Jump to content
sonakias

Golf 5/6 - S3 Intercooler (Aftermarket Intercooler) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Όχι δεν ισχύει. Το βαρετό είναι ή επειδή το συνήθισες ή επειδή έχει περισσότερη ζέστη πλέον.


Αν θυμάμαι καλά είναι 30-40% μεγαλύτερο. Λογικό να έχει παραπάνω lag


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2017 at 0:53 ΠΜ, SkyNet said:

 


Ισχύει. Βάλε προγραμμα


Sent from my iPad using Tapatalk

 

εχω προγραμμα apr αλλα παλι μου φενεται βαρετο αν του βαλω αυτη την βαλβιδα θα ειναι καλυτερα ?

http://www.gfb.com.au/products/blow-off-and-diverter-valves/dv-plus/dv-t9355-suits-late-model-vag-euro-applications-740-detail

 

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θυμάμαι καλά είναι 30-40% μεγαλύτερο. Λογικό να έχει παραπάνω lag

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Στο twincharge δεν εχει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω προγραμμα apr αλλα παλι μου φενεται βαρετο αν του βαλω αυτη την βαλβιδα θα ειναι καλυτερα ?
http://www.gfb.com.au/products/blow-off-and-diverter-valves/dv-plus/dv-t9355-suits-late-model-vag-euro-applications-740-detail
 
 


Αυτός η βαλβίδα είναι απλά αντάπτορας για τη σκαστρα δεν προσφέρει κάτι.
Αν σου φαίνεται με προγραμμα βαρετό ήρθε η ώρα να βελτιώσεις περαιτέρω. Σωστός ο Νίκος το lag δεν φαίνεται μιας και είσαι στο twincharged. Προφανώς είτε το συνήθισες είτε η ζέστη έχει επηρεάσει.
Επιλογές:
1) ολοκληρωμένο 1ο στάδιο
2) custom προγραμμα




Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SkyNet said:

 


Αυτός η βαλβίδα είναι απλά αντάπτορας για τη σκαστρα δεν προσφέρει κάτι.
Αν σου φαίνεται με προγραμμα βαρετό ήρθε η ώρα να βελτιώσεις περαιτέρω. Σωστός ο Νίκος το lag δεν φαίνεται μιας και είσαι στο twincharged. Προφανώς είτε το συνήθισες είτε η ζέστη έχει επηρεάσει.
Επιλογές:
1) ολοκληρωμένο 1ο στάδιο
2) custom προγραμμα




Sent from my iPad using Tapatalk

 

ολοκληρωμενο 1ο σταδιο 

Link to comment
Share on other sites

Δες στο αντίστοιχο θέμα έχω κάνει παρόμοια ερώτηση για εισαγωγή / εξαγωγή


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest CosAgN

Παιδιά μια βοήθεια για Ι/C S3 με τον κωδικό 5Q0145803 P κάνει σε golf gt 170 είναι από s3 8v  ή με κωδικό 1k0 145 803 P κάνει μόνο και να ψάξω για αυτό που κάνει ακριβώς για το μοτέρ μας

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , CosAgN said:

Παιδιά μια βοήθεια για Ι/C S3 με τον κωδικό 5Q0145803 P κάνει σε golf gt 170 είναι από s3 8v  ή με κωδικό 1k0 145 803 P κάνει μόνο και να ψάξω για αυτό που κάνει ακριβώς για το μοτέρ μας

 

Link to comment
Share on other sites

Magkes to xero oti iparxei idi to post apla den vgazo akri. Pion pistevete kalitero gia programma. Skeftome salia kai dynodrome. Episis akouo gia intercooler s3. Pio akrivos to mama to mikro? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νέε,

υπάρχουν αντίστοιχα θέματα μαυτό που ψάχνεις για το αυτοκίνητό σου, επίσης τα greeklish απαγορεύονται.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση. Τα περισσότερα θέματα που σενδιαφέρουν βρίσκονται στην ενότητα Golf->Κινητήρες

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:devil:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το cooler του  s3 μπενει κανονικα στο golf v tsi η χρειαζετε τιποτα; Κολαρα μετετροπες ιστοριες; Τι χρειαζομαι εκτος απο το  cooler για να κανω την εγκατασταση. Συνχωρεστε με αλλα ειμαι ασχετος με το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το i/c

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Φοράει κανένας apr intercooler να μου πει εντυπώσεις τι έχει δει σε λογκ αν έχει κάνει και γενικά τι διαφορες είδε μετά  την τοποθέτηση;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να βάλεις από πέρυσι? Θυμάμαι ρωτούσες στο θέμα των Gti

 

Γράψε και 2-3 πραγματάκια τι φοράς τώρα

 

Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν πιο στιβαρή η λύση της Apr, μετά με την κρίση και την άνοδο των τιμών σιγά σιγά τα αυτοκίνητα που βελτιώνονται μέχρι Κ04 (330-380) προτιμούν S3 ή φτιαχτό ή κάποιο φτηνότερο σε συνδυασμό ή όχι με κιτ μεθανόλης.

Είναι η πιο σωστή λύση αν θες αλλά είναι ακριβή και αν δεν είναι τσίτα (BT/ K04 wg + meth) το Setup δεν θα πάρεις τα αναμενόμενα.

 

Και κάτι ακόμα αν έχεις πχ boost control και είσαι κάθε μέρα μηχανική ή μικρή θα τρως το Lag του μεγάλου cooler ή turbo.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έβαλα....ίδιο setup ειμαι!!

1 ώρα πριν , nikdev said:

Ακόμα να βάλεις από πέρυσι? Θυμάμαι ρωτούσες στο θέμα των Gti

 

Γράψε και 2-3 πραγματάκια τι φοράς τώρα

 

Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν πιο στιβαρή η λύση της Apr, μετά με την κρίση και την άνοδο των τιμών σιγά σιγά τα αυτοκίνητα που βελτιώνονται μέχρι Κ04 (330-380) προτιμούν S3 ή φτιαχτό ή κάποιο φτηνότερο σε συνδυασμό ή όχι με κιτ μεθανόλης.

Είναι η πιο σωστή λύση αν θες αλλά είναι ακριβή και αν δεν είναι τσίτα (BT/ K04 wg + meth) το Setup δεν  πάρεις τα αναμενόμενα.

 

Και κάτι ακόμα αν έχεις πχ boost control και είσαι κάθε μέρα μηχανική ή μικρή θα τρως το Lag του μεγάλου cooler ή turbo.

 

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο πρέπει να μαντέψουμε φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Apr μονο αν εισαι τσιτα με wg και πατας συχνα αλλιως βολευει ενα s3 και τελος.

 

 

Επειδη δεν γραφεις και πολλα δεν μπορω να σου πω πιο αναλυτικα.

 

Αλλο φπε με 1.9 1.2 κι αλλο 2.2 με 1.4

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να βάλεις ένα intercooler γιατί το ψήνεις το αμάξι.

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια θέλω λίγο τα φώτα σας..

Με τον συγκεκριμένο κωδικό 1Κ0 145 803 P από φίλο μου στην Skoda του βγάζει ένα i/c με τιμή στα 285 μαζί με ΦΠΑ είναι όλο αλουμινένιο χωρίς τα πλαστικά καπάκια αλλά του βγάζει επίσης ότι δεν είναι γνήσιο πήρα τηλέφωνο στην vw-audi Κομοτηνής να ρωτήσω με τον ίδιο κωδικό και βγάζει τιμή 476 ευρώ μαζί με ΦΠΑ..

Και είμαι τώρα σε δίλημμα δηλαδή πόση διάφορα παίζει να έχει το γνήσιο με αυτό που βρήκα εγώ?

Μήπως απλά θα πληρώσω παραπάνω λόγο σφραγίδας audi πάνω?

Τι λέτε και εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.