Jump to content
sonakias

Golf 5/6 - S3 Intercooler (Aftermarket Intercooler) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ναι φίλε αστιεύομαι και αφου το έκανες και μονος σου συγχαρητηρια :thumbsup:

εγώ καπου εκει που κρεμοντουσαν καλωδια ,σωληνακια κλπ με μαζεύανε με το φορείο....

DSC00779.jpg

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Αχαχα, εγώ είχα φρικάρει όταν έπρεπε να αλλάξω τα αμορτισέρ και έγινε η μπροστινή ανάρτηση βίδες!

Όταν έβαλα το i/c, το άφησα στο συνεργείο και εξαφανίστηκα!

Link to comment
Share on other sites

H εγχειρηση ειναι τοσοοοοο ευκολη που ευχαριστως την ξανα εκανα.Οσο για το lag δεν υπαρχει αυτο πουθενα.Το αμαξι ειναι μονο καλυτερο και ετοιμαζετε για τα επομενα σταδια.

Εγω εχω την φιλοσοφια να πηγαινω αναποδα.Τωρα ψαχνω ενα καλο oil cooler γιατι το 100 και πανω δεν μου αρεσει.

Μπράβο! :thumbsup:

Και το ψυγείο λαδιού είναι πολύ καλή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ερωτηση.παιζει να μπει FMIntercooler και να δουλευει παραλληλα με το μαμα σε Golf 6 GTI?ειναι εφικτο?

Link to comment
Share on other sites

στα ιδια χρηματα βγαινουν (μαζι με τα κολαρα) και τα 2 αλλα πιστευα πως ειναι καλυτερα με το FMIC αν και φοβαμαι το logαρισμα για να πω την αληθεια

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

μαμα tsi 160 . Να βαλω εισαγωγή ή intercooler s3? Σκοπευω στο μελλον και για προγραμμα.Με το ic λογικα δεν παίρνει ουτε μισο αλογο απλά κάνουμε καλό στο μοτέρ , σωστά? Εχω βρει το IC 200 ευρώ βάλε αλλα 70-100 ευρώ εργατικα πάμε στα 270+ Τα αξιζει τα λεφτά του? Γιατι με αυτα τα λεφτά βάζεις στο μελλον ΣΟΥΠΕΡ εισαγωγη οπως APR/ITG κλπ κλπ .Ειπα να κανω την πρώτη μου βελτιωση και εχω βρει φτηνή χοάνη Pipercross C0177 και έλεγα να την βάλω αντί να βάλω panel στο μαμά φιλτροκουτι .

Γενικά δεν ξέρω αξίζει το ic ή καλύτερα να επένδυσω αυτά τα λεφτά σε άλλη βελτίωση ;

Το ίδιο IC φοράνε και τα 2.0 οπότε γιατί όλοι λέτε ότι αξίζει ακόμα και σε μαμά αυτοκίνητο ; Δηλαδή τα 2.0 με το καλημέρα θέλουν άλλο IC

Ευχαριστω

Edited by the_winner
Link to comment
Share on other sites

ουτε με την εισαγωγη θα αλλαξει κατι αν δεν βάλεις πρόγραμμα- με το I/c όμως θα είναι πιο ξεκουραστο το αυτοκινητο και ειδικα το καλοκαιρι θα βοηθησει πολυ το αυτοκινητο-

δεν υπαρχει για εμενα συγκριση μεταξύ των 2 -απλά τώρα που εισαι μαμα μπορεί να έχεις ένα ανεπαισθητο lag -

σημειωση: τον κωδικο που ειναι ολο αλουμινενιο (και τις ακρες) δεν τον φορανε τα 2λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι το 2λιτρο φοράει ίδιο με το 160 αρι άρα τα 2λιτα πανε κατευθείαν για του S3 ; Εννοώ ότι εφόσον του s3 θα κάνει καλό στο 160 τότε στο 2.0 θα είναι ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ

Δηλαδή πρώτο βήμα είναι το προγραμμα κ μετα όλα τα αλλα ; Απλά με κονσέρβα προγραμμα πιστεύω ούτε η εισαγωγή θα κάνει κάτι . Είμαι λάθος ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι το 160αρι φοράει τον ιδιο κωδικο με τα 2λιτρα -έχουν κάποιες διαφορές αλλα και πάλι δεν είνα αυτο το θεμα μας -

αν έχεις vag com κάνε μια μετρηση αυτην την εποχη στην IAT και δες αν μετα το 2ο πατημα η θερμοκρασία ανεβαίνει κατακορυφα -

δεν είναι πρωτο βημα το προγραμμα ,ότι θες κάνεις ,μπορεις να βαλεις i/c και χωρίς προγραμμα ,αν βάλεις όμως προγραμμα για εμενα το i/c είναι Must-

με κονσερβα προγραμμα κάνει διαφορα η εισαγωγη ,το έχω ξαναγραψει και παλαιοτερα,σε δικη μου δυανμομετρηση με την προσθηκη της μεγάλης χοανης αλλα και του i/c με ίδιες ,ίσως και χειρότερες συνθηκες είδα +4 αλογα διαφορά -

τέλος για το i/c ,στην πρωτη δυναμομετρηση που δεν είχα βαλει του s3 με εξωτερικη θερμοκρασία 24 η iat έφτασε τους 48 στο πρωτο κιολας πατημα !

στην 2η δυναμομετρηση με το I/c του s3 με εξωτερικη 25 η iat έφτασε 38 ,και στο 2ο πατημα είχε μείνει εκει-

το βλέπω συνεχεια το καλοκαιρι και 5 συνεχη πατηματα να κάνω η θερμοκρασία εισερχόμενου αερα δεν ξεπερνα τους 10 με 15 βαθμους απο την εξωτερικη ενω με το μαμα με το πρωτο πάτημα διπλασιάζεται ,φαντασου αν το πατησεις παραπανω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή μέρα του Αγιού Πνεύματος βοήθησε πολλούς εδώ μέσα :p

Χαχαχα... παιδιά τι άλλο χρειάζεται για να μπει; Θέλει κάποια κολλάρα η κανουν τα δικα μου; Έχω παραγγείλει μόνο το I/c τπτ άλλο!

Link to comment
Share on other sites

για να κουμποσει κομπλε χωρις καμια μετατροπη χρειαζεται να παρεις τα δικα του κολαρα πραγμα που δε συμφερει αφου κανουν επιπλεον 80-90 ευρω.βεβαια μπαινει κ με τα μαμα κολρα σου στα οποια το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις το μεταλικο δακτυλιδι που εχουν στις ακρες τους που με αυτο σφιγγουν πανω στο μαμα κουλερ,και να τα σφηξεις με σφιχτιρες πανω στο κουλερ του s3

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

για να κουμποσει κομπλε χωρις καμια μετατροπη χρειαζεται να παρεις τα δικα του κολαρα πραγμα που δε συμφερει αφου κανουν επιπλεον 80-90 ευρω.βεβαια μπαινει κ με τα μαμα κολρα σου στα οποια το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις το μεταλικο δακτυλιδι που εχουν στις ακρες τους που με αυτο σφιγγουν πανω στο μαμα κουλερ,και να τα σφηξεις με σφιχτιρες πανω στο κουλερ του s3

Αυτό + τις βίδες του s3 που είναι διαφορετικές από τις μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτγηση, γιατί όλοι παίρνετε το ic του s3 ενώ του leon cupra είναι το ίδιο και είναι και φτηνότερο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.