησιμο εξατμιση, φιλτρο πχ :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,Πήγα Στην Αντιπροσωπεία Και Τους Είπα Ότι Θέλω Να Βάλω Το Intercooler Απο S3 8P Και Όλοι Έμειναν Με Ανοιχτό Το ΣΤΟΜΑ!!!!Λοιπόν Θα Ήθελα Όποιος Έχει Βάλει Το Intercooler Σε GOLF GT Να Με Ενημερώσει Ποιούς Κωδικούς Πρέπει Να Παραγγείλω Υπόψιν Ότι Θέλω Να Βάλω Και Τα Κολάρα Του S3 (Αν Τα Κολάρα Θέλουν Τροποποίηση Τα Αφήνω Ως Έχει) Εδώ Αναγράφει Τους Κωδικούς http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17014 Και Τελειώνοντας Κάτι Το Οποίο Δεν Μου Το Είπαν Στην Αντιπροσωπεία,Η Εγγύηση Χάνεται;;Ευχαριστώ Πολύ.

Κανένας;;;;;;;;;;;;;;;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

παρε μονο το κουλερ και τα κολλαρα του δεν ειναι μονο πιο μεγαλο ειναι και απο αλουμινιο ολο

Φίλε Μου Το Φοράς;;;;Αν Ναι Το Μόνο Που Χρειάστηκες Ήταν Μόνο Το Κούλερ;;;Εγώ Σκέφτομαι Να Βάλω Και Τα Κολάρα Που Είναι Και Απο Αλουμίνιο Αλλά Θέλουν Τροποποίηση;Ή Είναι Plug And Play?

Link to comment
Share on other sites

τα κολλαρα δεν ειναι απο αλουμινιο...τωρα αν ειναι καλυτερης ποιοτητας απ τα μαμα δεν ξερω...παντως αν θελεις το βαζεις πανω κ με τα μαμα κολλαρα αφου τους κανεις μια μικρη πατεντα(πολυ ευκολο κ θα στο προτεινα γιατι εαν θελεις να αγορασεις κ καινουργια κολλαρα θα σου βγει 100 ευρο παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα μαζι με τα κολαρα τα οποια δεν ειναι απο αλουμινιο και καθετε ακριβως να παρεις τα κολαρα του σ3 γιατι εχουν κατι κουρπες αναποδα σε σχεση με το ΟΕΜ

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα μαζι με τα κολαρα τα οποια δεν ειναι απο αλουμινιο και καθετε ακριβως να παρεις τα κολαρα του σ3 γιατι εχουν κατι κουρπες αναποδα σε σχεση με το ΟΕΜ

And.. ?

Ειδες διαφορα στο αμαξι, παει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.